26 minut

25. února 2007

Obsah dílu

Žamberk — Šipín — Čachrov — Jihlava — Vojenské muzeum — Strašidla

Části dílu

01:14
Žamberk
  Vynálezce hromosvodu nebo taky bleskosvodu, Václav Prokop Diviš, se narodil ve městě, které představuje vstupní bránu Orlických hor. To město se jmenuje Žamberk a právě tady se chudým rodičům Anně a Janovi Divíškovým malý Václav narodil. I on nosil původně jméno Divíšek, a protože šlo o talentovaného studenta, brzy se vypracoval. V první reportáži zajedeme právě do Žamberka a o životních peripetiích Prokopa Diviše si budeme povídat.
  05:01
  Šipín
   Z podnětu hraběte Karla z Loewensteinu postavil Marti Jaegger z Pakoslavi zdejší památnou kapličku. Ta je dodnes velmi zachovalá, a to prý i proto, že dřevo na ni bylo káceno o nejbližším úplňku na Štědrý den, kdy má nejmíň mízy. Místo, o kterém mluvíme, se nachází na Tachovsku a jde o obec s podivným názvem Šipín. Lišky tu prý dávají dobrou noc, místo je nadto opředeno zajímavou legendou a rádi ho mají i trampové.
   08:42
   Čachrov
    V Čachrově asi patnáct kilometrů od Sušice narazíte při svých českých toulkách na muzeum drezín. Jeho hlavní železničář a přednosta pan Zahrádka pracuje na dráze už 20 let, jenže jako finanční ředitel. Přesto (nebo možná právě proto) drezíny sbírá, má je rád, a i když žije nedaleko Prahy, jezdí do toho svého muzea každý víkend. Celým areálem nás provede a pochlubí se svými drážními krasavicemi.
    12:34
    Jihlava
     Jihlava proslula jako město, kde se ve středověku těžilo stříbro. Podzemní chodby, jimiž je centrum protkáno, ale nenavštívíme. Naopak. Zamíříme výš. A to opravdu. Ve městě totiž nemůžete minout věžovou bránu Matky Boží. 112 schodů, které musíme vyšlapat, nás dovede do výšky 24 metrů nad zemí, a právě odsud se dá dívat nejen do okolí; tu svou „observatoř“ si tady našli i místní astronomové.
     16:07
     Vojenské muzeum
      Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze, nás zavede do míst, v nichž je možné vidět expozici československé armády od roku 1914. Návštěvníci se tady můžou na vlastní oči podívat třeba na vojenskou výstroj a proti proudu času je zavedou i expozice první světové války nebo československého odboje a legionářů. Vedle britské agenturní radiostanice uvidíte i různé řády a vyznamenání. Ty patří Masarykovi i Benešovi. A třešničkou na dortu bude i čtrnáctikilový mobilní aparát.
      20:04
      Strašidla
       A poslední reportáž by se určitě mohla líbit i dětem. Strašlivý pavouk Bonifác nebo nebezpečný pirát Dupající noha, různí permoníci a další podivní tvorové na nás totiž čekají ve sklepě plném strašidel. V ostravském podzemí totiž připravili studenti JAMU podívanou, kterou jentak někde neuvidíte. 11 strašidelných komnat a výstava čarodějnic – překvapení a leknutí, kam se jen podíváte.
       23:51
       Soutěž
        Dóm zkázy nebo třeba Pustý žleb najdeme v Moravském krasu, v našem nejnavštěvovanějším jeskynním komplexu. Návštěvníci tudy mohou procházet suchou nohou od roku 1914. Častěji se ale pouštějí do nitra krasu na lodičkách. Zdejšími nejznámějšími útvary jsou Salmův sloup, Pohádková jezírka či Masarykův sloup.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        4. března 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám