Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Třebíz

Třebíz Půvabnou obec Třebíz nedaleko Slaného jsme už kdysi dávno navštívili. Tentokrát se porozhlédneme po změnách, které přineslo posledních pár let. Obec totiž funguje jako obydlený skanzen. Takže rušno je v každé staré chalupě. My se nejvíc zdržíme na Cífkově statku. Kdysi tu fungovala hospoda, ve které se probraly všechny důležité věci. Hlavně úroda. Dnes tu návštěvníci najdou malé muzeum, které připomene, jak se za časů našich babiček hospodařilo. A samozřejmě nejen na tomhle statku.

MapaTřebíz
videoTřebíz
...
video video

Třebíz

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie Jablonecká bižuterie je pojmem daleko za hranicemi naší země. Na začátku slavných časů byly skleněné perle. V expozici Muzea skla a bižuterie, která patří nejen k místním klenotům, se dozvíme, že ale zdaleka nebyly jediným artiklem zdejších výrobců. Materiálem tu totiž býval třeba také kov a později i plast. Výroba probíhala ručně i strojově. V dílně výtvarnice Věry Skrbkové nahlédneme, jak taková tradiční výroba funguje v současnosti.

MapaMuzeum skla a bižuterie
videoBižuterie v Jablonci nad Nisou
...
video video

Bižuterie v Jablonci nad Nisou

Čarodějnická cyklostezka

Čarodějnická cyklostezka Po stopách čarodějnických procesů se vypravíme na Čarodějnické cyklostezce, která vede od Mohelnice přes Jeseníky až do Zlatých hor na polské hranici. Značená je symbolicky – čarodějnicí na kole. Příběhy, které si připomeneme, byly ovšem mnohem méně veselé. Zastavíme se v místech, kde celé dění začalo, pak také v Šumperku, ve Velkých Losinách na místě, kde oběti popravovali a nezapomeneme zmínit ani těmito procesy proslulého inkvizitora Bobliga.

MapaČarodějnická cyklostezka
videoČarodějnická cyklostezka
...
video video

Čarodějnická cyklostezka

Jimlín

Jimlín Šlechtické sídlo vyrostlo v Jimlíně na Lounsku už někdy ve 13. století, přesto je tamní zámek zvaný Nový hrad pro milovníky památek horkou novinkou této sezóny. Zatím na něm stále probíhají opravy, i tak je ale co obdivovat. Vzpomínkou na nejstarší časy jsou gotické fresky, podobné těm, které najdou návštěvníci třeba na Zvíkově. Z mladších časů se dochovala například barokní sušírna ovoce, která patří k opravdovým unikátům. Při procházce se dozvíme také to, že svého času byli zdejšími pány i strahovští premonstráti, kteří se sem dokonce při pražské morové epidemii v polovině 17. století přestěhovali.

MapaJimlín
videoJimlín
...
video video

Jimlín

Naučná stezka Zlaté hory

Naučná stezka Zlaté hory Do dávné historie se vypravíme k obci Chotilsko na Příbramsku. Už někdy ve třináctém století se tu začalo těžit zlato a podle odborných výzkumů se v okolí pod zemí ještě dnes ukrývají zlatonosné žíly. My se projdeme po tři kilometry dlouhé naučné stezce Zlaté Psí hory. Dozvíme se řadu zajímavostí z období těžby pokladů ukrytých před zraky kolemjdoucích, ale v různých etapách doslova horečně vyhledávaných. Stezku, která začíná u bývalé štoly Josef ve Smilovicích, vybudoval už v roce 1990 Klub českých zlatokopů, současným zájemcům o zlaté časy je ale přístupná teprve posledních pět let.

MapaNaučná stezka Zlaté hory
videoZlaté psí hory
...
video video

Zlaté psí hory

Štramberská botanická zahrada

Štramberská botanická zahrada Ve Štramberku, půvabném městečku na severu Moravy, jsme byli už několikrát. Tentokrát nás tam přilákala neobvyklá botanická zahrada. Za jejím zrodem stojí Petr Pavlík, který ji vybudoval v místech bývalého vápencového lomu. Na začátku se rozhodoval, jestli zvolí podobu záhonků s cedulkami nebo trochu volnější pojetí bližší přírodě. Nakonec se základem stal kamenný labyrint, který může v návštěvníkovi vzbudit pocit antického prostředí. K vidění jsou tu nejen vzácné rostliny, ale taky nepřeberné množství hmyzích unikátů. K největším ozdobám pak patří víc než šest set druhů zkamenělin.

MapaŠtramberská botanická zahrada
videoArboretum ve Štramberku
...
video video

Arboretum ve Štramberku

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST