27 minut

13. leden 2008

Obsah dílu

Kostel sv. Jakuba — Gramofony — Přadlena — Chomutov — Prašná věž — Sběratelka krojů

Části dílu

01:16
Kostel sv. Jakuba
  V Církvicích na Kutnohorsku stojí jedna z nejznámějších románských staveb – kostel svatého Jakuba. Nepřehlédnutelná památka, přesto jsme donedávna ani nevěděli, kdo ji nechal postavit. Až teprve nález zakládací listiny ukázal, že kostel nechala zbudovat jistá Marie se svými syny. Proč? Ví to Karel Koubský, správce svatojakubského kostela, který nás jím provede, ukáže zajímavé kamenné reliéfy a řekneme nám třeba, kudy se dřív vstupovalo do kostelní věže.
  05:07
  Gramofony
   Diváci nedělní Toulavky určitě budou pamatovat na gramofonové desky. Černá elpíčka se dávala na gramofon, který byl vlastně dvourychlostní. Časy se mění, technika taky. CD a DVD jsou pro dnešní mladší srozumitelnějšími slovy než LP deska. Technické muzeum v Brně se rozhodlo zkusit říct ne, ne… staré časy nejsou zapomenuty a uspořádalo výstavu Dědeček gramofon. Ta si všímá vývoje od začátku prvních fonografů 20. století po dnešek. Klasické desky, jejichž výroba se dodnes nezměnila, se vrací zpět na výsluní.
   09:07
   Přadlena
    Vlna – výborná tepelná izolace. Vlněné svetry – nikoli jen módní vrtoch, ale někdy i nezbytná součást šatníku. Hrdinka v naší další zastávce bydlí ve Strážnici, je to přadlena a s vlnou to opravdu umí. Dokazují to nejen její krásné výtvory, ráda se i na různých festivalech podělí se svými zkušenostmi. Svetr podle ní umí zahřát líp než grog, tedy pokud je vyroben z opravdového kvalitního materiálu. A pomáhá jí i její manžel. Na vlnu je totiž potřeba oveček a šikovného střihače.
    12:49
    Chomutov
     Jméno města, do kterého vás pozveme ve čtvrté reportáži, vzniklo podle poplatku, který byl vybírán za každý koňský chomout. První zmínka o něm pochází z roku 1252 a my se s vámi projdeme po jeho starobylém náměstí. Raně gotický kostel svaté Kateřiny je jednou z prvních gotických staveb, sloužil řádu německých rytířů a město samo získalo koncem 14. století některá zajímavá privilegia. Mluvit o nich bude naše průvodkyně Blanka Šulová. Snad jen dodáme, že Chomutov se stává roku 1605 královským městem. Vítejte ve městě, které se má čím chlubit.
     16:41
     Prašná věž
      V roce 1475 byla v Praze vystavěna Prašná brána, původně určená pro skladování střelného prachu. Její předchůdkyně stála na místě staroměstského opevnění – hradeb, které přestaly plnit svou funkci a začaly chátrat. A spolu s nimi i věž. Té se začalo říkat Odraná, a protože to byla pro Prahu ostuda, obzvláště když stála vedla Královského dvora Vladislava Jagellonského, rozhodli se konšelé Odranou zbourat. Nahradit ji měla nová věž, která z jedné strany vítá příchozí vstupující do Starého města, na straně druhé pak se symbolicky loučí s těmi, kteří staroměstské uličky opouštějí.
      20:20
      Sběratelka krojů
       Paní Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují si oblíbila lidové kroje. Začala je sbírat, a když měla několik kousků doma, pozorně je prohlížela a pak se rozhodla, že je zkusí šít a opravovat. Je to složitá práce, protože kroj – to je vlastně bohatě vyšívaná šněrovačka a paní Tatoušková, chtějíc být co nejvěrnější originálu, si při vyšívání nového kroje zajistila střihy původní včetně popisů.
       24:12
       Soutěž
        Tradiční historickou huť najdete v Josefově. Železářství a hutnictví se tu zabydlelo dávno před naším letopočtem. Po dlouhá staletí se železo vyrábělo v šachtových pecích, vytápěných dřevěným uhlím. Pec v obci je stará čtvrt tisíciletí a je národní technickou památkou. Pokud se sem zjara vypravíte, pak budete moct na vlastní oči vidět, jak vyráběli železo naši dávní předci.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        20. leden 2008

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        3. prosinec

        Nejdek — Hranická propast — Semlerova rezidence — Mikuláš ve Francově Lhotě — Mechanický betlém — Věstonická nádrž

        3. 12. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        26. listopad

        Rýzmburk — Kostel Vítovhov — Puškař — Pancíř — Modelová železnice — Koukolova hora – Kotýz

        26. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        19. listopad

        Vrbno pod Pradědem — Elektrárna v osadě Háj — Historická tramvaj v Olomouci — Prášily — Retromuzeum kočárků v Mimoni — Rudolfova štola

        19. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        12. listopad

        Těchobuz — Božídarské rašeliniště — Harmonium — Kostnice Brno — Námořní muzeum — Komáří hůrka

        12. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        5. listopad

        Kostel sv. Mikuláše — Jeskyně Balcarka — Vyšívání pavím brkem — Krajina břidlice — Kadovský viklan — Dobřany

        5. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        29. říjen

        Hrad Seeberg — Jeskyně na Turoldu — Výrobce luků Petr Klíma — Červený kostel v Olomouci — Muzeum Avia — Praděd

        29. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        22. říjen

        Zámek Velké Březno — Slezská Harta — Grafitový důl v Českém Krumlově — Sadská — Trusnov — Svatobor

        22. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        15. říjen

        Žulová — Zoopark Zájezd — Kvítkův dvůr — Zhůří — Šardice — Nové Město na Moravě

        15. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        8. říjen

        Hrad Kost po rekonstrukci — Karlovarské podzemí — Hořečkové louky — Barokní perla Vysočiny — Muzeum českého granátu — Osada Hvězda

        8. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám