54 minut

20. listopad

Obsah dílu

Boje v Pásmu Gazy — Evakuace předčasně narozených dětí z Pásma Gazy — Izraelský boj na dvou frontách — Demonstrace na podporu Izraele — Prezident a vládní úspory — Podpora firem v EU zasažených válkou na Ukrajině — Opatření proti haváriím plynu — Olomoucká kauza ovlivňování dopravních zakázek — Kdo je nový argentinský prezident — Novinky v digitalizaci — Zdena Hadrbolcová: 1937–2023 — Vzpomínka na Zdenu Hadrbolcovou v ČT — Zmrazení ruského majetku v Česku — Výběr mýta — Výpovědi lékařů z přesčasů — Obvinění za pokus o vraždu dozorce — Útoky vlků na zvířata v Beskydech — Změny v povinném ručení — Dopravní nehody a pojištění — Povinné ručení na elektrokoloběžky — Soud v kauze Pražských služeb — Národní srovnávač cen potravin — Narovnání důchodů pro disidenty — Zemřela Rosalynn Carterová — Propouštění v nošovické automobilce — Útoky na radnice a starosty ve Francii — Oteplení proti předindustriálnímu období — Uzavírka v centru Karlových Varů — 25 let ISS — Doklady pro Ukrajince v Česku — Nové a úsporné chráněné dílny — Nové planetárium v Třebíči — Vánoce na Champs Elysées — Konzumace ryb z konzervy jako trend — Modré světlo pro UNICEF

Části dílu

00:40
Boje v Pásmu Gazy
  Ztráty izraelské armády od začátku operace v Pásmu Gazy stouply na 65 padlých vojáků. Hamás tvrdí, že na palestinské straně jsou za poslední hodiny další desítky mrtvých. Celkově mělo kvůli bojům zemřít nejméně 13 tisíc Palestinců. Údaje ale nejdou nezávisle ověřit.
  01:33
  Evakuace předčasně narozených dětí z Pásma Gazy
   Hnutí Hamás obvinilo izraelskou armádu z útoku na další zdravotnické zařízení na severu Pásma Gazy. Indonéskou nemocnici podle Palestinců obklíčily tanky a zabily 12 lidí. Personál tvrdí, že v budově nejsou žádní ozbrojenci. Jeruzalém má naopak za to, že se v ní teroristé skrývají.
   04:18
   Izraelský boj na dvou frontách
    Živý vstup zpravodaje Davida Borka.
    06:34
    Demonstrace na podporu Izraele
     Za návrat dětí držených jako rukojmí v Gaze demonstrovala v centru Prahy zdejší izraelská komunita. Podle protestujících organizace UNICEF nedělá dost pro jejich propuštění.
     07:18
     Prezident a vládní úspory
      Už jen čtyři dny má prezident na to, aby rozhodl o vládním úsporném balíčku. Lhůta končí v pátek a hlava státu dosud normu nepodepsala ani nevetovala.
      09:59
      Podpora firem v EU zasažených válkou na Ukrajině
       Evropské firmy zasažené konflikty na Ukrajině a Blízkém východě budou moct jednodušeji čerpat státní podporu až do června příštího roku. Platnost snadnějších pravidel pro získání státní pomoci prodloužila Evropská komise o půl roku.
       10:18
       Opatření proti haváriím plynu
        Silnější zápach unikajícího plynu - dodavatelé začali přidávat do potrubí víc odorizační látky. Před začátkem topné sezony má pomoct najít drobné úniky hlavně v domácnostech a předejít vážnějším haváriím.
        12:26
        Olomoucká kauza ovlivňování dopravních zakázek
         Brněnský městský soud přijal kauci milion korun za Roberta Knoblocha - bývalého člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji. Je jedním z 13 obviněných v případu ovlivňování dopravních zakázek. Vazbu by mohl opustit koncem týdne - pokud proti tomu někdo nepodá stížnost.
         12:58
         Kdo je nový argentinský prezident
          Novým argentinským prezidentem bude krajně pravicový ekonom Javier Milei. Muž přirovnávaný k Donaldu Trumpovi v druhém kole porazil dosavadního ministra financí. Zemi, která je v hluboké ekonomické krizi, slibuje radikální změny.
          15:34
          Novinky v digitalizaci
           Česko má podle prezidenta Pavla mezery v zavádění digitalizace. Řekl to při zahájení druhého ročníku Týdne pro digitální Česko.
           17:01
           Zdena Hadrbolcová: 1937–2023
            Zemřela herečka Zdena Hadrbolcová. Bylo jí 86 let. Absolventka DAMU se na televizní obrazovce objevovala už od konce 50. let. Desítky rolí ztvárnila taky v divadlech.
            19:30
            Vzpomínka na Zdenu Hadrbolcovou v ČT
             ČT připomene Zdenu Hadrbolcovou úpravou programu. Např. dnes v osm na dvojce filmem Už zase skáču přes kaluže, na který naváže rozhovor z cyklu Krásný ztráty.
             20:15
             Zmrazení ruského majetku v Česku
              Mezi sedmdesáti ruskými nemovitostmi v Česku, které už katastrální úřad zablokoval, je i pražské sídlo Ruského kulturního centra. Už dřív prověřovaného kvůli protiukrajinské propagandě.
              22:50
              Výběr mýta
               Výnos z nákladní dopravy v Česku roste. Na mýtném zaplatili provozovatelé kamionů v říjnu miliardu a tři sta sedmdesát milionů korun. Před rokem stát inkasoval o 6 procent méně.
               23:10
               Výpovědi lékařů z přesčasů
                Deset dní do protestu lékařů. Prvního prosince víc než 6 tisíc doktorů v nemocnicích přestane sloužit dobrovolné přesčasy, pokud ministerstvo nezlepší jejich pracovní podmínky.
                26:13
                Obvinění za pokus o vraždu dozorce
                 Obvinění za pokus o vraždu dozorce – čelí mu dva odsouzení z věznice ve Všehrdech na Chebsku, jeden z nich je mladší osmnácti let a hrozí mu poloviční, tedy nanejvýš desetiletý trest vězení.
                 26:31
                 Útoky vlků na zvířata v Beskydech
                  Už padesát útoků vlků na hospodářská zvířata evidují úřady v Beskydech. I přesto, že většina farmářů vystavěla kolem pastvin ploty. Ochránci přírody slíbili, že budou šelmy podrobněji monitorovat, aby zjistili, jestli nejde o problematické jedince s nestandardním chováním.
                  28:51
                  Změny v povinném ručení
                   Dražší povinné ručení i vyšší úhrada škod: inflace dopadá i na pojištění aut a dalších motorových vozidel.
                   31:20
                   Dopravní nehody a pojištění
                    Pohled do policejních statistik: za prvních 10 měsíců roku se stalo skoro 78 tisíc nehod. 411 lidí zemřelo - dalších 1500 je přežilo s těžkým zraněním - přes 20 tisíc vyvázlo s lehkým.
                    32:21
                    Povinné ručení na elektrokoloběžky
                     Nechybělo mnoho a nehoda mohla skončit tragicky – muž na elektrokoloběžce nedal přednost protijedoucímu vozidlu. Čím dál častěji za podobnými nehodami stojí řidiči takzvaných sdílených elektrokoloběžek. I proto by se na ně nově mělo vztahovat povinné ručení.
                     35:11
                     Soud v kauze Pražských služeb
                      Pražský vrchní soud začal projednávat případ Pražských služeb. Podle státního zástupce vyvedl tehdejší obchodní ředitel Tomáš Kolinger z firmy přes 63 milionů korun. Obžalobě z tunelování čelí i dalších 8 lidí.
                      36:07
                      Národní srovnávač cen potravin
                       Příprava národní aplikace pro ceny potravin. Stát zjišťuje, jak vytvořit program pro srovnávání nabídek různých obchodů. Podobný funguje v Řecku. I proto dnes s tamním ministrem jednal šéf českého resortu zemědělství Marek Výborný.
                       37:56
                       Narovnání důchodů pro disidenty
                        Ústav pro studium totalitních režimů je připravený se podílet na narovnání důchodů pro disidenty a disidentky - situaci označil za historickou křivdu. Na jejich nízké penze upozornil signatář Charty 77 Jiří Gruntorád - od pátku drží hladovku a žádá odstoupení šéfa resortu práce Jurečky.
                        38:30
                        Zemřela Rosalynn Carterová
                         Zemřela Rosalynn Carterová. Bývalé americké první dámě, manželce Jimmyho Cartera, bylo 96 let. Od 80. let se věnovala hlavně dobročinným aktivitám v USA a ve světě. Od minulého týdne byla ve svém domě v hospicové péči, ve které je od února i 99letý Jimmy Carter.
                         38:54
                         Propouštění v nošovické automobilce
                          Živý vstup redaktorky Jany Drápelové.
                          40:32
                          Útoky na radnice a starosty ve Francii
                           Útoky na radnice jsou jedním z hlavních témat začínajícího kongresu starostů v Paříži. Jen letos bylo citelně poškozeno několik stovek budov, některé radnice dokonce při nedávných nepokojích shořely celé.
                           42:44
                           Oteplení proti předindustriálnímu období
                            Počasí 17. listopadu přepsalo historické rekordy a 18. předběžně taky – podle unijní služby Copernicus bylo globální klima o víc než dva stupně teplejší proti normálu z let 1850 až 1900.
                            43:13
                            Uzavírka v centru Karlových Varů
                             Zhruba osm tisíc aut, která denně projedou ulicí Západní v centru Karlových Varů, se dnes muselo vydat objížďkou. Dopravu komplikují opravy železničního přejezdu. Uzavírka jedné z nejdůležitějších silnic, která přivádí auta do centra, platí i pro autobusy hromadné dopravy.
                             43:49
                             25 let ISS
                              Už přesně čtvrtstoletí je na oběžné dráze první modul Mezinárodní vesmírné stanice. Projekt za asi 3 a půl bilionu korun patří mezi nejdražší vědecké projekty lidstva. Na stanici pracuje 5 světových kosmických agentur a 15 států.
                              46:32
                              Doklady pro Ukrajince v Česku
                               Ukrajinci si nově mohou vyřídit pasy a další doklady v pražské pobočce jejich migrační služby. Dříve se tím zabýval přímo konzulát. Po příchodu stovek tisíc uprchlíků ale kapacity přestaly stačit.
                               47:09
                               Nové a úsporné chráněné dílny
                                Skoro 80 nových pracovních míst pro zdravotně hendikepované otevřeli ve východočeských Hořicích. A to v logistickém centru. To postavila firma původně z nedalekých Lázní Bělohrad, v Česku patří mezi pět největších zaměstnavatelů zdravotně postižených.
                                49:09
                                Nové planetárium v Třebíči
                                 Jediné planetárium na Vysočině dnes otevřeli v Třebíči. Nese jméno tamního rodáka, astronoma a fyzika Zdeňka Kvíze. Učil se od něj třeba i Jiří Grygar a právě ten si dnes hvězdárnu prohlédl jako první.
                                 49:48
                                 Vánoce na Champs Elysées
                                  V Paříži v neděli večer slavnostně rozsvítili světla na Champs Elysées. Organizátoři se snaží šetřit elektřinou úspornějšími typy žárovek, zároveň ale nechtějí připravit metropoli o vizuálně atraktivní zážitek.
                                  50:28
                                  Konzumace ryb z konzervy jako trend
                                   Konzervárny po celém světě hlásí vyšší prodeje. Může za to obliba takto zpracovaných ryb na sociálních sítích. Trend je výrazný hlavně ve Spojených státech, kde se z rychlé večeře v podobě sardinek stala vyhledávaná specialita.
                                   52:29
                                   Modré světlo pro UNICEF
                                    Modře nasvícené budovy ve městech napříč Českem. Právě teď se třeba díváme na vodárenskou věž v Českých Budějovicích. Akce je součástí kampaně pořádané organizací UNICEF. Modrá barva symbolizuje právo dětí na přístup k pitné vodě, ale taky k výživě nebo vzdělání.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    21. listopad

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž54 minut

                                    28. listopad

                                    Jednání zdravotníků o dobrovolných přečasech — Fungování nemocnic v prosinci — Dopad vypovězených přesčasů — Ceny energií v Německu — Dopad na české podniky — Další jednání o příměří v Gaze — Dopady pondělní stávky a protestů odborů — Tragická havárie kamionu na D1 — Jarní programové schéma ČT — Zmrazení ruských majetků — Návrh na nového ústavního soudce — Dary na dobročinné účely — Proměna pražského hlavního nádraží — Výcvik ukrajinských vojáků v ČR — Šíření respiračních onemocnění v Číně — Počasí komplikovalo dopravu — Výstraha meteorologů — Ocenění za záchranu lidí z hořícího vlaku — Záchrana z hořícího vlaku — Příběhy zachránců — Jak uniknout z hořícího vlaku — Boje na Ukrajině — Vyšetřování požáru v Českém Švýcarsku — Komplikace v pražské příměstské dopravě — Spotřeba elektřiny v ČR — Věznění amerického novináře v Rusku — Záchrana stavebních dělníků v Indii — Státní rozpočet na rok 2024 — Spory Británie s Řeckem — Obvinění členů kutnohorské sekty — Udržitelné letecké palivo — Prezident Pavel v Itálii — Vojenská policie v Kosovu — Hamás propustil další rukojmí — Vánoční strom pro Prahu

                                    28. 11. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    28. listopad

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    28. 11. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    27. listopad

                                    Protesty proti krokům vlády — Premiér odmítl stávky — Účast na protestech — Zapojení škol do stávky — Co s dětmi během stávky na školách? — Školy zapojené do protestu — Různé formy protestu ve školách — Důvody stávky ve školách — Stávka škol v Ústeckém kraji — Stovky středoškoláků vyrazily na protestní pochod — Do stávky se zapojily i firmy — Protesty v centru Prahy — Důvody protestu odborů — Kdo se do stávky nezapojil — Stávka odborů proti krokům vlády — Politické reakce na stávku — Protesty proti vládě — Propuštění rukojmích Hamásu — Jednání o prodloužení příměří — Jourová přijela do Kyjeva — Razie na magistrátu v Pardubicích — Pardubická kauza — Dohoda lékařů s ministerstvem nedopadla — Německo trápí rozpočtová krize — Nová vláda v Polsku — Zasedání regionáního sněmu ODS v Olomouci — Demolice dálnice D3 — Francouzská policie vyšetřuje další studenty — Nový přehlednější Portál občana — Jednání ministrů vnitra V4 — Zemřela Linda Wichterlová — Černý kočky, mokrý žáby po 30 letech

                                    27. 11. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    27. listopad

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    27. 11. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    26. listopad

                                    Stávka ve školách — Průzkum postojů ke stávce — Přípravy škol na stávku — Počet českých škol — Kuchařky ve stávce — Vliv stávky na rozhodnutí vlády — Kdo bude stávkovat — Protesty ve Škoda Auto — Druhá skupina rukojmích na svobodě — Jak dlouho vydrží příměří — Útoky dronů u Moskvy — Zemřela Věra Čepelová — Znovuotevření kultovního obchodu — Disidenti ukončili hladovku — Mise české armády na Balkánu — Propuštění myslivce podezřelého ze zabití — Vyšetřování pádu letadla s Čechy — Zavádějící informace v inzerátech na pronájem — Počet zájemců na jeden nájemní inzerát na byt — Vývoj cen u staveb domů — Schůzka ministrů vnitra V4 k migraci — Komplikace v dopravě kvůli sněžení — Nové solární parky — Černochová v OVM — Volyňský masakr a polsko-ukrajinské vztahy — Václav Havel jako malíř — Ceny pro vědce Česká hlava

                                    26. 11. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    26. listopad

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    26. 11. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    25. listopad

                                    Druhý den příměří v Pásmu Gazy — Návrat rukojmích k rodinám — Vývoj příměří v Gaze — Úprava daní — Vyšší daně na alkohol a cigarety — Tiché víno — Hodnocení české ekonomiky — Úhrady za pobyt v sociálních službách — Spadlé letadlo — První sníh v Česku — Adventní koncerty — Taneční večer pro Centrum Paraple — Česká delegace na Ukrajině — Plány českých firem — Myslivec zastřelil rybáře — Kampaň o nebezpečí drog — Vánoční strom v Ostravě — Vánoční strom pro Prahu — Zimní počasí v Česku — Čerstvý sníh a problémy na silnicích — Zimní počasí v příštích dnech vydrží — Zimní dovolené na českých horách — Odměny obecních zastupitelů — Noční zákaz vjezdu — Aktivní sopka Etna — Maďarsko a finanční podpora ze zahraničí — Portál občana — Oprava parní lokomotivy — Dvojčata s cíleně upraveným genomem — Mezinárodní festival stepu v Brně

                                    25. 11. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    25. listopad

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    25. 11. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    24. listopad

                                    Příměří v Pásmu Gazy — Propuštění části rukojmích — Okolnosti¨propuštění rukojmích — Návrat obyvatel do Sderotu — Robert Fico v Praze — Vir čínských dětí — Omezování firemních benefitů — Podmínečné propuštění Oscara Pistoriuse — Jednání koalice v Pardubicích — Spotřeba zemního plynu v ČR — Spor o zákaz vjezdu do části Prahy — Ukrajinci pracující v Česku — Filmové a hudební Variace ve Varech — Pondělní stávka odborů — Nepokoje v Dublinu — Největší ledovec světa v pohybu — Řidička v protisměru na D6 — Drony pomáhají záchranným složkám — Nákupy ve slevách během Black Friday — Plánovaná útrata za vánoční dárky — Jak poznat slevu — Důvěra v českou ekonomiku — Soud rozhodl o výbuchu v Koryčanch — Windfall tax — Svědectví z ukrajinské fronty — Správa městského mobiliáře v Praze — STAN místo ODS povede dopravu v Olomouckém kraji — Požár v Nemocnici Na Homolce — Zahájení adventních trhů — Část Prahy bez tepla a teplé vody — Smrtící droga fentanyl mezi americkými bezdomovci — Zahraniční lékaři v Česku — Průsak vody do domů v ostravské Nové Vsi — Osudy československých legionářů v počítačové hře — Háčkovací maraton v Kroměříži

                                    24. 11. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    24. listopad

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    24. 11. 2023 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám