54 minut

6. červen

Obsah dílu

Válka na Ukrajině — Zelenskyj vyznamenal vojáky na frontě — Boje na jihu a východě Ukrajiny — Úvahy nad konfiskací ruského majetku — Pokuta pro Svobodnou Evropu — Kolaps automobilového trhu v Rusku — Vývoj českého průmyslu (meziročně) — ČNB a úrokové sazby — Před jednáním o platech zaměstnanců státu — Železniční doprava na Plzeňsku — Důvěra v britského premiéra — Výročí vylodění v Normandii — Nový stanový tábor pro uprchlíky — NKÚ a odpady — Debata o zvýšení rodičovského příspěvku — Dovoz ojetých osobních aut — Požár v Praze s jednou obětí — Zabezpečení padající skály — Smuteční mše za Josefa Abrháma — Poslední rozloučení s Josefem Abrhámem — Vizitka Josefa Abrháma — Dotace Agrofertu — Doplácení obcí na veřejnou dopravu — Požár v Drnholci — Pozastavený prodej Twitteru — Výročí první libanonské války — Odklad NP Křivoklátsko — Změny jednacího řádu sněmovny — Modernizace dětské psychiatrické léčebny — Úbytek ryb v KRNAPu — Život na planetce Ryugu — Spolupráce české a slovenské justice — Český podíl na experimentu Duna — Kleinti po požáru Alzheimer centra — Děti v elektrickém autě na dálnici — Mistr a Markétka v pohybu

Části dílu

00:40
Válka na Ukrajině
  Sto třetí den ruské agrese proti Ukrajině. Nejostřejší boje pokračují v klíčovém Severodoněcku, kde si obránci v uplynulých dnech připsali dílčí úspěchy.
  01:28
  Zelenskyj vyznamenal vojáky na frontě
   Ruská média potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného důstojníka. Generálmajor Roman Kutuzov měl přijít o život během ukrajinského útoku na frontě v Donbasu.
   04:22
   Boje na jihu a východě Ukrajiny
    Živý vstup zpravodaje Jakuba Szántó.
    06:34
    Úvahy nad konfiskací ruského majetku
     A teď další úhel války na Ukrajině: v Česku vedle debat o zmrazení majetku lidí napojených na Putinův režim začínají vládní politici uvažovat i o jeho konfiskaci. K ní už vyzvala Evropská unie s tím, že výnosy by sloužily k obnově zničené Ukrajiny.
     09:20
     Pokuta pro Svobodnou Evropu
      Moskevský soud vyměřil Rádiu Svobodná Evropa pokutu v přepočtu 7,5 milionů korun. Rozhlas podle něj vysílal falešné zprávy o invazi na Ukrajinu. Média se v Rusku už od března musí řídit novým zákonem, který informování o konfliktu kontroluje.
      09:43
      Kolaps automobilového trhu v Rusku
       Prodej osobních aut v Rusku se letos v dubnu propadl meziročně o dvě třetiny – kvůli tvrdým západním sankcím a vysoké inflaci. Nové vozy také výrazně zdražily, k tomu hodně západních automobilek včetně české Škodovky ze země kvůli invazi na Ukrajinu úplně odchází.
       11:43
       Vývoj českého průmyslu (meziročně)
        Hlavní motor české ekonomiky - průmysl - prohlubuje ztráty. V dubnu výroba meziročně klesla bezmála o 4 procenta. Třikrát vyšším tempem než v březnu.
        14:52
        ČNB a úrokové sazby
         Bankovní rada České národní banky podle Jiřího Rusnoka tento měsíc zřejmě znovu zvýší základní úrokovou sazbu. A to nejméně o tři čtvrtě procentního bodu.
         15:30
         Před jednáním o platech zaměstnanců státu
          Růst platů státních zaměstnanců od července je podle ministra práce nereálný. ČT to řekl před zítřejším jednáním s odbory - s tím, že to není možné, dokud nebude schválená novela letošního rozpočtu.
          16:21
          Železniční doprava na Plzeňsku
           Živý vstup redaktorky Andrey Čandové.
           17:24
           Důvěra v britského premiéra
            Boris Johnson bojuje o udržení ve funkci. Konzervativci v parlamentu v tuto chvíli hlasují o vyslovení nedůvěry britskému premiérovi. Vyvolalo ho nejméně 54 vládních poslanců, kteří se bojí, že s Johnsonem v čele nevyhrají příští volby.
            18:03
            Výročí vylodění v Normandii
             Atmosféru 78. výročí vylodění spojenců v Normandii poznamenala válka na Ukrajině. Právě v této části Francie se před 8 lety jednalo – v tzv. normandském formátu – o udržení míru mezi Moskvou a Kyjevem.
             20:54
             Nový stanový tábor pro uprchlíky
              Praha, Brno a nově i Plzeňský kraj. V Česku vzniknou další stany pro uprchlíky. V Nových Domcích na Tachovsku by mohly stát do týdne. S kapacitou 150 osob. V provizorním ubytování budou čekat na výsledek takzvané lustrace - tedy prověření, jestli nemají kromě ukrajinského ještě jiné občanství.
              23:29
              NKÚ a odpady
               Ani miliardy z evropských dotací podle NKÚ výrazněji neproměnily nakládání s komunálním odpadem. Podle kontrolorů v Česku dál převažuje skládkování, i když přednost by měly mít recyklace a energetické využití.
               24:14
               Debata o zvýšení rodičovského příspěvku
                Další diskuze o možném zvyšování rodičovského příspěvku. Opozice i koaliční Piráti chtějí jeho nárůst a do budoucna pak i automatickou valorizaci. Ministr práce Marián Jurečka se tomu nebrání.
                26:25
                Dovoz ojetých osobních aut
                 Do Česka se dováží víc ojetých vozů. Letos do konce května jich bylo přes 74 tisíc. Číslo je téměř o 15 procent vyšší než před rokem. Důvodem je i nedostatek nových aut.
                 26:44
                 Požár v Praze s jednou obětí
                  Noční požár bytu na pražském Karlově náměstí nepřežila asi 60letá žena. Krátce po půlnoci, po příjezdu prvních hasičů, už byl celý prostor v plamenech. Kvůli rychlému šíření ohně muselo na hodinu opustit domovy 80 lidí.
                  27:09
                  Zabezpečení padající skály
                   Problém s padajícími balvany, které mohou ohrozit řidiče i chodce v Ledči nad Sázavou, stále není vyřešený. Už čtyři měsíce je kvůli tomu uzavřená silnice a chodník pod skálou. A situace se dál zhoršuje. Podle nového geologického posudku vykazuje celý Šeptouchovský skalní masiv nejvyšší riziko nestability.
                   29:07
                   Smuteční mše za Josefa Abrháma
                    Lidé se dnes rozloučili s Josefem Abrhámem. Oblíbený herec zemřel 16. května, bylo mu 82 let. Do zaplněného kostela sv. Anežky České na pražském Spořilově mu přišla dát poslední sbohem řada jeho kolegů, spolupracovníků, ale i veřejnost.
                    29:54
                    Poslední rozloučení s Josefem Abrhámem
                     Kromě hereckých kolegů se přišli Josefu Abrhámovi poklonit i jeho přátelé nebo sousedé, kteří se s ním potkávali. Před kostelem zapsali své vzpomínky do kondolenční knihy.
                     32:15
                     Vizitka Josefa Abrháma
                      Josef Abrhám se narodil ve Zlíně v roce 1939. Vystudoval DAMU. Stálé angažmá měl ve Vinohradském divadle, Činoherním klubu a 2 sezony i v činohře Národního divadla.
                      35:45
                      Dotace Agrofertu
                       Přes čtyři a půl milionu korun dotací mají vrátit dvě firmy ze skupiny Agrofert. Server iRozhlas uvedl, že auditoři ministerstva financí našli pochybení u šesti projektů.
                       36:08
                       Doplácení obcí na veřejnou dopravu
                        Středočeské obce zjistily, kolik budou připlácet na veřejnou dopravu v regionu. Kraj totiž zavedl nový způsob výpočtu výše příspěvku. Hlavně menší obce podle něj ušetří. Některá velká města ale naopak zaplatí i o miliony víc než dosud. A to se nelíbí radnicím třeba v Kladně nebo Mladé Boleslavi.
                        38:11
                        Požár v Drnholci
                         V Drnholci na Břeclavsku hoří skladová hala. Právě teď můžete sledovat živé záběry přímo z místa. Požár likviduje skoro stovka hasičů, kteří už mají oheň pod kontrolou. Přesto vyhlásili 3. stupeň poplachu.
                         38:34
                         Pozastavený prodej Twitteru
                          Koupě internetové společnosti Twitter Elonem Muskem se komplikuje. Miliardář firmu obvinil, že mu neposkytla údaje o falešných účtech a pohrozil odstoupením od smlouvy o jejím převzetí.
                          38:54
                          Výročí první libanonské války
                           Přesně před 40 lety spustil Izrael invazi do Libanonu. Vojenská operace rychle přerostla v pokus o dobytí Bejrútu a celkovou změnu mocenských poměrů v zemi. Optimismus z rychlého postupu ale vystřídala bezradnost.
                           41:30
                           Odklad NP Křivoklátsko
                            Proces vyhlášení nového Národního parku Křivoklátsko se odkládá. Ministryně životního prostředí ho chce zahájit v září.
                            42:13
                            Změny jednacího řádu sněmovny
                             Finální projednávání zákonů i jindy než jen ve středu a pátek - jedna z možných změn jednacího řádu sněmovny, kterou zváží pracovní skupina. Ta má během několika týdnů upřesnit oblasti, které by bylo možné upravit.
                             43:19
                             Modernizace dětské psychiatrické léčebny
                              Živý vstup redaktora Martina Donáta.
                              44:32
                              Úbytek ryb v KRNAPu
                               V krkonošských řekách a potocích ubývá ryb i dalších živočichů. Podle správců národního parku za to můžou neprůchodná koryta, která brání přirozené migraci, získávání potravy i hledání vhodných míst k rozmnožení.
                               45:20
                               Život na planetce Ryugu
                                Významný objev japonských vědců - ve vzorku horniny z planetky Ryugu našli kompletní aminokyseliny - základní stavební kameny života. Materiál k Zemi donesla japonská sonda Hayabusa-2 před dvěma lety, od té doby ho zkoumá tým z několika univerzit.
                                46:05
                                Spolupráce české a slovenské justice
                                 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jednal se slovenskou ministryní spravedlnosti Máriou Kolíkovou. Sešli se necelý měsíc předtím, než Česko převezme půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Plánované priority resortů podle nich zastínila ruská agrese proti Ukrajině.
                                 47:09
                                 Český podíl na experimentu Duna
                                  O další významný pokrok se pokoušejí vědci ve Spojených státech. Právě budují nový experimentální projekt Duna, který bude studovat elementární částice neutrina.
                                  49:43
                                  Kleinti po požáru Alzheimer centra
                                   V nemocnicích zůstává 8 klientů vyhořelého Alzheimer centra v Roztokách u Prahy. V příštích dnech by měli zdravotnická zařízení opustit. Celkem jich tam záchranáři po tragédii přivezli několik desítek.
                                   50:08
                                   Děti v elektrickém autě na dálnici
                                    Jede to 300 kilometrů v hodině – hlásili nadšeně dva malí chlapci v elektrickém vozítku brněnské policejní hlídce. Na kuriózní posádku v nebezpečí, která se kroutila podél krajnice na staré dálnici v Bystrci, upozornil řidič jedoucí ve stejném směru.
                                    50:46
                                    Mistr a Markétka v pohybu
                                     Zažít divadlo jinak. Soubor Tygr v tísni nabízí možnost stát se součástí románu Michaila Bulgakova. Příběh Mistra a Markétky zasadili do pražského paláce Hrzánů v Celetné ulici.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     7. červen

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     15. srpen

                                     15. 8. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     15. srpen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     15. 8. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     14. srpen

                                     Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                     14. 8. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     14. srpen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     14. 8. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     13. srpen

                                     Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                     13. 8. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     13. srpen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     13. 8. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám