26 minut

30. října 2005

Obsah dílu

Ostrov — Výroba cimbálů — Lednicko-valtický areál — Expozice hornictví — Pelhřimov

Části dílu

01:18
Ostrov
  Když se jeden upíše čertovi a ten si ho pak přijde na zem vyzvednout, je už pozdě bycha honit. Na jeho hřbetu pak putuje do míst pekelných. My vás dnes s jedním takovým čertíkem seznámíme. I naše kamera se totiž vypravila na cestu, nikoliv však pekelnou. Zavítali jsme do malého městečka Ostrov na Karlovarsku, prastaré osady ze třináctého století. Není proto divu, že se zde na malém místě koncentrují pestré stavby různých architektonických směrů, zámecké zahrady i tajuplná kaple. A to by bylo, aby se tady za těch sedm století nějaký ten čert neusadil. Takže směr Ostrov – a můžeme začít. A pokud nevíte, proč se Ostrov Ostrovem jmenuje, pak máte šanci se to dozvědět.
  05:54
  Výroba cimbálů
   Jak může dopadnout člověk, který v Ostravsko-karvinských dolech strávil část svého života, uvidíte v druhém zatoulání. Nepůjde ale o smutný příběh vysloužilého horníka. Pan Holiš od Frýdku-Místku se totiž pustil do výroby cimbálů, které se proslavily nejen u nás, ale i ve světě. Jejich šikovný strůjce zavzpomíná, jakže to všechno začalo, a pak nás seznámí s jemným kumštem znějícím hudbou, i s tím, co všechno je třeba pro to, aby takový strunný nástroj vznikl.
   10:26
   Lednicko-valtický areál
    Na Moravě zůstaneme i v další reportáži. Zavítali jsme totiž do Kančí obory u Břeclavi. Jde o chráněné krajinné území Lednicko-valtického areálu, jemuž vévodí lednický zámek. Necháme se svézt lodí, abychom si v klidu mohli prohlédnout všechnu tu krásu kolem, a pak zamíříme do lužního lesa. A proč právě tam – uvidíte sami.
    14:24
    Expozice hornictví
     A pak vzhůru k výškám. Směr Jestřebí hory a Městské muzeum ve Rtyni v Podkrkonoší. Zjistili jsme, že právě tohle město se pyšní největší stálou expozicí hornictví v této oblasti. Od primitivního kutání s pomůckami dnes už historickými přes hornické stejnokroje se dostaneme až do terénu samého – tedy na naučné stezky a zavalené důlní štoly. Nebezpečné prolákliny, cesty a cestičky dnes už mají své mapy. Do těch je zakreslil pan Václav Jirásek, který nám bude průvodcem. Zabloudit tedy nemůžeme.
     18:56
     Pelhřimov
      Ve známém filmu Vesničko má středisková poslal doktor – v podání Rudolfa Hrušínský – svého pacienta do Pelhřimova. Měl si tam prohlédnout místní krematorium, aby věděl, do čeho jde. My vás do tohoto města pozveme v poslední reportáži, a to i přesto, že tam žádné krematorium není. Jde o velký televizní omyl, takovou zdařilou virtuální mystifikaci, která se ale ujala, zlidověla a Pelhřimov proslavila. Co ale v „Pejřimově“ určitě najdete a co mu přineslo slávu přinejmenším stejně tak velkou jako onen výrok? No přece Muzeum kuriozit. Prohlédneme si ho na závěr Toulavé kamery.
      23:20
      Soutěž
       Jeden z nejkrásnějších českých hradů dal jméno nejen okolním lesům, ale i chráněné oblasti Kokořínsko. Můžete tam najít ty nejroztodivnější hříčky přírody, které si lze jen představit. Pískovcové skály tu mají tvar zvláštních sloupů, zakončených jakýmisi deskami. Vznikají tak, že se spodní část skály, tvořená měkčí horninou, časem omývá, zatímco ta vrchní, tvrdší, zůstává víceméně stejná. Zdejší bludiště taky nejednou posloužilo jako úkryt. Lidé z nedalekých obcí se tu schovávali hlavně v době válek. Někdy sem utekli i s celým majetkem.
       Přehrát celé video
       Stopáž25 minut
       Další díl
       6. listopadu 2005

       Přehled dílů

       1008 dostupných
       Stopáž30 minut

       21. července

       Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

       21. 7. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       14. července

       Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

       14. 7. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       7. července

       Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

       7. 7. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       30. června

       Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

       30. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       23. června

       Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

       23. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       16. června

       Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

       16. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       9. června

       Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

       9. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       2. června

       Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

       2. 6. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       26. května

       Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

       26. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       19. května

       Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

       19. 5. 2024 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám