
23. říjen 2005
Obsah dílu
Hrad Ostroh — Bible Kralická — Parní stroje — Synagoga — Krkonošské muzeum
Části dílu
01:09

Hrad Ostroh
Asi 6 kilometrů od Františkových Lázní stojí romantický hrad Ostroh nazývaný také Seeberg. Je jedním z nejstarších sídel v okolí, které si v minulosti oblíbili třeba Johan Wolfgang Goethe nebo Božena Němcová. Nejdeme tu například unikátní expozici nábytku i malý skanzen přibližující život chebského venkovského obyvatelstva. K Ostrohu se váže i jedna opravdu prapodivná legenda.
05:39

Bible Kralická
Naše další cesta povede do Kralic nad Oslavou, kde na přelomu 16. a 17. století vydávala své poklady bratrská tiskárna. Od roku 1579 zde vznikala rozsáhlá šestidílná série, známá jako Bible Kralická. Ale nejen ta. Díky českým bratřím se knihy začaly šířit i do chudších rodin a tak přestaly být výsadou kněží, šlechticů a bohatého měšťanstva.
09:59

Parní stroje
Pan Jakoubek z Velkého Poříčí má na dnešní dobu poněkud neobvyklého koníčka. Parní stroje. Největší radost má z toho, když vzkřísí k životu starý parní stroj odněkud ze stodoly nebo smetiště. Pod jeho rukama ale vznikají i úplně nové parní stroje, které nejčastěji využívají modeláři k pohonu maket parníků. Pan Jakoubek založil Modelářskou parolodní společnost. Jejím členem se může stát každý, kdo má nějaký parní strojek a smysl pro humor.
14:19

Synagoga
Plzeň je pro mnohé synonymem piva a průmyslu. Je ale i městem mnoha historických pamětihodností. Jednou z těch nejzajímavějších je synagoga. Vyrostla v místě bývalých městských hradeb a je jednou z největších synagog starého kontinentu.
18:34

Krkonošské muzeum
S Toulavou kamerou jsme už navštívili mnohé soukromé sbírky a muzea. Bývají rozličného zaměření, ale jedno mají společné. A sice vášeň a zápal jejich majitelů. Do této skupiny lidí patří i manželé Pičmanovi, kteří si v původní roubence v Poniklé na Jilemnicku otevřeli Krkonošské muzeum. Mapují život našich předků v Podkrkonoší a udržují při životě místní tradiční řemesla - třeba knoflíkářství nebo krajkářství.
22:53

Soutěž
Přírodní útvar Pulčínské skály najdeme v jihozápadní části Jeseníků. Na ploše přes 70 hektarů se tu rozkládají unikátní pískovcové skály. Na jejich vrcholku stával hrádek, po němž jsou skály pojmenovány. Vedla tudy důležitá obchodní stezka a tak není divu, že se to tu jen hemžilo loupežníky a zbojníky. Mimochodem, prý je tady někde ukryt pohádkový poklad.

30. říjen 2005
Přehled dílů

7. srpen
Broumov — Jílové u Prahy — Žabovřesky nad Ohří — Vintířova stezka — Český Krumlov — Větrný mlýn v Kuželově
7. 8. 2022 na ČT1

31. červenec
Vidnava — Plzeňský pivovar — Vyšívačka — Zoo Tábor — Stráž — Otáčivé hlediště
31. 7. 2022 na ČT1

24. červenec
Helfštýn — Rešovské vodopády — Pokrývač Jaroslav Lakomý — Země Keltů — Naučná stezka po stráních labského kaňonu — Červené Poříčí
24. 7. 2022 na ČT1

17. červenec
Zelená hora — Průhonický zámek — Středověké hudební nástroje — Jirkov — Boží muka — Habáni
17. 7. 2022 na ČT1

10. červenec
Rakovník — Mendelovo muzeum — Řezbářka — Bolkovské louky — Výstava autoškolství — Hrad a zámek Hauenštejn
10. 7. 2022 na ČT1

3. červenec
Budišov — Faunapark Lipová-lázně — Rudka — Síťování Jany Pičmanové z Poniklé — RAF Muzeum v Ivančicích — Husova cesta
3. 7. 2022 na ČT1