Nahrávám video

23. říjen 2005

Část: Parní stroje

Obsah dílu

Hrad Ostroh — Bible Kralická — Parní stroje — Synagoga — Krkonošské muzeum

Části dílu

01:09
Hrad Ostroh
  Asi 6 kilometrů od Františkových Lázní stojí romantický hrad Ostroh nazývaný také Seeberg. Je jedním z nejstarších sídel v okolí, které si v minulosti oblíbili třeba Johan Wolfgang Goethe nebo Božena Němcová. Nejdeme tu například unikátní expozici nábytku i malý skanzen přibližující život chebského venkovského obyvatelstva. K Ostrohu se váže i jedna opravdu prapodivná legenda.
  05:39
  Bible Kralická
   Naše další cesta povede do Kralic nad Oslavou, kde na přelomu 16. a 17. století vydávala své poklady bratrská tiskárna. Od roku 1579 zde vznikala rozsáhlá šestidílná série, známá jako Bible Kralická. Ale nejen ta. Díky českým bratřím se knihy začaly šířit i do chudších rodin a tak přestaly být výsadou kněží, šlechticů a bohatého měšťanstva.
   09:59
   Parní stroje
    Pan Jakoubek z Velkého Poříčí má na dnešní dobu poněkud neobvyklého koníčka. Parní stroje. Největší radost má z toho, když vzkřísí k životu starý parní stroj odněkud ze stodoly nebo smetiště. Pod jeho rukama ale vznikají i úplně nové parní stroje, které nejčastěji využívají modeláři k pohonu maket parníků. Pan Jakoubek založil Modelářskou parolodní společnost. Jejím členem se může stát každý, kdo má nějaký parní strojek a smysl pro humor.
    14:19
    Synagoga
     Plzeň je pro mnohé synonymem piva a průmyslu. Je ale i městem mnoha historických pamětihodností. Jednou z těch nejzajímavějších je synagoga. Vyrostla v místě bývalých městských hradeb a je jednou z největších synagog starého kontinentu.
     18:34
     Krkonošské muzeum
      S Toulavou kamerou jsme už navštívili mnohé soukromé sbírky a muzea. Bývají rozličného zaměření, ale jedno mají společné. A sice vášeň a zápal jejich majitelů. Do této skupiny lidí patří i manželé Pičmanovi, kteří si v původní roubence v Poniklé na Jilemnicku otevřeli Krkonošské muzeum. Mapují život našich předků v Podkrkonoší a udržují při životě místní tradiční řemesla - třeba knoflíkářství nebo krajkářství.
      22:53
      Soutěž
       Přírodní útvar Pulčínské skály najdeme v jihozápadní části Jeseníků. Na ploše přes 70 hektarů se tu rozkládají unikátní pískovcové skály. Na jejich vrcholku stával hrádek, po němž jsou skály pojmenovány. Vedla tudy důležitá obchodní stezka a tak není divu, že se to tu jen hemžilo loupežníky a zbojníky. Mimochodem, prý je tady někde ukryt pohádkový poklad.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       30. říjen 2005

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám