50 minut

6. únor

Obsah dílu

Mimořádný růst penzí — Podmínky červnového růstu penzí — Růst penzí — Neprůjezdné silnice kvůli sněhu — Spadlý strom zastavil provoz na železnici na Domažlicku — Předpověď počasí na další dny — Záchrana lidí z porouchané lanovky — Miloš Zeman o Ukrajině — Konflikt o Ukrajinu — 70 let vlády Alžběty II. — Prezident podepíše pandemický zákon — Vývoj počtu nakažených — Stížnosti na karantény olympioniků — Marocký chlapec uvázlý ve studni zemřel — Divadelní detektivka Mléčné sklo — Komepnzace firmám za drahé energie — Spor o korespondenční volbu — Požár bytu v Chodově na Sokolovsku — Zavření restaurací kvůli špatné hygieně — Únor bez alkoholu — Náklady pojišťoven na léčbu závislostí v ČR — Klesá spotřeba alko i nealko piva — Reakce na dohodu o Turówu — Odstřel mostu v Německu — Tlak na očkování mladistvých ve Francii — 30 let ústavního soudnictví — Olympijský festival v Brně — Osud Mezinárodní vesmírné stanice

Části dílu

00:37
Mimořádný růst penzí
  Průměrný měsíční důchod od června vzroste o 800 až 1000 korun. O přesné částce rozhodne tempo lednového zdražování. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
  01:09
  Podmínky červnového růstu penzí
   Při mimořádném zvýšení důchodů platí rovnice: čím vyšší důchod, tím vyšší přidání. A to kritizuje opozice. Podle ní by měl každý penzista dostat stejnou částku navíc. Vláda argumentuje tím, že lidé s vyššími důchody víc přispívali do systému.
   04:05
   Růst penzí
    V reportáži zazněla střední varianta letního zvýšení důchodů. Stát je ale připravený i na jiný vývoj. Minimální varianta počítá s nižším růstem cen. Pokud bude lednová meziroční inflace 8 procent, vzrostou penze v létě o sedm set korun těm, kdo teď pobírají 15 tisíc korun měsíčně.
    04:48
    Neprůjezdné silnice kvůli sněhu
     Sněžení a vítr komplikují dopravu na některých místech Česka - hlavně na horách. Meteorologové varovali, že tam může napadnout až 30 a ojediněle i 50 centimetrů sněhu.
     07:19
     Spadlý strom zastavil provoz na železnici na Domažlicku
      07:42
      Předpověď počasí na další dny
       Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
       10:16
       Záchrana lidí z porouchané lanovky
        Zhruba 40 lidí dnes museli hasiči na Šumpersku evakuovat z porouchané lanovky. Závada měla podle provozovatele areálu souviset s brzdami. Na místě byla také horská služba a záchranáři.
        11:50
        Miloš Zeman o Ukrajině
         Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba kritizoval výroky českého prezidenta na adresu Kyjeva. Miloš Zeman v televizi Prima řekl, že nesdílí obavy z případné ruské agrese vůči Ukrajině, a že není důvod přesouvat kvůli Ukrajině vojáky k východním hranicím Severoatlantické aliance.
         12:24
         Konflikt o Ukrajinu
          Rusko podle amerických tajných služeb shromáždilo 70 procent vojenských zdrojů potřebných k plnému útoku na Ukrajinu. U společných hranic koncentrovalo 115 tisíc vojáků včetně obrněné techniky, letadel, dělostřelectva a protivzdušných baterií.
          12:53
          70 let vlády Alžběty II.
           Alžběta II. jako první monarcha v dějinách vstoupila do 70. roku svého panování. Vyslovila přání, aby v budoucnu po nástupu prince Charlese na trůn měla vévodkyně Camilla titul královna choť. Oslavy platinového jubilea vyvrcholí čtyřdenním volnem v červnu.
           15:23
           Prezident podepíše pandemický zákon
            Prezident Zeman podepíše upravenou novelu pandemického zákona, která má řídit většinu protiepidemických opatření. I to řekl v televizi Prima. Přesvědčily ho změny, které v minulých dnech schválila sněmovna.
            16:16
            Vývoj počtu nakažených
             Tento týden potvrdil, že koronavirová epidemie vrcholí. Včera laboratoře odhalily skoro 24 tisíc nově nakažených covidem.
             16:46
             Stížnosti na karantény olympioniků
              V Číně se množí stížnosti olympioniků na podmínky karantén kvůli covidu. Sportovci, kteří mají po příjezdu pozitivní test, musí do izolace mimo olympijskou vesnici. Řada z nich kritizuje ubytování nebo stravu.
              18:51
              Marocký chlapec uvázlý ve studni zemřel
               Tragédií skončila několikadenní operace na záchranu pětiletého chlapce v Maroku. Ten uvázl ve studni třicet metrů pod povrchem. Záchranáři se k němu přes veškerou snahu nedostali včas.
               19:14
               Divadelní detektivka Mléčné sklo
                Hledání pravdy bývá někdy obtížné. Přesvědčí se o tom bývalý detektiv v podání Martina Dejdara v nové divadelní hře Mléčné sklo. Napsal ji filmový scenárista Marek Epstein. Uvádí pražské Divadlo Mana.
                21:46
                Komepnzace firmám za drahé energie
                 Ministerstvo průmyslu a obchodu chce pomoci firmám, které byly zasažené vysokým růstem cen energií. Návrh by měl ministr Jozef Síkela předložit do několika týdnů.
                 22:38
                 Spor o korespondenční volbu
                  Pokračující spor o korespondenční volbu mezi vládou a opozicí. Se zákonem počítá i návrh únorové schůze sněmovny. Hnutí SPD chce ale normu blokovat. Podle koalice je právo volit pro české občany v cizině zásadní, zvažuje i svolání mimořádné schůze.
                  25:41
                  Požár bytu v Chodově na Sokolovsku
                   Při nočním požáru bytu ve výškovém domě v Chodově na Sokolovsku se jeho obyvatelka nadýchala zplodin a musela do nemocnice. Hasiči dostali plameny pod kontrolu už pár minut po příjezdu, potíž ale byla s odvětráním zakouřeného domu.
                   25:58
                   Zavření restaurací kvůli špatné hygieně
                    Potravinářská inspekce uzavřela rekordní množství provozoven. Za leden jich bylo 21 - nejvíc za posledních pět let. Nejčastějším důvodem byl výskyt myší nebo jejich trusu. Podmínkou pro opětovné otevření je zaplacená pokuta a odstranění závad.
                    28:12
                    Únor bez alkoholu
                     Rizikovému pití alkoholu se v Česku vystavuje zhruba 1,5 milionu lidí. Vyplývá to z analýz Ministerstva zdravotnictví. A v covidové krizi sahají Češi po lahvi častěji než obvykle. Na tom se zase shodují adiktologické ambulance, odvykací kliniky i protialkoholní záchytné stanice.
                     30:48
                     Náklady pojišťoven na léčbu závislostí v ČR
                      Vysoká spotřeba alkoholu ale nemá dopad jen na peněženky konzumentů. Stovky milionů na léčbu následků vydávají také zdravotní pojišťovny.
                      33:12
                      Klesá spotřeba alko i nealko piva
                       Za nižší spotřebou alkoholu stojí také omezení provozu restaurací vládními restrikcemi. Propad návštěvnosti ale způsobil i pokles spotřeby nealkoholických nápojů.
                       35:59
                       Reakce na dohodu o Turówu
                        Finanční kompenzace za činnost polského Dolu Turów sice dorazily, voda se ale v českém pohraničí ztrácí. Část obyvatel i ekologické organizace nevěří, že speciální podzemní stěna problém vyřeší.
                        38:32
                        Odstřel mostu v Německu
                         Pyrotechnici v Německu odstřelili sedmdesát metrů vysoký most nedaleko Wilnsdorfu. Dosud nejvyšší, který se v zemi demoloval výbušninami. Vedle něj už vyrostla první část jeho nástupce.
                         38:54
                         Tlak na očkování mladistvých ve Francii
                          Také Francie uvolňuje proticovidová opatření. Tento týden třeba zrušila povinnost nošení roušek venku. Povinnost očkovacího pasu ale dál platí. Vláda tlačí hlavně na vakcinaci dětí mladistvých, jejich proočkovanost patří k nejnižším v Evropě.
                          41:26
                          30 let ústavního soudnictví
                           Před 30 lety jmenoval prezident Václav Havel soudce Federálního ústavního soudu. Instituce fungovala necelý rok. Po rozpadu Československa ji nahradil dnešní Ústavní soud. Za 30 let vyřešil přes 80 tisíc případů: spory o zákony i křivdy jednotlivců.
                           43:37
                           Olympijský festival v Brně
                            V areálu Nové Zbrojovky v Brně pokračuje Olympijský festival. O víkendu do něj mířily hlavně rodiny s dětmi, které si mohly vyzkoušet různé druhy zimních sportů. Pořadatelům se dařilo zachovat vhodné podmínky i přes to, že se teplota držela nad nulou.
                            44:12
                            Osud Mezinárodní vesmírné stanice
                             Zřejmě ještě devět let bude v provozu Mezinárodní vesmírná stanice. Z pohledu Američanů ji má nahradit soukromá orbitální laboratoř. Záměr nechat ISS spadnout do oceánu v lednu 2031 upřesnila v nové zprávě NASA. Ne se vším ale souhlasí Rusko.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž54 minut
                             Další díl
                             7. únor

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             15. srpen

                             15. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             15. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             15. 8. 2022 na ČT24
                             Stopáž50 minut

                             14. srpen

                             Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                             14. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž50 minut

                             14. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             14. 8. 2022 na ČT24
                             Stopáž50 minut

                             13. srpen

                             Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                             13. 8. 2022 na ČT1
                             Stopáž50 minut

                             13. srpen

                             Ve znakovém jazyce

                             13. 8. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám