26 minut
Křesťanský magazín

6. duben 2014

Část: Žijí s námi aneb být věřícím v Brně: Být muslimem

Obsah dílu

Farníci z Moutnice pomáhají v Banátu — Žijí s námi aneb být věřícím v Brně: Být muslimem — Tomáš Týn — Zvoník od svatého Jakuba — Mikulovské výstavy — Podoby víry na Balkánu

Části dílu

00:47
Farníci z Moutnice pomáhají v Banátu
  Český Banát se nazývá oblast v Rumunsku, kterou před 200 lety obydleli Češi. Dodnes zde zůstalo 6 vesnic, kde se bez problému domluvíte rodným jazykem. Místní dětské krajany se rozhodly podpořit děti z moravské Moutnice a při tříkrálové sbírce jim věnovaly své hračky. Jak se v podunajském kraji vlastně žije nikdo přesně nevěděl, a tak se tam farníci, naloženi dary, sami vypravili.
  06:58
  Žijí s námi aneb být věřícím v Brně: Být muslimem
   Islám je s jednou a půl miliardou věřících druhé největší náboženství na světě, hned za křesťanstvím. V České republice žije muslimů asi dvanáct tisíc a velkou komunitu mají i v Brně.Jaké to je být muslimem u nás, se rozhodli ukázat v Mahenově divadle na akci „Žijí s námi aneb být věřícím v Brně“. My jsme se jimi inspirovali a vy se budete mít možnost v Křesťanském magazínu seznámit nejen s islámem, ale i judaismem nebo hinduismem.
   10:58
   Tomáš Týn
    Brněnská diecéze nedávno vydala knihu, kterou završila trilogii připomínající životy tří kněží a místních rodáků, kteří jsou kandidáty na blahořečení. Po Janu Bulovi a Václavu Drbolovi tak mají čtenáři možnost prostřednictvím útlé publikace Jiřího Mikuláška poznat dominikánského kněze Tomáše Týna.
    15:09
    Zvoník od svatého Jakuba
     Vystoupat do nejvyššího patra zvonice kostela svatého Jakuba v Brně znamená zdolat přesně 94 metrů. Pro Josefa, který tu je zvoníkem, to byla ale cesta o hodně těžší než pro kteréhokoliv jiného návštěvníka. O svůj životní příběh se podělil s Michaelou Rozbrojovou.
     20:01
     Mikulovské výstavy
      Pokud se v létě vydáte na jižní Moravu, určitě se nezapomeňte zastavit na zámku v Mikulově. Zatímco v zámecké knihovně se dozvíte, jak moderně vedli své školy piaristé, kteří zde založili gymnázium; v muzeu nahlédnete do pokladů místních farností.
      23:22
      Podoby víry na Balkánu
       A na výstavu vás pozveme i v další reportáži. V Paláci šlechtičen v Brně si totiž můžete prohlédnout fotografie etnografa Pavla Popelky, které pořídil na cestě po Balkánu. Snažil se zachytit podoby víry, která se obtiskla do interiérů chrámu i do lidských duší.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       13. duben 2014

       Křesťanský magazín na sociálních sítích

       Napište nám