50 minut

11. června 2023

Část: Nedostatek mladých pediatrů

Obsah dílu

Headlines — Debaty o novele rozpočtu — Úspory v rozpočtech ministerstev — Schodek státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Zadržení bývalé skotské premiérky — Mzdy v českých firmách — Chybějící personál v horských hotelech — Střelba ve Stockholmu — Největší výstava Gigerových děl — Volební model — Budoucnost soudních přísedících — Reforma penzijního systému — 10 let od událostí před pádem Nečasovy vlády — Pobodání v Brně — Stavební spoření — Opatření proti přemnoženým hrabošům — Nedostatek mladých pediatrů — Počet ordinací pro děti a dorost — Měsíce čekání na alergologa — Kempování u lipenské přehrady — Mimořádná aktivita klíšťat — Zádrhele na cestě Švédska do NATO — Koncert pro tzv. homesharing — Požár na lodi v Egyptě — Panaromatický vlak projíždí Českem — 10 let od sesuvu na D8 — Francouzská kuchyně v běhu času — Táborníci v důchodovém věku

Části dílu

00:05
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:46
  Debaty o novele rozpočtu
   Razantnější škrty v letošním rozpočtu! Podle Jana Skopečka z ODS musí být úspory vyšší než dvacet miliard. Jinak se nepodaří udržet schválený schodek 295 miliard.
   01:35
   Úspory v rozpočtech ministerstev
    Kvůli stavu státního hospodaření ministr financí apeloval na své vládní kolegy. Ti by podle něj měli při přípravách rozpočtu na příští rok hledat úspory i nad rámec konsolidačního balíčku.
    04:05
    Schodek státního rozpočtu
     Státní hospodaření teď ještě podrobněji. Jak jsme zmínili, čísla za prvních pět měsíců letoška ukazují mínus dvě-stě sedmdesát miliard. Za dané období nejhlubší rozpočtový deficit od vzniku samostatného Česka.
     06:11
     Válka na Ukrajině
      Ruská armáda v noci ostřelovala Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny. Tamní protivzdušná obrana sestřelila tři drony íránské výroby. Den poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil zahájení protiofenzivy, hlásí ukrajinská armáda postup v Záporožské a Doněcké oblasti.
      09:14
      Zadržení bývalé skotské premiérky
       Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
       10:13
       Mzdy v českých firmách
        Náklady českých zaměstnavatelů na práci za posledních deset let vzrostly o 60 procent. Uvedli to statistici. Přesto jsou při 400 korunách na hodinu v celounijním srovnání stále nízké. Třeba v Lucembursku dosahují zhruba 1200 korun za hodinu.
        11:40
        Chybějící personál v horských hotelech
         Právě zaměstnanci z ciziny začínají být pro některá odvětví klíčoví. Personál mezi Čechy dlouhodobě marně shánějí třeba horské hotely a penziony. Ty právě teď potřebují nabrat víc sil na letní sezónu. Zájem o tuhle práci je ale malý.
         13:35
         Střelba ve Stockholmu
          Patnáctiletý mladík zemřel při střelbě ve Stockholmu, další tři lidi útočníci zranili. Policie zadržela dva podezřelé. Před hlídkou se snažili ujet. Motiv zatím vyšetřovatelé neznají.
          13:56
          Největší výstava Gigerových děl
           70. výročí Alšovy jihočeské galerie ve znamení vůbec největší evropské výstavy děl švýcarského umělce Hanse Rudolfa Gigera. Jeho práce se do Česka vrací po víc než dvaceti letech.
           16:22
           Volební model
            Pokud by na přelomu května a června byly volby do Sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu agentury Kantar pro ČT hnutí ANO.
            17:02
            Budoucnost soudních přísedících
             Nemusí mít právní vzdělání, a přesto rozhodují o verdiktech. Mohou dokonce přehlasovat i profesionální soudce. Řeč je o přísedících. Ministr spravedlnosti chce tuhle funkci zrušit. Zůstat by podle něj měla jen u závažných trestních případů.
             19:30
             Reforma penzijního systému
              Podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla je důchodový systém beze změn dlouhodobě neudržitelný. Řekl to v polední diskuzi České televize. Za letošní první tři měsíce chybí na penze téměř 26 miliard.
              20:35
              10 let od událostí před pádem Nečasovy vlády
               Zítra uplyne deset let od razie na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu premiéra Petra Nečase a k předčasným volbám. Státní zástupci na základě získaných dokumentů a odposlechů podali obžaloby v pěti kauzách. Odsouzením ale zatím skončil jen případ zneužití Vojenského zpravodajství. Kvůli křivému svědectví v tomto procesu pak dostal podmínku i expremiér Nečas.
               23:12
               Pobodání v Brně
                Policie hledá svědky včerejšího útoku v Brně – cizinec kolem osmé večer u tramvajové zastávky Přístaviště napadl nožem dva muže, jeden z nich po převozu do nemocnice zemřel. Útočníka policie zadržela, podezírá ho z vraždy.
                23:41
                Stavební spoření
                 Klesající zájem o půjčky na bydlení registrují stavební spořitelny. Od ledna do května poskytly úvěry za 14 miliard - skoro o tři pětiny méně než před rokem.
                 24:05
                 Opatření proti přemnoženým hrabošům
                  Posledních deset dní mohou zemědělci použít zvýšenou dávku rodenticidů - látky, která hubí hraboše. A to v lokalitách, kde kvůli škůdci platí kalamitní stav - především na jihovýchodní Moravě. Někde ale aplikaci jedu brání výskyt chráněných živočichů.
                  26:06
                  Nedostatek mladých pediatrů
                   180 tisíc dětí nemá registraci u dětského lékaře. Podle zdravotnických statistiků to vyplývá z dat pojišťoven.
                   29:01
                   Počet ordinací pro děti a dorost
                    Teď přehled, jak jsou na tom s počtem lékařů pro děti jednotlivé kraje. Nejméně jich je v přepočtu na počet obyvatel ve středních Čechách. A to i po sečtení s Prahou, kam řada z nich na vyšetřen dojíždí. Naopak nejlépe je na tom Jihočeský a Olomoucký kraj.
                    29:46
                    Měsíce čekání na alergologa
                     A problém je také s ambulantními specialisty. Přestože mají v Česku víc ordinací než praktičtí lékaři, pacienti musí na vyšetření čekat i měsíce. Teď - v pylové sezóně - se to týká třeba lidí, kteří potřebují navštívit alergologa.
                     32:23
                     Kempování u lipenské přehrady
                      Některé kempy u Lipna se o víkendu téměř zaplnily. O rezervace a ubytování je na začátku léta tentokrát větší zájem než před rokem. Zahraniční hosté nejčastěji jezdí na týdenní pobyty, většina tuzemských návštěvníků pouze na tři dny. Kempy letos zdražily! V průměru o deset procent.
                      34:16
                      Mimořádná aktivita klíšťat
                       Počasí přeje klíšťatům – mimořádně aktivní jsou v těchto dnech napříč Českem – podle meteorologů dokonce nejčilejší od začátku sezony. Podle dat Státního zdravotního ústavu je každé desáté klíště infekční.
                       34:44
                       Zádrhele na cestě Švédska do NATO
                        Moskva se podle velitele vojenské zpravodajské služby Švédska snaží různými způsoby zabránit členství země v Severoatlantické alianci. Konkrétní operace ale nezmínil. Pod žádostí Stockholmu o členství v NATO ještě chybí souhlas Maďarska a Turecka.
                        36:56
                        Koncert pro tzv. homesharing
                         Homesharing - neboli sdílená péče - je způsob podpory rodin, které se starají o děti s mentálním postižením. Pravidelná setkávání u hostitelů pomáhají rodičům nabrat síly a dětem přinášejí nové zážitky. Dnešní hudební program zakončí vystoupení Michala Hrůzy.
                         37:34
                         Požár na lodi v Egyptě
                          Tři britští turisté se pohřešují po požáru lodi v Rudém moři. Dalších 24 lidí, včetně 12 Britů, se podařilo zachránit. Motorová jachta byla asi devět kilometrů od egyptského pobřeží a oheň způsobil podle všeho elektrický zkrat.
                          39:57
                          Panaromatický vlak projíždí Českem
                           Novinka, kterou dnes přinesly pozměněné jízdní řády. Na českou železnici poprvé vyrazil vlak s panoramatickým vagonem švýcarských drah. V Evropě je podobných vozů jen 12.
                           40:39
                           10 let od sesuvu na D8
                            Od sesuvu, který zavalil rozestavěnou dálnici D8, uběhlo deset let. Silničáři museli část dálnice postavit úplně znovu. Řidičům slouží teď sedmým rokem.
                            43:47
                            Francouzská kuchyně v běhu času
                             Francouská kuchyně se vyvíjela dlouhá staletí a dnes je na Světovém seznamu kulturního dědictví Unesco. Recepty psali kuchaři už ve středověku. Výstava s názvem Paříž – hlavní město gastronomie - mapuje její vývoj až do dnešní moderní podoby.
                             46:06
                             Táborníci v důchodovém věku
                              Táborovou základnu v Čekyni u Přerova zaplnila stovka seniorů. Přijeli z Olomouckého kraje i ze Slovenska a čekají na ně soutěže, výlety i karneval v maskách. Na věku přitom nezáleží. Krajská rada seniorů akci pořádá už po sedmé.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž55 minut
                              Další díl
                              12. června 2023

                              Přehled dílů

                              Stopáž54 minut

                              20. června

                              Headlines — Vyšetřování střelby na FF UK — Informace o vyšetření útoku — Časová osa tregédie — Nejasnosti kolem případu — Bezpečnostní výbor o střelbě na FF UK — Vysoké školy po útoku — Nadační fond Univerzity Karlovy — Válka na Ukrajině — Nedostatek vody na Ukrajině — Rekonstrukce v Brně — Změny v RTVS — Zrekonstruovaný obchodní dům Máj — Problém s dodávkami léků — Devítileté dítě z Česka zemřelo při explozi auta u chorvatského města Obrovac — Průměrné ceny pohonných hmot — Škody po silných bouřkách — Začíná astronomické léto — Česká cesta do vesmíru — Cíl cesty — Vědecké experimenty — Cíle projektu — Aleš Svoboda — Jediný Čech ve vesmíru — Debaty o školních obědech — Prezident v Ústeckém kraji — Sankce proti Rusku — Ilegální migrace v Německu — Hoření heřmanické haldy — Miliardová investice firmy Onsemi — Dietrichsteinská hrobka — Znásilnění židovské dívky — Cesta ruského prezidenta po Asii — Sázky na volby — Chlém, který chrání před astmatem — Ocenění pro mladé uprchlíky — Metronome festival

                              20. 6. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              20. června

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              20. 6. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              19. června

                              Plán na obří investici — Výroba čipů v Česku — Změny v místě obří investice — Investiční projekty v ČR — Zájem o investice v Česku — Strategické partnerství Ruska a Severní Korey — Oběti pouti do Mekky — Miliardy na odklon tepláren od uhlí — Sociální výbor sněmovny o penzích — Útok nožem na pražské čerpací stanici — Imunita nové europoslankyně Nagyové — Migrace z Běloruska do Polska — Hútijové potopili loď — Osobnosti letošních filmových Varů — Noví ústavní soudci — Pamětní kámen před FF UK — Dovolání Dominika Feriho — Bezpečnost u vody — Úhrady pojišťoven lékařům — Výdaje na zdravotnictví — Léčba rakoviny prostaty — Spor v koalici o platy ve veřejn sféře — Podmíněný trest pro Romana Berbra — Důvěra obyvatel vůči ústavním institucím — Prezident v Ústeckém kraji — Posprejovaný Stonehendge — Předvolební chaos ve Francii — Bouřky v Česku — Bouřky na fotbalovém Euru — Soudy uzavřely kauzu Pitomio Tomia Okamury — Sokolové v poslaneckých lavicích — Připomínka aloise Eliáše — Slovenský kabinet a lex atentát — Složení Rady ČT — Vědecký festival Vědafest — Záchrana žirafího mláděte — Oslavy 90 let FOK na Vyšehradě

                              19. 6. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              19. června

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              19. 6. 2024 na ČT24
                              Stopáž55 minut

                              18. června

                              Platy státních zaměstnanců — Růst platů ve veřejné sféře — Počty státních zaměstnanců — Jednání lídrů EU o obsazení unijních funkcí — Útok na Azov — Zemědělci vítají teplé počasí — Půjčka pro zaměstnance hutí Liberty — První zápas českých fotbalistů na Euru — Výcvik ukrajinských vojáků — Výplata dividendy ČEZ — NATO o čínské podpoře ruské agrese na Ukrajině — Představení o životě Miloše Formana — Ministr Lipavský na Slovensku — Ochrana slovenských politiků — Pátrání po pohřešovaných seniorech — Míra inflace v květnu 2024 — Nehoda raftu s Čechy — Opakované povodně v Novém Dražejově — Tisíce fanoušků z Česka v Lipsku — ME ve fotbale skupina F — Zápasy na webu z různých pohledů — Tržby restaurací během šampionátu — Útraty za šampionát — Vyšetřování výbuchu v Libavé — Nová pravidla pro advokátní úschovu — Vojáci KLDR překročili demarkační linii — Vladimír Putin v KLDR — Vzpomínka na parašutisty — Ploty na Sněžce — Nový ředitel ÚVN v Praze — Kreativita českých žáků — Masivní požáry v USA a Kanadě — Česká výroba radiofarmak — Ohniví červi v moři u Černé Hory — Podpora nemocného kamaráda — Pouliční umění v Českých Budějovicích

                              18. 6. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              18. června

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              18. 6. 2024 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              17. června

                              Rekordní požadavky ministrů — Státní rozpočet — Schodek státního rozpočtu — Neformální schůzka po volbách do EP — Kandidáti hnutí STAN — Izraelský premiér rozpustil šestičlenný válečný kabinet — Tragický výbuch v areálu Libavá — Odložení případu střelby na FF UK — Ceny potravin v Česku — Pozemní bezpilotní systémy na Ukrajině — Nehoda autobusu na Islandu — Inscenace Wernisch v Národním divadle — Počty firem v Česku — Náhradní mzda pro pracovníky Liberty Ostrava — Otravy muchomůrkou tygrovanou — Voda v přírodních koupalištích — Věznicím chybí personál — Věznice v ČR — Uvolnění kapacit věznic — Systém ETCS na železnici — Senátní návrhy na vyznamenání — Paříž před olympiádou — Migranti u řeckého pobřeží — Ochrana nejcennější zemědělské půdy — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Letní konzulární jednatelství — Předvolební kampaň v Británii — Vydání Nikhila Gupty — Objev nejdelší pravěké mohyly — Umělá inteligence — Nový úsek dálnice — Obnova hotelu Ještěd

                              17. 6. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              17. června

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              17. 6. 2024 na ČT24
                              Stopáž49 minut

                              16. června

                              Výběr českého eurokomisaře — Výběr portfolia pro českého eurokomisaře — Pravomoci Evropské komise — Mírový summit ve Švýcarsku — Izrael v Gaze každý den pozastaví vojenské operace — Peníze pro Vězeňskou službu — Výpovědi členů vězeňské služby ve Valdicích — Novela mysliveckého zákona — Havárie autobusu s českými turisty na Islandu — Kritika Kennedyho kandidatury na prezidenta USA — Piráti zahájili kampaň před krajskými volbami — Inscenace Bůh v Las Vegas v Divadle Na zábradlí — Novela trestní politiky — Sbírka na kyslíkový přístroj pro nemocného chlapce — Český astronaut — Začala sezona lovu dravců — Česká animace uspěla v Annency — Zájem o práci u hasičů roste — Aplikace eRecept má nově mapu lékáren — Opatření na zlepšení dostupnosti léků — Další výpadky léků — Finanční pomoc pro zaměstnance Liberty Ostrava — Útok v Hamburku — Poláci pořádají cvičení pro civilisty — Přibývá syntetických drog — Návštěvnost festivalu Rock for People — Příprava letních olympijských her v Paříži — Vrcholí festival Skupova Plzeň

                              16. 6. 2024 na ČT1
                              Stopáž49 minut

                              16. června

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              16. 6. 2024 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám