Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kašperské Hory

Kašperské Hory K chloubám Šumavy patří také Kašperské Hory, jedno z nejvýše položených gotických měst u nás. Jeho historie je spojována nejčastěji s rýžováním zlata. To v téhle oblasti získávali už Keltové. Ve čtrnáctém století patřily Kašperské Hory k největším zlatonosným revírům v Evropě. Ze zdejšího zlata Jan Lucemburský nechal razit mince, tzv. florény. Město se těšilo i přízni Karla IV., který na jeho ochranu nechal vybudovat hrad Kašperk. Porozhlédneme se i po okolí města. To připomíná nejen zlaté časy, ale také období před druhou světovou válkou, kdy tu vyrostla řada objektů lehkého československého opevnění.

MapaKašperské Hory
videoKašperské Hory
...
video video

Kašperské Hory

Stránov

Stránov Zámek Stránov na Mladoboleslavsku pamatuje hodně historických událostí i majitelů. Tím posledním před znárodněním byl podnikatel Josef Šimonek, který ho zakoupil pro svého syna. Šimonkovi se na Stránov vrátili v roce 2003 a hned o rok později ho zpřístupnili veřejnosti. My si prohlédneme zajímavou architekturu připomínající dlouhou existenci bývalého šlechtického sídla, které v podobě gotického hradu vyrostlo na místě původní tvrze v 15. století. Ale také například výstavu kočárků a panenek, která dokumentuje vývoj oblíbených vozítek a hraček za posledních 150 let.

MapaStránov
videoZámek Stránov
...
video video

Zámek Stránov

Papírové modely

Papírové modely Do světa fantazie a tvořivosti se přeneseme v pražském Muzeu policie České republiky. Právě tam totiž probíhá výstava papírových modelů. Exponáty jsou vskutku unikátní. Nejstarší vystřihovánky například pocházejí z bývalé Německé demokratické republiky. V šedesátých letech byly k mání za pár drobných, dnes stoupla mezi zájemci jejich cena až na dvě tisícovky korun. Na výstavě jsou k vidění kosmické koráby, ale také hrdina počítačové hry či televizního filmu. A my k prohlídce přidáme vyprávění o tom, jak dlouho a jak pracně takovéto modely vznikají.

MapaPapírové modely
videoVýstava papírových modelů
...
video video

Výstava papírových modelů

Plavba po Ploučnici

Plavba po Ploučnici Romantickou plavbu si dopřejeme po toku Ploučnice mezi obcemi Noviny pod Ralskem a Brenná. Narazíme na krásnou přírodu, hned na začátku nás čeká Čertova stěna, tedy unikátní místo, kde řeka protéká otvorem proraženým ve skále. Projedeme meandrující úsek řeky, který je rájem pro milovníky romantiky a zavítáme i do míst, která ještě nedávno byla uzavřena jako vojenský prostor. Připomeneme si, že u obce Hradčany bývalo největší vojenské letiště ve střední Evropě i to, že bývalý vojenský prostor Ralsko je dnes skvělým cílem pro cyklisty nebo bruslaře.

MapaPlavba po Ploučnici
videoPlavba po Ploučnici
...
video video

Plavba po Ploučnici

Děčínské mosty

Děčínské mosty Naše poslední město na Labi – Děčín, se může pochlubit řadou unikátních mostů. Přes Jílovský potok můžete například přejít po Ovčím můstku. Vyrostl už v roce 1561 a sloužil hlavně pro převádění stád. Na druhém konci města, pod zámkem, zase narazíme na starou železnou řetězovou lávku. Je nejstarší konstrukcí svého druhu u nás, protože slouží už od roku 1831. Dlouho měla ve městě ještě kolegu – řetězový most přes Labe. A zastavíme se i u Ploučnice, jejíž břehy spojuje gotický Staroměstský most. Je dlouhý přes osmdesát metrů a nad hladinou se tyčí ve výšce 7 metrů.

MapaDěčínské mosty
videoMosty na Děčínsku
...
video video

Mosty na Děčínsku

Hrnčíř Petr Volf

Hrnčíř Petr Volf Petru Volfovi učarovalo jedno z nejstarších řemesel – hrnčířina. Kameninu, kterou používaly hospodyňky v kuchyni běžně ještě na počátku 20. století, vypaluje pěkně postaru, ve velké kasselské peci. Pustil se také do výroby kachlových kamen. Ta bychom našli na řadě hradů a zámků, ale třeba také v čáslavském muzeu. V Hamousově statku ve Zbečně zase můžeme obdivovat jeho pícku, repliku té, která tu kdysi opravdu stávala. A v muzeu v Novém Strašecí se dokonce pyšní zmenšenou kopií pece keltské, samozřejmě také z dílny Petra Volfa.

MapaHrnčíř Petr Volf
videoHrnčíř Petr Volf
...
video video

Hrnčíř Petr Volf

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST