50 minut

11. června 2023

Obsah dílu

Headlines — Debaty o novele rozpočtu — Úspory v rozpočtech ministerstev — Schodek státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Zadržení bývalé skotské premiérky — Mzdy v českých firmách — Chybějící personál v horských hotelech — Střelba ve Stockholmu — Největší výstava Gigerových děl — Volební model — Budoucnost soudních přísedících — Reforma penzijního systému — 10 let od událostí před pádem Nečasovy vlády — Pobodání v Brně — Stavební spoření — Opatření proti přemnoženým hrabošům — Nedostatek mladých pediatrů — Počet ordinací pro děti a dorost — Měsíce čekání na alergologa — Kempování u lipenské přehrady — Mimořádná aktivita klíšťat — Zádrhele na cestě Švédska do NATO — Koncert pro tzv. homesharing — Požár na lodi v Egyptě — Panaromatický vlak projíždí Českem — 10 let od sesuvu na D8 — Francouzská kuchyně v běhu času — Táborníci v důchodovém věku

Části dílu

00:05
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:46
  Debaty o novele rozpočtu
   Razantnější škrty v letošním rozpočtu! Podle Jana Skopečka z ODS musí být úspory vyšší než dvacet miliard. Jinak se nepodaří udržet schválený schodek 295 miliard.
   01:35
   Úspory v rozpočtech ministerstev
    Kvůli stavu státního hospodaření ministr financí apeloval na své vládní kolegy. Ti by podle něj měli při přípravách rozpočtu na příští rok hledat úspory i nad rámec konsolidačního balíčku.
    04:05
    Schodek státního rozpočtu
     Státní hospodaření teď ještě podrobněji. Jak jsme zmínili, čísla za prvních pět měsíců letoška ukazují mínus dvě-stě sedmdesát miliard. Za dané období nejhlubší rozpočtový deficit od vzniku samostatného Česka.
     06:11
     Válka na Ukrajině
      Ruská armáda v noci ostřelovala Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny. Tamní protivzdušná obrana sestřelila tři drony íránské výroby. Den poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil zahájení protiofenzivy, hlásí ukrajinská armáda postup v Záporožské a Doněcké oblasti.
      09:14
      Zadržení bývalé skotské premiérky
       Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
       10:13
       Mzdy v českých firmách
        Náklady českých zaměstnavatelů na práci za posledních deset let vzrostly o 60 procent. Uvedli to statistici. Přesto jsou při 400 korunách na hodinu v celounijním srovnání stále nízké. Třeba v Lucembursku dosahují zhruba 1200 korun za hodinu.
        11:40
        Chybějící personál v horských hotelech
         Právě zaměstnanci z ciziny začínají být pro některá odvětví klíčoví. Personál mezi Čechy dlouhodobě marně shánějí třeba horské hotely a penziony. Ty právě teď potřebují nabrat víc sil na letní sezónu. Zájem o tuhle práci je ale malý.
         13:35
         Střelba ve Stockholmu
          Patnáctiletý mladík zemřel při střelbě ve Stockholmu, další tři lidi útočníci zranili. Policie zadržela dva podezřelé. Před hlídkou se snažili ujet. Motiv zatím vyšetřovatelé neznají.
          13:56
          Největší výstava Gigerových děl
           70. výročí Alšovy jihočeské galerie ve znamení vůbec největší evropské výstavy děl švýcarského umělce Hanse Rudolfa Gigera. Jeho práce se do Česka vrací po víc než dvaceti letech.
           16:22
           Volební model
            Pokud by na přelomu května a června byly volby do Sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu agentury Kantar pro ČT hnutí ANO.
            17:02
            Budoucnost soudních přísedících
             Nemusí mít právní vzdělání, a přesto rozhodují o verdiktech. Mohou dokonce přehlasovat i profesionální soudce. Řeč je o přísedících. Ministr spravedlnosti chce tuhle funkci zrušit. Zůstat by podle něj měla jen u závažných trestních případů.
             19:30
             Reforma penzijního systému
              Podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla je důchodový systém beze změn dlouhodobě neudržitelný. Řekl to v polední diskuzi České televize. Za letošní první tři měsíce chybí na penze téměř 26 miliard.
              20:35
              10 let od událostí před pádem Nečasovy vlády
               Zítra uplyne deset let od razie na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu premiéra Petra Nečase a k předčasným volbám. Státní zástupci na základě získaných dokumentů a odposlechů podali obžaloby v pěti kauzách. Odsouzením ale zatím skončil jen případ zneužití Vojenského zpravodajství. Kvůli křivému svědectví v tomto procesu pak dostal podmínku i expremiér Nečas.
               23:12
               Pobodání v Brně
                Policie hledá svědky včerejšího útoku v Brně – cizinec kolem osmé večer u tramvajové zastávky Přístaviště napadl nožem dva muže, jeden z nich po převozu do nemocnice zemřel. Útočníka policie zadržela, podezírá ho z vraždy.
                23:41
                Stavební spoření
                 Klesající zájem o půjčky na bydlení registrují stavební spořitelny. Od ledna do května poskytly úvěry za 14 miliard - skoro o tři pětiny méně než před rokem.
                 24:05
                 Opatření proti přemnoženým hrabošům
                  Posledních deset dní mohou zemědělci použít zvýšenou dávku rodenticidů - látky, která hubí hraboše. A to v lokalitách, kde kvůli škůdci platí kalamitní stav - především na jihovýchodní Moravě. Někde ale aplikaci jedu brání výskyt chráněných živočichů.
                  26:06
                  Nedostatek mladých pediatrů
                   180 tisíc dětí nemá registraci u dětského lékaře. Podle zdravotnických statistiků to vyplývá z dat pojišťoven.
                   29:01
                   Počet ordinací pro děti a dorost
                    Teď přehled, jak jsou na tom s počtem lékařů pro děti jednotlivé kraje. Nejméně jich je v přepočtu na počet obyvatel ve středních Čechách. A to i po sečtení s Prahou, kam řada z nich na vyšetřen dojíždí. Naopak nejlépe je na tom Jihočeský a Olomoucký kraj.
                    29:46
                    Měsíce čekání na alergologa
                     A problém je také s ambulantními specialisty. Přestože mají v Česku víc ordinací než praktičtí lékaři, pacienti musí na vyšetření čekat i měsíce. Teď - v pylové sezóně - se to týká třeba lidí, kteří potřebují navštívit alergologa.
                     32:23
                     Kempování u lipenské přehrady
                      Některé kempy u Lipna se o víkendu téměř zaplnily. O rezervace a ubytování je na začátku léta tentokrát větší zájem než před rokem. Zahraniční hosté nejčastěji jezdí na týdenní pobyty, většina tuzemských návštěvníků pouze na tři dny. Kempy letos zdražily! V průměru o deset procent.
                      34:16
                      Mimořádná aktivita klíšťat
                       Počasí přeje klíšťatům – mimořádně aktivní jsou v těchto dnech napříč Českem – podle meteorologů dokonce nejčilejší od začátku sezony. Podle dat Státního zdravotního ústavu je každé desáté klíště infekční.
                       34:44
                       Zádrhele na cestě Švédska do NATO
                        Moskva se podle velitele vojenské zpravodajské služby Švédska snaží různými způsoby zabránit členství země v Severoatlantické alianci. Konkrétní operace ale nezmínil. Pod žádostí Stockholmu o členství v NATO ještě chybí souhlas Maďarska a Turecka.
                        36:56
                        Koncert pro tzv. homesharing
                         Homesharing - neboli sdílená péče - je způsob podpory rodin, které se starají o děti s mentálním postižením. Pravidelná setkávání u hostitelů pomáhají rodičům nabrat síly a dětem přinášejí nové zážitky. Dnešní hudební program zakončí vystoupení Michala Hrůzy.
                         37:34
                         Požár na lodi v Egyptě
                          Tři britští turisté se pohřešují po požáru lodi v Rudém moři. Dalších 24 lidí, včetně 12 Britů, se podařilo zachránit. Motorová jachta byla asi devět kilometrů od egyptského pobřeží a oheň způsobil podle všeho elektrický zkrat.
                          39:57
                          Panaromatický vlak projíždí Českem
                           Novinka, kterou dnes přinesly pozměněné jízdní řády. Na českou železnici poprvé vyrazil vlak s panoramatickým vagonem švýcarských drah. V Evropě je podobných vozů jen 12.
                           40:39
                           10 let od sesuvu na D8
                            Od sesuvu, který zavalil rozestavěnou dálnici D8, uběhlo deset let. Silničáři museli část dálnice postavit úplně znovu. Řidičům slouží teď sedmým rokem.
                            43:47
                            Francouzská kuchyně v běhu času
                             Francouská kuchyně se vyvíjela dlouhá staletí a dnes je na Světovém seznamu kulturního dědictví Unesco. Recepty psali kuchaři už ve středověku. Výstava s názvem Paříž – hlavní město gastronomie - mapuje její vývoj až do dnešní moderní podoby.
                             46:06
                             Táborníci v důchodovém věku
                              Táborovou základnu v Čekyni u Přerova zaplnila stovka seniorů. Přijeli z Olomouckého kraje i ze Slovenska a čekají na ně soutěže, výlety i karneval v maskách. Na věku přitom nezáleží. Krajská rada seniorů akci pořádá už po sedmé.
                              Přehrát celé video
                              Stopáž55 minut
                              Další díl
                              12. června 2023

                              Přehled dílů

                              Stopáž55 minut

                              20. května

                              Headlines — Preuident Íránu po smrti — Pátrání po vrtulníku s prezidentem — Rozdělení moci v Íránu — Vliv na politickou situaci v regionu — Návrh na zatykač na lídry Hamásu a Izraele — Reakce izraelských politiků na žádost o zatykač — Ceny výrobců v zemědělství klesly, v průmyslu rostly — Boje o Vovčansk — Státní podpora dětských skupin — Zrušení schůzky lídrů slovenských stran — Britský soud o J. Assangovi — Smlouva LOM Praha a Lockheed Martin — Slovenské herecké legedy v jedné hře — Prezident o rozpočtu na příští rok — Priority pro českou ekonomiku — Šíření černého kašle — Servis kolem hokejového turnaje — Nehoda malého letadla v Milovicích — Havrani škodí na polích — Dotace na výměnu kotle — Náhrady za neekologické kotle — Čím nahradit kotel — Supercela nad Litomyšlí — Škody po bouřce — Výdělky ve zdravotnictví — Odtah havarované lodi v Baltimoru — Nový prezident Tchaj-wanu — Kampaň Spolu do eurovoleb — Nehody motocyklistů kvůli rychlosti — Dostavba pruhu na D3 u Tábora — Festival v Cannes — Protestvní koncert moravských filharmoniků — Úspěšnost maturantů — Problémy s účtováním v MHD v Hradci Králové — Český příspěvek k výzkumu mikrometeoritů — Orchestr La Scaly na Pražském jaru

                              20. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž55 minut

                              20. května

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              20. 5. 2024 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              19. května

                              Headlines — Investice do dopravy — Zapojení soukromého sektoru — Nové úseky dálnic — Pátrání po vrtulníků s prezidentem Íránu — Jednání vlády s odbory — Potíže se sociálními dávkami — Situace na Slovensku — Jednání koaličních a opozičních stran — Tryzna v Terezíně — Sochy na budově Máj v Praze — Volební model — Nové normy pro jezy na řekách — Hokejové mistrovství světa v Ostravě — Jízda králů — 35 let od propuštění V. Havla z vězení — Nový film s Jiřinou Bohdalovou — Ukázka z filmu Svatá — Filmy Jiřiny Bohdalové — Jednání o sektorové dani — Postup Izraele v Pásmu Gazy — Nehoda na Dunaji — Demolice staré haly na nádraží Brno Královo Pole — Nová sezona letních kin — Ruské útoky na Charkov — Následky prudkých lijáků v Německu a Francii — Výstraha před silnými bouřkami — Otevření zámku Vartenberk — Poslední jízda salónního vozu Ferdinanda d'Este — Nová pomoc pacientům s Parkinsonovou nemocí

                              19. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              19. května

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              19. 5. 2024 na ČT24
                              Stopáž50 minut

                              18. května

                              Víc pravomocí pro praktiky a pediatry — Všeobecný lékař a předpis léků — Počty vybraných specialistů v Česku — Strůjce atentátu na premiéra Fica ve vazbě — Rozsah poranění Roberta Fica — Zasedání slovenské vlády — Anonymní výhrůžky politikům — Volby do Evropského parlamentu — Biomasa místo uhlí — Zápas českého týmu na hokejovém MS — Vetování sporného zákona — Útoky Izraele v Pásmu Gazy — Případy vysoce infekčních spalniček — Návykové látky v dobách totality — Válka na Ukrajině — Festival Hrabalovo Kersko — Nové dílo Davida Černého — Aplikace na podporu pohybu dětí — Propady reálných výdělků — Vývoj průměrné mzdy v r. 2023 — Odměny pro zaměstnance — Transparentnost odměňování — Zadržení aktivisté — Napětí v Nové Kaledonii — Setkávání novodobých válečných veteránů — Zájem řidičů o elektromobily — Závody powerboatů — Obvinění kvůli pokácení slavného javoru — Rusko a banky — Sbírka proti rakovině — Festival Mahler - Jihlava — Nové varhany pro kostel Svatého Ducha

                              18. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž50 minut

                              18. května

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              18. 5. 2024 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              17. května

                              Zdravotní stav slovenského premiéra — Situace na Slovensku — Péče o zraněného premiéra Fica — Vyšetřování útoku na premiéra — Bezpečnostní opatření na Slovensku — Zemědělci odsouvají protest — Přesuny v rozpočtu — Požadavky ministrů na změny v rozpočtu — Hospodaření státu — Odročení soudu s podezřelým ze žhářství — Komplikace při stavbě dálnice D49 — Vývoj bojů na Ukrajině — Památník pro skauty — Festival Open House — Soudní řízení v Haagu — Situace v Gaze — Modernizace přečerpávací elektrárny Štěchovice — Hlubší vrty kvůli nedostatku vody — Předpověď počasí na další dny — Papírových účtenek ubývá — Počet účtenek — K čemu jsou účtenky — Putin na návštěvě Číny — Silná bouře v Houstonu — Nedostatek pěstounů — Inflace v EU — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Zámek Štiřín na prodej — Experiment s regulací marihuany v Nizozemsku — Zkoumání obrazu Mony Lisy — Rozšíření dálnice mezi Prahou a Berounem — Mapování podzemních krytů v Třeboni — Muzejní noc — Soutěž terénních pracovníků

                              17. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              17. května

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              17. 5. 2024 na ČT24
                              Stopáž54 minut

                              16. května

                              Fico je dál ve vážném stavu — Lékaři premiéra operovali pět hodin — Kdo zastoupí slovenského předsedu vlády — Vyšetřování střelby a obvinění podezřelého — Otázky kolem postupu ochranné služby premiéra — Vyšetřování na místě útoku — Zdravotní péče o premiéra Fica — Postupy ochranné služby — Odboráři zrušili demonstraci — Jmenování ministra pro vědu, výzkum a inovace — Profil nového ministra Marka Ženíška — Priority nového ministra pro vědu — Vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích — Obvinění padělatele vstupenek na hookejové mistrovství — Soud s podezřelým ze žhářství v Českém Švýcarsku — Národní park dva roky po požáru — Ochrana před lesními požáry — Putin na návštěvě Číny — Německý poslanec Bystroň přišel o imunitu — Investice do české energetiky — Oprava Barrandovského mostu se protáhne — Situace v Nové Kaledonii — Boje na Ukrajině — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Vyšetřování kvůli splašenému koni v Pardubicích — Nález středověkých denárů — Požár v Kladně — Pomoc ohroženým dětem — Předvolební debata k evropským volbám — Barokní koncert na hladině Vltavy

                              16. 5. 2024 na ČT1
                              Stopáž54 minut

                              16. května

                              Znakový jazyk a skryté titulky

                              16. 5. 2024 na ČT24

                              Události na sociálních sítích

                              Napište nám