54 minut

25. květen

Část: Péče o zdraví lidí bez domova

Obsah dílu

Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

Části dílu

00:40
Střelba na americké škole
  Další tragédie na americké škole. Při útoku v texaském Uvalde zemřelo 19 dětí a dva dospělí. Zastřelil je 18letý mladík, motiv činu policie vyšetřuje. Pachatele po příjezdu na místo zabila.
  01:26
  Střelba ve škole a držení zbraní
   Mezi oběťmi jsou děti mezi sedmým a desátým rokem a dva zaměstnanci školy. Útočník se podle úřadů na čin připravoval, než vyrazil k budově školy, měl v hádce postřelit svou babičku. Prezident vyzval Američany, aby se postavili zbraňové lobby, která podle něj přísnější legislativu blokuje.
   04:31
   Debaty o držení zbraní v USA
    Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
    06:52
    Příspěvek rodinám kvůli růstu cen
     Reakce na prudké zdražování. Důchody se letos nakonec budou zvyšovat třikrát. Mimořádnou zářijovou valorizaci o průměrných sedm stovek schválila vláda.
     09:42
     Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022
      A další reakce na prudké zdražování: vláda dnes schválila další mimořádnou podzimní valorizaci penzí. Průměrný důchod vzroste v září o 700 korun měsíčně. Už v lednu se zvýšil o 800 korun a v červnu se zvedne o tisícovku. Automatickou valorizaci stanoví zákon.
      10:20
      Hádky o platy ve státní sféře
       Právě kvůli vysoké inflaci dnes vláda s odbory probírala růst platů ve veřejné sféře. Bez dohody, k jednání se obě strany vrátí na začátku června. Pokud ani pak nebude jasno, chtějí odbory protestovat.
       13:01
       Válka na Ukrajině
        Okupační jednotky útočí na Ukrajině na nové cíle – kromě jiných na město Záporoží. Moskva tvrdí, že umožní ukrajinským lodím odplout s obilím. Nejdřív ale žádá zmírnění sankcí.
        13:48
        Ruská taktika v bojích na Ukrajině
         Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského.
         15:36
         Odchod před válkou do Ruska
          Od začátku války na Ukrajině odešlo do Ruska podle agentury Interfax skoro 1,4 milionu lidí. Ti musí nejdříve do dvou příhraničních oblastí – rostovské a bělgorodské.
          17:39
          Eurokomise o sankcích a ropě
           Evropská komise navrhuje snazší zabavení a prodej majetku ruských oligarchů. Zpřísnění sankcí se týká osob i firem, které podporují ruský režim nebo obcházejí sankce.
           18:02
           Zemědělské dotace
            Vládní koalice se shodla na změnách zemědělských dotací. Chce podpořit malé a střední producenty tím, že na prvních 150 hektarů půdy všichni získají dodatečnou podporu - takzvanou redistributivní platbu - ve výši 23 procent z celkové částky.
            18:31
            Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis
             Prodaná nevěsta – v Česku nejhranější opera. Kromě válečných let a koronavirové pauzy se na první české scéně hraje několikrát do měsíce. Jednadvacátou inscenaci v Národním divadle připravila režisérka Alice Nellis.
             21:24
             Budování dalšího stanového města
              Nouzový stav potrvá do konce června. Po souhlasu sněmovny to potvrdila vláda. Kabinet mimořádný režim prodloužil kvůli uprchlíkům. Od začátku války jich tu dočasnou ochranu získalo přes 350 tisíc. Nárok na ni ale nemají Ukrajinci se souběžným občanstvím v další zemi - třeba Maďarsku.
              23:50
              Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům
               Americký kongres by mohl prosadit spravedlivější příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům. V současnosti je Washington posílá jen zemím, které sousedí přímo s Ukrajinou - bez ohledu na příjem osob. Šéf zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů řekl České televizi, že se zasadí o změnu.
               24:42
               Opičí neštovice v Česku
                Druhý potvrzený případ opičích neštovic v Česku – pacient byl na dovolené v Belgii spolu s mužem, který měl pozitivní test včera. Snímek jeho nálezu, pořízený elektronovým mikroskopem dnes zveřejnil Státní zdravotní ústav.
                25:05
                ČEZ výrazně zdražuje
                 Největší dodavatel energií v Česku - polostátní ČEZ – výrazně zdražuje. Cena elektřiny pro nové zákazníky stoupla oproti loňsku na dvojnásobek - tedy víc než 11 korun za kilowatthodinu.
                 25:30
                 Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života
                  Správci řek a dobrovolníci kontrolují před sezonou záchranné prvky na jezech. Lana i kotvy, které mají zachraňovat životy, často ničí vandalové - nebo je rovnou kradou. O tom, jak jsou důležité, se před pár dny přesvědčili vodáci na Náchodsku.
                  27:18
                  Střelba v Texasu
                   Ještě jednou se vracíme ke střelbě v jižním Texasu. Zaútočil student místní střední školy, který ovšem nedávno přestal na výuku docházet. Zůstalo 21 obětí, převážně dětí.
                   27:52
                   Přípravy na útok a motiv pachatele
                    Podle vyšetřovatelů se masakr odehrál v jediné učebně, kde se útočník zabarikádoval poté, co ho policie pronásledovala.
                    30:30
                    Případy střelby ve školách
                     Střelba v Texasu patří k nejhorším na amerických školách. Jen při dvou dalších zemřelo víc lidí.
                     31:33
                     Studenti z Česka na amerických školách
                      Dopady útoku na texaské školy pociťují i Češi, kteří v americkém státě žijí s dětmi anebo tam přímo studují.
                      33:23
                      Bezpečnost na školách v USA
                       Stovky českých studentů ročně vysílají na školy ve Spojených státech specializované agentury. Riziko útoků ve školách jsou jedním z témat, kterému se zájemci, před odletem obvykle věnují.
                       34:57
                       Schůzka předsedů Senátu a sněmovny
                        Živý vstup redaktora Jakuba Pacnera.
                        36:30
                        Covidové večírky v Downing Street
                         Vyšetřovací zpráva označila večírky v Downing Street během covidových omezení za selhání britské vlády. Dokument popisuje 16 setkání premiéra s poradci i úředníky.
                         36:57
                         Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi
                          Trest 15 tisíc korun potvrdil Krajský soud v Brně muži ze Žďárska. Ivo Osovský na svém facebookovém profilu vyhrožoval tehdejšímu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Bylo to v době, kdy vláda vydávala opatření proti covidu-19.
                          37:19
                          Energetické novinky schválené vládou
                           Obchodníci, kteří nevyužívají rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu, o ni nejspíš přijdou. Vláda schválila novelu, která má v době ohrožených dodávek zajistit dostatečné zásoby suroviny. Schválit ji musí parlament. Stejně jako zákon, který zkracuje režim dodavatele poslední instance ze šesti měsíců na polovinu.
                           39:52
                           Plány na nové armádní centrum
                            Živý vstup redaktorky Pavlíny Daňkové.
                            41:07
                            Turecký ministr v Izraeli
                             Průlomové jednání šéfa turecké diplomacie v Izraeli. Jde o první vysoce postavenou návštěvu po víc než 10 letech. Turecko chce s židovským státem spolupracovat v energetice, snaží se přitom sbližování s Izraelem balancovat tak, aby si zachovalo i své vazby na Palestince.
                             41:43
                             Den pohřešovaných dětí
                              Před 53 lety zmizel v New Yorku šestiletý chlapec, a nikdy se nenašel. Jeho památku a osudy dalších pohřešovaných dětí připomíná 25. květen, známý jako Pomněnkový den.
                              42:07
                              Odložená rekonstrukce mostu
                               Desítky mostů v Česku jsou v havarijním stavu. Problém s tím mají hlavě obce, které na opravy shánějí peníze obtížně. Třeba v Protivíně - na jednom z důležitých tahů z Rakouska na Prahu - rekonstrukci mostu navzdory jeho špatném stavu odložili.
                               44:11
                               Česká družice s Hurvínkem
                                Hurvínek vyrazí do vesmíru. Necelé dva centimetry vysoká postavička vyrobená ze skla je součástí družice Planetum-1. Raketa společnost SpaceX ji má vynést do vesmíru za necelou hodinu.
                                46:04
                                Škody po páteční bouři v lesích
                                 Škody po páteční vichřici budou lesníci v Plzni odstraňovat nejméně měsíc. Silný vítr doprovázený zřejmě slabším derechem - větrnou bouří postupující v délce alespoň 400 kilometrů - nejvíce zasáhl právě západ Čech.
                                 46:56
                                 Péče o zdraví lidí bez domova
                                  Zlepšit dostupnost zdravotní péče osamělým seniorům nebo lidem bez domova má nově tzv. Ošetřenka. Fungovat má podobně jako známá zimní Nocleženka. Dárci koupí poukaz, díky kterému zajistí konkrétnímu člověku ošetření v ordinaci pro chudé Armády spásy.
                                  48:51
                                  Osud vysílače v Topolné
                                   11. nejvyšší stavbě Česka - 270 metrů vysokému vysílači v Topolné na Uherskohradišťsku - hrozí demolice. Na začátku roku přestal po 70 letech šířit dlouhovlnné rozhlasové vysílání. Zvrátit likvidaci by mohlo prohlášení vysílače za památku.
                                   49:43
                                   České ne(úspěchy) ve filmových Cannes
                                    Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes pokračuje soutěž o Zlatou palmu thrillerem Claire Denisové Hvězdy v poledne a mimo soutěž se bude promítat snímek o životě Elvise Presleyho.
                                    Přehrát celé video
                                    Stopáž54 minut
                                    Další díl
                                    26. květen

                                    Přehled dílů

                                    Stopáž50 minut

                                    3. červenec

                                    Novela zákona o státním rozpočtu — Vláda hledá další příjmy pro rozpočet — Plnění státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Ostřelování města Slovjansk — Pomoc ČR s výcvikem ukrajinských vojáků — Obce hledají úspory — Lidé vyrazili na dovolenou — Dopravní komplikace na silnících v Evropě — Sesuv ledovce v Alpách — Filmový festival v Karlových Varech — Ochrana slovenského vzdušného prostoru — Neprůjezdná trať Praha–Plzeň — Uzavřená trať na Strakonicku — Útok žraloka u pobřeží Hurghady — Volba prezidenta v červenci 1992 — Střídavé počasí na začátku července — Červnové bouřky — Lovci bouřek — Předpověď počasí — Protesty v Uzbekistánu — Konzumace alkoholu na veřejnosti v Praze — Vědecký průzkum jezera Most — Pouť na Velehrad — Střelba v nákupním centru v Kodani — Produkce léčebného konopí v Izraeli — Zemřel Peter Brook — Synchronizovaný koncert na dálku

                                    3. 7. 2022 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    3. červenec

                                    Ve znakovém jazyce

                                    3. 7. 2022 na ČT24
                                    Stopáž50 minut

                                    2. červenec

                                    Válka na Ukrajině — Dobývání měst v Luhanské oblasti — Pře v České pravoslavné církvi — Sektorová daň pro energetické firmy — Škody po krupobití a vichru — Nápor vodáků na Vltavě — Předsednickou štafetu odstartoval Zátopkův běh — Otevření cesty k přechodu Modrý sloup — Žert na festivalu ve Varech — Jan Graubner arcibiskupem pražským — Konec obtěžujících telefonátů — Žralok napadl turistku v Egyptě — Růst nákladů za energie u pacientů — Policejní kontroly prázdninového provozu — Nehody moto(cyklistů) — Průjezdnost hlavních tahů — Dopravní nehody zblízka — Uzavírky a opravy na českých dálnicích — Noční požár v Zápech u Prahy — Šíření koronaviru — Povolební uspořádání parlamentu ve Francii — Prohlídka sídla českých premiérů — Tragické úmrtí migrantů v USA — Požáry u letovisek v Katalánsku — Rekonstrukce butvy u Chlumu — 120 let Zubačky

                                    2. 7. 2022 na ČT1
                                    Stopáž50 minut

                                    2. červenec

                                    Ve znakovém jazyce

                                    2. 7. 2022 na ČT24
                                    Stopáž54 minut

                                    1. červenec

                                    Začalo české předsednictví Rady EU — První den českého předsednictví — Rozdíly proti minulému předsednictví — Slavnostní zahájení předsednictví v Litomyšli — Koncert k zahájení českého předsednictví — Hlavní akce spojené s předsednictvím Rady EU — Priority českého předsednictví — Nový guvernér ČNB — Plnění státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Boje o Donbas — Dokument o rozhovorech Macrona s Putinem — Ministr školství převzal úřad — Záchrana dítětě ze zavřeného auta — Bouřky v Čechách — Výstraha před bouřkami — Problémy na železnici u Karlštejna — Začíná filmový festival v Karlových Varech — Program filmového festivalu — Stanové městečko pro návštěvníky — Vláda zvažuje sektorovou daň — Zpoplatnění dalších silnic pro kamiony — Změna režimu na polsko-běloruské hranici — Litevská energetická nezávislost — Nový železniční koridor do Č. Budějovic — Komplikace na letišti v Praze — Stávky na evropských letištích — Předsednictví V4 — Otevření nového mostu v Olomouci

                                    1. 7. 2022 na ČT1
                                    Stopáž54 minut

                                    1. červenec

                                    Ve znakovém jazyce

                                    1. 7. 2022 na ČT24

                                    Události na sociálních sítích

                                    Napište nám