Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sběratel hlavolamů

Sběratel hlavolamů Příznivce nejrůznějších hlavolamů jistě potěší návštěva u pana Jaroslava Flejberka. Ten svou lásku k nim zřejmě podědil po tatínkovi a dědečkovi a už dvacet všechny předměty procvičující naše myšlení sbírá. Navíc je taky vymýšlí, na svém kontě už má řadu drátových hlavolamů. V jeho sbírce bychom našli i slavného ježka v kleci. Většina z nás ho zná z díla Jaroslava Foglara a málokdo ví, že světlo světa spatřil poprvé už na konci 19. století za velkou louží.

MapaSběratel hlavolamů
videoSbírka hlavolamů
...
video video

Sbírka hlavolamů

Muzeum kávy

Muzeum kávy Dovolíme si vás pozvat na šálek kávy. Samozřejmě obrazně. A nebude to jen káva pravá, dojde i na různé náhražky. V muzeu na pražské Letné věnovanému právě kávě a kávovinovým nápojům se dozvíme, z čeho všeho se nápoj podobný kávě vařil a taky něco o přístrojích, které předcházely moderním kávovarům. Dočkáme se i řady překvapení. Věděli jste například, že káva se ve svých počátcích prodávala v lékárnách?

MapaMuzeum kávy
videoMuzeum kávy na pražské Letné
...
video video

Muzeum kávy na pražské Letné

Kostelní cyklostezka

Kostelní cyklostezka Příznivci cyklistiky a také církevních památek si přijdou na své na samém západě Čech. Z Chebu mohou vyrazit na tzv. kostelní cyklostezku, tedy na trasu, která je provede kolem řady zajímavých církevních památek. Asi nejvýznamnější z nich se objeví hned jako první – poutní místo Maria Loreto. A od něj nás cesta dovede k půltisíciletí starému kostelu na Vysoké. Zmínku si zaslouží i fakt, že trasa vede po bývalé železniční trati mezi Chebem a Waldsassenem.

MapaKostelní cyklostezka
videoKostelní cyklostezka u Chebu
...
video video

Kostelní cyklostezka u Chebu

Valeč

Valeč Zámek ve Valči na úpatí Doupovských hor patří k barokním skvostům. Často bývá srovnáván s areálem v Kuksu. Na rozdíl od něj je ale uzavřen. I když můžeme naštěstí říct prozatím. Pomalounku ožívá. Zatím mohou turisté procházet parkem a okukovat stavbu zvenčí. Ale my vás zavedeme i dovnitř. Například do Braunova sálu, asi nejkrásnějšího sálu na zámku. Jeho štukovou výzdobu má prý na svědomí sám Matyáš Braun. Jeho sochy ovšem najdeme i v jiných zámeckých prostorách. Hned po Kuksu je jich právě tady k vidění pohromadě nejvíc u nás.

MapaValeč
videoZámek Valeč
...
video video

Zámek Valeč

Pardubické závodiště

Pardubické závodiště Jedním z nejvyhledávanějších míst města perníku, tedy Pardubic, je slavné dostihové závodiště. Velkou Pardubickou znají u nás snad i malé děti, málokdo ale ví, že závodiště je možné navštívit i ve dnech, kdy se žádné boje rychlých koní nekonají. Tehdy mohou návštěvníci prozkoumat areál závodiště a dozvědět se něco zajímavého o jeho historii. Třeba to, že slavný dostih, který jsme už zmiňovali, se poprvé běžel v roce 1874 nebo to, že kdysi se sem na závody koní jezdili dívat i členové císařské rodiny.

MapaPardubické závodiště
videoDostihové závodiště Pardubice
...
video video

Dostihové závodiště Pardubice

Sklárna Harrachov

Sklárna Harrachov Sklárně v Harrachově bude brzy už tři sta let, ale my nebudeme čekat na jubileum a vypravíme se na její prohlídku už teď. V muzejní expozici zavzpomínáme na časy, kdy se tu v rukách mistrů sklářů rodily vyhledávané luxusní kousky a pak se podíváme, jak se sklářské řemeslo v průběhu těch stovek let změnilo. Zastavíme se i v sousedním pivovaru, který sice neoslavil ani narozeniny desáté, ale sklárně je úspěšným parťákem. A po delší procházce s osvětou si dopřejeme relax v místních pivních lázních.

MapaSklárna Harrachov
videoHarrachovská sklárna a minipivovar
...
video video

Harrachovská sklárna a minipivovar

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín