26 minut

3. říjen 2010

Obsah dílu

Chanovice — Beatlemanie — Synagoga Turnov — Vracovská železnice — Litoměřicko na kole

Části dílu

01:09
Chanovice
  Chanovice na Plzeňsku patří k místům, kde stále udržují při životě tradiční lidová řemesla. A také k místům, která připomínají svou dlouhou historii. První zmínka o obci pochází ze čtrnáctého století. Tehdy stávala na místě dnešního barokního zámku dřevěná tvrz.
  04:58
  Beatlemanie
   První voskové figuríny členů legendární skupiny Beatles, repliku kytary George Harrisona, ale také například repliku Lennonovy zdi. To vše uvidíme na výstavě Beatlemanie, kterou připravilo Muzeum hudby v Praze.
   08:49
   Vrchlice
    Josef Kajetán Tyl tu čerpal inspiraci pro text budoucí hymny, básník Emil Frýda, nám známý jako Jaroslav Vrchlický, tu našel svůj pseudonym. Zavedeme vás do údolí říčky Vrchlice, kterým se můžete vydat od Kutné Hory k Velkému rybníku.
    12:30
    Synagoga Turnov
     Turnov se může pochlubit celou řadou pamětihodností. Patří k nim několik židovských památek, mezi kterými návštěvníky města brzy provede naučná stezka. Město bylo založeno v polovině 13. století a během staletí tudy několikrát prošla nepřátelská vojska.
     16:21
     Vracovská železnice
      Elektrifikovanou úzkokolejnou železnici si prohlédneme na zahradě Zdeňka Iše ve Vracově. Jeho trať je unikátem v celé Evropě. Pokud se na ní zajedete podívat, můžete se i svézt. Čeká na vás čtvrt kilometru kolejí, které se rozrostly i na zahrady sousedící s domem Išových.
      20:00
      Litoměřicko na kole
       S koly se tentokrát vypravíme na Litoměřicko. Zahrada Čech nabízí nejen spoustu ovoce a zeleniny, ale také téměř ideální krajinu pro cyklistiku. Odstartujeme v Litoměřicích, které si pak ještě na závěr naší cesty trochu blíže prohlédneme. Třeba místní parkány nebo podzemí.
       23:34
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž24 minut
        Další díl
        10. říjen 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám