Události

13. duben 2021

54 minut

13. duben 2021

Obsah dílu

Výměna ministrů — Zaorálkovo rozhodování — ČSSD o změnách ve vládě — Vládní změny — Tolerance vlády — Napětí na Ukrajině — Američtí vojáci v SRN — Akce jen po dvou — Počty nakažených — Očkování u praktiků — Slovenské rozvolnění — Zákon o učitelích — Zrušené kontroly — Vypuštění vody z Fukušimy — Covidové testy před zkouškami — Obvinění za útok psa — Jarní sněžení — Odmítnuté kvóty — Novela o prodeji potravin — Soběstačnost — Ceny potravin — Vývoz zbraní — Soud s neonacisty — Policie v ČT a GIBS — Obchvat Olbramovic — Náborové příspěvky — Testy a roušky do škol — Nebezpečný parkour — Požár v Petrohradě — Rostoucí cena květin — Návrh do rady ÚSTR — Odstřel skály — Komiks o autismu

Části dílu

00:31
Výměna ministrů
  Komplikace pro plánované změny ve vládě. Lubomír Zaorálek zatím nechce opustit resort kultury a vést ministerstvo zahraničí. Právě takový postup přitom navrhl předseda ČSSD Jan Hamáček po včerejším odvolání Tomáše Petříčka.
  01:14
  Zaorálkovo rozhodování
   O současném stavu resortu zahraničí a jeho kompetencích chce Lubomír Zaorálek jednat s premiérem. Andrej Babiš zase požaduje, aby ČSSD personální změny dokončila co nejdříve.
   04:16
   ČSSD o změnách ve vládě
    Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem.
    06:56
    Vládní změny
     Z Babišovy vlády muselo odejít už jedenáct ministrů. Zatím naposledy ministr zahraničí Tomáš Petříček.
     08:00
     Tolerance vlády
      Komunisté oznámili, že vypověděli dohodu o toleranci Babišovy menšinové vlády.
      11:13
      Napětí na Ukrajině
       Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi společnou schůzku. Podle Bílého domu by se summit mohl uskutečnit v příštích měsících na území třetího státu.
       14:08
       Američtí vojáci v SRN
        Spojené státy navýší počet jednotek v Německu. Americký ministr obrany v Berlíně slíbil posílení o 500 vojáků. Teď jich je tam zhruba 35 tisíc.
        14:36
        Akce jen po dvou
         Ministr zdravotnictví nehodlá měnit nařízení, které kvůli koronaviru omezuje setkávání lidí na veřejnosti i uvnitř budov. Aktuálně platí, že pokud nejde o rodinu, sejít se mohou jen dva.
         17:12
         Počty nakažených
          Včera testy prokázaly 3843 nově nakažených, jde o nejnižší číslo za pracovní den od konce listopadu. Naproti tomu reprodukční číslo roste a vrátilo se nad hodnotu jedna – zřejmě jde ale o výkyv daný malým počtem testů během Velikonoc.
          18:11
          Očkování u praktiků
           Přestože měly, vakcíny od společnosti Johnson and Johnson zítra do Česka nakonec nepřijdou. Důvodem jsou případy krevních sraženin po aplikaci této látky, které teď vyšetřují úřady v USA.
           20:53
           Slovenské rozvolnění
            Uvolnění protiepidemických opatření na Slovensku. Od pondělí se otevřou obchody a služby, kostely nebo hotely a penziony. Ty budou v provozu bez restaurací.
            22:02
            Zákon o učitelích
             Platy učitelů by měly vzrůst v průměru až na 130 procent průměrné mzdy – sněmovna definitivně schválila novelu zákona o pedagogických pracovních, kterou jí vrátil Senát.
             24:41
             Zrušené kontroly
              Německo ruší stále probíhající kontroly na hranicích s Českem. Opatření skončí zítra, tedy po dvou měsících trvání.
              24:54
              Vypuštění vody z Fukušimy
               Japonsko vypustí do oceánu kontaminovanou vodu z jaderné elektrárny Fukušima. Přes protesty sousedních zemí to schválila vláda.
               27:05
               Covidové testy před zkouškami
                Testy na covid-19 budou povinné ve školách také při zkouškách. Negativním výsledkem mladším než sedm dní se budou muset prokázat žáci před přijímacími zkouškami na střední školy.
                27:23
                Obvinění za útok psa
                 Obvinění v případu pokousání dítěte na pražském Petříně. Osmapadesátiletý muž, který tam prvního dubna venčil psa, je podezřelý z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí mu až čtyřletý trest. Čtyřletý chlapec skončil po útoku v umělém spánku, obviněný z místa utekl.
                 27:48
                 Jarní sněžení
                  V Česku se opět ochladilo – Moravskoslezský kraj ráno dokonce pokryla souvislá vrstva sněhu. V Beskydech nasněžilo 15 centimetrů.
                  29:48
                  Odmítnuté kvóty
                   Poslanci dnes definitivně odmítli kvóty na potraviny, které by povinně musely prodávat české supermarkety a hypermarkety.
                   30:50
                   Novela o prodeji potravin
                    Povinný podíl prodaných českých potravin se nelíbil ani samotným obchodním řetězcům. Podle nich by to v praxi znamenalo omezení výběru a třeba i zdražení některých potravin.
                    33:20
                    Soběstačnost
                     Česká republika není soběstačná v řadě potravin. Třeba loni u vepřového masa pokryla produkce zhruba polovinu potřebného množství. O něco lepší byla situace u drůbežího masa.
                     34:02
                     Ceny potravin
                      Ceny některých potravin v Česku klesají. Oproti minulému roku, kdy se část z nich dostala na maxima, se teď podle analytiků vrací do normálu.
                      36:08
                      Vývoz zbraní
                       Vývoz českých zbraní a dalšího vojenského materiálu do zahraničí má usnadnit nová agentura pro mezivládní obrannou spolupráci AMOS.
                       37:08
                       Soud s neonacisty
                        Takzvaná Skupina S před soudem. 11 mužů viní obžaloba z pokusu uspořádat v Německu sérii teroristických útoků, mimo jiné na několik mešit a Spolkový sněm.
                        39:30
                        Policie v ČT a GIBS
                         Ministr vnitra Jan Hamáček chce, aby Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetřila postup policie v souvislosti s ochranou členky Rady ČT Hany Lipovské.
                         42:59
                         Obchvat Olbramovic
                          Ve středočeských Olbramovicích začaly práce na novém obchvatu. Desítky let ho chtějí hlavně místní obyvatelé. Přes obec totiž projíždějí auta směřující z Prahy na jih republiky, popřípadě až do sousedního Rakouska.
                          43:34
                          Náborové příspěvky
                           Víc než půl milionu korun pro primáře za to, že nastoupí do nemocnice. Nabídka, která je v českých zdravotnických zařízeních ojedinělá. Karlovarský kraj tím chce předejít personální krizi.
                           45:06
                           Testy a roušky do škol
                            Zakázku na dalších víc než pět a půl milionu antigenních testů do škol vypsala Správa státních hmotných rezerv. Zájem už projevilo 32 firem. Vítěz tendru by měl materiál dodat do 3. května.
                            45:29
                            Nebezpečný parkour
                             Banální situace, ze kterých vznikají úrazy s fatálními následky. Právě před nimi se snaží už sedm let varovat Česká asociace paraplegiků v rámci projektu BanalFatal. Teď spustili kampaň zaměřenou na parkour.
                             48:03
                             Požár v Petrohradě
                              Od včerejšího poledne hoří bývalá továrna v Petrohradě. Požár postihl kancelářské prostory, navíc se rozšířil i na blízké byty, které úřady evakuovaly.
                              48:24
                              Rostoucí cena květin
                               Pěstitelům květin se během letošního jara mimořádně daří. Největší světová květinová burza, která sídlí v Nizozemsku nedaleko Amsterdamu, hlásí nárůst cen až o dvacet procent.
                               50:39
                               Návrh do rady ÚSTR
                                Prezident navrhl Senátu na post člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů historika Vojtěcha Šustka. Pracuje v Archivu hlavního města Prahy.
                                51:25
                                Odstřel skály
                                 Víc než 200 let se v Krkonoších těží krystalický vápenec. V kamenolomu Černý Důl dnes provedli clonový odstřel stěny, která vážila 10 tisíc tun. Kvůli bezpečnosti museli pracovníci dolu omezit vstup na turistickou stezku Svaté Barbory.
                                 51:48
                                 Komiks o autismu
                                  Komiks nejen jako zábava, ale i jako osvěta. Teprve 18letá kreslířka s Aspergerovým syndromem otevírá skrze své kresby dveře do světa autismu.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  14. duben 2021

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  18. květen

                                  Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  18. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  17. květen

                                  Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                  Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  17. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  16. květen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám