54 minut

23. květen

Obsah dílu

Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

Části dílu

00:41
Válka na Ukrajině
  Konflikt na Ukrajině uzavírá třetí měsíc. Rusko dál soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku. Město je pod neustávající palbou. Od Izjumu okupanti chystají další útok na Slovjansk.
  01:45
  Doživotí za vraždu civilisty
   V Kyjevě padl první verdikt nad zajatým ruským vojákem usvědčeným z válečného zločinu. Za vraždu neozbrojeného civilisty půjde 21letý seržant za mříže na doživotí. Na Donbase mezitím pokračují těžké boje.
   04:39
   Obrana severodoněcké oblasti
    Živý vstup zpravodaje Václava Černohorského z Charkova.
    06:29
    Utečenci z Mariupolu v Česku
     Víc než dva měsíce žil ve městě, které bylo jedním z hlavních cílů ruské armády. Eduard Murzin z Mariupolu zažil bombardování, žízeň, hlad i zimu. Nakonec se mu podařilo utéct – přes Rusko.
     09:17
     České raketomety v bojích na Ukrajině
      Ukrajinská armáda teď využívá i československé salvové raketomety RM-70. Na sociálních sítích se objevilo několik záběrů, jak střílejí na ruské pozice. Hlavní raketomet je totožný se sovětskými grady, oproti nim má ale lepší podvozek a obrněnou kabinu.
      09:44
      Ukrajinské děti v českých školách
       Do českých mateřských škol chodí 3800 dětí z Ukrajiny, do základních 26 tisíc. To je jen zlomek dětí, které do tuzemska před válkou utekly.
       12:32
       Kompenzace rodinám za inflaci
        Kvůli vysoké inflaci si budou moct rodiče zažádat o příspěvek pět tisíc na dítě i rok poté, co zákon začne platit. Ve středu normu projedná vláda. Automaticky peníze dostane jen část domácností.
        14:51
        Mzdy v Česku
         Medián mezd loni stoupl o zhruba šest procent na víc než 35 tisíc korun. Jde o prostřední hodnotu českých výplat, která zohledňuje velké množství osob s nízkými příjmy.
         15:12
         Bidenův vzkaz Číně
          Ostrý vzkaz Pekingu vyslal americký prezident během návštěvy Tokia. Čína podle něj flirtuje s nebezpečím kvůli Tchaj-wanu. Joe Biden také podpořil snahu Japonska získat pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN.
          17:44
          Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech
           Polsko vypovědělo smlouvu s Ruskem o výstavbě sítě plynovodů na svém území. Obě strany se na projektu dohodly v roce 1993. Varšava zároveň plánuje na konci roku ukončit smlouvu s Gazpromem, který dodávky plynu do Polska zajišťuje.
           18:10
           Prodej zdevastované historické budovy
            Živý vstup reakorky Andrey Čandové.
            19:51
            Stíhání exministra vnitra Františka Kincla
             Policie zahájila stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla. Vyšetřování souvisí se střelbou pohraničníků do lidí, kteří chtěli odejít na západ. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu viní jedenaosmdesátiletého muže ze zneužití pravomoci.
             20:13
             Výprava do Stínadel
              Město jako přízrak, pražské inspirace Jaroslava Foglara – název výpravné výstavy v domě u zlatého prstenu a stejnojmenné knihy.
              23:06
              České sankce vůči Rusům
               Národní sankční seznamy nebo zamezení přístupu k veřejným zakázkám pro lidi napojené na režim v Rusku. S tím počítá dvojice návrhů, které předložil kabinet v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Teď jsou v připomínkovém řízení.
               25:21
               Ruské firmy v Česku
                Počet firem s ruskými vlastníky v Česku meziročně klesl o 8 procent. Z loňských dvanácti tisíc sedmi set na 11 tisíc 700. Už před válkou na Ukrajině ubývalo podniků registrovaných na majitele s ruskou adresou.
                25:46
                Bouřky a déšť v části Česka
                 Dnes v Česku pokračovaly letní teploty, místy bylo až 26 stupňů.
                 26:07
                 Čekání na zákrok
                  České nemocnice se snaží dohnat skluz v plánovaných operacích. Na jihu Čech museli kvůli covidu a vysoké vytíženosti odložit některé plánované zákroky až o rok.
                  28:16
                  Zdražování půjček na bydlení
                   Skoro třetina mladých Čechů se nejspíš bude muset uskromnit při výběru bydlení. Lidé ve věku do 36 let počítají i s tím, že kromě pořízení menší nemovitosti budou muset víc a déle spořit.
                   31:06
                   Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba
                    Češi si v dubnu brali hypotéky s průměrnou sazbou 5,33 procenta. V té době byla základní sazba stanovená Českou národní bankou na 5 procentech.
                    31:53
                    Uskromnění při stavbě domu
                     Již schválené hypotéky ale stále častěji nestačí těm, kteří úvěr využívají na stavbu rodinného domu. Stavební materiál totiž stojí i trojnásobek toho, co před rokem. Lidé si tak musí brát další úvěry, sáhnout do rodinných úspor nebo v krajní situaci nedokončený dům prodat.
                     34:01
                     Velké cvičení finské armády
                      Rozsáhlá vojenská cvičení na severu Finska. Vojenskou službu musí v zemi absolvovat každý muž. Od ruského útoku na Ukrajinu už se ale neutrální stát nechce spoléhat jen na sebe.
                      36:01
                      Opičí neštovice v dalších zemích Evropy
                       Výskyt opičích neštovic oznámily další dvě země v Evropě – Dánsko a Skotsko. Kromě těchto států se virus objevil už ve čtrnácti dalších na světě. Odborníci varují, že se nákaza šíří neobvykle rychle a je možné, že zmutovala.
                       36:28
                       ŘSD a kyberútok
                        Následky hackerského útoku bude Ředitelství silnic a dálnic řešit několik měsíců. Šéf společnosti Radek Mátl to řekl ve firemním podcastu. Kyberútok z minulého úterý byl podle něj dlouho připravovaný a způsobil zásadní škody.
                        36:54
                        Další noc na nadráží
                         Romských uprchlíků na pražském hlavním nádraží ubylo. Stále jich tam ale v provizorních podmínkách přespává zhruba tři sta. Pomohly i společné hlídky policie a romských dobrovolníků.
                         40:03
                         Růst nákladů u sportovišť
                          Zvyšování cen energií citelně dopadá i na provozovatele sportovních areálů. Tedy těch, kteří nemají zafixované staré nižší ceny. Mnohá sportoviště tak zvyšují vstupné nebo omezují služby.
                          42:15
                          Lounsko po bouřkách
                           Třetí den úklidu v obcích na Lounsku po pátečním silném větru. Jedny z největších škod živel napáchal v Dobroměřicích, kde mimo jiných odnesl třetinu střechy bytového domu.
                           42:51
                           Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže
                            Čech Jan Martínek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyhrál mezinárodní soutěž mikroskopické fotografie. Na snímku zachytil květ huseníčku rolního. Tato rostlina se v laboratořích často používá jako modelový organismus.
                            43:13
                            50 let Želivky
                             Přehrada a úpravna vody na vodním díle Švihov slaví 50 let. Jde o největší nádrž v Česku i ve střední Evropě. Zásobuje vodou víc než 1,5 milionu obyvatel. Stavbu přehrady si vynutil nedostatek vody pro rozrůstající se Prahu.
                             45:22
                             Majáles v Českých Budějovicích
                              V Českých Budějovicích začal 19. ročník Majálesu. Za organizací největšího českého neziskového festivalu stojí přes 80 studentů. Na pět dní tak město ožije koncerty, besedami a workshopy.
                              45:58
                              Kauza údajně ztracených dětí
                               V Izraeli nechal stát provést exhumaci těla z roku 1953 na žádost skupiny pozůstalých. Analýza DNA teď má ověřit identitu zemřelého dítěte. Mezi potomky Židů z orientálních zemí, kteří se po roce 1948 usídlovali v Izraeli, přetrvávají domněnky o tom, že jim tehdy úřady odebíraly děti za použití fiktivních úmrtních listů.
                               48:26
                               Starbucks odchází z Ruska
                                Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost následuje další západní firmy, které se takto rozhodly zareagovat na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.
                                48:45
                                Pomoc navzdory vlastnímu handicapu
                                 I přes svůj zdravotní handicap neváhají pomáhat druhým – takové osobnosti každoročně oceňuje Nadace Olgy Havlové.
                                 50:53
                                 Kolaps dopravy v Havířově
                                  Kvůli opravám silnice dnes ráno úplně zkolabovala doprava na kruhovém objezdu v Havířově. Kolony stály na všech příjezdových cestách do města.
                                  51:35
                                  Nejkrásnější knihy roku
                                   Živý vstup redaktora Tadeáše Hlavinky.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž54 minut
                                   Další díl
                                   24. květen

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   24. červen

                                   Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                                   24. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   24. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   24. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   23. červen

                                   Headlines — Projev premiéra Petra Fialy — Cesta k energetické soběstačnosti — Hlavní změny na poli energií — Pomoc s placením účtů za energie — Česká pomoc Ukrajině — Summit EU o Ukrajině — Výstraha před velmi silnými bouřkami — Škody zemědělců po bouřkách — Mimořádná schůze sněmovny — Audit středočeských silničářů — České nemovitosti ruské televizní celebrity — Nehoda autobusu s dětmi — Náklady na paliva prodraží dovolené — Tornádo rok poté — Rok od tornáda na Moravě — Okamžiky před a po tornádu — Škody po loňském tornádu — Střet vlaku s kamionem — Hvězdy na festivalu Metronome — Mobiliář a sbírky ze zámku v Opočně se vrátí restiuentům — První summit s Ruskem od invaze — AFghánistn po zemětřesení — Odbory ČT ve stávkové pohotovosti — Transplantační centrum podle návrhu architektky Jiřičné — Kladno bez internetu a pevných linek — Práva na značku Škoda — Poslední rozloučení s válečnými hrdiny — Mezinárodní folklorní festival — Pískové sochy na Pustevnách — Záchrana modráska vičencového

                                   23. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   23. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   23. 6. 2022 na ČT24
                                   Stopáž52 minut

                                   22. červen

                                   Headlines — Nejvyšší úrokové sazby od roku 1999 — Základní úroková sazba sedm procent — Vývoj základní úrokové sazby — Zvyšování úrokových sazeb — Kauza pražského dopravního podniku — Kdo povede ministerstvo školství — Evropská pomoc Ukrajině — Ztráty ruské armády — Vražda novináře — Náklady na zvládání uprchlické krize — Návrh sankčního zákona — Paušální daň — Výstraha před bouřkami — Festival Divadla bratří Formanů — Role policie při masakru v texaské škole — Brigádní generál Karel Řehka se stal generálmajorem — Schůzka vlády a NERVu — Nepozorovaný odchod ze školky — Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 — Drahé bydlení v Česku — Energetický úsporný tarif — Česká armáda velí v Mali — Vysílání vojáků do zahraničí — Omezení na pražském letišti — Dofinancování sociálních služeb — Nový most — Problémy s žebráky v centru Českých Budějovic — Uhynul lachtaní samec Meloun — Problémy sportovních klubů — Ničivé zemětřesení v Afghánistánu — Kontrola farmářských trhů — Festival Metronome — Konto Bariéry pomáhá školákům

                                   22. 6. 2022 na ČT1
                                   Stopáž52 minut

                                   22. červen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   22. 6. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám