Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Mikoláš Aleš

Mikoláš Aleš Zapátráme po tom, jakže to vlastně bylo s Mikolášem Alšem. Byl nebo nebyl malíř? A jak to bylo s oponou Národního divadla? Odpovědi na tyhle otázky budeme hledat v Plzni. Právě tady totiž proslulý malíř přijal ojedinělou nabídku tamních architektů vyzdobit je. Aleš si Plzeň oblíbil, jezdil se prý moc rád, a městu se odvděčil vskutku mistrně – dvacítka zdobných fasád plná zajímavých alšovských vlysů vás o tom přesvědčí.

MapaMikoláš Aleš
videoMikoláš Aleš v Plzni
...
video video

Mikoláš Aleš v Plzni

Brněnské muzeum

Brněnské muzeum Moravské zemské muzeum v Brně – mamuta, kterého tady mají, obdivoval už Masaryk. V pisáreckém pavilonu se proto poplujeme proti proudu času a prohlédneme si nejslavnější i nejzáhadnější objevy, kterými se tu pyšní. Víte třeba, že tu mají nejstarší loutku na světě? A že mamut, kterého tady všichni okukují, není ani prvním, ani druhým tady vystavovaným exponátem, ale dvouapůltým.

MapaBrněnské muzeum
videoPavilon Anthropos
...
video video

Pavilon Anthropos

Větrný mlýn

Větrný mlýn Téměř opravdový a nezkreslený interiér větrného mlýna uvízl v objektivu naší kamery ve třetí reportáži. Ta nás zavede na Novojičínsko do obce Bílovec. V dobách minulých tady měli mlýnů víc, dnes zůstal už jen jediný. Dnes už sice neslouží svým účelům, ale pořád je na co se dívat.

MapaVětrný mlýn
videoVětrný mlýn
...
video video

Větrný mlýn

Staré kočáry a vozidla

Staré kočáry a vozidla Píše se rok 1895 a vysokomýtská karosárna Sodomka začíná psát svou historii. Její zakladatel Josef Sodomka začíná vyrábět kočáry a vozidla. Jenže pak se firmě nedařilo a byla nutná změna: Sodomkové se přeorientovali na automobilové karoserie. Majstrštykem byla pak řada vozů Aero 50 Dynamik. Z původních sedmi jich zůstali jen dva a Sodomkovi jeden z nich získali. Stálo je to hodně úsilí i peněz. Nový Dynamik ale díky tomu může znovu ožít a vydat se na veteránskou projížďku.

MapaStaré kočáry a vozidla
videoKarosárna
...
video video

Karosárna

Divadlo kouzel

Divadlo kouzel Plná kouzel bude naše další reportáž. Vydali jsme se jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, do obce Líbezníce. Právě tady totiž provozuje své Divadlo kouzel Pavel Kožíšek. V roce 1996 vyhrál světový pohár a právě on bude naším průvodcem. Řekne nám třeba, jak vzniklo slovo hudinizovat, i co označuje. Kbelík plný peněz, a nikdo neví, kde se berou, či tajemné zmizení i s návodem jak na to – témata, o nichž se nedá psát.

MapaDivadlo kouzel
videoDivadlo kouzel
...
video video

Divadlo kouzel

Havíři v Rudolfově

Havíři v Rudolfově Havířský příběh o devatenácti zastaveních – i tak bychom mohli nazvat naše poslední zastavení. Zajeli jsme do Rudolfova, města nedaleko od Českých Budějovic. Původně havířská osada, v níž v 16. století vrcholilo stříbrné šílenství, vyrůstaly tady štoly, ve kterých se havíři s primitivními nástroji a pomůckami snaží vykutat horniny: nejčastěji třebas galenit nebo pyrit – právě v nich se totiž stříbro ukrývalo.

MapaHavíři v Rudolfově
videoRudolfov
...
video video

Rudolfov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3