50 minut

11. duben 2020

Obsah dílu

Uvolňování opatření — Návrat do škol — Výuka na dálku — Maturitní zkoušky a přijímačky — Návrat dětí do škol — Pravomoci vysokých škol — Koronavirus v zahraničí — Koronavirus v ČR — Teplý velikonoční víkend — Dodržování nařízení — Plán zmírňování opatření — Nová aplikace eRouška — Chytrá karanténa — Zkušenosti s chytrou karanténou — Česko šije roušky — Plošné testování v zařízeních sociálních služeb — Pošťáci v první linii — Žádosti o odklad splátek — Pendleři z Domažlicka protestují — Šíření koronaviru v Turecku — Psychologické problémy kvůli koronaviru — Omezení na hřbitovech — Intenzita dopravy klesla — Předpověď počasí — Vzpoura vězňů na Sibiři — Půl století Apollo 13 — Modernizace mostu Vysočina — Opravy po orkánu Sabine — Bílá sobota — Nový kostel v Neratovicích

Části dílu

00:38
Uvolňování opatření
  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nastínil první vizi postupného rušení omezení. Během května by mohly být přes den otevřené restaurace.
  03:14
  Návrat do škol
   Ministerstvo školství stále počítá s tím, že žáci by se do školních lavic měli vrátit ještě tento školní rok. Vysoké školy by v omezeném režimu mohly začít fungovat jako první už během dubna.
   03:55
   Výuka na dálku
    Jaká opatření to přesně bude znamenat, zatím není jasné. Vznikla taky petice, která vyzývá ministra k tomu, aby se návrat do škol odložil až na září.
    06:30
    Maturitní zkoušky a přijímačky
     Přesný termín zatím není jasný ani u maturit a přijímacích zkoušek. Vstupní testy na střední školy by se neměly konat dřív než dva týdny po jejich otevření.
     06:52
     Návrat dětí do škol
      Rozhovor s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).
      10:19
      Pravomoci vysokých škol
       Sněmovna taky souhlasila s úpravou pravomocí vysokých škol. Vzhledem k nejasným termínům změna zákona zahrnuje možnost doložit ukončení nižšího stupně vysokoškolského studia nebo maturity v pozdějším termínu.
       11:58
       Koronavirus v zahraničí
        Spojené státy měly v pátek největší jednodenní nárůst počtu obětí koronaviru: 2074 lidí.
        17:37
        Koronavirus v ČR
         Teď k aktuálním číslům z Česka. Dnes zatím přibylo 99 nemocných; ministerstvo zdravotnictví tak eviduje celkem 5831 potvrzených případů nákazy.
         18:31
         Teplý velikonoční víkend
          Velikonoční víkend v nouzovém stavu. Další z řady pěkných dní lákal Čechy ven, do přírody, ale i do hobby marketů a zahradnictví. A to navzdory vládním opatřením i doporučením, aby lidé zůstali raději doma.
          21:04
          Dodržování nařízení
           Opatření o dvoumetrových rozestupech nebo povinnost nosit roušky ne všichni dodržují. Jen včera v hlavním městě policisté a strážníci zaevidovali zhruba 700 porušení zákona, většina se týkala roušek.
           22:22
           Plán zmírňování opatření
            Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
            25:38
            Nová aplikace eRouška
             Rychleji vyhledat a kontaktovat ty, co se setkali s nakaženým koronavirem, a poslat je na testy. S tím teď hygienikům pomůže nová aplikace eRouška.
             27:09
             Chytrá karanténa
              Data z mobilních telefonů a další moderní technologie využívají k vyhledávání možných nakažených nejméně ve třiceti zemích. Další se postupně přidávají.
              28:57
              Zkušenosti s chytrou karanténou
               Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
               30:11
               Česko šije roušky
                Podomácku vyrobené roušky – nutnost a taky symbol boje proti nákaze. Na sociálních sítích vznikla skupina s názvem Česko šije roušky, která švadleny a krejčí sdružuje. Facebookový profil čítá už přes 40 tisíc členů.
                30:59
                Plošné testování v zařízeních sociálních služeb
                 Některé pobytové sociální služby dnes začaly s plošným testováním pracovníků na koronavirus. Další si na úřadech vyzvedly rychlotesty.
                 33:39
                 Pošťáci v první linii
                  Poštovní doručovatelé se denně setkávají s desítkami lidí – i oni tak patří do první linie. Jak říká jeden z nich, Filip Hejtík, práce teď mají víc.
                  35:45
                  Žádosti o odklad splátek
                   Na podání žádosti o odklad květnových splátek úvěrů budou mít lidé nejspíš jen několik dnů. O zákonu, který to umožňuje, bude Senát jednat až ve čtvrtek a podepsat ho musí ještě prezident.
                   37:21
                   Pendleři z Domažlicka protestují
                    Protest proti vládním omezením – pendleři z Domažlicka si stěžují na diskriminaci. Nelíbí se jim zákaz každodenního dojíždění za prací ani povinná dvoutýdenní karanténa po návratu.
                    38:31
                    Šíření koronaviru v Turecku
                     K radikálnímu opatření sáhlo Turecko. Ankara zavedla kvůli koronaviru o půlnoci na sobotu dvoudenní zákaz vycházení v 31 provinciích.
                     40:50
                     Psychologické problémy kvůli koronaviru
                      Obavy z nákazy i osamělost. Psychologové upozorňují na to, že současná krize může mít na některé lidi i dlouhodobé dopady. Na lince zřízené armádou mluví i s volajícími, kteří čelí útokům okolí.
                      43:01
                      Omezení na hřbitovech
                       Lidé se během volných velikonočních dnů věnují i vzpomínce na zesnulé. Hřbitovy jsou sice otevřené, ale často tam platí omezení.
                       44:32
                       Intenzita dopravy klesla
                        Až o polovinu méně aut na českých dálnicích. Po zavedení mimořádných opatření řidiči výrazně omezili své cesty. Nic na tom nezměnil ani začátek prodlouženého víkendu.
                        46:00
                        Předpověď počasí
                         Živý vstup Aleny Zárybnické.
                         48:30
                         Vzpoura vězňů na Sibiři
                          Vzpoura trestanců a vězení v plamenech. Dva dny nepokojů v ruském Angarsku na jihu Sibiře mají jednu oběť z řad věznů.
                          48:53
                          Půl století Apollo 13
                           Dnes je to půl století od začátku americké mise Apollo 13, která se změnila v drama. 11. dubna 1970 odstartovali tři astronauti z vesmírného střediska na Floridě.
                           51:04
                           Modernizace mostu Vysočina
                            I přes nedostatek dělníků pokračují práce na modernizaci nejvyššího mostu v Česku. Je to most Vysočina u Velkého Meziříčí.
                            52:58
                            Opravy po orkánu Sabine
                             Oprava střechy kulturního domu v Branišovicích nedaleko Brna je u konce. Jednu z obecních dominant poničil na začátku února orkán Sabina.
                             54:22
                             Bílá sobota
                              Je Bílá sobota, pro křesťany den smutku a zároveň poslední den půstu. Vrchol liturgického roku – slavení velikonoční vigilie – budou moct věřící večer zažít jen zprostředkovaně.
                              54:59
                              Nový kostel v Neratovicích
                               V Neratovicích vyroste nový kostel. Stavbu iniciuje místní farář, který oslovil architekta Zdeňka Fránka i sklářského výtvarníka Ronyho Plesla.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž50 minut
                               Další díl
                               12. duben 2020

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               10. srpen

                               Headlines — Inflace dosáhla 17,5 procenta — Ceny v Česku dál rostou — Vývoj meziroční inflace — Vysoká inflace v Německu — Výbuchy na letecké základně na Krymu — Rusko verbuje do války na Ukrajině vězně — Situace v Záporožské elektrárně — Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Senát schválil členství Finska a Švédska v NATO — Dodávky ropy ropovodem Družba — Družbou znovu proudí ropa — Začíná festival Letní Letná — Razie v sídle exprezidenta Trumpa — Senát schválil širší možnosti pro uvalování sankcí — Ministerstvo obrany prodává řopíky — Úrazů na českých horách přibývá — Ceny v Česku rostou — Zdražování v Česku — Výbava pro kojence podraží — Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny — Stav sucha v Česku — Jak půda zadržuje vodu — Ekonom dostal osm let za zpronevěru — Skončila vojenská cvičení kolem Tchaj-wanu — Další trhlina v izraelsko-ruských vztazích — Lihová kauza Radka Březiny — Nejstarší hradby v Havlíčkově Brodě — Stříbrná medaile pro ukrajinského velvyslance — Svatovavřinecká pouť na Sněžku — Senát potvrdil zákaz jednorázových plastů — Běluhu uvázlou v Seině museli veterináři utratit

                               10. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               10. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               10. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                               9. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               9. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               9. 8. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               8. srpen

                               Headlines — Zeman odmítl snížení plateb — Prezidentská veta Miloše Zemana — Reakce na prezidentské veto — Situace v Záporožské elektrárně — Vývoz obilí z Ukrajiny — Vyšetření válečných zločinů na Ukrajině — Nezaměstnanost v ČR — Hlinecký Megatech ukončí výrobu — Začíná festival Prague Pride — Čínské vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu pokračuje — Americký Senát schválil klimatický balík — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Požár v Krupce na Teplicku — Zpronevěra školních peněz v Olomouci — Povodně roku 2002 — Aukce na doplnění plynu v zásobnících — Zdroje tepla v domácnostech — Češi pořizují solární panely — Školení policistů — Jednání o školení policistů — Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem — Další lockdown v Číně — Rekonstrukce tratí se zpožďují o roky a výrazně se prodražují — Bezpilotní letouny z Izraele — Víza pro ukrajinské uprchlíky — Návštěva Joea Bidena v Kentucky — Zemřel biskup Jozef Tomko — Žně letos postupují rychleji — Ukrajinská sochařka tvoří v Praze

                               8. 8. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               8. srpen

                               Ve znakovém jazyce

                               8. 8. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám