26 minut

Obsah dílu

Farníci z Moutnice pomáhají v Banátu — Žijí s námi aneb být věřícím v Brně: Být muslimem — Tomáš Týn — Zvoník od svatého Jakuba — Mikulovské výstavy — Podoby víry na Balkánu

Části dílu

00:47
Farníci z Moutnice pomáhají v Banátu
  Český Banát se nazývá oblast v Rumunsku, kterou před 200 lety obydleli Češi. Dodnes zde zůstalo 6 vesnic, kde se bez problému domluvíte rodným jazykem. Místní dětské krajany se rozhodly podpořit děti z moravské Moutnice a při tříkrálové sbírce jim věnovaly své hračky. Jak se v podunajském kraji vlastně žije nikdo přesně nevěděl, a tak se tam farníci, naloženi dary, sami vypravili.
  06:58
  Žijí s námi aneb být věřícím v Brně: Být muslimem
   Islám je s jednou a půl miliardou věřících druhé největší náboženství na světě, hned za křesťanstvím. V České republice žije muslimů asi dvanáct tisíc a velkou komunitu mají i v Brně.Jaké to je být muslimem u nás, se rozhodli ukázat v Mahenově divadle na akci „Žijí s námi aneb být věřícím v Brně“. My jsme se jimi inspirovali a vy se budete mít možnost v Křesťanském magazínu seznámit nejen s islámem, ale i judaismem nebo hinduismem.
   10:58
   Tomáš Týn
    Brněnská diecéze nedávno vydala knihu, kterou završila trilogii připomínající životy tří kněží a místních rodáků, kteří jsou kandidáty na blahořečení. Po Janu Bulovi a Václavu Drbolovi tak mají čtenáři možnost prostřednictvím útlé publikace Jiřího Mikuláška poznat dominikánského kněze Tomáše Týna.
    15:09
    Zvoník od svatého Jakuba
     Vystoupat do nejvyššího patra zvonice kostela svatého Jakuba v Brně znamená zdolat přesně 94 metrů. Pro Josefa, který tu je zvoníkem, to byla ale cesta o hodně těžší než pro kteréhokoliv jiného návštěvníka. O svůj životní příběh se podělil s Michaelou Rozbrojovou.
     20:01
     Mikulovské výstavy
      Pokud se v létě vydáte na jižní Moravu, určitě se nezapomeňte zastavit na zámku v Mikulově. Zatímco v zámecké knihovně se dozvíte, jak moderně vedli své školy piaristé, kteří zde založili gymnázium; v muzeu nahlédnete do pokladů místních farností.
      23:22
      Podoby víry na Balkánu
       A na výstavu vás pozveme i v další reportáži. V Paláci šlechtičen v Brně si totiž můžete prohlédnout fotografie etnografa Pavla Popelky, které pořídil na cestě po Balkánu. Snažil se zachytit podoby víry, která se obtiskla do interiérů chrámu i do lidských duší.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       13. duben 2014

       Přehled dílů

       709 dostupných
       Stopáž27 minut

       1. říjen

       Na úvod přineseme reportáž ze slavnostního požehnání kopie kaple Zjevení v Koclířově a z poutě rodin brněnské diecéze. Připomeneme 700 let od založení kláštera na Starém Brně a ohlédneme se za 30 lety působení polského kněze Zbigniewa Czendlika v Česku.

       1. 10. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       24. září

       Jak jsou přijímány ženy jako představitelky církevních společenství? Signalizují změny ve vedení kněžských seminářů novou cestu ve výchově kněžského dorostu? A jaké dozvuky mají Světové dny mládeže v Lisabonu?

       24. 9. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       17. září

       Mariánská úcta v polské Ketři, nový biskup ostravsko-opavské diecéze, varhany ve Valašském Meziříčí, Zarážení hory v Polešovicích a pravoslavná církevní obec ve Vilémově.

       17. 9. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       10. září

       Na úvod přineseme reportáž z Absolventského Velehradu, ohlédneme se za festivalem Meeting Brno, který se letos zaměřil na postavení žen v církvi, navštívíme Martu Jirousovou, dceru básníka Ivana Martina Jirouse a představíme specifické duchovní písně v podání folkloristky Magdaleny Múčkové a cimbálová muziky Danaj.

       10. 9. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       3. září

       Poutě jako novodobý fenomén. Čím jsou poutní místa tak přitažlivá pro současného člověka?

       3. 9. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       25. červen

       Noc kostelů — Pouť na Sázavě — Hořické pašijové dny — Socha Marie Restituty Kafkové

       25. 6. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       18. červen

       Pravoslavná církev v Teplicích — Nadace sester Boromejek — Kniha „Mučedníci a oběti pro Krista“ — Jabok - 30 let — Noc kostelů

       18. 6. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       11. červen

       Pravoslavná cyrilometodějská pouť do Mikulčic, Začátek lázeňské sezony v Karlově Studánce, Varhany na Svatém Kopečku, Motorkářská pouť v Ostravě a Dům sv. Cyrila a Metoděje v opavských Vlaštovičkách.

       11. 6. 2023 na ČT2
       Stopáž26 minut

       4. červen

       Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech.

       4. 6. 2023 na ČT2
       Stopáž27 minut

       28. květen

       Setkání katolické mládeže — Charitativní projekt „Mary's meals“ — Restaurátorské práce ve vyškovské synagoze — Arcidiecézní muzeum Olomouc — Pozvánky

       28. 5. 2023 na ČT2

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám