Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Litoměřickem na kole

Litoměřickem na kole S koly se tentokrát vypravíme na Litoměřicko. Zahrada Čech nabízí nejen spoustu ovoce a zeleniny, ale také téměř ideální krajinu pro cyklistiku. Odstartujeme v Litoměřicích, které si pak ještě na závěr naší cesty trochu blíž prohlédneme. Třeba místní parkány nebo podzemí. Nejdřív se ale zastavíme v Terezíně. Tamní pevnost sice spojujeme především s druhou světovou válkou, ale vyrostla už za Josefa II. Ten jí dal za úkol chránit před Prusy cestu z Prahy do Drážďan, ale taky dopravu po Labi. Povíme si i to, jestli uspěla. A zastavíme se rovněž u přívozu přes Labe v Nučničkách. Ten už hodně pamatuje, ale v padesátých letech tu místo něj přes vodu přejížděly spíš tanky.

MapaLitoměřickem na kole
videoLitoměřicko na kole
...
video video

Litoměřicko na kole

Chanovice

Chanovice Chanovice na Plzeňsku patří k místům, kde stále udržují při životě tradiční lidová řemesla. A také k místům, která připomínají svou dlouhou historii. První zmínka o obci pochází ze čtrnáctého století. Tehdy stávala na místě dnešního barokního zámku stará dřevěná tvrz. Tu proměnil v gotický hrad na konci 14. století Wolfgang Chanovský. Hrad se podle pověsti rozhodl dobýt Jan Žižka, ale v lese prý zabloudil a k cíli nedorazil. Jeho cestu dodnes připomíná kámen, na kterém prý seděl a dumal o svém neúspěchu. Krásný rozhled do kraje nám nabídne rozhledna na hoře Chlum a zajímavé stavby lidové architektury zase místní skanzen.

MapaChanovice
videoChanovice
...
video video

Chanovice

Beatlemanie

Beatlemanie První voskové figuríny členů legendární skupiny Beatles, repliku kytary George Harrisona, ale také například repliku Lennonovy zdi. To všechno uvidíme na výstavě Beatlemanie, kterou připravilo Muzeum hudby v Praze. Připomíná hned několik jubileí s kapelou souvisejících – padesáté výročí její první cesty do Hamburku, čtyři desítky let od odchodu Paula McCartneyho, který znamenal její rozpad a tři desetiletí, která uplynula od smrti Johna Lennona. A také celou historii slavné skupiny. Představuje zároveň spoustu zajímavých exponátů. Například repliku kytary George Harrisona. Mimochodem ten v počátcích své kariéry používal nástroj vyrobený na jihu Čech.

MapaBeatlemanie
videoBeatlemanie
...
video video

Beatlemanie

Vrchlice

Vrchlice Josef Kajetán Tyl tu čerpal inspiraci pro text budoucí hymny, básník Emil Frýda, nám známý jako Jaroslav Vrchlický, tu našel svůj pseudonym. Zavedeme vás do údolí říčky Vrchlice, kterým se můžete vydat od Kutné Hory k Velkému rybníku. Najdete tu krásné skály nebo průzračnou vodu, ve které se líbí i rakům a pstruhům. Ale také vzpomínky na časy dávno minulé. V těchto končinách se totiž lidé usadili už v období kultury řivnáčské. Později tu pak vyrostla dvě hradiště, z nichž jedno – Cimburk – sloužilo až do raného středověku.

MapaVrchlice
videoVrchlice
...
video video

Vrchlice

Židovské památky Turnova

Židovské památky Turnova Turnov se může pochlubit celou řadou pamětihodností. Patří k nim několik židovských památek, mezi kterými návštěvníky města brzy provede naučná stezka. Naší první zastávkou bude synagoga z roku 1719. Mezi obytnými domy je celkem snadno přehlédnutelná, což ji nejspíš zachránilo před zničením nacisty. Díky tomu i dnes můžeme obdivovat původní strop v maurském stylu a další zajímavosti. Pak se přesuneme na židovský hřbitov a povíme si něco o tom, jak tu vypadalo pohřbívání. Těšit se navíc můžete na Golema. Toho turnovského stvořil umělecký kovář David Čermák.

MapaŽidovské památky Turnova
videoSynagoga Turnov
...
video video

Synagoga Turnov

Vracovská železnice

Vracovská železnice Elektrifikovanou úzkokolejnou železnici si prohlédneme na zahradě Zdeňka Iše ve Vracově. Jeho trať je unikátem v celé Evropě. Pokud se na ní zajedete podívat, můžete se i svézt. Čeká na vás čtvrt kilometru kolejí, které se rozrostly i na zahrady sousedící s domem Išových. Železnice a všechno s ní spojené učarovalo Zdeňku Išovi už v dětství. Vyučil se mechanikem opravářem kolejových vozidel a pak přidal ještě výuční list elektrikáře. A mašinkám se věnoval i ve volném čase. Když se pak s rodinou nastěhoval do nového domu a zahrada kolem se zdála prázdná, bylo rozhodnuto. Pustil se do výroby všeho potřebného a kousek po kousku vystavěl vlastní železnici.

MapaVracovská železnice
videoVracovská železnice
...
video video

Vracovská železnice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST