29. březen

Obsah dílu

Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

Části dílu

00:29
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:48
  ČNB o úrokových sazbách
   Základní úroková sazba setrvává na 7 procentech. Tedy nejvýš od roku 1999. Rozhodla o tom rada České národní banky. Skoro 17procentní inflaci chce dál mírnit silnou korunou, která zlevňuje zboží z dovozu.
   01:31
   Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele
    Pro to, aby se základní sazba neměnila, hlasovalo 6 bankéřů - jeden požadoval její další růst. Na současnou vysokou hodnotu lze pohlížet ze 2 úhlů: na jednu stranu zdražuje úvěry - zároveň ale výhodněji úročí vklady na účtech.
    04:00
    Vývoj základní úrokové sazby
     Základní úrok začala centrální banka zvedat předloni v červnu - tehdy to bylo o čtvrt bodu na půl procenta. Následovalo 12 měsíců postupného růstu.
     04:37
     Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga
      Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval do Kyjeva svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga. Peking - blízký spojenec Moskvy - to zatím nepotvrdil. Čína minulý měsíc zveřejnila dvanáctibodový plán řešení krize na Ukrajině.
      05:55
      Mise bojových vrtulníků na Ukrajině
       Okupovaný Melitopol v Záporožské oblasti zůstal po ukrajinském ostřelování bez proudu. A tvrdé boje pokračují u Bachmutu. Šéf Wagnerovců Prigožin přiznal, že v oblasti utrpěli jeho muži velké ztráty.
       08:42
       Napětí mezi Moskvou a Stockholmem
        Švédské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance - a to kvůli prohlášení na webu ruské ambasády, podle kterého se Švédsko a Finsko stanou po vstupu do NATO legitimním cílem.
        09:08
        Dotace na sociálně znevýhodněné školáky
         Vláda se dnes sešla na Jesenicku. Lokalitu si ministři zvolili i kvůli špatné dopravní dostupnosti. Stát tam do roku 2030 plánuje do infrastruktury investovat přes 20 miliard. Kabinet se dnes seznámil taky se zprávou o podpoře strukturálně postižených regionů.
         11:39
         Zasedání vlády na Jesenicku
          Živý vstup redaktora Jeníka Pirkla.
          13:12
          Protesty odborů kvůli penzím
           I když vláda jednala na severní Moravě, před jejím pražským sídlem se sešli odboráři. Protestovali proti zvyšování věku odchodu do důchodu nebo proti emisní normě EURO 7. Požadovali třeba i reformu daňového systému, která by zvýšila příjmy státního rozpočtu.
           16:04
           Protiruské sankce v Moldavsku
            Moldavsko připravuje sankce pro 25 lidí napojených na Rusko. Proevropská vláda v Kišiněvu tím reaguje na snahy o její svržení. Podle tamních tajných služeb se na protirežimních aktivitách podílejí oligarchové napojení na Moskvu.
            18:45
            Kritika izraelské justiční reformy
             Izrael podle premiéra Benjamina Netanjahua nepodlehne mezinárodnímu tlaku. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Joa Bidena, který izraelskou vládu vyzval, aby ustoupila od kritizované justiční reformy.
             19:23
             Přehlídka českého sklářství v Miláně
              Čeští designéři míří ve velkém do Milána. Představí se tam na výstavě skla, porcelánu a keramiky. Téměř sto exponátů od více než čtyřiceti autorů bude k vidění v prostorách Triennale Milano. Celý projekt s názvem Made by Fire připravila Moravská galerie v Brně.
              22:12
              Změna dodavatele jaderného paliva
               Jaderné palivo do elektrárny v Dukovanech bude od příštího roku dodávat společnost Westinghouse. Po čtyřiceti letech nahradí firmu TVEL spadající pod ruský státní holding Rosatom.
               24:29
               Přibývá státních zaměstnanců
                Státních zaměstnanců dál přibývá. Letos už jejich počet přesáhl 499 tisíc. Za poslední rok číslo vzrostlo o 10 tisíc. Největší část tvoří učitelé - těch už je víc než 194 tisíc.
                24:43
                Vyšetřování výbuchu plynovodů
                 Ani půl roku od výbuchu plynovodů Nord Stream 1 a 2 na dně Baltského moře nemají vyšetřovatelé v Evropě odpověď na otázku, kdo sabotáž spáchal. Německá kriminální policie objevila začátkem roku jachtu, která prokazatelně měla na palubě trhaviny a plavila se kolem dánského ostrovu Bornholm.
                 27:19
                 Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře
                  Policie stíhá fyzioterapeuta z pražské Hostivaře. 50-letého muže podezírá, že několik let znásilňoval pacientku. Poprvé k němu přišla ještě jako dítě kvůli problémům s páteří. Kriminalisti vyzývají, aby se jim ozvaly i další případné oběti nebo lidi, kterým tento lékař aplikoval nějaké látky injekčně.
                  27:35
                  Mrazivá noc v ovocných sadech
                   Morava a Slezsko má za sebou mrazivou noc. V Beskydech klesly teploty i k -12 stupňům Celsia. Teploměry sledovali v noci s obavami hlavně ovocnáři. Třeba na Krnovsku drtivá většina květů meruněk, i přes opatření, zmrzla.
                   29:49
                   Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce
                    Nejistota, vysoké náklady a mnohdy nízké výkupní ceny - důvody, proč chce letos až pětina oslovených drůbežářů omezit chovy.
                    32:44
                    Počty drůbeže a vajec
                     Počet chovaných slepic se v Česku dlouhodobě pohybuje kolem sedmi milionů. Letos v lednu nařídili veterináři utratit ve velkochovu v Tachově tři čtvrtě milionů nosnic - podle předsedkyně drůbežářské unie Gabriely Dlouhé to v té době bylo 15 procent všech slepic v Česku.
                     33:20
                     Vývoj cen vajec a prodeje slepic
                      Poptávka po vejcích každoročně roste hlavně před Velikonocemi. Letos je balení o deseti kusech průměrně o 24 korun dražší než před rokem.
                      35:47
                      Petr Pavel na severu Moravy
                       Prezident Petr Pavel ukončil návštěvu v Moravskoslezském kraji. Druhý den strávil na Karvinsku.
                       37:15
                       Premiér o ruských sportovcích na olympiádě
                        Proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě se vymezil taky premiér Fiala - jakkoli mezinárodní olympijský výbor přímo o hrách v Paříži ještě nerozhodl.
                        37:27
                        Transformace České pošty
                         Výpověď v České poště dostane 1 600 zaměstnanců - k tomu zaniknou stovky neobsazených pozic: obojí vyplynulo ze schůzky vedení podniku a odborů.
                         40:16
                         Karel III. v Německu
                          Britský král Karel III. zahájil třídenní návštěvu Německa. Je to jeho první zahraniční cesta v roli panovníka. Dnes jednal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Zítra ho čeká projev před zákonodárci v Bundestagu a sejde se s ukrajinskými uprchlíky.
                          40:42
                          Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou
                           Nápor migrantů na americko-kanadskou hranici přiměl obě země ukončit mezeru ve vzájemné přistěhovalecké dohodě. Jen za posledních 5 let jí využily desítky tisíc žadatelů o azyl v Kanadě. Teď budou mít tamní úřady možnost vracet je zpět do Ameriky. Podle kritiků to zhorší bezpečí migrantů.
                           42:56
                           Strategie vyjednávání o nové koalici
                            Živý vstup redaktora Tomáše Indreie z Ostravy.
                            44:28
                            Praskliny ve škole v Prušánkách
                             Desítky prasklin na stěnách a mezi nimi žáci základní školy. Tak už několik měsíců vypadá výuka v Prušánkách na Hodonínsku. Může za to nestabilní podloží budovy. Podle statika zatím není nutné školu uzavřít.
                             45:15
                             Dvakrát načapaný opilec za volantem
                              Dvakrát během pěti hodin stavěla policie na Pardubicku opilého muže -bez řidičského oprávnění -v autě bez technické kontroly. Poprvé před šestou odpoledne nadýchal bezmála 2 promile alkoholu.
                              45:38
                              Obědy pro školky
                               Přibývá rodičů, kteří kvůli rostoucím cenám stravného mají problém s placením obědů dětem v jídelně. I proto ministerstvo školství navýšilo podporu dotovaných obědů na sto milionů korun. Poprvé pomoc cílí i na mateřské školy z celé republiky.
                               47:44
                               Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu
                                9 let vězení a pokutu 25 milionů navrhuje státní zástupce Miroslavu Peltovi. Ten dnes k soudu nepřišel. Bývalý šéf českého fotbalu podle obžaloby ovlivňoval dotace - spolu s někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou.
                                49:01
                                Olympiáda pod dohled umělé inteligence
                                 Francouzští poslanci schválili kontroverzní zákon: během olympiády v Paříži dohlédnou na bezpečnost i kamery vybavené umělou inteligencí. Rozpoznávat obličeje v reálném čase ale nakonec nebudou.
                                 50:58
                                 Dražba vzáceného dřeva
                                  Výjimečné dřevo za výjimečné ceny. V Chropyni na Kroměřížsku dražily Arcibiskupské lesy a statky 1950 kmenů v hodnotě až 30 milionů korun. Zákazníci z celé Evropy měli největší zájem o duby a modříny.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  30. březen

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž50 minut

                                  3. červen

                                  Headlines — Tragická srážka vlaků v Indii — Železniční neštěstí v Indii — Nejhorší vlaková neštěstí — Obnova lesů po kůrovcové kalamitě — Těžba dřeva — Opatření na ochranu lesů — Kalamitní stav v lesích — Nedostatek protivzdušné obrany na Ukrajině — Škrty v rozpočtu a reakce odborů — Egyptský policista zastřelil tři izraelské vojáky na hranici — Turecký prezident Erdogan začal třetí mandát — V Pardubicích si připomněli 80. výročí heydrichiády — Liebiegův palác je po rekonstrukci znovu otevřen — Ruské majetky v Česku — Vládní Challenger ve Kbelích — Požár skládky na Přerovsku — Interview Speciál s Danou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem — Náhradní výživné — Podvody s prodejem auta — Dovoz ojetých osobních aut do ČR — Rizika nákupu aut přes internet — 70 let od měnové reformy — Obavy ze stávky v Lipsku — Kdo je nejčastější obětí komárů? — Požár pily ve Slavonicích — To nejlepší z historie železnice — Belgie a Írán si vyměnily vězně — Boj proti znečištění planety plasty — Muzeum fotografa Šumavy Josefa Seidla — Akce Nežij vteřinou — Letní hudební festivaly

                                  3. 6. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  3. červen

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  3. 6. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  2. červen

                                  Headlines — Hledání úspor v rozpočtu — Národní rozpočtová rada o hospodaření státu — Hospodaření státu — Škrty ve státním rozpočtu — Schůzka prezidenta Pavla s Fialou a Babišem — Kyjev čelil dalším ruským útokům — Ukrajinský útok na okupovaná území — Finanční rezervy českých domácností — Dokončení opravy mostu přes Huťskou ulici v Kladně — Jednání o balíku sankcí — Jednání o dodávkách plynu z Ázerbjadžánu — Tresty za útok na Kapitol — Návrhy na státní vyznamenání — Závěr Pražského jara tradičně s Beethovenem — Sněmovna odmítla zvýšit poplatky za komunální odpad — Dezinformace o prezidentu Pavlovi — Významný archeologický objev na výstavě v Římě — Písečná bouře nad suezským průplavem — Pokuty za poškození půdy — Česká města pohledem satelitu — Různé oči projektu Copernicus — Data družicových snímků pomáhají zemědělcům — Snímky Copernicu při požáru v Českém Švýcarsku — Zdravotní stav Joea Bidena — Schůzka ministrů obrany — Důstojník BIS vynášel informace na Hrad — Elektrifikace tratí — Nejvyšší platba daně z příjmů firem — Debata o 5. stupni příspěvku na péči o handicapované — Přípravy na turistickou sezonu — Švýcarský parlament hlasoval proti vývozu zbraní na Ukrajinu — Jordánská královská svatba — Nová podoba módního domu Ostravica — Noc kostelů — Virtuální prohlídka sovětských lágrů — Na Olomoucku se podařilo chytit nandu pampového

                                  2. 6. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  2. červen

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  2. 6. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  1. červen

                                  Headlines — Schodek státního rozpočtu — Hospodaření státu — Reakce na schodek státního rozpočtu — Summit Evropského politického společenství v Kišiněvě — Trosky rakety v Kyjevě zabily tři lidi — Vývoj průměrných cen pohonných hmot v ČR — Debata o sporné emisní normě — Zákaz fyzického i psychického trestání dětí — Nové pobočky České pošty — Dodávky plynu z Ázerbájdžánu — Výstava Necenzurováno v Galerii Středočeského kraje GASK. — Petr Pavel na návštěvě Vídně — Krize v kroměřížské psychiatrické nemocnici — Soud v Mostě zamítl žalobu na osm lidí žalovaných za obsazení rypadla — Celníci zadrželi dodávku s migranty na D1 — Začalo léto a slunečné počasí — Nový formát registračních zanček — Registrační značky v průběhu let — Elektromobily v Česku — ČNB zmírní pravidla pro poskytování hypoték — Soutěž výsadkářů Airborne triatlon v Chrudimi — Napětí mezi USA a Čínou — Sněmovna reprezentantů schválila pozastavení dluhového stropu — Obchvat Náchoda má stavební povolení — Kouření holduje čtvrtina Čechů — Důvěra v prezidenta po nástupu Pavla značně stoupla — 130 % průměrné mzdy pro učitele — Čištění čistírny odpadních vod v Jihlavě — Začíná sezona samosběru jahod — Ve Zlíně začal filmový festival pro děti — Šerpa zachránil horolezce pod Mount Everestem

                                  1. 6. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  1. červen

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  1. 6. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám