12. prosinec 2020

Obsah dílu

Rychlé šíření — Mobilita lidí — PES — Ubytování na horách — Očkování v USA — Genetická vakcína — Americké volby — Mimořádné volby — Ledovka — Omezení ve Francii — Popravený novinář — Umělci umělcům — Poslanci a daně — Nejdeštivější rok — Potravinové sbírky — Energetické podvody — Nalezený skaut — Doručování balíků — Jízdní řády — Rušení spojů — Zájem o lokální linky — Dohoda o rybolovu — Koronavirus v Japonsku — Poprava v USA — Pomoc seniorům — Příprava sjezdovek — Saské školy — Charita — Zodiakova šifra — Výročí Pařížské dohody — Skutečný dárek

Části dílu

00:37
Rychlé šíření
  Šíření covidu-19 v Česku dál zrychluje. Skóre protiepidemického systému se oproti včerejšku zvýšilo o pět bodů. Index rizika je dnes už na hodnotě 69, což dál odpovídá čtvrtému stupni systému PES.
  01:24
  Mobilita lidí
   Ministerstvo zdravotnictví už včera apelovalo na omezení sociálních kontaktů. Podle ministra Blatného je Česko v situaci, kdy běžná opatření nestačí a pomoci by mělo právě omezení setkávání lidí.
   04:40
   PES
    Index protiepidemického systému tedy dnes vzrostl na 69 bodů. Také šest dní předtím se držel nad hranicí čtvrtého stupně. V mírnějším třetím pásmu rizika byl naposledy minulou sobotu. Důvodem nepříznivého trendu je i rostoucí reprodukční číslo R – dostalo se už na hodnotu 1,22.
    05:59
    Ubytování na horách
     S napětím očekávají nová epidemiologická opatření hlavně provozovatelé hotelů a lanovek. Ale i hosté, kteří tam mají rezervované pobyty na Vánoce a konec roku.
     07:54
     Očkování v USA
      Úřad pro kontrolu léčiv ve Spojených státech schválil k mimořádnému použití vakcínu proti koronaviru společností Pfizer a BioNTech.
      08:18
      Genetická vakcína
       Je to vůbec první schválená genetická vakcína proti covidu-19. Její vývoj byl mimořádně rychlý, trval jen 9 měsíců.
       10:24
       Americké volby
        Živý vstup Davida Miřejovského.
        11:49
        Mimořádné volby
         Živý vstup Josefa Slabého.
         13:02
         Ledovka
          Varování před ledovkou. Mrznoucí mrholení dnes hlavně na jihovýchodě Českomoravské a jihu Drahanské vrchoviny vytvořilo nebezpečnou vrstvu ledu.
          13:23
          Omezení ve Francii
           Francie zpřísňuje protikovidová opatření. Denní počet nakažených je stále vysoký, hospitalizovaných je pětadvacet tisíc lidí. Uvolňování proto nebude pokračovat podle původního plánu.
           15:27
           Popravený novinář
            Írán popravil novináře Rúholláha Zama, který žil dříve několik let ve francouzském exilu a provozoval web kritický k íránské vládě.
            15:49
            Umělci umělcům
             Ojedinělá charitativní aukce českých výtvarných děl. Nově vzniklý nadační fond se rozhodl podpořit výtvarníky, kteří se v koronavirové době ocitli v nouzi.
             18:06
             Poslanci a daně
              Při sněmovním hlasování o daňovém balíčku zřejmě uspěje upravená, senátní verze. Vyplývá to ze stanovisek politických stran v dolní komoře.
              21:11
              Nejdeštivější rok
               Letošek bude v Česku nejdeštivější za posledních deset let. A nic už na tom nezmění ani poslední prosincové dny.
               21:41
               Potravinové sbírky
                Potravinové banky sečetly všechny dary. V podzimní sbírce vybraly rekordních 700 tun jídla. K potřebným míří pětkrát více zboží než loni.
                23:41
                Energetické podvody
                 Česká obchodní inspekce přiostřila v boji s nekalými obchodníky s energiemi. Rozdala už několik milionových pokut a další chystá.
                 25:42
                 Nalezený skaut
                  Poděkování za pomoc při pátrání. Policie ocenila veřejnost a novináře za sdílení informací o sedmiletém chlapci, který byl od rána pohřešován. Mladý skaut ráno nenastoupil v Praze na hlavním nádraží do vlaku, který jel s dětmi na výlet do Čerčan.
                  26:10
                  Doručování balíků
                   Většina Čechů plánuje letos koupit vánoční dárky na internetu. Ukázal to výzkum Asociace pro elektronickou komerci. I proto jsou teď doručovací služby maximálně vytížené.
                   28:20
                   Jízdní řády
                    Dnes o půlnoci se v Česku mění jízdní řády: hlavně vlaků, ale i části návazných autobusů nebo městské dopravy.
                    31:12
                    Rušení spojů
                     Nový jízdní řád přináší i rušení některých málo vytížených spojů.
                     32:14
                     Zájem o lokální linky
                      Skoro o tři desítky spojů na železnici přijdou cestující v jižních Čechách. Národní dopravce ruší po dohodě s krajem nejméně vytížené linky.
                      34:20
                      Dohoda o rybolovu
                       Pravidla pro rybolov po brexitu blokují uzavření obchodní dohody mezi Británií a Evropskou unií. Pokud se kompromis nepodaří vyjednat, je Spojené království připravené své vody střežit loděmi námořnictva.
                       34:48
                       Koronavirus v Japonsku
                        Japonsko na rozdíl od jiných částí světa nezažilo explozi koronaviru, ale i tam probíhá třetí vlna. Druhý den po sobě hlásí rekordní denní přírůstek nakažených – skoro tři tisíce.
                        36:56
                        Poprava v USA
                         Americké úřady provedly během 48 hodin už druhou popravu. Od letošního července jde o desátý výkon rozsudku smrti. Federální vláda je obnovila poté, co dostala souhlas od Nejvyššího soudu.
                         37:18
                         Pomoc seniorům
                          Pomoc dobrovolníků zůstává pro domovy seniorů nenahraditelná. Zvlášť tam, kde se rozšířila nákaza koronavirem.
                          39:31
                          Příprava sjezdovek
                           Areály v Krušných horách pokračují v zasněžování sjezdovek. Majitelé lyžařských středisek doufají, že brzy spustí provoz.
                           40:04
                           Saské školy
                            Sasko od pondělí zavírá všechny školy. Třeba jen v Pirně studuje téměř stovka českých žáků a někteří se do školy vrátili teprve před pár dny.
                            41:59
                            Charita
                             I v době pandemie pokračuje práce dobročinných spolků nebo charitativních organizací.
                             42:51
                             Zodiakova šifra
                              Průlom v jedné z největších záhad novodobé světové kriminalistiky. Tým amatérských kryptologů rozluštil šifru, kterou před víc než padesáti lety zaslal novinám masový vrah s přezdívkou Zodiac.
                              44:54
                              Výročí Pařížské dohody
                               Známé budovy se dnes večer zbarvily do zelené a modré. V přímém přenosu se teď díváme na Petřínskou rozhlednu v Praze. Do akce se zapojila i sídla ministerstev a ambasád.
                               45:24
                               Skutečný dárek
                                Charitativní e-shop Člověka v tísni s názvem Skutečný dárek letos pomáhá těm, které zasáhla koronavirová epidemie. Lidé přes něj mohou zaplatit třeba doučování dětem znevýhodněným při distanční výuce v Česku i v Africe.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž50 minut
                                Další díl
                                13. prosinec 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                30. březen

                                Headlines — Vládní spor o úpravy rodičovského příspěvku — Nová Strategie rodinné politiky — Počet narozených dětí v Česku — Vývoj české ekonomiky — Přípravy na protiofenzivu — Zadržení novináře z Wall Street Journal — Prezident Pavel v Senátu — Vyšetřování kauzy Dozimetr — Vyjednávání o nové koalici v Ostravě — Odškodné za nezákonné stíhání — Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně — Přistoupení Finska k Severoatlantické alianci — Karel III. v Německu — Průměrné ceny pohonných hmot — Památky před otevřením — Varování před silnými bouřkami — Tragické nehody motorkářů — Léčba pacientů s mnohočetným myelomem — Rakovina v ČR — Středisko dětské paliativní péče — Peníze pro obce a kraje — Pronásledování aktivisty Olega Orlova — Nehoda vlaku v USA — Zastání Miroslava Ševčíka — Kritická místa na železnici — Jednání Senátu — Obecní budovy zničené tornádem — Zdražování letních dovolených — Vraníci se vrátili — Děčínská společnost napojená na Rusko — Údržba přírodních lezeckých stezek na Děčínsku — Cenzura ve školních knihovnách v USA — Festival Česká taneční platforma

                                30. 3. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                30. březen

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                30. 3. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                29. březen

                                Headlines — ČNB o úrokových sazbách — Dopad vysokých sazeb na dlužníky a věřitele — Vývoj základní úrokové sazby — Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga — Mise bojových vrtulníků na Ukrajině — Napětí mezi Moskvou a Stockholmem — Dotace na sociálně znevýhodněné školáky — Zasedání vlády na Jesenicku — Protesty odborů kvůli penzím — Protiruské sankce v Moldavsku — Kritika izraelské justiční reformy — Přehlídka českého sklářství v Miláně — Změna dodavatele jaderného paliva — Přibývá státních zaměstnanců — Vyšetřování výbuchu plynovodů — Stíhání fyzioterapeuta z Hostivaře — Mrazivá noc v ovocných sadech — Omezení velkochovů i kvůli ptačí chřipce — Počty drůbeže a vajec — Vývoj cen vajec a prodeje slepic — Petr Pavel na severu Moravy — Premiér o ruských sportovcích na olympiádě — Transformace České pošty — Karel III. v Německu — Dohoda o migraci mezi USA a Kanadou — Strategie vyjednávání o nové koalici — Praskliny ve škole v Prušánkách — Dvakrát načapaný opilec za volantem — Obědy pro školky — Závěr soudu s exšéfem českého fotbalu — Olympiáda pod dohled umělé inteligence — Dražba vzáceného dřeva

                                29. 3. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                29. březen

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                29. 3. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                28. březen

                                Headlines — Vládní slib o dodržení deficitu — Opozice čeká vyšší schodek — Schodky státních rozpočtů ČR — Regulace aut se spalovacími motory — Trest za protiválečný obrázek dcery — Zánik českých značek — Očkování proti covidu-19 — Boje o Bachmut — Politická krize v Izraeli — Prezidentova návštěva Moravskoslezského kraje — Kauza vraždy muže v Praze — Divadelní hra Přípravy na všechno — Protest vysokoškolských učitelů — Platy vysokoškolských pedagogů — Přístup ke zbraním v USA — Obžaloba učiteky kvůli popírání války na Ukrajině — Hodiny čekání na zubaře — Nehody kvůli počasí — Odklízení následků havárií — Zimní údržba silnic — Předpověď počasí — Digitalizace veřejné správy — Stávka ve Francii — Zrušené stíhání Tomáše Voráče — Mrtví migranti po požáru v USA — Vyšetřování kvůli azbestu v Milovicích — Závěr soudu v kauze sportovních dotací — Dopady vyššího cholesterolu — Spory o lom u Hlinek — Návrat Sojuzu z ISS — Spor o Zámecké lázně — Česká podpora Tchaj-wanu — Pár metrů od srážky — Rozšíření D6 — Senioři jako školáci v lavicích

                                28. 3. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                28. březen

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                28. 3. 2023 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám