54 minut

25. květen 2022

Část: Česká družice s Hurvínkem

Obsah dílu

Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

Části dílu

00:40
Střelba na americké škole
  Další tragédie na americké škole. Při útoku v texaském Uvalde zemřelo 19 dětí a dva dospělí. Zastřelil je 18letý mladík, motiv činu policie vyšetřuje. Pachatele po příjezdu na místo zabila.
  01:26
  Střelba ve škole a držení zbraní
   Mezi oběťmi jsou děti mezi sedmým a desátým rokem a dva zaměstnanci školy. Útočník se podle úřadů na čin připravoval, než vyrazil k budově školy, měl v hádce postřelit svou babičku. Prezident vyzval Američany, aby se postavili zbraňové lobby, která podle něj přísnější legislativu blokuje.
   04:31
   Debaty o držení zbraní v USA
    Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
    06:52
    Příspěvek rodinám kvůli růstu cen
     Reakce na prudké zdražování. Důchody se letos nakonec budou zvyšovat třikrát. Mimořádnou zářijovou valorizaci o průměrných sedm stovek schválila vláda.
     09:42
     Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022
      A další reakce na prudké zdražování: vláda dnes schválila další mimořádnou podzimní valorizaci penzí. Průměrný důchod vzroste v září o 700 korun měsíčně. Už v lednu se zvýšil o 800 korun a v červnu se zvedne o tisícovku. Automatickou valorizaci stanoví zákon.
      10:20
      Hádky o platy ve státní sféře
       Právě kvůli vysoké inflaci dnes vláda s odbory probírala růst platů ve veřejné sféře. Bez dohody, k jednání se obě strany vrátí na začátku června. Pokud ani pak nebude jasno, chtějí odbory protestovat.
       13:01
       Válka na Ukrajině
        Okupační jednotky útočí na Ukrajině na nové cíle – kromě jiných na město Záporoží. Moskva tvrdí, že umožní ukrajinským lodím odplout s obilím. Nejdřív ale žádá zmírnění sankcí.
        13:48
        Ruská taktika v bojích na Ukrajině
         Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského.
         15:36
         Odchod před válkou do Ruska
          Od začátku války na Ukrajině odešlo do Ruska podle agentury Interfax skoro 1,4 milionu lidí. Ti musí nejdříve do dvou příhraničních oblastí – rostovské a bělgorodské.
          17:39
          Eurokomise o sankcích a ropě
           Evropská komise navrhuje snazší zabavení a prodej majetku ruských oligarchů. Zpřísnění sankcí se týká osob i firem, které podporují ruský režim nebo obcházejí sankce.
           18:02
           Zemědělské dotace
            Vládní koalice se shodla na změnách zemědělských dotací. Chce podpořit malé a střední producenty tím, že na prvních 150 hektarů půdy všichni získají dodatečnou podporu - takzvanou redistributivní platbu - ve výši 23 procent z celkové částky.
            18:31
            Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis
             Prodaná nevěsta – v Česku nejhranější opera. Kromě válečných let a koronavirové pauzy se na první české scéně hraje několikrát do měsíce. Jednadvacátou inscenaci v Národním divadle připravila režisérka Alice Nellis.
             21:24
             Budování dalšího stanového města
              Nouzový stav potrvá do konce června. Po souhlasu sněmovny to potvrdila vláda. Kabinet mimořádný režim prodloužil kvůli uprchlíkům. Od začátku války jich tu dočasnou ochranu získalo přes 350 tisíc. Nárok na ni ale nemají Ukrajinci se souběžným občanstvím v další zemi - třeba Maďarsku.
              23:50
              Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům
               Americký kongres by mohl prosadit spravedlivější příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům. V současnosti je Washington posílá jen zemím, které sousedí přímo s Ukrajinou - bez ohledu na příjem osob. Šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů řekl České televizi, že se zasadí o změnu.
               24:42
               Opičí neštovice v Česku
                Druhý potvrzený případ opičích neštovic v Česku – pacient byl na dovolené v Belgii spolu s mužem, který měl pozitivní test včera. Snímek jeho nálezu, pořízený elektronovým mikroskopem dnes zveřejnil Státní zdravotní ústav.
                25:05
                ČEZ výrazně zdražuje
                 Největší dodavatel energií v Česku - polostátní ČEZ – výrazně zdražuje. Cena elektřiny pro nové zákazníky stoupla oproti loňsku na dvojnásobek - tedy víc než 11 korun za kilowatthodinu.
                 25:30
                 Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života
                  Správci řek a dobrovolníci kontrolují před sezonou záchranné prvky na jezech. Lana i kotvy, které mají zachraňovat životy, často ničí vandalové - nebo je rovnou kradou. O tom, jak jsou důležité, se před pár dny přesvědčili vodáci na Náchodsku.
                  27:18
                  Střelba v Texasu
                   Ještě jednou se vracíme ke střelbě v jižním Texasu. Zaútočil student místní střední školy, který ovšem nedávno přestal na výuku docházet. Zůstalo 21 obětí, převážně dětí.
                   27:52
                   Přípravy na útok a motiv pachatele
                    Podle vyšetřovatelů se masakr odehrál v jediné učebně, kde se útočník zabarikádoval poté, co ho policie pronásledovala.
                    30:30
                    Případy střelby ve školách
                     Střelba v Texasu patří k nejhorším na amerických školách. Jen při dvou dalších zemřelo víc lidí.
                     31:33
                     Studenti z Česka na amerických školách
                      Dopady útoku na texaské školy pociťují i Češi, kteří v americkém státě žijí s dětmi anebo tam přímo studují.
                      33:23
                      Bezpečnost na školách v USA
                       Stovky českých studentů ročně vysílají na školy ve Spojených státech specializované agentury. Riziko útoků ve školách jsou jedním z témat, kterému se zájemci, před odletem obvykle věnují.
                       34:57
                       Schůzka předsedů Senátu a sněmovny
                        Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
                        36:30
                        Covidové večírky v Downing Street
                         Vyšetřovací zpráva označila večírky v Downing Street během covidových omezení za selhání britské vlády. Dokument popisuje 16 setkání premiéra s poradci i úředníky.
                         36:57
                         Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi
                          Trest 15 tisíc korun potvrdil Krajský soud v Brně muži ze Žďárska. Ivo Osovský na svém facebookovém profilu vyhrožoval tehdejšímu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Bylo to v době, kdy vláda vydávala opatření proti covidu-19.
                          37:19
                          Energetické novinky schválené vládou
                           Obchodníci, kteří nevyužívají rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu, o ni nejspíš přijdou. Vláda schválila novelu, která má v době ohrožených dodávek zajistit dostatečné zásoby suroviny. Schválit ji musí parlament. Stejně jako zákon, který zkracuje režim dodavatele poslední instance ze šesti měsíců na polovinu.
                           39:52
                           Plány na nové armádní centrum
                            Živý vstup redaktorky Pavlíny Daňkové.
                            41:07
                            Turecký ministr v Izraeli
                             Průlomové jednání šéfa turecké diplomacie v Izraeli. Jde o první vysoce postavenou návštěvu po víc než 10 letech. Turecko chce s židovským státem spolupracovat v energetice, snaží se přitom sbližování s Izraelem balancovat tak, aby si zachovalo i své vazby na Palestince.
                             41:43
                             Den pohřešovaných dětí
                              Před 53 lety zmizel v New Yorku šestiletý chlapec, a nikdy se nenašel. Jeho památku a osudy dalších pohřešovaných dětí připomíná 25. květen, známý jako Pomněnkový den.
                              42:07
                              Odložená rekonstrukce mostu
                               Desítky mostů v Česku jsou v havarijním stavu. Problém s tím mají hlavě obce, které na opravy shánějí peníze obtížně. Třeba v Protivíně - na jednom z důležitých tahů z Rakouska na Prahu - rekonstrukci mostu navzdory jeho špatném stavu odložili.
                               44:11
                               Česká družice s Hurvínkem
                                Hurvínek vyrazí do vesmíru. Necelé dva centimetry vysoká postavička vyrobená ze skla je součástí družice Planetum-1. Raketa společnost SpaceX ji má vynést do vesmíru za necelou hodinu.
                                46:04
                                Škody po páteční bouři v lesích
                                 Škody po páteční vichřici budou lesníci v Plzni odstraňovat nejméně měsíc. Silný vítr doprovázený zřejmě slabším derechem - větrnou bouří postupující v délce alespoň 400 kilometrů - nejvíce zasáhl právě západ Čech.
                                 46:56
                                 Péče o zdraví lidí bez domova
                                  Zlepšit dostupnost zdravotní péče osamělým seniorům nebo lidem bez domova má nově tzv. Ošetřenka. Fungovat má podobně jako známá zimní Nocleženka. Dárci koupí poukaz, díky kterému zajistí konkrétnímu člověku ošetření v ordinaci pro chudé Armády spásy.
                                  48:51
                                  Osud vysílače v Topolné
                                   11. nejvyšší stavbě Česka - 270 metrů vysokému vysílači v Topolné na Uherskohradišťsku - hrozí demolice. Na začátku roku přestal po 70 letech šířit dlouhovlnné rozhlasové vysílání. Zvrátit likvidaci by mohlo prohlášení vysílače za památku.
                                   49:43
                                   České ne(úspěchy) ve filmových Cannes
                                    Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes pokračuje soutěž o Zlatou palmu thrillerem Claire Denisové Hvězdy v poledne a mimo soutěž se bude promítat snímek o životě Elvise Presleyho.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    26. květen 2022

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž50 minut

                                    28. září

                                    Headlines — Vláda schválila rozpočet — Vládní úspory — Návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Útok střelce v Rotterdamu — Jens Stoltenberg v Kyjevě — Sváteční den se zavřenými obchody — Na nákupy k sousedům — Noční střelba v Bratislavě — Migrační reforma — Kontroly na hranicích — Den české státnosti — Stříbrné medaile od Senátu — Televizní debata před volbami — Spory o dovoz ukrajinského obilí — Průměrné ceny pohonných hmot — Problémy se spánkem — Dovolené o prodloužených víkendech — Zářijové dovolené v zahraničí — Počasí na konci září — Přípravy na předávání státních vyznamenání — Pořár v Českém Švýcarsku — Náhorní Karabach — Smrtelná nehoda Petra Kellnera — Armádní soutěž Svatováclavský pohár — Tání švýcarských ledovců — Zemřel sir Michael Gambon — Pomoc s obnovou i úklidem hor — Čekání na Václava

                                    28. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    28. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    28. 9. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    27. září

                                    Headlines — Nákup letounů F-35 — Nové stíhačky pro českou armádu — Letouny F-35 zblízka — Vláda o rozpočtu — Sněmovna o vládním balíků úspor — Hospodaření státních rozpočtů — Kontroly na hranicích s Německem — KLDR vyhostila amerického vojáka — Smartwings ruší lety z malých letišť — Útok hackerů na Univerzitu obrany — Soud: Trump podváděl při podnikání — Konec slovenské kampaně — Zahájení sezóny České filharmonie — Nekvalitní údržba některých silnic a dálnic — Protesty pracovníků automobilek za vyšší mzdy — Dlouhé čekání na kominíka — Útok sršňů na děti v Brně — Genová terapie pro Martina díky sbírce — Úrokové sazby beze změny — Dopad vyšší úrokové sazby — Vývoj základní úrokové sazby ČNB — Změny v penzijním připojištění? — Požár v Českém Švýcarsku — Výzva opozice k odvolání ministra Rakušana — Závěr prezidentovy návštěvy na jižní Moravě — Tragický požár na ŕácké svatbě — Migrace do Francie z Itálie — Obvinění za vybízení k terorismu — Návrat ruských kosmonautů z ISS — Případ hromadné nevolnosti studentů v plzeňské škole — Témata polských voleb — 3D model včelího hnízda — Oddlužení v projektu Milostivé léto — Přípravy na Svatováclavskou pouť

                                    27. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    27. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    27. 9. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    26. září

                                    Headlines — Vývoz obilí z Ukrajiny přes Evropu — Nízké výkupní ceny obilí — Vývoz ukrajinského obilí — Volby na Slovensku — Jednání o uprchlících s předsekyní Evropské komise — Kůrovcová kalamita na Broumouvsku — Petr Kott na svobodě — Prezidentova návštěva na jižní Moravě — Německé kontroly na hranicích — Prevence násilí mezi dětmi — Výzva Evropské komise k potírání dezinformací — Protesty kvůli financování kultury — Dlouhá debata ve sněmovně — Počty podnikatelů v Česku — Razie na ministerstvu průmyslu — Odhalení gangu pašeráků konopí — Úspěšná sbírka pro nemocného Martina — Dotace na opravu starých domů — Oprav dům po babičce — Státní dotace pro sport — Výzva senátorů k udělení státních poct skupině bratří Mašínů — Čínsko-filipínský spor — Boje o Náhorní Karabach — Hromadná nevolnost žákyň zdravotnické školy v Plzni — Dostavba D3 u Tábora — Pokuta pro řetězec Globus — Dražba nepojízdných aut v Prostějově — Tání ledu u Antarktidy — Otevření případu Vidkun — Česká škola v Paříži — Uber taxislužbou letiště — Samoobslužný prodej květin v kvítkomatu — Století českých zednářů

                                    26. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    26. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    26. 9. 2023 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    25. září

                                    Headlines — Tripartita o rozpočtu a minimální mzdě — Jednání vlády, odborů a firem o rozpočtu — Debata o růstu minimální mzdy — Návrhy na zvýšení minimální mzdy — Emisní norma Euro 7 — Eurokomisař pro obchod v Číně — Předčasný odchod do důchodu — Jízdné Českých drah — Priority vrchního státního žalobce Dragouna — Nová technika pro Ukrajinu — Ukrajinské ženy v mužských profesích — Obžaloba za požár ve Vejprtech — Digitalizace historicky cenných knih — Šíření ruské propagandy a dezinformací — Nová zelená úsporám dílčí i celkové renovace — Důvěra v českou ekonomiku — Požár velkoskladu na Nymmbursku — Výměna chlopně bez celkové anestezie — Ceny elektřiny a plynu — Úspory výměnou zdrojů energie — Vývoj cen elektřiny — Poradny pomůžou s levnějšími energiemi — Přípravy tepláren na zahájení sezony — Kauza šifrovaného telefonu ministra Rakušana — Prodej sídla České pošty — Otevření dalšího úseku mezi Plzní a Přešticemi — Ukončení stávky v Hollywoodu — Mrtví po střetu v Kosovu — Kontroly proti nelegální migraci — Nalezená hrobka Sakkáře — Změna pro vinaře vlivem zmšny klimaty — Petice proti psí vyhlášce v Břeclavi — Podzimní výlovy rybníků — Zdrogovaný muž vytrhal kabely v brněnské nemocnici — Velkoformátové promítání světových děl — Benefiční koncert v Pardubicách na nový hospic

                                    25. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    25. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    25. 9. 2023 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    24. září

                                    Headlines — Zlevňování energií — Ceny tepla — Platby za energie — Drony ve válce na Ukrajině — Situace v Náhorním Karabachu — Změny v systému státního zastupitelství — Škoda Auto míří na vietnamský trh — Pražské fotbalové derby — Předvolební kampaň v Polsku — Sankce proti ruským oligarchům — Situace ve zdravotnictví — Výstava Mariny Abramovičové — Ceny pohonných hmot v Polsku — Vzorky z planetky se vrátily na Zemi — Výstava psů — Krádeže na polích — Pravidla pro mentory a mladé řidiče — Do autoškoly v 15 letech — Pravidla pro 17leté řidiče — Růst otcovské — Incident v Kosovu — Elektromobilita ve Velké Británii — Jednání o státním rozpočtu na příští rok — Digitalizace obcí — Nehoda na D5 — Jericho na seznamu UNESCO — Připomínky Bitvy na Bílé Hoře — Dopravní uzavírky v Olomouci — Sbírka na pomoc dvouletému Martinovi — Výstava Nová vlast Československo

                                    24. 9. 2023 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    24. září

                                    Znakový jazyk a skryté titulky

                                    24. 9. 2023 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám