27 minut

18. březen 2007

Část: Rudolfov

Obsah dílu

Mikoláš Aleš v Plzni — Pavilon Anthropos — Větrný mlýn — Karosárna — Divadlo kouzel Rudolfov

Části dílu

01:19
Mikoláš Aleš v Plzni
  Nejdříve zapátráme po tom, jakže to vlastně bylo s Mikolášem Alšem. Byl, nebo nebyl malíř? A jak to bylo s oponou Národního divadla? Odpovědi na tyhle otázky budeme hledat v Plzni. Právě tady totiž proslulý malíř přijal ojedinělou nabídku tamních architektů na výzdobu. Aleš si Plzeň oblíbil, jezdil sem prý moc rád a městu se odvděčil vskutku mistrně – dvacítka zdobných fasád plná zajímavých alšovských vlysů vás o tom přesvědčí.
  05:12
  Pavilon Anthropos
   Moravské zemské muzeum v Brně – mamuta, kterého tady mají, obdivoval už Masaryk. V pisáreckém pavilonu poplujeme proti proudu času a prohlédneme si nejslavnější i nejzáhadnější objevy, kterými se tu pyšní. Víte třeba, že tu mají nejstarší loutku na světě? A že mamut, kterého tady všichni okukují, není ani prvním, ani druhým tady vystavovaným exponátem, ale dvouapůltým.
   09:08
   Větrný mlýn
    Téměř opravdový a nezkreslený interiér větrného mlýna uvízl v objektivu naší kamery ve třetí reportáži. Ta nás zavede na Novojičínsko do obce Bílovec. V dobách minulých tady měli mlýnů víc, dnes zůstal už jen jediný. Už sice neslouží svým účelům, ale pořád je na co se dívat.
    12:50
    Karosárna
     Píše se rok 1895 a vysokomýtská karosárna Sodomka začíná psát svou historii. Její zakladatel Josef Sodomka začíná vyrábět kočáry a vozidla. Jenže pak se firmě nedařilo a byla nutná změna: Sodomkové se přeorientovali na automobilové karoserie. Majstrštykem byla pak řada vozů Aero 50 Dynamik. Z původních sedmi jich zůstaly jen dva a Sodomkovi jeden z nich získali. Stálo je to hodně úsilí i peněz. Nový Dynamik ale díky tomu může znovu ožít a vydat se na veteránskou projížďku.
     16:53
     Divadlo kouzel
      Plná kouzel bude naše další reportáž. Vydali jsme se jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, do obce Líbezníce. Právě tady totiž provozuje své Divadlo kouzel Pavel Kožíšek. V roce 1996 vyhrál světový pohár a právě on bude naším průvodcem. Řekne nám třeba, jak vzniklo slovo hudinizovat, i co označuje. Kbelík plný peněz a nikdo neví, kde se berou, či tajemné zmizení i s návodem jak na to – témata, o nichž se nedá psát.
      20:18
      Rudolfov
       Havířský příběh o devatenácti zastaveních – i tak bychom mohli nazvat naše poslední zastavení. Zajeli jsme do Rudolfova, města nedaleko od Českých Budějovic. Původně havířská osada, v níž v 16. století vrcholilo stříbrné šílenství, vyrůstaly tady štoly, ve kterých se havíři s primitivními nástroji a pomůckami snažili vykutat horniny: nejčastěji třebas galenit nebo pyrit – právě v nich se totiž stříbro ukrývalo.
       24:10
       Soutěž
        Hudební skladatel Bohuslav Martinů se narodil v Poličce. Na svět tam přišel 8. prosince roku 1890. Město leží na pomezí Čech a Moravy a založil ho Přemysl Otakar II. Jeho hlavním úkolem bylo střežit obchodní stezku spojující Prahu s moravskými městy. Martinů pocházel z chudé rodiny – otec byl švec – a tak mohl mladý hudební génius studovat jen díky tomu, že lidé z města, kteří v něm rozpoznali mimořádný talent, upořadali sbírku a z vybraných peněz pak financovali jeho studium na pražské konzervatoři.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        25. březen 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám