11. květen 2020

Obsah dílu

Největší dosavadní vlna uvolňování zákazů — Konec nošení roušek venku od 25. 5. — Otevření nákupních center a zahrádek — Otevřené obchody, služby a památky, povolené akce — Uvolňování protiepidemických opatření — Francie uvolňuje i zpřísňuje opatření — Nová britská pravidla — Koronavirus v zahraničí — Kawasakiho syndrom u dětí — Nárok na ošetřovné v dalších týdnech — Návrat části dětí do škol — Pravidla pro školáky — Netradiční cesta do školy po pauze — Déšť, vítr a místy sněžení — Ochlazení v Česku — Plány na nové přehrady — Otevření restauračních zahrádek — Propad cestovního ruchu — Otevření hranic mezi Českem a Slovenskem? — Koronavirus v ČR — Doprava jako před omezeními — Odklad termínu pro návrh rozpočtu na r. 2021 — Přibývají místa, kde přejet hranice — Soukromá bezpilotní ostraha hranic — Hromadné venkovní tréninky — Prezident o tzv. čínském dopise — Nehoda íránských vojáků během cvičení — Nežádoucí kamiony v okolí Mimoně — Ochrana ruského diplomata — Vědec Tomáš Mikolov bude půobit na ČVUT — Předvečer zahájení Pražského jara

Části dílu

00:40
Největší dosavadní vlna uvolňování zákazů
  Dnešek přinesl zatím největší vlnu uvolňování zákazů, které měly bránit šíření koronaviru. Mnohá místa otevírají po zhruba dvouměsíční pauze, i když třeba s určitým omezením.
  01:31
  Konec nošení roušek venku od 25. 5.
   Zmírnění opatření schválila vláda s podmínkou, že nedojde k rychlému nárůstu nakažených po dnešní vlně uvolňování.
   04:05
   Otevření nákupních center a zahrádek
    Dnešní den byl také ve znamení rozvolňování dalších vládních opatření. Otevřely se tak velké prodejny a obchodní centra i zahrádky restaurací.
    07:09
    Otevřené obchody, služby a památky, povolené akce
     Obchodní centra jsou tedy ode dneška otevřená téměř celá – jen stravovací služby musejí mít v nákupních komplexech dál zavřeno.
     13:44
     Uvolňování protiepidemických opatření
      Hostem Událostí je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch /ANO/.
      16:58
      Francie uvolňuje i zpřísňuje opatření
       Přesně dva měsíce poté, kdy Světová zdravotnická organizace označila šíření koronaviru za pandemii, začala řada evropských zemí s rozsáhlejším uvolňováním karanténních opatření.
       18:57
       Nová britská pravidla
        V Británii překročil počet obětí koronaviru 32 000. Premiér Boris Johnson čelí kritice opozice, že jeho plán na uvolnění opatření je nejasný. Nově by lidé měli mít možnost sportovat bez omezení, a to od středy.
        21:18
        Koronavirus v zahraničí
         K18. hodině bylo na světě přes 2 miliony 400 tisíc aktivních případů covidu-19, zemřelo na 290 tisíc lidí. Počet vyléčených už překonal hranici milionu a půl.
         22:55
         Kawasakiho syndrom u dětí
          New York vyšetřuje až 85 případů vzácného onemocnění u dětí, které by mohl způsobovat koronavirus. Tři pacienti s pozitivními testy zemřeli, u dvou dalších úmrtí lékaři spojení s nákazou covid-19 zatím nepotvrdili.
          23:55
          Nárok na ošetřovné v dalších týdnech
           Školy dnes pro část žáků obnovily výuku. Vrátit do lavic se mohli maturanti a děti z devátých tříd. Provoz se obnovuje také v dalších mateřských školách.
           24:49
           Návrat části dětí do škol
            Do lavic se žáci a studenti vrací za přísných hygienických opatření - musí s sebou mít nejméně dvě roušky a sáček na jejich uložení.
            27:40
            Pravidla pro školáky
             V maximálně patnáctičlenných skupinách se může ode dneška konat taky výuka na základních uměleckých školách. Všichni žáci i zaměstnanci školy musí ve společných prostorách nosit roušky.
             28:50
             Netradiční cesta do školy po pauze
              Starosta řidičem, hasičské auto školním autobusem. Obrázek z dnešního rána ve Hvozdné na Zlínsku. V nouzovém stavu dál nejezdí školní autobusy, žáci 9. tříd se tak do školy v sousední vesnici dostali po dvouměsíční pauze jen díky netradičnímu dopravci.
              30:17
              Déšť, vítr a místy sněžení
               Po teplém víkendu se počasí v Česku během dneška výrazně mění. Odpoledne se od severozápadu začalo citelně ochlazovat. Přidal se silný vítr a taky vydatný déšť, který od vyšších poloh přechází do sněžení.
               32:13
               Ochlazení v Česku
                Živý vstup meteorologa Michala Žáka.
                34:27
                Plány na nové přehrady
                 Navzdory aktuálnímu dešti zůstává hlavním tématem počasí sucho. Ochranou proti němu mají být i přehrady.
                 36:19
                 Otevření restauračních zahrádek
                  Počasí tomu dnes sice nepřálo - i tak si možnost posedět v restauraci na zahrádce nenechala ujít řada lidí. Moment, na který se těšili taky provozovatelé restaurací.
                  38:41
                  Propad cestovního ruchu
                   Za první čtvrtletí letošního roku se v českých hotelech, penzionech a kempech ubytovaly tři miliony lidí, což je ve srovnání s loňskem o dvacet dva procent méně.
                   41:47
                   Otevření hranic mezi Českem a Slovenskem?
                    Česko a Slovensko by se mohly stát prvními zeměmi ve střední Evropě, které vzájemně otevřou své hranice. Uvedl to slovenský premiér Igor Matovič s tím, že o tom intenzivně jedná s českým protějškem Andrejem Babišem.
                    42:10
                    Koronavirus v ČR
                     Denní přírůstek případů koronaviru se desátým dnem drží pod stovkou. Za pondělí přibylo 34 případů, během neděle to bylo 28 případů.
                     42:55
                     Doprava jako před omezeními
                      K normálu se vrací i doprava. Postupně se rozjíždějí mezinárodní spoje, vlakové i autobusové. Nejcitelnější návrat k normálu ale probíhá v rovině každodenní dopravy: ta už se podle správců čím dál víc blíží k hodnotám před koronavirovou krizí.
                      45:20
                      Odklad termínu pro návrh rozpočtu na r. 2021
                       Návrh rozpočtu na příští rok bude letos moct vláda předložit sněmovně o měsíc později – tedy ke konci října. Změnu pravidel schválil kabinet na návrh ministerstva financí.
                       45:41
                       Přibývají místa, kde přejet hranice
                        Rozvolňují se taky podmínky pro cestování přes hranice. Do Česka můžou ode dneška přijet občané ze zemí mimo EU - musí jít ale o nepostradatelné pracovníky a prokázat se negativním testem.
                        47:39
                        Soukromá bezpilotní ostraha hranic
                         Unikátní test bezpilotního letounu má za sebou policie na jižní Moravě. Do ostrahy hranic vůbec poprvé zapojila dron soukromého provozovatele.
                         49:11
                         Hromadné venkovní tréninky
                          Profesionální i amatérští sportovci v Česku mohou znovu hromadně trénovat a omezeně i závodit. Na venkovních hřištích a v halách může být ode dneška až sto lidí najednou.
                          50:01
                          Prezident o tzv. čínském dopise
                           Prezident se kvůli tzv. čínskému dopisu setká s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Celou záležitost ale Miloš Zeman považuje za nafouknutou bublinu. Řekl to v rozhovoru pro ČTK.
                           50:42
                           Nehoda íránských vojáků během cvičení
                            Nejmíň 19 íránských námořníků zemřelo a dalších 15 utrpělo zranění při nehodě během cvičení v Ománském zálivu.
                            51:05
                            Nežádoucí kamiony v okolí Mimoně
                             S nárůstem kamionové dopravy se potýká okolí Mimoně na Liberecku. Situace se zhoršuje od ledna, kdy byl nově zpoplatněný úsek z Jestřebí směrem na Mladou Boleslav - a řidiči se ho snaží objíždět.
                             51:48
                             Ochrana ruského diplomata
                              Ruské velvyslanectví se obrátilo na české ministerstvo zahraničí a policii kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda uvedla, že její zaměstnanec čelí výhrůžkám kvůli lživému obvinění z útoku na pražské politiky.
                              52:12
                              Vědec Tomáš Mikolov bude půobit na ČVUT
                               Mezinárodně uznávaný počítačový vědec Tomáš Mikolov se po letech působení v zahraničí vrací do Česka. Vyvíjel inovace pro Goolge, Microsoft i Facebook, skokově vylepšil algoritmy umělé inteligence pro rozpoznávání jazyka.
                               52:57
                               Předvečer zahájení Pražského jara
                                Desítky let zahajuje Pražské jaro Má vlast. 75. ročník hudebního festivalu začíná zítra. Letos ho fanoušci klasické hudby zhlédnou jen díky televizi. ČT art dnes ve 20 hodin nabídne pořad složený z unikátních uvedení symfonických básní Bedřicha Smetany.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž54 minut
                                Další díl
                                12. květen 2020

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                2. únor

                                Headlines — Výhled české ekonomiky — Ekonomický výhled pro tenhle rok — Vývoj základní úrokové sazby — Prognózy české ekonomiky — Boje na východní frontě — Výcvik ukrajinských vojáků — Jednání o vstupu do NATO — Schůzky Petra Pavla — Odchody z týmu hnutí ANO — Korupční kauza v Bruselu — Trendy v českých knihovnách — Cesta na Tchaj-wan — Kauza sportovních dotací — Počet cestující Českých drah — Incident v Brně — Zimní počasí v Česku — Silná námraza na Jesenicku — Dopad zdražování na české domácnosti — Jak Češi vycházejí se svým příjmem — Domácnosti ohrožené příjmovou chudobou — Vyjednávání o pražské koalici — Pátrání po agresorovi — Přístup USA k základnám — Blokáda silnice do Náhorního Karabachu — Zdražování potravin — Konec respirátorů v Německu — Výtěžek Tříkrálové sbírky — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Obchvat Lišova — Škodlivost plynových ploten — Mládě luskouna krátkoocasého — 1983: první úspěšná transplantace jater — Ďábelský lazebník z Fleet Street

                                2. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                2. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                2. 2. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                1. únor

                                Schůzka Petra Pavla s nejvyššími ústavními činiteli — Jednání Petra Pavla s ústavními činiteli — Vzájemná očekávání vlády a Petra Pavla — Program Petra Pavla — Vojenská pomoc Ukrajině — Gesto ČNB pro Ukrajinu — Proměna České pošty — Vládní ano jednodenním volbám — Podpora zelených firem — Konec kontrol na hranicích se Slovenskem — Ocenění snímků z válečné zóny — Výsledek hospodaření Česka — Verdikt nad Petrem Nečasem — Závěry z všetřování případu náboje v obálce pro Moniku Babišovou — Lavinové nebezpečí v Krkonoších — Varování před toulavým medvědem — Přípravy na inauguraci nového prezidenta — Kancelář prezidenta republiky — Ochrana Petra Pavla před inaugurací — Výdaje za strop energií — Utajované dokumenty u exprezidentů USA — Stávky ve Velké Británii — Soud s Josefem Skálou — Marek Prchal končí u Andreje Babiše — Nález ztracené radioaktivní kapsle — Pokračování stávky zaměstnanců firmy Nexen — Skandál na Západočeské univerzitě — Test prvního chytrého přejezdu — Plánované změny ve výuce školáků — 20 let od tragédie raketoplánu Columbus — Rozpadlý kostel v Dubu na Moravou — Únor bez alkoholu — Nový fotbalový stadion v Pardubicích

                                1. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                1. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                1. 2. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                31. leden

                                Pomalejší růst české ekonomiky — Zpomalení růstu české ekonomiky — Meziroční vývoj české ekonomiky — Plány na zlevnění energií — Revize programového prohlášení vlády — Válka na Ukrajině — Žádost Ukrajiny o další techniku — Schůzky nově zvoleného prezidenta — Provoz prezidentské kanceláře — Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu — Stížnosti na sázky na Andreje Babiše — Generální stávka ve Francii kvůli penzím — Pololetní hodnocení žáků a studentů — Soud projedná výrok Ladislava Vrabela — Dopravní komplikace kvůli počasí — Index vnímání korupce za r. 2022 — Uzavření restaurací mimo sezonu — Zpoždění ve výplatě dávek — Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022 — Přibývá zájemců o pomoc — Stávka zaměstnanců firmy Nexen — Rok veterinárního dozoru — Útok na pákistánskou mešitu — Výroční propad britské ekonomiky — Soud v kauze sportovních dotací — Vážné nehody kvůli mikrospánku — Zrušení části zákona o advokacii — Zahájení stavby památníku v Letech — Zásoby plynu v Evropě — Unikátní most přes řeku Moravu — Ocenění Pečovatel roku — Český zástupce v Eurovizi

                                31. 1. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                31. leden

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                31. 1. 2023 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám