Události

25. prosinec 2020

50 minut

25. prosinec 2020

Obsah dílu

Brexit — Dohoda o brexitu — Reakce na dohodu — Body dohody — Reakce politiků — Obchod s Británií — Koronavirus a očkování — PES — Půlnoční mše — Vánoce na horách — Štědrovečerní požáry — Zpětné zakreslení cesty — Peníze pro učitele — Platy ve školství — Výbuch v Nashvillu — Urbi et orbi — Charitativní oběd — Regulace zvěře — Neobvyklé Vánoce — Seniorské linky — Vánoce v nemocnicích — Finanční balíček v USA — Zadržená Sobolová — Sčítání lidu — Vánoce na telefonech — Koncert v Notre-Dame — Zpívání on-line — Přerovští strážníci

Části dílu

00:35
Brexit
  Hrozba tvrdého brexitu bez obchodní dohody pominula – k úlevě politiků i podnikatelů na obou stranách kanálu La Manche. Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den historicky důležitou smlouvu, která na roky dopředu určí uspořádání obchodních a bezpečnostních vztahů.
  01:23
  Dohoda o brexitu
   Dohoda pokrývá unijní obchod s ostrovním královstvím za víc než 700 miliard eur. Výsledek dramatických rozhovorů je důležitý i pro české firmy.
   03:59
   Reakce na dohodu
    Živý vstup Bohumila Vostala a Lukáše Dolanského.
    07:20
    Body dohody
     Bližší detaily k zatím známým bodům smlouvy. Pracovní místa, obchod, studium i bezpečnost.
     08:30
     Reakce politiků
      Český premiér označil zmíněnou dohodu za výbornou zprávu pro obchodníky i pro lidi.
      09:37
      Obchod s Británií
       Pro české podniky je Británie sedmým nejdůležitějším odbytištěm. Nejčastěji tam vyvážejí auta a stroje.
       10:19
       Koronavirus a očkování
        Koronavirus se v Česku rychle šíří – podíl pozitivních testů za Štědrý den dosáhl 43 % – vůbec nejvíc od začátku epidemie. Zítra dorazí první dodávka vakcín.
        13:57
        PES
         Index systému PES zůstává na hodnotě 81 – osmý den po sobě se drží nad hranicí nejvážnějšího 5. stupně. Mírnější čtvrtý splňuje už jen Praha.
         14:53
         Půlnoční mše
          Omezení nařízená kvůli šíření infekce poznamenala také půlnoční mše. Platila pro ně sice výjimka z nočního zákazu vycházení. Počet přítomných byl ale omezený, lidé museli mít roušky a držet rozestupy. Zpívat se nesmělo.
          16:54
          Vánoce na horách
           Živý vstup Gabriely Netopilové.
           18:29
           Štědrovečerní požáry
            Jako průměrný a klidný hodnotí letošní Štědrý den hasiči. Celkem vyjeli k 48 požárům. Mezi nejtěžší patřil zásah u hořící chaty v rekreační osadě Čistý Rybník na Rakovnicku.
            18:48
            Zpětné zakreslení cesty
             Jaké bylo uplynulé čtvrtstoletí v Národním divadle? Na to se pokouší odpovědět kniha Aleny Zemančíkové.
             21:53
             Peníze pro učitele
              Učitelé si od ledna znovu platově polepší. V příštím roce by podle vládního prohlášení měli brát v průměru 150 procent toho, co v roce 2017. Ministr školství uvedl, že se to podaří.
              22:28
              Platy ve školství
               Z 9% navýšení by ale do tarifních platů měla jít jen 4 procenta a zbytek do odměn a příplatků. To se nelíbí odborům, podle nichž ministr Plaga narušil důvěru pedagogické obce.
               25:07
               Výbuch v Nashvillu
                Úřady vyšetřují výbuch auta v americkém Nashvillu. Zranil nejméně tři lidi a poškodil okolní domy. Policie to považuje za úmyslný čin – do vyšetřování se zapojila i FBI.
                25:26
                Urbi et orbi
                 Papež František vyzval národy, aby sdílely vakcínu proti covidu-19. Kvůli pandemii přednesl tradiční poselství Městu a světu netradičně – uvnitř Apoštolského paláce.
                 27:31
                 Charitativní oběd
                  Vánoční oběd pro lidi bez domova. Křesťanské sdružení Sant Egidio ho letos v Praze kvůli epidemii pořádalo venku – na nádvoří Františkánského kláštera.
                  27:57
                  Regulace zvěře
                   Skoro 700 jelenů chtějí do března ulovit lesníci v Národním parku Šumava. Je to hlavně kvůli ochraně mladých stromů, které zvěř okusuje.
                   29:25
                   Neobvyklé Vánoce
                    Jiné než kdy předtím – Vánoce 2020. Ohrožených skupin se to týká dvojnásob. Například domovy pro seniory se ze všech sil snaží udržet sváteční program a zachovat pravidelné návštěvy, aby klienti psychicky nestrádali.
                    32:34
                    Seniorské linky
                     O Vánocích také přibývá seniorů, kteří se obracejí na krizové linky. Třeba ta, kterou provozuje Elpida, přijala včera přes 200 hovorů.
                     33:05
                     Vánoce v nemocnicích
                      Náročné Vánoce zažívají také zdravotníci. Hlavně ti na infekčních odděleních. Natáčeli jsme na dvou z nich – na pražské Bulovce a v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
                      36:26
                      Finanční balíček v USA
                       Spojené státy dál v nejistotě – prezident Donald Trump vetoval rozpočtový zákon ministerstva obrany. Stále také odmítá podepsat kompromisní balíček opatření, která mají hlavně pomoct Američanům zasaženým pandemií.
                       38:19
                       Zadržená Sobolová
                        Ruská policie vtrhla brzy ráno do bytu Ljubov Sobolové – blízké spolupracovnice Alexeje Navalného. Třiatřicetiletou právničku předvedla k výslechu.
                        38:48
                        Sčítání lidu
                         Příští rok mají statistici po 10 letech v plánu sčítání lidí, domů a bytů. Začne na jaře. Od minulého šetření se řada věcí změnila – snížil se počet otázek a tím i dotazníků.
                         41:37
                         Vánoce na telefonech
                          I letošní Štědrý den potvrdil změny v používání telefonů. Celkem operátoři včera spojili přes 42 milionů hovorů. Číslo se podobá loňskému.
                          42:00
                          Koncert v Notre-Dame
                           Štědrovečerní koncert rozezněl pařížskou katedrálu Notre-Dame – vůbec poprvé od tragického požáru předloni v dubnu.
                           44:19
                           Zpívání on-line
                            Místo svátečních koncertů na náměstích a v kostelech – vánoční přání on-line a videoklipy na sociálních sítích. Dětské sbory opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni musely – stejně jako všichni ostatní – přizpůsobit výuku covidovým restrikcím.
                            45:06
                            Přerovští strážníci
                             Skrze sociální sítě oslovují lidi také strážníci v Přerově – konkrétně zástupce ředitele. Netradičně pojatými zprávami – svodkami – nechává nahlédnout do práce sboru.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž50 minut
                             Další díl
                             26. prosinec 2020

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám