26 minut

25. března 2007

Obsah dílu

Cheb — Muzeum zimních sportů Deštné — Bolevec — Výrobna mandolín — Klášter Rosa Coeli — Krása vojenského řemesla na Pražském hradě

Části dílu

01:12
Cheb
  Třetí nejstarší město v Česku je Cheb. A v chebské historii sehrály nezastupitelnou roli městské věže. Vytvářejí jakýsi pomyslný věžní triangl. Nejenže je z nich krásný rozhled do okolí, plnily i strategické funkce: třeba z nich faráři ukazovali českým nebo německým uprchlíkům cestu na západ. Podle Chebanů je ale nejkrásnější věží ta patřící ke kostelu zvěstování Panny Marie, který je spojený s františkánským klášterem.
  04:59
  Muzeum zimních sportů Deštné
   Známé středisko Orlických hor Deštné má své muzeum. A v něm je k vidění jedna z největších sportovních expozic u nás – sbírka zaměřená na zimní sport, konkrétně na skiboby. Ten první si nechal patentovat v roce 1891 Američan Stevens, dnes jsou skiboby sportem rozšířeným a obdivovaným a o skibobování v Česku a jeho úspěšných reprezentantech si budeme povídat i my, a třeba i o lyžování, které se tady nejprve s rozpaky, a pak naplno rozjelo díky knížeti Kolowratovi.
   08:50
   Bolevec
    Když město pohltí vesnici: Bolevec, kdysi vesnice, dnes obklopená věžáky plzeňského sídliště, by o tom mohl vyprávět, a vlastně taky bude. Sdružení boleveckých rodáků nás provedlo Krkavcem – tak se totiž říká příměstským lesům na severním okraji Plzně. Loupežnická jeskyně, tajemný lesní rybník, stoletý smrk, hráz Hádek nebo Petrovská díra, hájovna Dostálka – co místo, to nějaká zajímavá pověst, příběh nebo historka.
    12:28
    Výrobna mandolín
     V Mníšku pod Brdy jsme narazili na dílnu pana Čapka – ten v ní vyrábí mandolíny. Možná nevíte, že existují mandolíny italské a americké – a právě o těch druhých bude řeč. Pan Čapek nám ukáže, jak takový nástroj vzniká, a bude to tak trochu unikátní dívání, protože takových Čapků na světě není příliš. A možná se vám bude líbit i terminologie, kterou „pan Mandolína“ používá.
     15:56
     Klášter Rosa Coeli
      Rosa Coeli – růže nebeská a také klášter v Dolních Kounicích. Byl postaven za trest, Vilém z Pulína tak učinil na přímý příkaz papeže už ve 12. století (měl tím odčinit své hříchy) - a byl určen ženám. Za jeho zdmi se ale děly věci! Jeptišky totiž porušovaly řád premonstrátů, porušovaly celibát a stýkaly se s chlapci. Jedna z nich je za svůj proklatě hříšný život zazděna v severní části zdi.
      20:03
      Krása vojenského řemesla na Pražském hradě
       V Tereziánském křídle Pražského hradu připravili pro znalce vojenské historie, a nejen pro ně, výstavu Krása vojenského řemesla. Hlavními exponáty jsou zbraně: některé kousky jsou vskutku unikátní – sami odborníci třeba o takovém winchesteru vzor 1873 mluví jako o jednom z tisíce. Do dějin puškařství vstoupil i Antonín Vincenc Lebeda – už v první polovině 19. století vyráběl zbraně, na kterých kombinoval různé ornamenty.
       24:00
       Soutěž
        Žamberk, o němž se také mluví jako o vstupní bráně Orlických hor, vznikl na místě slovanské osady, první doložená zmínka je z roku 1332. Z minulosti tu zůstala řada památek jako zámek s kaplí a rozlehlým parkem i půvabné měšťanské domy. V tomto městě se narodila a působila řada významných osobností jako třeba zakladatel české chirurgie profesor Eduard Albert a především vynálezce bleskosvodu Václav Prokop Diviš.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        1. dubna 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám