54 minut

9. dubna

Obsah dílu

Pravomoce obcí při rozhodování o národních parcích — Vliv obcí na chod národních parků — Národní parku v Česku — Přípravy Izraele na ofenzivu do Rafahu — Obavy z útoků před zápasy Ligy mistrů — Mírný pokles nezaměstnansoti — Definice trestného činu znásilnění — Obvinění podnikatele Světlíka za krácení daně — Ruské útoky na Ukrajině — Válkou zničená sportoviště na Ukrajině — Odhad pro volby do Evropského parlamentu — Výběr z tvorby Míly Fürstové — Setrvání Cyrila Svobody v KDU-ČSL — Nové vlaky na české železnici — Razie NCOZ na libereckém magistrátu — Nehoda s větším počtem zraněných — Rekordně teplý březen — Požáry v krajině — Spotřeba soli v Česku — Vliv přesolování na zdraví — Aplikace eDoklad — Provoz sociálních služeb v regionech — Exploze vodní elektrárny v Itálii — Ochrana klimatu ve Švýcarsku — Narůstající kriminalita v Německu — Zemědělské dotace — Spor o miliony v hradecké nemocnici — Předseda Senátu v Zambii — Domácí chov exotických zvířat — Zatmění Slunce ve fotograficích — Úplné zatmění Slunce — Likvidace budovy Carimexu v Plzni — Odchov sovy ketupy Pelovy — Závěr generální opravy letohrádku Bellarie

Části dílu

00:39
Pravomoce obcí při rozhodování o národních parcích
  Ministr životního prostředí chce posílit pozici obcí v národních parcích. Konkrétně v jejich radách, které projednávají klíčové dokumenty, jako jsou zóny nebo plány péče - a právě starostové k nim mívali výhrady.
  01:21
  Vliv obcí na chod národních parků
   Návrh ministerstva řeší taky přístupnost chráněných území a varování návštěvníkům, pokud by jim tam hrozilo nebezpečí.
   04:06
   Národní parku v Česku
    Národní parky chrání nejcennější přírodu v Česku. Nejdéle funguje ten v Krkonoších - letos už 61 let.
    05:35
    Přípravy Izraele na ofenzivu do Rafahu
     Izrael hodlá provést úder na město Rafáh v Gaze a dokonce už si vybral datum spuštění operace. Oznámil to premiér Benjamin Netajahu.
     08:18
     Obavy z útoků před zápasy Ligy mistrů
      Paříž a Madrid zvyšují bezpečnostní opatření a posilují počty policistů v ulicích před plánovanými čtvrtfinále Ligy mistrů. Reagují tak na slova takzvaného Islámského státu, který hrozí útoky na stadiony.
      08:39
      Mírný pokles nezaměstnansoti
       Nezaměstnanost v březnu klesla o desetinu bodu na tři celá a devět desetin procenta. Pomohly sezónní práce, i když míň než v předchozích letech.
       11:00
       Definice trestného činu znásilnění
        Sněmovna nejspíš schválí novou definici trestného činu znásilnění. Poslanci dnes novelu pohodlnou většinou poslali do závěrečného čtení. Podle předlohy už znásilnění nebude jen silou vynuceným pohlavním stykem.
        12:08
        Obvinění podnikatele Světlíka za krácení daně
         Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.
         13:45
         Ruské útoky na Ukrajině
          Ruská armáda v noci v několika vlnách zaútočila na 7 ukrajinských regionů. I tentokrát cílila na energetickou infrastrukturu. Na 20 dronů obránci ve vzduchu zneškodnili.
          14:05
          Válkou zničená sportoviště na Ukrajině
           Válka výrazně narušila ukrajinský sport. Ruská armáda ostřelováním poškodila stovky objektů, ve kterých se sportovci měli připravovat na olympiádu.
           16:26
           Odhad pro volby do Evropského parlamentu
            Volby do Evropského parlamentu by na přelomu března a dubna podle společnosti STEM/MARK vyhrálo hnutí ANO. Průzkum mu přisuzuje 27 a půl procenta. Koalici Spolu by volilo 20 procent respondentů. Na dalších třech pozicích skončily se zhruba deseti procenty hnutí STAN, SPD s Trikolorou a Piráti.
            16:58
            Výběr z tvorby Míly Fürstové
             První retrospektivní výstavu grafičky Míly Fürstové otevřelo Muzeum východních Čech, v jejím rodném Hradci Králové. Odtamtud se přestěhovala do Británie, kde studovala a postupně si vybudovala mezinárodní renomé.
             19:40
             Setrvání Cyrila Svobody v KDU-ČSL
              Výzva k odchodu ze strany - špičky KDU-ČSL se distancovaly od výroků bývalého předsedy Cyrila Svobody - s tím, že poškozují dobré jméno strany. Apel reaguje i na jeho rozhovor pro Voice of Europe.
              20:52
              Nové vlaky na české železnici
               Čeští železniční dopravci letos nakoupí nové vlaky v hodnotě až sedmnáct miliard korun. Jejich modernizací a kvalitou služeb se tak chtějí rychleji přibližovat standardům západních zemí.
               23:39
               Razie NCOZ na libereckém magistrátu
                Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na libereckém magistrátu. Prověřují některé zakázky.
                24:09
                Nehoda s větším počtem zraněných
                 Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
                 25:51
                 Rekordně teplý březen
                  Březen 2024 byl celosvětově nejteplejší v historii měření – sdělila data programu Copernicus. Zároveň je 10. měsícem v řadě, který překonal ten předchozí.
                  26:17
                  Požáry v krajině
                   650 požárů se už od začátku roku rozhořelo v tuzemské přírodě - může za to neopatrnost, ale taky právě počasí - teplo, sucho a vítr. Začátkem jara lidi často pálí listí a větve na zahradách nebo klestí v lesích.
                   28:22
                   Spotřeba soli v Česku
                    Až 3krát víc soli, než doporučuje WHO. Prohřešky ve stravování představují nejčastější rizikový faktor spojený s předčasným úmrtím.
                    31:16
                    Vliv přesolování na zdraví
                     Pravidelný a přiměřený přísun potřebných minerálů je ale pro člověka naprosto klíčový - a to platí i o soli.
                     34:33
                     Aplikace eDoklad
                      Už 350 tisíc lidí si stáhlo aplikaci eDoklady, díky které mohou mít svůj občanský průkaz v mobilu. Zatím elektronický doklad přijímá přes 540 institucí. Od začátku dubna ho začala uznávat i policie.
                      35:18
                      Provoz sociálních služeb v regionech
                       Na omezení nebo přímo ohrožení péče až pro 400 tisíc lidí upozorňují provozovatelé nadregionálních sociálních služeb. Ministerstvo práce chystá novou celostátní síť, které dá dotace.
                       38:16
                       Exploze vodní elektrárny v Itálii
                        Nejméně tři lidé zemřeli při výbuchu vodní elektrárny poblíž Bologni v Itálii. Další čtyři osoby úřady pohřešují. Italská média tvrdí, že vypukl požár v generátoru napojeném na turbínu.
                        38:36
                        Ochrana klimatu ve Švýcarsku
                         Švýcarsko podle Evropské soudu pro lidská práva nečiní dostatečné kroky k ochraně klimatu. Instance dala za pravdu skupině žen, která žalovala tamní vládu.
                         39:03
                         Narůstající kriminalita v Německu
                          V Německu v loňském roce výrazně vzrostla kriminalita. Vyplývá to z policejních statistik, které v Berlíně zveřejnilo spolkové ministerstvo vnitra. Podle něj ale Německo nadále zůstává jednou z nejbezpečnějších zemí ve světě.
                          41:09
                          Zemědělské dotace
                           Nové kolo agrárních dotací. 15. dubna začne Státní zemědělský a intervenční fond přijímat Jednotné žádosti pro letošní rok.
                           42:11
                           Spor o miliony v hradecké nemocnici
                            Série soudních sporů a milionové dluhy - tak skončila spolupráce královéhradecké Fakultní nemocnice a soukromé firma Estrella Health. Ta v areálu nemocnice provozuje několik lůžek následné intenzivní péče a ústav tvrdí, že mu dluží skoro jedenáct milionů.
                            44:16
                            Předseda Senátu v Zambii
                             O spolupráci Česka a Zambie jednal v Africe předseda Senátu Miloš Vystrčil. Setkal se s politickými špičkami země i zástupci českých humanitárních organizací působících v zemi.
                             44:58
                             Domácí chov exotických zvířat
                              Domácích chovatelů exotických zvířat v Česku ubývá. Těch registrovaných je v tuzemsku 562. Na zahradách mají třeba primáty, pumy, nebo dokonce krokodýly.
                              47:19
                              Zatmění Slunce ve fotograficích
                               Miliony lidí v severní Americe v pondělí pozorovaly úplné zatmění Slunce. Bylo viditelné na dráze od západního pobřeží Mexika přes patnáct států USA po východ Kanady. Ve výrazně širším pásu po obou stranách bylo viditelné částečné zatmění.
                               47:59
                               Úplné zatmění Slunce
                                K pozorování se hodila všechna veřejná prostranství. Rozlehlá a vyvýšená: parky, sportovní stadiony, vyhlídkové plošiny mrakodrapů, odpočívadla dálnic, břehy Niagarských vodopádů.
                                49:47
                                Likvidace budovy Carimexu v Plzni
                                 Skleněné peklo jde po víc než dvaceti letech konečně k zemi. Lidé v Plzni tak přezdívají budově Carimexu na Rokycanské třídě. Původně to měl být autosalon, bývalý majitel ale stavěl načerno a objekt nikdy nezkolaudoval.
                                 50:29
                                 Odchov sovy ketupy Pelovy
                                  Zoo Praha se jako první na světě podařilo odchovat mládě jedné z největších sov světa – ketupy Pelovy. Ta se ve volné přírodě živí výhradně rybami.
                                  50:45
                                  Závěr generální opravy letohrádku Bellarie
                                   Po 3 letech finišuje rekonstrukce letohrádku Bellarie v zahradě krumlovského zámku. Restaurátoři spolu s dělníky dokončují poslední detaily a drobné opravy.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž55 minut
                                   Další díl
                                   10. dubna

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   19. května

                                   Headlines — Investice do dopravy — Zapojení soukromého sektoru — Nové úseky dálnic — Pátrání po vrtulníků s prezidentem Íránu — Jednání vlády s odbory — Potíže se sociálními dávkami — Situace na Slovensku — Jednání koaličních a opozičních stran — Tryzna v Terezíně — Sochy na budově Máj v Praze — Volební model — Nové normy pro jezy na řekách — Hokejové mistrovství světa v Ostravě — Jízda králů — 35 let od propuštění V. Havla z vězení — Nový film s Jiřinou Bohdalovou — Ukázka z filmu Svatá — Filmy Jiřiny Bohdalové — Jednání o sektorové dani — Postup Izraele v Pásmu Gazy — Nehoda na Dunaji — Demolice staré haly na nádraží Brno Královo Pole — Nová sezona letních kin — Ruské útoky na Charkov — Následky prudkých lijáků v Německu a Francii — Výstraha před silnými bouřkami — Otevření zámku Vartenberk — Poslední jízda salónního vozu Ferdinanda d'Este — Nová pomoc pacientům s Parkinsonovou nemocí

                                   19. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   19. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   19. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   18. května

                                   Víc pravomocí pro praktiky a pediatry — Všeobecný lékař a předpis léků — Počty vybraných specialistů v Česku — Strůjce atentátu na premiéra Fica ve vazbě — Rozsah poranění Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády — Anonymní výhrůžky politikům — Volby do Evropského parlamentu — Biomasa místo uhlí — Zápas českého týmu na hokejovém MS — Vetování sporného zákona — Útoky Izraele v Pásmu Gazy — Případy vysoce infekčních spalniček — Návykové látky v dobách totality — Válka na Ukrajině — Festival Hrabalovo Kersko — Nové dílo Davida Černého — Aplikace na podporu pohybu dětí — Propady reálných výdělků — Vývoj průměrné mzdy v r. 2023 — Odměny pro zaměstnance — Transparentnost odměňování — Zadržení aktivisté — Napětí v Nové Kaledonii — Setkávání novodobých válečných veteránů — Zájem řidičů o elektromobily — Závody powerboatů — Obvinění kvůli pokácení slavného javoru — Rusko a banky — Sbírka proti rakovině — Festival Mahler - Jihlava — Nové varhany pro kostel Svatého Ducha

                                   18. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   18. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   18. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   17. května

                                   Zdravotní stav slovenského premiéra — Situace na Slovensku — Péče o zraněného premiéra Fica — Vyšetřování útoku na premiéra — Bezpečnostní opatření na Slovensku — Zemědělci odsouvají protest — Přesuny v rozpočtu — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Odročení soudu s podezřelým ze žhářství — Komplikace při stavbě dálnice D49 — Vývoj bojů na Ukrajině — Památník pro skauty — Festival Open House — Soudní řízení v Haagu — Situace v Gaze — Modernizace přečerpávací elektrárny Štěchovice — Hlubší vrty kvůli nedostatku vody — Předpověď počasí na další dny — Papírových účtenek ubývá — Počet účtenek — K čemu jsou účtenky — Putin na návštěvě Číny — Silná bouře v Houstonu — Nedostatek pěstounů — Inflace v EU — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Zámek Štiřín na prodej — Experiment s regulací marihuany v Nizozemsku — Zkoumání obrazu Mony Lisy — Rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem — Mapování podzemních krytů v Třeboni — Muzejní noc — Soutěž terénních pracovníků

                                   17. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   17. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   17. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   16. května

                                   Fico je dál ve vážném stavu — Lékaři premiéra operovali pět hodin — Kdo zastoupí slovenského předsedu vlády — Vyšetřování střelby a obvinění podezřelého — Otázky kolem postupu ochranné služby premiéra — Vyšetřování na místě útoku — Zdravotní péče o premiéra Fica — Postupy ochranné služby — Odboráři zrušili demonstraci — Jmenování ministra pro vědu, výzkum a inovace — Profil nového ministra Marka Ženíška — Priority nového ministra pro vědu — Vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích — Obvinění padělatele vstupenek na hookejové mistrovství — Soud s podezřelým ze žhářství v Českém Švýcarsku — Národní park dva roky po požáru — Ochrana před lesními požáry — Putin na návštěvě Číny — Německý poslanec Bystroň přišel o imunitu — Investice do české energetiky — Oprava Barrandovského mostu se protáhne — Situace v Nové Kaledonii — Boje na Ukrajině — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Vyšetřování kvůli splašenému koni v Pardubicích — Nález středověkých denárů — Požár v Kladně — Pomoc ohroženým dětem — Předvolební debata k evropským volbám — Barokní koncert na hladině Vltavy

                                   16. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   16. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   16. 5. 2024 na ČT24
                                   Stopáž55 minut

                                   15. května

                                   Atentát na slovenského premiéra — Roberta Fica postřelili v Handlové — Co se stalo na náměstí v Handlové — Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády v Handlové — Kde je Handlová — Policejní vyšetřování na náměstí v Handlové — Podezřelého policie zadržela na místě — Reakce od slovenských politiků — Reakce na atentát na Roberta Fica — Útok odsoudili politici z ČR — Reakce na střelbu ze zahraničí — Ruská ofenziva severně od Charkova — Trh s hypotékami — Zemřel Vlastimil Harapes — Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ — Úspěšnost uchazečů — Problémy s přijámacími zkouškami — Výsledky přijímacích zkoušek — Pátrání po uprchlém vězni ve Francii — Prodej poštovní budovy v Jindřišské ulici — Soud v kauze kupčení s byty v Brně — Protesty v Gruzii — Bronzový úspěch českých parahokejistů — Zadržování vody v krajině — Problémy astmatiků — Návrh na růst koncesionářských poplatků — Nábor vojáků do armády — Prahou prošlo Svatojánské procesí — Stav slovenského premiéra Roberta Fica

                                   15. 5. 2024 na ČT1
                                   Stopáž55 minut

                                   15. května

                                   Znakový jazyk a skryté titulky

                                   15. 5. 2024 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám