50 minut

11. duben 2020

Obsah dílu

Uvolňování opatření — Návrat do škol — Výuka na dálku — Maturitní zkoušky a přijímačky — Návrat dětí do škol — Pravomoci vysokých škol — Koronavirus v zahraničí — Koronavirus v ČR — Teplý velikonoční víkend — Dodržování nařízení — Plán zmírňování opatření — Nová aplikace eRouška — Chytrá karanténa — Zkušenosti s chytrou karanténou — Česko šije roušky — Plošné testování v zařízeních sociálních služeb — Pošťáci v první linii — Žádosti o odklad splátek — Pendleři z Domažlicka protestují — Šíření koronaviru v Turecku — Psychologické problémy kvůli koronaviru — Omezení na hřbitovech — Intenzita dopravy klesla — Předpověď počasí — Vzpoura vězňů na Sibiři — Půl století Apollo 13 — Modernizace mostu Vysočina — Opravy po orkánu Sabine — Bílá sobota — Nový kostel v Neratovicích

Části dílu

00:38
Uvolňování opatření
  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nastínil první vizi postupného rušení omezení. Během května by mohly být přes den otevřené restaurace.
  03:14
  Návrat do škol
   Ministerstvo školství stále počítá s tím, že žáci by se do školních lavic měli vrátit ještě tento školní rok. Vysoké školy by v omezeném režimu mohly začít fungovat jako první už během dubna.
   03:55
   Výuka na dálku
    Jaká opatření to přesně bude znamenat, zatím není jasné. Vznikla taky petice, která vyzývá ministra k tomu, aby se návrat do škol odložil až na září.
    06:30
    Maturitní zkoušky a přijímačky
     Přesný termín zatím není jasný ani u maturit a přijímacích zkoušek. Vstupní testy na střední školy by se neměly konat dřív než dva týdny po jejich otevření.
     06:52
     Návrat dětí do škol
      Rozhovor s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).
      10:19
      Pravomoci vysokých škol
       Sněmovna taky souhlasila s úpravou pravomocí vysokých škol. Vzhledem k nejasným termínům změna zákona zahrnuje možnost doložit ukončení nižšího stupně vysokoškolského studia nebo maturity v pozdějším termínu.
       11:58
       Koronavirus v zahraničí
        Spojené státy měly v pátek největší jednodenní nárůst počtu obětí koronaviru: 2074 lidí.
        17:37
        Koronavirus v ČR
         Teď k aktuálním číslům z Česka. Dnes zatím přibylo 99 nemocných; ministerstvo zdravotnictví tak eviduje celkem 5831 potvrzených případů nákazy.
         18:31
         Teplý velikonoční víkend
          Velikonoční víkend v nouzovém stavu. Další z řady pěkných dní lákal Čechy ven, do přírody, ale i do hobby marketů a zahradnictví. A to navzdory vládním opatřením i doporučením, aby lidé zůstali raději doma.
          21:04
          Dodržování nařízení
           Opatření o dvoumetrových rozestupech nebo povinnost nosit roušky ne všichni dodržují. Jen včera v hlavním městě policisté a strážníci zaevidovali zhruba 700 porušení zákona, většina se týkala roušek.
           22:22
           Plán zmírňování opatření
            Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
            25:38
            Nová aplikace eRouška
             Rychleji vyhledat a kontaktovat ty, co se setkali s nakaženým koronavirem, a poslat je na testy. S tím teď hygienikům pomůže nová aplikace eRouška.
             27:09
             Chytrá karanténa
              Data z mobilních telefonů a další moderní technologie využívají k vyhledávání možných nakažených nejméně ve třiceti zemích. Další se postupně přidávají.
              28:57
              Zkušenosti s chytrou karanténou
               Rozhovor s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.
               30:11
               Česko šije roušky
                Podomácku vyrobené roušky – nutnost a taky symbol boje proti nákaze. Na sociálních sítích vznikla skupina s názvem Česko šije roušky, která švadleny a krejčí sdružuje. Facebookový profil čítá už přes 40 tisíc členů.
                30:59
                Plošné testování v zařízeních sociálních služeb
                 Některé pobytové sociální služby dnes začaly s plošným testováním pracovníků na koronavirus. Další si na úřadech vyzvedly rychlotesty.
                 33:39
                 Pošťáci v první linii
                  Poštovní doručovatelé se denně setkávají s desítkami lidí – i oni tak patří do první linie. Jak říká jeden z nich, Filip Hejtík, práce teď mají víc.
                  35:45
                  Žádosti o odklad splátek
                   Na podání žádosti o odklad květnových splátek úvěrů budou mít lidé nejspíš jen několik dnů. O zákonu, který to umožňuje, bude Senát jednat až ve čtvrtek a podepsat ho musí ještě prezident.
                   37:21
                   Pendleři z Domažlicka protestují
                    Protest proti vládním omezením – pendleři z Domažlicka si stěžují na diskriminaci. Nelíbí se jim zákaz každodenního dojíždění za prací ani povinná dvoutýdenní karanténa po návratu.
                    38:31
                    Šíření koronaviru v Turecku
                     K radikálnímu opatření sáhlo Turecko. Ankara zavedla kvůli koronaviru o půlnoci na sobotu dvoudenní zákaz vycházení v 31 provinciích.
                     40:50
                     Psychologické problémy kvůli koronaviru
                      Obavy z nákazy i osamělost. Psychologové upozorňují na to, že současná krize může mít na některé lidi i dlouhodobé dopady. Na lince zřízené armádou mluví i s volajícími, kteří čelí útokům okolí.
                      43:01
                      Omezení na hřbitovech
                       Lidé se během volných velikonočních dnů věnují i vzpomínce na zesnulé. Hřbitovy jsou sice otevřené, ale často tam platí omezení.
                       44:32
                       Intenzita dopravy klesla
                        Až o polovinu méně aut na českých dálnicích. Po zavedení mimořádných opatření řidiči výrazně omezili své cesty. Nic na tom nezměnil ani začátek prodlouženého víkendu.
                        46:00
                        Předpověď počasí
                         Živý vstup Aleny Zárybnické.
                         48:30
                         Vzpoura vězňů na Sibiři
                          Vzpoura trestanců a vězení v plamenech. Dva dny nepokojů v ruském Angarsku na jihu Sibiře mají jednu oběť z řad věznů.
                          48:53
                          Půl století Apollo 13
                           Dnes je to půl století od začátku americké mise Apollo 13, která se změnila v drama. 11. dubna 1970 odstartovali tři astronauti z vesmírného střediska na Floridě.
                           51:04
                           Modernizace mostu Vysočina
                            I přes nedostatek dělníků pokračují práce na modernizaci nejvyššího mostu v Česku. Je to most Vysočina u Velkého Meziříčí.
                            52:58
                            Opravy po orkánu Sabine
                             Oprava střechy kulturního domu v Branišovicích nedaleko Brna je u konce. Jednu z obecních dominant poničil na začátku února orkán Sabina.
                             54:22
                             Bílá sobota
                              Je Bílá sobota, pro křesťany den smutku a zároveň poslední den půstu. Vrchol liturgického roku – slavení velikonoční vigilie – budou moct věřící večer zažít jen zprostředkovaně.
                              54:59
                              Nový kostel v Neratovicích
                               V Neratovicích vyroste nový kostel. Stavbu iniciuje místní farář, který oslovil architekta Zdeňka Fránka i sklářského výtvarníka Ronyho Plesla.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž50 minut
                               Další díl
                               12. duben 2020

                               Přehled dílů

                               Stopáž50 minut

                               26. červen

                               Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                               26. 6. 2022 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               26. červen

                               Ve znakovém jazyce

                               26. 6. 2022 na ČT24
                               Stopáž50 minut

                               25. červen

                               Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                               25. 6. 2022 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               25. červen

                               Ve znakovém jazyce

                               25. 6. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               24. červen

                               Headlines — Pomoc v době zdražování — Snazší žádost o příspěvek na bydlení — Příspěvek 5 tis. Kč za dítě — Zisky a ztráty Ukrajiny — Boje o Lysyčansk — Kandidáti na ministra školství — Summit EU o zdražování a energetice — Dodávky plynu do Česka — Termín prezidentských voleb — Extrémní bouřky v části Česka — Výstraha před silnými bouřkami — Zákaz interrupcí ve Spojených státech — Opatření proti korupci — Nový velitel NATO na Slovensku — Spor o zachování EET — Případů covidu přibývá — Nedostatek brigádníků na letní sezonu — Památník obětem tornáda — Vzdušný vír změnil desítky životů — Mapování cesty tornáda — Rok od rodinné tragédie — Opravy kostelů poničených tornádem — Poslední rozloučení se Zdeňkem Velíškem — Metrostav bez veřejných zakázek — Stěhování části archivu Milana Kundery do Brna — Připomínky obětí po vyhlazení Ležáků — Zemřel Ján Zákopčaník — Dopravní priority českého předsednictví EU — Noc Sokoloven — Bourání vybydleného paneláku v Janově — Rockový festival ve Spáleném Poříčí — Prestižní cena pro architektu Jiřičnou

                               24. 6. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               24. červen

                               Ve znakovém jazyce

                               24. 6. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám