27. listopad 2022

Část: Potíže pravoslavné církve v Česku

Obsah dílu

Headlines — Prezidentské volby — Prezidentské volby – volební model — Plány na změnu prezidentských voleb — Změny ve způsobu hlasování — Výpadky elektřiny a tepla na Ukrajině — Ústup Rusů z jaderné elektrárny — Ministr životního prostředí — Zdražování sociálních služeb — Rizikové utkání Pardubice–Brno — Čínské protesty proti uzávěrám — Volby v Tchaj-wanu — Devatenáct tváří jazzu — Potíže pravoslavné církve v Česku — Šíření covidu-19 v Česku — Pokles cen chat a chalup — První adventní neděle — Bohaté vánoční osvětlení navzdory úsporám — Vlaky zdraží, slevy se sníží — Zdražení příměstské dopravy — Peníze pro MHD v Brně — Druhá oběť sesuvu půdy na Ischii — Tržby obchodníků — Nerovnost platů ve školství — Zákaz odstřelu vlků v MS kraji — 25 let od událostí, které vyústily v pád vlády — Nedělní Newsroom ČT24 — Podzimní aukce obrazů — Sběr jmelí jen s povolením — Adventní víkendy a otevření některých památek

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:43
  Prezidentské volby
   Další krok v prezidentské volbě. Do středy mohou uchazeči, které ministertvo vnitra odmítlo registrovat,napadnout rozhodnutí u Nejvyššího správního soudu. Na verdikt má justice maximálně 15 dnů.
   01:38
   Prezidentské volby – volební model
    Do prezidentských voleb zbývá 7 týdnů. Kdyby se konaly teď, získali by podle průzkumu v prvním kole největší podporu Andrej Babiš a Petr Pavel. Pro ČT ho zpracovaly firmy Data Collect a Kantar CZ. Andreji Babišovi by dalo hlas 27 procent oslovených. Druhému Petru Pavlovi model přisuzuje 26 a půl procenta, třetí Danuši Nerudové 23 a půl.
    03:17
    Plány na změnu prezidentských voleb
     Lednové hlasování o hlavě státu se uskuteční podle známých pravidel. Do budoucna ale politici chystají výrazné změny. Například: místo současných 2 dnů by lidi podle návrhu ministerstva vnitra mohli volit jen jeden den.
     05:58
     Změny ve způsobu hlasování
      Lednové hlasování bylo taky tím posledním prezidentským, kdy voliči dostanou tolik lístků, kolik je kandidátů. Návrh plánuje zavést arch jediný, na kterém by lidi zaškrtli svého favorita. Týkalo by se to i výběru senátorů.
      06:46
      Výpadky elektřiny a tepla na Ukrajině
       V Kyjevě napadl sníh a teploty se celý den pohybovaly kolem bodu mrazu. Miliony Ukrajinců se přitom dál potýkají s přerušením dodávek elektřiny a ústředního vytápění. Infrastruktura je těžce poškozená vlnami ruských cílených leteckých úderů z posledních dní a týdnů.
       07:32
       Ústup Rusů z jaderné elektrárny
        Živý vstup zpravodaje Jana Šilhana z Chersonu.
        12:14
        Ministr životního prostředí
         Premiér požádá šéfa lidovců Jurečku, aby resort životního prostředí vedl až do konce roku. Petr Fiala to řekl v polední diskuzi České televize. Pokud do té doby nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, bude podle svých slov připravený Petra Hladíka do ministerské funkce navrhnout.
         13:37
         Zdražování sociálních služeb
          Od ledna se zřejmě zvýší maximální možné úhrady za jídlo a pobyt v domovech pro seniory. Zdražit budou moct i další sociální služby. Ministerstvo práce krok zdůvodňuje inflací i růstem důchodů.
          15:41
          Rizikové utkání Pardubice–Brno
           Hokejové utkání Pardubic s brněnskou Kometou zajímalo i policii – vyhodnotila ho jako rizikové a zhruba 200 fanoušků hostujícího celku doprovodila od vlakového nádraží ke stadionu. Vyzvala je respektování zákona, k zákazům používání pyrotechniky a zahalování obličejů.
           16:04
           Čínské protesty proti uzávěrám
            V Číně přibývá protestů proti lockdownům. V Šanghaji někteří protestující volají po rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga. Vláda se drží politiky nulové tolerance, přestože zbytek světa se snaží s koronavirem normálně fungovat.
            18:12
            Volby v Tchaj-wanu
             Tchajwanská opozice zvítězila v místních volbách v hlavním městě Tchaj-peji. Prezidentka země Cchaj Jing-wen v reakci na to odstoupila z čela vládnoucí Demokratické pokrokové strany. Cítila odpovědnost za výběr neúspěšných kandidátů.
             18:40
             Devatenáct tváří jazzu
              Dramatik, herec a ředitel Divadla Semafor Jiří Suchý si v nové premiéře splnil životní sen. Do večera nazvaného Devatenáct tváří jazzu přizval swingový Big Band a vybral písně, které má rád celý život. Ve svých jeden a devadesáti letech.
              21:32
              Potíže pravoslavné církve v Česku
               Česká pravoslavná církev se podle řady duchovních dostala do vážných ekonomických problémů. Propustí desítky lidí. Část věřících a kněžích se domnívá, že je to všechno vinou vedení.
               24:11
               Šíření covidu-19 v Česku
                Končící týden naznačil obrat v šíření koronaviru. Od minulé neděle do včerejška přibylo přes 3 tisíce nově infikovaných - tedy víc než za předešlých 7 dnů. Skončil tak trend, kdy odhalených nákaz ubývalo.
                24:34
                Pokles cen chat a chalup
                 Zájem o chaty a chalupy začal klesat - a s ním i jejich ceny. Podle oslovených realitních makléřů se trend z doby covidových uzávěr obrátil. Tehdy byl zájem lidí o rekreační objekty nebývale velký.
                 26:15
                 První adventní neděle
                  Začal advent – a s ním hlavní fáze příprav na Vánoce. Odstartoval železnou nedělí. Věřící mohli už od brzkého rána v kostelích rozjímat nad roráty – tedy mší ke cti Panny Marie. Kněz ve fialovém rouchu taky žehnal věnce.
                  26:31
                  Bohaté vánoční osvětlení navzdory úsporám
                   Nejen svíce. Manžele Hlouškovy z Libišan na Pardubicku neodradila od bohatého nasvícení domu ani dražší elektřina. Výzdobu tvoří 160 tisíc bodů. To je nejvíc v republice a jejich domov to řadí do České knihy rekordů.
                   28:35
                   Vlaky zdraží, slevy se sníží
                    Cesta vlakem podraží. České dráhy zvednou ceny u kilometrických tarifů o 15 procent - u síťových jízdenek pak skoro o třetinu.
                    31:32
                    Zdražení příměstské dopravy
                     Změny se dotknou i meziměstských spojů. Ty v Ústeckém kraji zdraží v prosinci o čtvrtinu, v moravskoslezském budou ceny dlouhodobých tiketů zakoupených u přepážek vyšší o patnáct procent.
                     35:23
                     Peníze pro MHD v Brně
                      Městská hromadná doprava v Brně nezdraží. Město lidem nechce ještě víc komplikovat už tak složitou finanční situaci domácností. Navýší tak kompenzaci pro dopravní podnik asi o půl miliardy korun.
                      37:11
                      Druhá oběť sesuvu půdy na Ischii
                       Po sobotním sesuvu půdy na italské Ischii potvrdili záchranáři druhou oběť. Jde o přibližně šestiletou dívku. Po dalších deseti pohřešovaných stále pátrají.
                       39:13
                       Tržby obchodníků
                        O desítky procent se během prvního adventního víkendu zvedly tržby obchodníků. Prodejci, které oslovila ČTK, průměrně uváděli o polovinu větší obrat než o běžných sobotách a nedělích - částečně i zásluhou marketingové akce Black Friday.
                        39:32
                        Nerovnost platů ve školství
                         Mezi ženami a muži ve školství se zvyšují platové rozdíly. Ještě výraznější nepoměr vykazují výdělky řídících pedagogů. Podle ministerských statistik za první letošní pololetí berou učitelé v průměru až o 2 a půl tisíce korun hrubého víc než učitelky.
                         41:28
                         Zákaz odstřelu vlků v MS kraji
                          Moravskoslezský kraj odmítl žádost starostů obcí na Jablunkovsku o povolení k odstřelu vlků. Podle úředníků totiž chovatelé ovcí a koz nevyčerpali všechny možnosti jak útokům šelem předejít. Pracovníci agentury ochrany přírody zjistili, že ze 46 případů byla hospodářská zvířata dostatečně zabezpečena jen ve dvou.
                          42:06
                          25 let od událostí, které vyústily v pád vlády
                           Zítra uplyne přesně čtvrtstoletí od takzvaného sarajevského atentátu. Události, která odstartovala jednu z největších politických krizí v Česku. Vlivní členové ODS tehdy vyzvali svého předsedu Václava Klause k rezignaci.
                           44:28
                           Nedělní Newsroom ČT24
                            Redaktor vykázaný ze stadionu nebo přerušení živého vysílání dánské televize. I to se děje na fotbalovém šampionátu v Kataru. O čem mohou novináři na mistrovství světa svobodně reportovat, a o čem ne?
                            45:03
                            Podzimní aukce obrazů
                             Bílý kůň – obraz Františka Kupky vydražil sběratel za 42 milionů korun. Plátno pochází z roku 1909, kdy se Kupka věnoval nefigurátivní malbě. Jeho abstraktní díla se prodávají násobně dráž. I tak překonal vyvolávací cenu o 17 milionů.
                             45:34
                             Sběr jmelí jen s povolením
                              Pily a horolezecká výbava - arboristi státních lesů teď stoupají vysoko do korun stromů. Je totiž nejvhodnější doba na sběr jmelí. Tenhle parazit - ale taky jeden ze symbolů Vánoc - má přinést do domu štěstí.
                              47:19
                              Adventní víkendy a otevření některých památek
                               Na adventní víkendy se znovu otevřou některé hrady a zámky. Správci památek prohlídky přizpůsobují předvánočnímu času. Například na hradě Kámen na Pelhřimovsku zdobí svátečně interiér a výklad doplňují informacemi o vánočních zvycích i tradičních pokrmech.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž54 minut
                               Další díl
                               28. listopad 2022

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               30. březen

                               Headlines — Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                               30. 3. 2023 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               30. březen

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               30. 3. 2023 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               29. březen

                               Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

                               29. 3. 2023 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               29. březen

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               29. 3. 2023 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               28. březen

                               Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

                               28. 3. 2023 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               28. březen

                               Znakový jazyk a skryté titulky

                               28. 3. 2023 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám