Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Rašeliniště

Rašeliniště V první zóně Šumavského národního parku se rozkládají rozlehlá rašeliniště. Jsou vlastně jakýmisi pamětníky doby ledové. Vznikala někdy před deseti tisíci lety. A do dnes vydávají vzácné poklady v podobě konzervovaných těl živočichů a rostlin. Proto se jim říká přírodní archivy. Kdysi tu bývala tundra a i dnes je to znát. Kruté zimy a velmi krátká vegetační sezóna.

MapaRašeliniště
videoRašeliniště
...
video video

Rašeliniště

Pivovarnictví

Pivovarnictví Jedním z nejstarších a nejrozšířenějších nápojů na světě je pivo. Všichni víme, jak pivo vypadá a že musí mít říz. Co ale víme o jeho historii i technologických postupech jeho výroby? Vše o pivovarnictví, jeho historii i současnosti se dozvíte v Národním zemědělském muzeu v Praze na výstavě nazvané „Kde se pivo vaří”. Jen dodám, že tam se dobře daří.

MapaPivovarnictví
videoPivovarnictví
...
video video

Pivovarnictví

Bambusy

Bambusy V Asii se říká, že pouze v bambusu se snoubí ženský a mužský prvek. Ladnost stébel, to jsou prý ladné křivky ženského těla, vitalita a pevnost stonku jsou zase symbolem mužské síly. Na světě jich roste víc než tisíc druhů a díky velké rozmanitosti je lze pěstovat i v našich podmínkách. Přesvědčit se o tom můžeme na zahradě pana Kastnera z Lenešic.

MapaBambusy
videoBambusy
...
video video

Bambusy

Křivoklání

Křivoklání 100 tisíc návštěvníků, dalších 40 tisíc lidí na akcích pořádaných na jednom z nejstarších hradů u nás - tak to letos vypadalo na jednom z našich nejkrásnějších hradů, na Křivoklátě. Nejen turisté, ale také filmaři si oblíbili toto impozantní královské sídlo. Po Johance z Arku nebo Třech mušketýrech v zahraniční produkci se tu před časem natáčela i zbrusu nová pohádka Anděl Páně, to už v produkci České televize. A víte, co je to Křivoklání? Hned se to dozvíte.

MapaKřivoklání
videoKřivoklání
...
video video

Křivoklání

Letecké muzeum ve Vyškově

Letecké muzeum ve Vyškově Na závěr si zajedeme do Vyškova. Na jeho okraji najdeme letecké muzeum s desítkami exemplářů letadel a vrtulníků z poválečného období. Jsou tu ale také trosky letadel, která byla sestřelena v průběhu druhé světové války na českém nebi. Vykopali je nadšenci a milovníci techniky i vojenské historie. A nebyla to žádná procházka růžovou zahradou.

MapaLetecké muzeum ve Vyškově
videoLetecké muzeum ve Vyškově
...
video video

Letecké muzeum ve Vyškově

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3