54 minut

9. dubna

Část: Vliv přesolování na zdraví

Obsah dílu

Pravomoce obcí při rozhodování o národních parcích — Vliv obcí na chod národních parků — Národní parku v Česku — Přípravy Izraele na ofenzivu do Rafahu — Obavy z útoků před zápasy Ligy mistrů — Mírný pokles nezaměstnansoti — Definice trestného činu znásilnění — Obvinění podnikatele Světlíka za krácení daně — Ruské útoky na Ukrajině — Válkou zničená sportoviště na Ukrajině — Odhad pro volby do Evropského parlamentu — Výběr z tvorby Míly Fürstové — Setrvání Cyrila Svobody v KDU-ČSL — Nové vlaky na české železnici — Razie NCOZ na libereckém magistrátu — Nehoda s větším počtem zraněných — Rekordně teplý březen — Požáry v krajině — Spotřeba soli v Česku — Vliv přesolování na zdraví — Aplikace eDoklad — Provoz sociálních služeb v regionech — Exploze vodní elektrárny v Itálii — Ochrana klimatu ve Švýcarsku — Narůstající kriminalita v Německu — Zemědělské dotace — Spor o miliony v hradecké nemocnici — Předseda Senátu v Zambii — Domácí chov exotických zvířat — Zatmění Slunce ve fotograficích — Úplné zatmění Slunce — Likvidace budovy Carimexu v Plzni — Odchov sovy ketupy Pelovy — Závěr generální opravy letohrádku Bellarie

Části dílu

00:39
Pravomoce obcí při rozhodování o národních parcích
  Ministr životního prostředí chce posílit pozici obcí v národních parcích. Konkrétně v jejich radách, které projednávají klíčové dokumenty, jako jsou zóny nebo plány péče - a právě starostové k nim mívali výhrady.
  01:21
  Vliv obcí na chod národních parků
   Návrh ministerstva řeší taky přístupnost chráněných území a varování návštěvníkům, pokud by jim tam hrozilo nebezpečí.
   04:06
   Národní parku v Česku
    Národní parky chrání nejcennější přírodu v Česku. Nejdéle funguje ten v Krkonoších - letos už 61 let.
    05:35
    Přípravy Izraele na ofenzivu do Rafahu
     Izrael hodlá provést úder na město Rafáh v Gaze a dokonce už si vybral datum spuštění operace. Oznámil to premiér Benjamin Netajahu.
     08:18
     Obavy z útoků před zápasy Ligy mistrů
      Paříž a Madrid zvyšují bezpečnostní opatření a posilují počty policistů v ulicích před plánovanými čtvrtfinále Ligy mistrů. Reagují tak na slova takzvaného Islámského státu, který hrozí útoky na stadiony.
      08:39
      Mírný pokles nezaměstnansoti
       Nezaměstnanost v březnu klesla o desetinu bodu na tři celá a devět desetin procenta. Pomohly sezónní práce, i když míň než v předchozích letech.
       11:00
       Definice trestného činu znásilnění
        Sněmovna nejspíš schválí novou definici trestného činu znásilnění. Poslanci dnes novelu pohodlnou většinou poslali do závěrečného čtení. Podle předlohy už znásilnění nebude jen silou vynuceným pohlavním stykem.
        12:08
        Obvinění podnikatele Světlíka za krácení daně
         Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.
         13:45
         Ruské útoky na Ukrajině
          Ruská armáda v noci v několika vlnách zaútočila na 7 ukrajinských regionů. I tentokrát cílila na energetickou infrastrukturu. Na 20 dronů obránci ve vzduchu zneškodnili.
          14:05
          Válkou zničená sportoviště na Ukrajině
           Válka výrazně narušila ukrajinský sport. Ruská armáda ostřelováním poškodila stovky objektů, ve kterých se sportovci měli připravovat na olympiádu.
           16:26
           Odhad pro volby do Evropského parlamentu
            Volby do Evropského parlamentu by na přelomu března a dubna podle společnosti STEM/MARK vyhrálo hnutí ANO. Průzkum mu přisuzuje 27 a půl procenta. Koalici Spolu by volilo 20 procent respondentů. Na dalších třech pozicích skončily se zhruba deseti procenty hnutí STAN, SPD s Trikolorou a Piráti.
            16:58
            Výběr z tvorby Míly Fürstové
             První retrospektivní výstavu grafičky Míly Fürstové otevřelo Muzeum východních Čech, v jejím rodném Hradci Králové. Odtamtud se přestěhovala do Británie, kde studovala a postupně si vybudovala mezinárodní renomé.
             19:40
             Setrvání Cyrila Svobody v KDU-ČSL
              Výzva k odchodu ze strany - špičky KDU-ČSL se distancovaly od výroků bývalého předsedy Cyrila Svobody - s tím, že poškozují dobré jméno strany. Apel reaguje i na jeho rozhovor pro Voice of Europe.
              20:52
              Nové vlaky na české železnici
               Čeští železniční dopravci letos nakoupí nové vlaky v hodnotě až sedmnáct miliard korun. Jejich modernizací a kvalitou služeb se tak chtějí rychleji přibližovat standardům západních zemí.
               23:39
               Razie NCOZ na libereckém magistrátu
                Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na libereckém magistrátu. Prověřují některé zakázky.
                24:09
                Nehoda s větším počtem zraněných
                 Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
                 25:51
                 Rekordně teplý březen
                  Březen 2024 byl celosvětově nejteplejší v historii měření – sdělila data programu Copernicus. Zároveň je 10. měsícem v řadě, který překonal ten předchozí.
                  26:17
                  Požáry v krajině
                   650 požárů se už od začátku roku rozhořelo v tuzemské přírodě - může za to neopatrnost, ale taky právě počasí - teplo, sucho a vítr. Začátkem jara lidi často pálí listí a větve na zahradách nebo klestí v lesích.
                   28:22
                   Spotřeba soli v Česku
                    Až 3krát víc soli, než doporučuje WHO. Prohřešky ve stravování představují nejčastější rizikový faktor spojený s předčasným úmrtím.
                    31:16
                    Vliv přesolování na zdraví
                     Pravidelný a přiměřený přísun potřebných minerálů je ale pro člověka naprosto klíčový - a to platí i o soli.
                     34:33
                     Aplikace eDoklad
                      Už 350 tisíc lidí si stáhlo aplikaci eDoklady, díky které mohou mít svůj občanský průkaz v mobilu. Zatím elektronický doklad přijímá přes 540 institucí. Od začátku dubna ho začala uznávat i policie.
                      35:18
                      Provoz sociálních služeb v regionech
                       Na omezení nebo přímo ohrožení péče až pro 400 tisíc lidí upozorňují provozovatelé nadregionálních sociálních služeb. Ministerstvo práce chystá novou celostátní síť, které dá dotace.
                       38:16
                       Exploze vodní elektrárny v Itálii
                        Nejméně tři lidé zemřeli při výbuchu vodní elektrárny poblíž Bologni v Itálii. Další čtyři osoby úřady pohřešují. Italská média tvrdí, že vypukl požár v generátoru napojeném na turbínu.
                        38:36
                        Ochrana klimatu ve Švýcarsku
                         Švýcarsko podle Evropské soudu pro lidská práva nečiní dostatečné kroky k ochraně klimatu. Instance dala za pravdu skupině žen, která žalovala tamní vládu.
                         39:03
                         Narůstající kriminalita v Německu
                          V Německu v loňském roce výrazně vzrostla kriminalita. Vyplývá to z policejních statistik, které v Berlíně zveřejnilo spolkové ministerstvo vnitra. Podle něj ale Německo nadále zůstává jednou z nejbezpečnějších zemí ve světě.
                          41:09
                          Zemědělské dotace
                           Nové kolo agrárních dotací. 15. dubna začne Státní zemědělský a intervenční fond přijímat Jednotné žádosti pro letošní rok.
                           42:11
                           Spor o miliony v hradecké nemocnici
                            Série soudních sporů a milionové dluhy - tak skončila spolupráce královéhradecké Fakultní nemocnice a soukromé firma Estrella Health. Ta v areálu nemocnice provozuje několik lůžek následné intenzivní péče a ústav tvrdí, že mu dluží skoro jedenáct milionů.
                            44:16
                            Předseda Senátu v Zambii
                             O spolupráci Česka a Zambie jednal v Africe předseda Senátu Miloš Vystrčil. Setkal se s politickými špičkami země i zástupci českých humanitárních organizací působících v zemi.
                             44:58
                             Domácí chov exotických zvířat
                              Domácích chovatelů exotických zvířat v Česku ubývá. Těch registrovaných je v tuzemsku 562. Na zahradách mají třeba primáty, pumy, nebo dokonce krokodýly.
                              47:19
                              Zatmění Slunce ve fotograficích
                               Miliony lidí v severní Americe v pondělí pozorovaly úplné zatmění Slunce. Bylo viditelné na dráze od západního pobřeží Mexika přes patnáct států USA po východ Kanady. Ve výrazně širším pásu po obou stranách bylo viditelné částečné zatmění.
                               47:59
                               Úplné zatmění Slunce
                                K pozorování se hodila všechna veřejná prostranství. Rozlehlá a vyvýšená: parky, sportovní stadiony, vyhlídkové plošiny mrakodrapů, odpočívadla dálnic, břehy Niagarských vodopádů.
                                49:47
                                Likvidace budovy Carimexu v Plzni
                                 Skleněné peklo jde po víc než dvaceti letech konečně k zemi. Lidé v Plzni tak přezdívají budově Carimexu na Rokycanské třídě. Původně to měl být autosalon, bývalý majitel ale stavěl načerno a objekt nikdy nezkolaudoval.
                                 50:29
                                 Odchov sovy ketupy Pelovy
                                  Zoo Praha se jako první na světě podařilo odchovat mládě jedné z největších sov světa – ketupy Pelovy. Ta se ve volné přírodě živí výhradně rybami.
                                  50:45
                                  Závěr generální opravy letohrádku Bellarie
                                   Po 3 letech finišuje rekonstrukce letohrádku Bellarie v zahradě krumlovského zámku. Restaurátoři spolu s dělníky dokončují poslední detaily a drobné opravy.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž55 minut
                                   Další díl
                                   10. dubna

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž55 minut

                                   12. června

                                   Headlines — Modernizace tankové brigády — Nákup tanků Leopard — Modernizace armády — Plán strategických projektů — Slovenská prezidentka v Praze — Rozhovor se Zuzanou Čaputovou — Konference Česko na křižovatce — Zvyšeování konkurenceschopnosti — Jednání o zavedení cel na čínská elektroauta — Soud v Hunterem Bidenem — Šéf NATO jednal s Viktorem Orbánem — Natáčení seriálu Děcko — Jednání o zavedení korespondenční volby — Rychlost na českých železnicích — Ústavní soud o kauze Dominika Feriho — Zákon o dostupném bydlení — Zabezpečení českých železnic — Tratě chráněné systémem ETCS — Příprava záchranářů na mimořádné události — Zabezpečení vlakových vagónů — Zájem o studium medicíny v Plzni — Liberty Ostrava žádá soud o povolení reorganizace — Boje na Ukrajině — ÚS od odškodnění pro pozůstalé obětí nehody — Předvolební kampaň ve Francii — Jednání o příměří v Gaze — Nehoda kamionu na D7 — Trest za schvalování terorismu — Aktivisté před úřadem vlády — Rekonstrukce přehrady v Nechranicích — Šíření komára tygrovaného v Evropě — Požáry v Brazílii — Práce robotů v podzemí — Začal festival Rock for People

                                   12. 6. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   12. června

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   12. 6. 2024 na ČT24
                                   Stopáž55 minut

                                   11. června

                                   Inflace za květen — Vliv cen na poptávku a spotřebu — Vývoj spotřebitelských cen — Ceny zboží a služeb — Hledání nového generálního tajemníka NATO — Konference o Ukrajině v Berlíně — Soud s bývalým důstojníkem Pohraniční střáže — Následky bleskových povodní — Bleskové povodně ve Valašských Kloboukách — Rada bezpečnosti o situaci v Gaze — Mezinárodní konference pro Gazu — Film Vzor líčí šikanu i vztek mladých — Změny ve sněmovně — Odstranění havarovaného vlaku v Pardubicích — Houba pojmenovaná po českém vědci — Policisté na Děčínsku — Blesková povodeň ve Valašských Kloboukách — Nasycení půdy vodou — Srážky v květnu — Průtok vody v řekách — Opatření proti suchu — Novela zákona o držení střelných zbraní — Zákon o změnách v RTVS na Slovensku — Porota uznala Huntera Bidena vinným — Přípravy opravy mostu v Ústí nad Labem — Hořící auto v Praze — Vlak poháněný energií z baterií — Připomínka vyhlazení francouzské vesnice nacisty — Zájem o školy v přírodě — Nemovitosti v Číně — Jednání o nové spalovně v Písku — Seriál o astronautce Sally Rideové

                                   11. 6. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   11. června

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   11. 6. 2024 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   10. června

                                   Volby do Evropského parlamentu — Volby do Evropského parlamentu — Výsledky voleb do EP — Vítězové voleb — Získané mandáty v EP — Výsledek hnutí ANO ve volbách — Výsledky Pirátů a SPD — Získané mandáty v EP — Dopad voleb na politiku ve Francii — Frakce v Evropském parlamentu — Nové trendy — Volby v okolních zemích — Noví zástupci ČR v Evropském parlamentu — Výsledky v regionech — Jednání o novém složení Evropské komise — Bezpečnostní rada státu — Sabotáže v evropských zemích — Nezvěstní občané Ukrajiny — Výbuch v Polsku — Vývoj nezaměstnanosti — Odklízení poškozeného vlaku v Pardubicích — Stávka zaměstnanců RTVS — Spory uvnitř izraelského válečného kabinetu — Stavba dálnice D4 — Trestání dětí — Demolice mostu v Semilech — Končí období výsadby letniček — Přípravy KVIFF — Frankenstein v Divadle Komedie

                                   10. 6. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   10. června

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   10. 6. 2024 na ČT24
                                   Stopáž49 minut

                                   9. června

                                   Bezpečnostní opatření v Praze — Zadržení cizince — Stupně ohrožení v ČR — Reakce politiků — Volby do Evropského parlamentu — Výsledky voleb ve 23:00 — Čekání na výsledky voleb — Nové složení parlamentu i komise — Čekání na výsledky voleb — Volby a vliv na domácí politiku — Čekání na výsledky voleb — Které země volí dnes — Polské téma voleb: bezpečnost — Výsledky za celou Evropskou unii — Osvobození rukojmí — Přísnější podmínky pro dovoz medu — Zásah nejmodernějšího ruského letounu — Požár bytu v Plzni na Východním předměstí — Oprava silnice v Mikulově — Chybí místa v domovech pro seniory — Dovoz ojetých osobních aut — Tragické nehody cyklistů — Naréndra Módí složil přísahu — Nalezené fotky severočeských památek — Zájem o splouvání Teplé Vltavy — Krakatit ve Staré Huti — Benny Gantz opouští vládu

                                   9. 6. 2024 na ČT1
                                   Stopáž49 minut

                                   9. června

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   9. 6. 2024 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   8. června

                                   Volby do EP v Česku — Volby do Evropského parlamentu v Česku — Průběh voleb do Evropského parlamentu — Práce ve volební komisi — Účast u voleb do europarlamentu — Volby do Evropského parlamentu v Česku — Volby v obci s nejméně obyvateli — Sčítání hlasů a dohled nad výsledky — Volby a festival v Litomyšli — Spokojenost se členstvím v EU — Evropské volby na Slovensku — Místní referendum o stavbě továrny na baterie — Záchrana rukojmích — Útok na dánskou premiérku — Bouřky, kroupy a silný vítr v části Česka — RegioJet stáhl z provozu spací vozy — Pomoc vážně nemocným dětem — Ceny za kempování v Česku — Počet kempů v ČR — Proměny stanování v průběhu dekád — Glamping – komfortní kempování — Rozhovory prezidentů USA a Francie — Policie hledá svědky nehody — Spor o úklid soutěsky po požáru — Vězni nastudovali West Side Story — Zemřel autor prvního barevného snímku Země z povrchu Měsíce — Kafkův Proces v Divadle Kolowrat

                                   8. 6. 2024 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   8. června

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   8. 6. 2024 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám