54 minut

6. červen

Část: Český podíl na experimentu Duna

Obsah dílu

Válka na Ukrajině — Zelenskyj vyznamenal vojáky na frontě — Boje na jihu a východě Ukrajiny — Úvahy nad konfiskací ruského majetku — Pokuta pro Svobodnou Evropu — Kolaps automobilového trhu v Rusku — Vývoj českého průmyslu (meziročně) — ČNB a úrokové sazby — Před jednáním o platech zaměstnanců státu — Železniční doprava na Plzeňsku — Důvěra v britského premiéra — Výročí vylodění v Normandii — Nový stanový tábor pro uprchlíky — NKÚ a odpady — Debata o zvýšení rodičovského příspěvku — Dovoz ojetých osobních aut — Požár v Praze s jednou obětí — Zabezpečení padající skály — Smuteční mše za Josefa Abrháma — Poslední rozloučení s Josefem Abrhámem — Vizitka Josefa Abrháma — Dotace Agrofertu — Doplácení obcí na veřejnou dopravu — Požár v Drnholci — Pozastavený prodej Twitteru — Výročí první libanonské války — Odklad NP Křivoklátsko — Změny jednacího řádu sněmovny — Modernizace dětské psychiatrické léčebny — Úbytek ryb v KRNAPu — Život na planetce Ryugu — Spolupráce české a slovenské justice — Český podíl na experimentu Duna — Kleinti po požáru Alzheimer centra — Děti v elektrickém autě na dálnici — Mistr a Markétka v pohybu

Části dílu

00:40
Válka na Ukrajině
  Sto třetí den ruské agrese proti Ukrajině. Nejostřejší boje pokračují v klíčovém Severodoněcku, kde si obránci v uplynulých dnech připsali dílčí úspěchy.
  01:28
  Zelenskyj vyznamenal vojáky na frontě
   Ruská média potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného důstojníka. Generálmajor Roman Kutuzov měl přijít o život během ukrajinského útoku na frontě v Donbasu.
   04:22
   Boje na jihu a východě Ukrajiny
    Živý vstup zpravodaje Jakuba Szántó.
    06:34
    Úvahy nad konfiskací ruského majetku
     A teď další úhel války na Ukrajině: v Česku vedle debat o zmrazení majetku lidí napojených na Putinův režim začínají vládní politici uvažovat i o jeho konfiskaci. K ní už vyzvala Evropská unie s tím, že výnosy by sloužily k obnově zničené Ukrajiny.
     09:20
     Pokuta pro Svobodnou Evropu
      Moskevský soud vyměřil Rádiu Svobodná Evropa pokutu v přepočtu 7,5 milionů korun. Rozhlas podle něj vysílal falešné zprávy o invazi na Ukrajinu. Média se v Rusku už od března musí řídit novým zákonem, který informování o konfliktu kontroluje.
      09:43
      Kolaps automobilového trhu v Rusku
       Prodej osobních aut v Rusku se letos v dubnu propadl meziročně o dvě třetiny – kvůli tvrdým západním sankcím a vysoké inflaci. Nové vozy také výrazně zdražily, k tomu hodně západních automobilek včetně české Škodovky ze země kvůli invazi na Ukrajinu úplně odchází.
       11:43
       Vývoj českého průmyslu (meziročně)
        Hlavní motor české ekonomiky - průmysl - prohlubuje ztráty. V dubnu výroba meziročně klesla bezmála o 4 procenta. Třikrát vyšším tempem než v březnu.
        14:52
        ČNB a úrokové sazby
         Bankovní rada České národní banky podle Jiřího Rusnoka tento měsíc zřejmě znovu zvýší základní úrokovou sazbu. A to nejméně o tři čtvrtě procentního bodu.
         15:30
         Před jednáním o platech zaměstnanců státu
          Růst platů státních zaměstnanců od července je podle ministra práce nereálný. ČT to řekl před zítřejším jednáním s odbory - s tím, že to není možné, dokud nebude schválená novela letošního rozpočtu.
          16:21
          Železniční doprava na Plzeňsku
           Živý vstup redaktorky Andrey Čandové.
           17:24
           Důvěra v britského premiéra
            Boris Johnson bojuje o udržení ve funkci. Konzervativci v parlamentu v tuto chvíli hlasují o vyslovení nedůvěry britskému premiérovi. Vyvolalo ho nejméně 54 vládních poslanců, kteří se bojí, že s Johnsonem v čele nevyhrají příští volby.
            18:03
            Výročí vylodění v Normandii
             Atmosféru 78. výročí vylodění spojenců v Normandii poznamenala válka na Ukrajině. Právě v této části Francie se před 8 lety jednalo – v tzv. normandském formátu – o udržení míru mezi Moskvou a Kyjevem.
             20:54
             Nový stanový tábor pro uprchlíky
              Praha, Brno a nově i Plzeňský kraj. V Česku vzniknou další stany pro uprchlíky. V Nových Domcích na Tachovsku by mohly stát do týdne. S kapacitou 150 osob. V provizorním ubytování budou čekat na výsledek takzvané lustrace - tedy prověření, jestli nemají kromě ukrajinského ještě jiné občanství.
              23:29
              NKÚ a odpady
               Ani miliardy z evropských dotací podle NKÚ výrazněji neproměnily nakládání s komunálním odpadem. Podle kontrolorů v Česku dál převažuje skládkování, i když přednost by měly mít recyklace a energetické využití.
               24:14
               Debata o zvýšení rodičovského příspěvku
                Další diskuze o možném zvyšování rodičovského příspěvku. Opozice i koaliční Piráti chtějí jeho nárůst a do budoucna pak i automatickou valorizaci. Ministr práce Marián Jurečka se tomu nebrání.
                26:25
                Dovoz ojetých osobních aut
                 Do Česka se dováží víc ojetých vozů. Letos do konce května jich bylo přes 74 tisíc. Číslo je téměř o 15 procent vyšší než před rokem. Důvodem je i nedostatek nových aut.
                 26:44
                 Požár v Praze s jednou obětí
                  Noční požár bytu na pražském Karlově náměstí nepřežila asi 60letá žena. Krátce po půlnoci, po příjezdu prvních hasičů, už byl celý prostor v plamenech. Kvůli rychlému šíření ohně muselo na hodinu opustit domovy 80 lidí.
                  27:09
                  Zabezpečení padající skály
                   Problém s padajícími balvany, které mohou ohrozit řidiče i chodce v Ledči nad Sázavou, stále není vyřešený. Už čtyři měsíce je kvůli tomu uzavřená silnice a chodník pod skálou. A situace se dál zhoršuje. Podle nového geologického posudku vykazuje celý Šeptouchovský skalní masiv nejvyšší riziko nestability.
                   29:07
                   Smuteční mše za Josefa Abrháma
                    Lidé se dnes rozloučili s Josefem Abrhámem. Oblíbený herec zemřel 16. května, bylo mu 82 let. Do zaplněného kostela sv. Anežky České na pražském Spořilově mu přišla dát poslední sbohem řada jeho kolegů, spolupracovníků, ale i veřejnost.
                    29:54
                    Poslední rozloučení s Josefem Abrhámem
                     Kromě hereckých kolegů se přišli Josefu Abrhámovi poklonit i jeho přátelé nebo sousedé, kteří se s ním potkávali. Před kostelem zapsali své vzpomínky do kondolenční knihy.
                     32:15
                     Vizitka Josefa Abrháma
                      Josef Abrhám se narodil ve Zlíně v roce 1939. Vystudoval DAMU. Stálé angažmá měl ve Vinohradském divadle, Činoherním klubu a 2 sezony i v činohře Národního divadla.
                      35:45
                      Dotace Agrofertu
                       Přes čtyři a půl milionu korun dotací mají vrátit dvě firmy ze skupiny Agrofert. Server iRozhlas uvedl, že auditoři ministerstva financí našli pochybení u šesti projektů.
                       36:08
                       Doplácení obcí na veřejnou dopravu
                        Středočeské obce zjistily, kolik budou připlácet na veřejnou dopravu v regionu. Kraj totiž zavedl nový způsob výpočtu výše příspěvku. Hlavně menší obce podle něj ušetří. Některá velká města ale naopak zaplatí i o miliony víc než dosud. A to se nelíbí radnicím třeba v Kladně nebo Mladé Boleslavi.
                        38:11
                        Požár v Drnholci
                         V Drnholci na Břeclavsku hoří skladová hala. Právě teď můžete sledovat živé záběry přímo z místa. Požár likviduje skoro stovka hasičů, kteří už mají oheň pod kontrolou. Přesto vyhlásili 3. stupeň poplachu.
                         38:34
                         Pozastavený prodej Twitteru
                          Koupě internetové společnosti Twitter Elonem Muskem se komplikuje. Miliardář firmu obvinil, že mu neposkytla údaje o falešných účtech a pohrozil odstoupením od smlouvy o jejím převzetí.
                          38:54
                          Výročí první libanonské války
                           Přesně před 40 lety spustil Izrael invazi do Libanonu. Vojenská operace rychle přerostla v pokus o dobytí Bejrútu a celkovou změnu mocenských poměrů v zemi. Optimismus z rychlého postupu ale vystřídala bezradnost.
                           41:30
                           Odklad NP Křivoklátsko
                            Proces vyhlášení nového Národního parku Křivoklátsko se odkládá. Ministryně životního prostředí ho chce zahájit v září.
                            42:13
                            Změny jednacího řádu sněmovny
                             Finální projednávání zákonů i jindy než jen ve středu a pátek - jedna z možných změn jednacího řádu sněmovny, kterou zváží pracovní skupina. Ta má během několika týdnů upřesnit oblasti, které by bylo možné upravit.
                             43:19
                             Modernizace dětské psychiatrické léčebny
                              Živý vstup redaktora Martina Donáta.
                              44:32
                              Úbytek ryb v KRNAPu
                               V krkonošských řekách a potocích ubývá ryb i dalších živočichů. Podle správců národního parku za to můžou neprůchodná koryta, která brání přirozené migraci, získávání potravy i hledání vhodných míst k rozmnožení.
                               45:20
                               Život na planetce Ryugu
                                Významný objev japonských vědců - ve vzorku horniny z planetky Ryugu našli kompletní aminokyseliny - základní stavební kameny života. Materiál k Zemi donesla japonská sonda Hayabusa-2 před dvěma lety, od té doby ho zkoumá tým z několika univerzit.
                                46:05
                                Spolupráce české a slovenské justice
                                 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jednal se slovenskou ministryní spravedlnosti Máriou Kolíkovou. Sešli se necelý měsíc předtím, než Česko převezme půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Plánované priority resortů podle nich zastínila ruská agrese proti Ukrajině.
                                 47:09
                                 Český podíl na experimentu Duna
                                  O další významný pokrok se pokoušejí vědci ve Spojených státech. Právě budují nový experimentální projekt Duna, který bude studovat elementární částice neutrina.
                                  49:43
                                  Kleinti po požáru Alzheimer centra
                                   V nemocnicích zůstává 8 klientů vyhořelého Alzheimer centra v Roztokách u Prahy. V příštích dnech by měli zdravotnická zařízení opustit. Celkem jich tam záchranáři po tragédii přivezli několik desítek.
                                   50:08
                                   Děti v elektrickém autě na dálnici
                                    Jede to 300 kilometrů v hodině – hlásili nadšeně dva malí chlapci v elektrickém vozítku brněnské policejní hlídce. Na kuriózní posádku v nebezpečí, která se kroutila podél krajnice na staré dálnici v Bystrci, upozornil řidič jedoucí ve stejném směru.
                                    50:46
                                    Mistr a Markétka v pohybu
                                     Zažít divadlo jinak. Soubor Tygr v tísni nabízí možnost stát se součástí románu Michaila Bulgakova. Příběh Mistra a Markétky zasadili do pražského paláce Hrzánů v Celetné ulici.
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž54 minut
                                     Další díl
                                     7. červen

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž50 minut

                                     26. červen

                                     Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                                     26. 6. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     26. červen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     26. 6. 2022 na ČT24
                                     Stopáž50 minut

                                     25. červen

                                     Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                                     25. 6. 2022 na ČT1
                                     Stopáž50 minut

                                     25. červen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     25. 6. 2022 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     24. červen

                                     Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                                     24. 6. 2022 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     24. červen

                                     Ve znakovém jazyce

                                     24. 6. 2022 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám