50 minut

11. duben 2020

Část: Intenzita dopravy klesla

Obsah dílu

Uvolňování opatření — Návrat do škol — Výuka na dálku — Maturitní zkoušky a přijímačky — Návrat dětí do škol — Pravomoci vysokých škol — Koronavirus v zahraničí — Koronavirus v ČR — Teplý velikonoční víkend — Dodržování nařízení — Plán zmírňování opatření — Nová aplikace eRouška — Chytrá karanténa — Zkušenosti s chytrou karanténou — Česko šije roušky — Plošné testování v zařízeních sociálních služeb — Pošťáci v první linii — Žádosti o odklad splátek — Pendleři z Domažlicka protestují — Šíření koronaviru v Turecku — Psychologické problémy kvůli koronaviru — Omezení na hřbitovech — Intenzita dopravy klesla — Předpověď počasí — Vzpoura vězňů na Sibiři — Půl století Apollo 13 — Modernizace mostu Vysočina — Opravy po orkánu Sabine — Bílá sobota — Nový kostel v Neratovicích

Části dílu

00:38
Uvolňování opatření
  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nastínil první vizi postupného rušení omezení. Během května by mohly být přes den otevřené restaurace.
  03:14
  Návrat do škol
   Ministerstvo školství stále počítá s tím, že žáci by se do školních lavic měli vrátit ještě tento školní rok. Vysoké školy by v omezeném režimu mohly začít fungovat jako první už během dubna.
   03:55
   Výuka na dálku
    Jaká opatření to přesně bude znamenat, zatím není jasné. Vznikla taky petice, která vyzývá ministra k tomu, aby se návrat do škol odložil až na září.
    06:30
    Maturitní zkoušky a přijímačky
     Přesný termín zatím není jasný ani u maturit a přijímacích zkoušek. Vstupní testy na střední školy by se neměly konat dřív než dva týdny po jejich otevření.
     06:52
     Návrat dětí do škol
      Rozhovor s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).
      10:19
      Pravomoci vysokých škol
       Sněmovna taky souhlasila s úpravou pravomocí vysokých škol. Vzhledem k nejasným termínům změna zákona zahrnuje možnost doložit ukončení nižšího stupně vysokoškolského studia nebo maturity v pozdějším termínu.
       11:58
       Koronavirus v zahraničí
        Spojené státy měly v pátek největší jednodenní nárůst počtu obětí koronaviru: 2074 lidí.
        17:37
        Koronavirus v ČR
         Teď k aktuálním číslům z Česka. Dnes zatím přibylo 99 nemocných; ministerstvo zdravotnictví tak eviduje celkem 5831 potvrzených případů nákazy.
         18:31
         Teplý velikonoční víkend
          Velikonoční víkend v nouzovém stavu. Další z řady pěkných dní lákal Čechy ven, do přírody, ale i do hobby marketů a zahradnictví. A to navzdory vládním opatřením i doporučením, aby lidé zůstali raději doma.
          21:04
          Dodržování nařízení
           Opatření o dvoumetrových rozestupech nebo povinnost nosit roušky ne všichni dodržují. Jen včera v hlavním městě policisté a strážníci zaevidovali zhruba 700 porušení zákona, většina se týkala roušek.
           22:22
           Plán zmírňování opatření
            Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
            25:38
            Nová aplikace eRouška
             Rychleji vyhledat a kontaktovat ty, co se setkali s nakaženým koronavirem, a poslat je na testy. S tím teď hygienikům pomůže nová aplikace eRouška.
             27:09
             Chytrá karanténa
              Data z mobilních telefonů a další moderní technologie využívají k vyhledávání možných nakažených nejméně ve třiceti zemích. Další se postupně přidávají.
              28:57
              Zkušenosti s chytrou karanténou
               Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
               30:11
               Česko šije roušky
                Podomácku vyrobené roušky – nutnost a taky symbol boje proti nákaze. Na sociálních sítích vznikla skupina s názvem Česko šije roušky, která švadleny a krejčí sdružuje. Facebookový profil čítá už přes 40 tisíc členů.
                30:59
                Plošné testování v zařízeních sociálních služeb
                 Některé pobytové sociální služby dnes začaly s plošným testováním pracovníků na koronavirus. Další si na úřadech vyzvedly rychlotesty.
                 33:39
                 Pošťáci v první linii
                  Poštovní doručovatelé se denně setkávají s desítkami lidí – i oni tak patří do první linie. Jak říká jeden z nich, Filip Hejtík, práce teď mají víc.
                  35:45
                  Žádosti o odklad splátek
                   Na podání žádosti o odklad květnových splátek úvěrů budou mít lidé nejspíš jen několik dnů. O zákonu, který to umožňuje, bude Senát jednat až ve čtvrtek a podepsat ho musí ještě prezident.
                   37:21
                   Pendleři z Domažlicka protestují
                    Protest proti vládním omezením – pendleři z Domažlicka si stěžují na diskriminaci. Nelíbí se jim zákaz každodenního dojíždění za prací ani povinná dvoutýdenní karanténa po návratu.
                    38:31
                    Šíření koronaviru v Turecku
                     K radikálnímu opatření sáhlo Turecko. Ankara zavedla kvůli koronaviru o půlnoci na sobotu dvoudenní zákaz vycházení v 31 provinciích.
                     40:50
                     Psychologické problémy kvůli koronaviru
                      Obavy z nákazy i osamělost. Psychologové upozorňují na to, že současná krize může mít na některé lidi i dlouhodobé dopady. Na lince zřízené armádou mluví i s volajícími, kteří čelí útokům okolí.
                      43:01
                      Omezení na hřbitovech
                       Lidé se během volných velikonočních dnů věnují i vzpomínce na zesnulé. Hřbitovy jsou sice otevřené, ale často tam platí omezení.
                       44:32
                       Intenzita dopravy klesla
                        Až o polovinu méně aut na českých dálnicích. Po zavedení mimořádných opatření řidiči výrazně omezili své cesty. Nic na tom nezměnil ani začátek prodlouženého víkendu.
                        46:00
                        Předpověď počasí
                         Živý vstup Aleny Zárybnické.
                         48:30
                         Vzpoura vězňů na Sibiři
                          Vzpoura trestanců a vězení v plamenech. Dva dny nepokojů v ruském Angarsku na jihu Sibiře mají jednu oběť z řad věznů.
                          48:53
                          Půl století Apollo 13
                           Dnes je to půl století od začátku americké mise Apollo 13, která se změnila v drama. 11. dubna 1970 odstartovali tři astronauti z vesmírného střediska na Floridě.
                           51:04
                           Modernizace mostu Vysočina
                            I přes nedostatek dělníků pokračují práce na modernizaci nejvyššího mostu v Česku. Je to most Vysočina u Velkého Meziříčí.
                            52:58
                            Opravy po orkánu Sabine
                             Oprava střechy kulturního domu v Branišovicích nedaleko Brna je u konce. Jednu z obecních dominant poničil na začátku února orkán Sabina.
                             54:22
                             Bílá sobota
                              Je Bílá sobota, pro křesťany den smutku a zároveň poslední den půstu. Vrchol liturgického roku – slavení velikonoční vigilie – budou moct věřící večer zažít jen zprostředkovaně.
                              54:59
                              Nový kostel v Neratovicích
                               V Neratovicích vyroste nový kostel. Stavbu iniciuje místní farář, který oslovil architekta Zdeňka Fránka i sklářského výtvarníka Ronyho Plesla.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž50 minut
                               Další díl
                               12. duben 2020

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               11. srpen

                               11. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               11. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               11. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               10. srpen

                               Headlines — Inflace dosáhla 17,5 procenta — Ceny v Česku dál rostou — Vývoj meziroční inflace — Vysoká inflace v Německu — Výbuchy na letecké základně na Krymu — Rusko verbuje do války na Ukrajině vězně — Situace v Záporožské elektrárně — Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Senát schválil členství Finska a Švédska v NATO — Dodávky ropy ropovodem Družba — Družbou znovu proudí ropa — Začíná festival Letní Letná — Razie v sídle exprezidenta Trumpa — Senát schválil širší možnosti pro uvalování sankcí — Ministerstvo obrany prodává řopíky — Úrazů na českých horách přibývá — Ceny v Česku rostou — Zdražování v Česku — Výbava pro kojence podraží — Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny — Stav sucha v Česku — Jak půda zadržuje vodu — Ekonom dostal osm let za zpronevěru — Skončila vojenská cvičení kolem Tchaj-wanu — Další trhlina v izraelsko-ruských vztazích — Lihová kauza Radka Březiny — Nejstarší hradby v Havlíčkově Brodě — Stříbrná medaile pro ukrajinského velvyslance — Svatovavřinecká pouť na Sněžku — Senát potvrdil zákaz jednorázových plastů — Běluhu uvázlou v Seině museli veterináři utratit

                               10. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               10. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               10. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                               9. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               9. 8. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám