Mozaika z regionů
Obsah dílu
Krása vojenského řemesla na Pražském hradě
V Tereziánském křídle Pražského hradu připravili pro znalce vojenské historie, a nejen pro ně, výstavu Krása vojenského řemesla. Hlavními exponáty jsou zbraně: některé kousky jsou vskutku unikátní – sami odborníci třeba o takovém winchesteru vzor 1873 mluví jako o jednom z tisíce. Do dějin puškařství vstoupil i Antonín Vincenc Lebeda – už v první polovině 19. století vyráběl zbraně, na kterých kombinoval různé ornamenty.


Krása vojenského řemesla na Pražském hradě
Výrobna mandolín
V Mníšku pod Brdy jsme narazili na dílnu pana Čapka – ten v ní vyrábí mandolíny. Možná nevíte, že existují mandolíny italské a americké – a právě o těch druhých bude řeč. Pan Čapek nám ukáže, jak takový nástroj vzniká, a bude to tak trochu unikátní dívání, protože takových Čapků na světě není příliš. A možná se vám bude líbit i terminologie, kterou „pan Mandolína“ používá.


Výrobna mandolín
Klášter Rosa Coeli
Rosa Coeli – růže nebeská a taky klášter v Dolních Kounicích. Byl postaven za trest – Vilémovi z Pulína tak učinil na přímý příkaz papeže už ve 12. století – měl tím odčinit své hříchy a byl určen ženám. Za jeho zdmi se ale děly věci! Jeptišky totiž porušovaly řád premonstrátů, porušovaly celibát a stýkaly se s chlapci. Jedna z nich je za svůj proklatě hříšný život zazděna v severní části zdi.


Klášter Rosa Coeli
Cheb
Třetí nejstarší město v Česku je Cheb. A v chebské historii sehrály nezastupitelnou roli městské věže. Vytvářejí jakýsi pomyslný věžní triangl. Nejenže je z nich krásný rozhled do okolí, plnily i strategické funkce: třeba z nich faráři ukazovali českým nebo německým uprchlíkům cestu na západ. Podle Chebanů je ale tou nejkrásnější věží ta patřící ke kostelu zvěstování Panny Marie, který je spojený s františkánským klášterem.


Cheb
Muzeum zimních sportů Deštné
Známé středisko Orlických hor Deštné má své muzeum. A v něm je k vidění jedna z největších sportovních expozic u nás – sbírka zaměřená na zimní sport, konkrétně na skiboby. Ten první si nechal patentovat v roce 1891 Američan Stevens, dnes jsou skiboby sportem rozšířeným a obdivovaným a o skibobování v Česku a jeho úspěšných reprezentantech si budeme povídat i my, a třeba i o lyžování, které se tady nejprve s rozpaky, a pak naplno rozjelo díky knížeti Kolowratovi.


Muzeum zimních sportů Deštné
Bolevec
Když město pohltí vesnici: Bolevec, kdysi vesnice, dnes obklopená věžáky plzeňského sídliště by o tom mohl vyprávět a vlastně taky bude. Sdružení boleveckých rodáků nás provedli Krkavcem – tak se totiž říká příměstským lesům na severním okraji Plzně. Loupežnická jeskyně, tajemný lesní rybník, stoletý smrk, hráz Hádek nebo Petrovská díra, hájovna Dostálka – co místo, to nějaká zajímavá pověst, příběh nebo historka.

