54 minut

23. květen

Část: Starbucks odchází z Ruska

Obsah dílu

Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

Části dílu

00:41
Válka na Ukrajině
  Konflikt na Ukrajině uzavírá třetí měsíc. Rusko dál soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku. Město je pod neustávající palbou. Od Izjumu okupanti chystají další útok na Slovjansk.
  01:45
  Doživotí za vraždu civilisty
   V Kyjevě padl první verdikt nad zajatým ruským vojákem usvědčeným z válečného zločinu. Za vraždu neozbrojeného civilisty půjde 21letý seržant za mříže na doživotí. Na Donbase mezitím pokračují těžké boje.
   04:39
   Obrana severodoněcké oblasti
    Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského z Charkova.
    06:29
    Utečenci z Mariupolu v Česku
     Víc než dva měsíce žil ve městě, které bylo jedním z hlavních cílů ruské armády. Eduard Murzin z Mariupolu zažil bombardování, žízeň, hlad i zimu. Nakonec se mu podařilo utéct – přes Rusko.
     09:17
     České raketomety v bojích na Ukrajině
      Ukrajinská armáda teď využívá i československé salvové raketomety RM-70. Na sociálních sítích se objevilo několik záběrů, jak střílejí na ruské pozice. Hlavní raketomet je totožný se sovětskými grady, oproti nim má ale lepší podvozek a obrněnou kabinu.
      09:44
      Ukrajinské děti v českých školách
       Do českých mateřských škol chodí 3800 dětí z Ukrajiny, do základních 26 tisíc. To je jen zlomek dětí, které do tuzemska před válkou utekly.
       12:32
       Kompenzace rodinám za inflaci
        Kvůli vysoké inflaci si budou moct rodiče zažádat o příspěvek pět tisíc na dítě i rok poté, co zákon začne platit. Ve středu normu projedná vláda. Automaticky peníze dostane jen část domácností.
        14:51
        Mzdy v Česku
         Medián mezd loni stoupl o zhruba šest procent na víc než 35 tisíc korun. Jde o prostřední hodnotu českých výplat, která zohledňuje velké množství osob s nízkými příjmy.
         15:12
         Bidenův vzkaz Číně
          Ostrý vzkaz Pekingu vyslal americký prezident během návštěvy Tokia. Čína podle něj flirtuje s nebezpečím kvůli Tchaj-wanu. Joe Biden také podpořil snahu Japonska získat pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN.
          17:44
          Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech
           Polsko vypovědělo smlouvu s Ruskem o výstavbě sítě plynovodů na svém území. Obě strany se na projektu dohodly v roce 1993. Varšava zároveň plánuje na konci roku ukončit smlouvu s Gazpromem, který dodávky plynu do Polska zajišťuje.
           18:10
           Prodej zdevastované historické budovy
            Živý vstup reakorky Andrey Čandové.
            19:51
            Stíhání exministra vnitra Františka Kincla
             Policie zahájila stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla. Vyšetřování souvisí se střelbou pohraničníků do lidí, kteří chtěli odejít na západ. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu viní jedenaosmdesátiletého muže ze zneužití pravomoci.
             20:13
             Výprava do Stínadel
              Město jako přízrak, pražské inspirace Jaroslava Foglara – název výpravné výstavy v domě u zlatého prstenu a stejnojmenné knihy.
              23:06
              České sankce vůči Rusům
               Národní sankční seznamy nebo zamezení přístupu k veřejným zakázkám pro lidi napojené na režim v Rusku. S tím počítá dvojice návrhů, které předložil kabinet v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Teď jsou v připomínkovém řízení.
               25:21
               Ruské firmy v Česku
                Počet firem s ruskými vlastníky v Česku meziročně klesl o 8 procent. Z loňských dvanácti tisíc sedmi set na 11 tisíc 700. Už před válkou na Ukrajině ubývalo podniků registrovaných na majitele s ruskou adresou.
                25:46
                Bouřky a déšť v části Česka
                 Dnes v Česku pokračovaly letní teploty, místy bylo až 26 stupňů.
                 26:07
                 Čekání na zákrok
                  České nemocnice se snaží dohnat skluz v plánovaných operacích. Na jihu Čech museli kvůli covidu a vysoké vytíženosti odložit některé plánované zákroky až o rok.
                  28:16
                  Zdražování půjček na bydlení
                   Skoro třetina mladých Čechů se nejspíš bude muset uskromnit při výběru bydlení. Lidé ve věku do 36 let počítají i s tím, že kromě pořízení menší nemovitosti budou muset víc a déle spořit.
                   31:06
                   Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba
                    Češi si v dubnu brali hypotéky s průměrnou sazbou 5,33 procenta. V té době byla základní sazba stanovená Českou národní bankou na 5 procentech.
                    31:53
                    Uskromnění při stavbě domu
                     Již schválené hypotéky ale stále častěji nestačí těm, kteří úvěr využívají na stavbu rodinného domu. Stavební materiál totiž stojí i trojnásobek toho, co před rokem. Lidé si tak musí brát další úvěry, sáhnout do rodinných úspor nebo v krajní situaci nedokončený dům prodat.
                     34:01
                     Velké cvičení finské armády
                      Rozsáhlá vojenská cvičení na severu Finska. Vojenskou službu musí v zemi absolvovat každý muž. Od ruského útoku na Ukrajinu už se ale neutrální stát nechce spoléhat jen na sebe.
                      36:01
                      Opičí neštovice v dalších zemích Evropy
                       Výskyt opičích neštovic oznámily další dvě země v Evropě – Dánsko a Skotsko. Kromě těchto států se virus objevil už ve čtrnácti dalších na světě. Odborníci varují, že se nákaza šíří neobvykle rychle a je možné, že zmutovala.
                       36:28
                       ŘSD a kyberútok
                        Následky hackerského útoku bude Ředitelství silnic a dálnic řešit několik měsíců. Šéf společnosti Radek Mátl to řekl ve firemním podcastu. Kyberútok z minulého úterý byl podle něj dlouho připravovaný a způsobil zásadní škody.
                        36:54
                        Další noc na nadráží
                         Romských uprchlíků na pražském hlavním nádraží ubylo. Stále jich tam ale v provizorních podmínkách přespává zhruba tři sta. Pomohly i společné hlídky policie a romských dobrovolníků.
                         40:03
                         Růst nákladů u sportovišť
                          Zvyšování cen energií citelně dopadá i na provozovatele sportovních areálů. Tedy těch, kteří nemají zafixované staré nižší ceny. Mnohá sportoviště tak zvyšují vstupné nebo omezují služby.
                          42:15
                          Lounsko po bouřkách
                           Třetí den úklidu v obcích na Lounsku po pátečním silném větru. Jedny z největších škod živel napáchal v Dobroměřicích, kde mimo jiných odnesl třetinu střechy bytového domu.
                           42:51
                           Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže
                            Čech Jan Martínek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyhrál mezinárodní soutěž mikroskopické fotografie. Na snímku zachytil květ huseníčku rolního. Tato rostlina se v laboratořích často používá jako modelový organismus.
                            43:13
                            50 let Želivky
                             Přehrada a úpravna vody na vodním díle Švihov slaví 50 let. Jde o největší nádrž v Česku i ve střední Evropě. Zásobuje vodou víc než 1,5 milionu obyvatel. Stavbu přehrady si vynutil nedostatek vody pro rozrůstající se Prahu.
                             45:22
                             Majáles v Českých Budějovicích
                              V Českých Budějovicích začal 19. ročník Majálesu. Za organizací největšího českého neziskového festivalu stojí přes 80 studentů. Na pět dní tak město ožije koncerty, besedami a workshopy.
                              45:58
                              Kauza údajně ztracených dětí
                               V Izraeli nechal stát provést exhumaci těla z roku 1953 na žádost skupiny pozůstalých. Analýza DNA teď má ověřit identitu zemřelého dítěte. Mezi potomky Židů z orientálních zemí, kteří se po roce 1948 usídlovali v Izraeli, přetrvávají domněnky o tom, že jim tehdy úřady odebíraly děti za použití fiktivních úmrtních listů.
                               48:26
                               Starbucks odchází z Ruska
                                Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost následuje další západní firmy, které se takto rozhodly zareagovat na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.
                                48:45
                                Pomoc navzdory vlastnímu handicapu
                                 I přes svůj zdravotní handicap neváhají pomáhat druhým – takové osobnosti každoročně oceňuje Nadace Olgy Havlové.
                                 50:53
                                 Kolaps dopravy v Havířově
                                  Kvůli opravám silnice dnes ráno úplně zkolabovala doprava na kruhovém objezdu v Havířově. Kolony stály na všech příjezdových cestách do města.
                                  51:35
                                  Nejkrásnější knihy roku
                                   Živý vstup redaktora Tadeáše Hlavinky.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   24. květen

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   16. srpen

                                   Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                                   16. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   16. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   16. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   15. srpen

                                   Headlines — Podzim s covidem — Očkování proti covidu-19 — Vývoj počtu nakažených — Covid-19: doporučení před podzimem — Ztotožnění mrtvých bojovníků — Obavy z útoků na elektrárnu — Kongresmani USA na Tchaj-wanu — Konec žní a růst cen pečiva — Aktéři kauzy Dozimetr zůstávají ve vazbě — Rok pod vládou Talibanu — Další vězení pro Su Ťij — Snímek o hokejových vzorech z Nagana — Víc peněz na obranu — Zájem o stavební spoření — Dopravní kontroly za pomoci vrtulníku — Záchytný plot poničený požárem — Pětitisícový příspěvek na dítě — Příspěvek pro rodiny zasažené inflací — Vládní pomoc proti zdražování v roce 2022 — Jak jednorázový příspěvek pomůže samoživitelům — Nové dotace na vodu — Írán o útoku na Salmana Rushdieho — Chyby ve veřejných zakázkách od MMR — Vyšetřování pádu historického letounu — Silné bouřky v části Česka — Roman Janoušek chce z vězení — Zemřel vědec Mojmír Petráň — Rozsáhlé požáry v západní Evropě — 20 let od vytopení chemičky v Neratovicich — 77 let od návratu letců z RAF — Izrael znovu před volbami — Zřícení mostu v Norsku — Zavírání prodejen na venkově — Historie Brna

                                   15. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   15. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   15. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   14. srpen

                                   Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                   14. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   14. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   14. 8. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám