54 minut

3. duben 2020

Část: Nový způsob testování přímo na hranicích

Obsah dílu

Hlavní zprávy dne — Zmírňování opatření — Opatření před víkendem — Dodržování opatření o víkendu — Kontrola používání roušek — Pokuty za nenošení roušek — Policejní kontroly na silnicích — Koronavirus v Ćesku — Nakažený plzeňský hejtman — Vyléčení z COVID-19 — Experimentální léčba remdesivirem — Respirátory z ČVÚT — Pohyb lidí podle dat Google — Nakažení zdravotníci v pardubické nemocnici — Počet nakažených přesáhl 1 milion — Šíření koronaviru v USA — Situace v okolních zemích — Uzavření izraelského města kvůli nákaze — Evropské peníze pro Česko — Repatriace občanů — Repatriace občanů z Rakouska — Podpora podnikatelů — Pomoc živnostníkům — Spor o odklad nájemného — Prodloužení nouzového stavu — Domácí péče o seniory a handicapované — Poděkování zdravotníkům — Chytrá karanténa — Nakáza na poště v Chocni — Stany pro lidi bez domova — Hasičům ubylo zásahů, ale přibylo práce — Nový způsob testování přímo na hranicích — Starostové a řešní koronaviru — Knihovnice jako rizikové povolání — Demontáž sochy maršála Koněva — Ceny ropy začaly růst — Návrh na vyznamenání — Jednání o brexitu — Orbán nesouhlasí s kritikou — Brněnský územní plán — Údržba exponátů v Národním muzeu

Části dílu

00:41
Hlavní zprávy dne
  Snazší cesta k pětadvaceti tisícům od státu. Živnostníkům bude stačit podat žádost – ministryně financí výrazně zmírňuje podmínky.
  01:55
  Zmírňování opatření
   Vláda chystá harmonogram postupného uvolňování omezujících nařízení. V pondělí by měli ministři projednat plán na otevření dalších malých obchodů – stát by se tak mohlo ještě před Velikonocemi.
   02:41
   Opatření před víkendem
    Před víkendem politici i hygienici vyzývají lidi k odpovědnosti a maximálnímu omezení kontaktů. V sobotu i v neděli se policie zaměří na kontrolu turisticky oblíbených míst i rychlost na silnicích.
    04:56
    Dodržování opatření o víkendu
     Rozhovor s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
     06:08
     Kontrola používání roušek
      Pražští strážníci během týdne řešili čtyři a půl tisíce případů, kdy lidé neměli na veřejnosti zakrytý nos a ústa.
      06:37
      Pokuty za nenošení roušek
       Rozhovor s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
       08:17
       Policejní kontroly na silnicích
        Dopravní policie spustila od poloviny týdne bezpečnostní akci zaměřenou na překračování rychlostních limitů – o víkendu bude pokračovat.
        08:53
        Koronavirus v Ćesku
         V souvislosti s nemocí COVID-19 zemřelo 53 lidí, uzdravilo se 72. Testů je přes 67 tisíc.
         09:35
         Nakažený plzeňský hejtman
          Mezi nakaženými je ode dneška také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Oznámil to na Facebooku. Nemoc u něj potvrdil až opakovaný test.
          09:52
          Vyléčení z COVID-19
           V nejbližších dnech by mohlo rychleji přibývat uzdravených. Druhý negativní test by mohli mít už i ti, kteří jsou sice bez příznaků, ale jejich tělo se viru zbavuje pomaleji.
           11:19
           Experimentální léčba remdesivirem
            Taxikář s onemocněním COVID-19, kterému lékaři podali experimentální lék remdesivir, se dál uzdravuje. Podle zástupců Všeobecné fakultní nemocnice je při vědomí a začíná dýchat bez podpory přístrojů.
            12:06
            Respirátory z ČVÚT
             Respirátory třídy FFP3, které vyvinuli vědci z ČVUT, míří do sériové výroby. Zatím je vyrábí jen několik profesionálních 3D tiskáren v zemi, po Velikonocích má ale odstartovat produkce až padesáti tisíc kusů za týden.
             12:57
             Pohyb lidí podle dat Google
              Společnost Google ode dneška začíná publikovat data o návštěvnosti veřejných míst – a to na úrovni států a regionů.
              14:14
              Nakažení zdravotníci v pardubické nemocnici
               Živý vstup Veroniky Skřivanové.
               15:17
               Počet nakažených přesáhl 1 milion
                Celosvětově počet nakažených už přesáhl jeden milion – aktivních případů je přes 700 tisíc, zbytek jsou vyléčení nebo ti, kdo nákaze podlehli. V sousedním Rakousku je případů přes 11 tisíc.
                17:38
                Šíření koronaviru v USA
                 Naděje pro miliony chudších Američanů. Administrativa Donalda Trumpa chce ze záchranného balíčku vyhrazeného pro zdravotnictví pokrýt nejen testování, ale také případnou léčbu COVIDu-19 u všech, kteří nemají pojištění nebo je nedostatečné.
                 18:20
                 Situace v okolních zemích
                  Vláda v Berlíně podle médií zavede přísnější režim na hranicích: omezí vstup s výjimkami třeba pro dodavatele nebo pendlery.
                  19:31
                  Uzavření izraelského města kvůli nákaze
                   Izraelská vláda nechala neprodyšně uzavřít město Bnej Brak – kvůli koronaviru. Město, které je počtem obyvatel srovnatelné s Plzní, už hlásí okolo tisíce nakažených. Žijí v něm ultraortodoxní židé.
                   20:47
                   Evropské peníze pro Česko
                    EU plánuje obrovské finanční injekce do stagnující evropské ekonomiky. Peníze mají jít na půjčky státům i na konkrétní projekty.
                    22:20
                    Repatriace občanů
                     Česko už od vypuknutí krize přivezlo domů na 5 tisíc lidí ze zahraničí. Nejméně 2,5 tisíce Čechů na repatriaci čeká.
                     24:04
                     Repatriace občanů z Rakouska
                      Zhruba stovka Čechů se dnes vrátila taky z Rakouska, kde pracovali. Speciální konvoj dvou autobusů a několika osobních aut doprovázela rakouská policie. Všichni zamířili do karantény.
                      25:41
                      Podpora podnikatelů
                       Necelých pět hodin zbývá malým podnikům a živnostníkům na podání žádosti o bezúročnou půjčku ve státním programu COVID II.
                       28:14
                       Pomoc živnostníkům
                        Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje výrazné zmírnění pravidel, za kterých živnostníci získají od státu 25 tisíc korun.
                        29:30
                        Spor o odklad nájemného
                         Nájemníkům postiženým dopady koronaviru by měl stát podle některých opozičních stran pomoct prostřednictvím sociální politiky.
                         31:51
                         Prodloužení nouzového stavu
                          Vládní špičky už počítají s prodloužením nouzového stavu jen do konce dubna. Ministři původně chtěli poslance požádat o mimořádný stav až do jedenáctého května.
                          33:25
                          Domácí péče o seniory a handicapované
                           Lidé pracující v domácí péči upozorňují na to, že senioři nebo handicapovaní žijící doma nemusí svým pečovatelkám hlásit karanténu ani nákazu koronavirem.
                           35:48
                           Poděkování zdravotníkům
                            Lékaři, sestry, sanitáři i další pracovníci ze zdravotnictví – mnozí z nich už teď zažívají největší vypětí v životě, přitom podle epidemiologického modelu má ten největší nápor teprve přijít.
                            36:38
                            Chytrá karanténa
                             Nastavování pravidel takzvané chytré karantény pokračuje na jižní Moravě. Na místě je pět armádních týmů, které spolupracují s tamní hygienou.
                             37:47
                             Nakáza na poště v Chocni
                              Nákaza pronikla na poštu v Chocni v Pardubickém kraji. Zaměstnanci jsou tam podle pokynů hygieniků v karanténě, pobočku Česká pošta uzavřela.
                              39:05
                              Stany pro lidi bez domova
                               Stanové centrum a izolace pro nakažené. O lidi bez domova se v Plzni postarají v areálu bývalých kasáren v průmyslové zóně na Borských polích.
                               39:26
                               Hasičům ubylo zásahů, ale přibylo práce
                                Nouzový stav mění fungování hasičů. Mají míň náročné práce – ubylo třeba dopravních nehod a požárů v přírodě. Na druhou stranu zajišťují distribuci ochranných pomůcek.
                                40:44
                                Nový způsob testování přímo na hranicích
                                 Nový způsob kontrol na hranicích dnes testují v Pomezí nad Ohří v Karlovarském kraji. Kvůli vysokému počtu nakažených lidí se kraj rozhodl využít dostatek odběrových setů a zrychlit postup pro získávání výsledků.
                                 41:21
                                 Starostové a řešní koronaviru
                                  Boj s koronavirem, byť nepřímo, zaměstnává i starosty. Místo nových projektů a investic teď s krizovými štáby řeší, jak zajistit, aby obce dál fungovaly.
                                  43:17
                                  Knihovnice jako rizikové povolání
                                   Opatření tvrdě zasáhla knižní trh. Vedle čtenářů, kteří si knihy kupují, si na novou realitu museli zvykat také ti, co si je pravidelně půjčují.
                                   45:11
                                   Demontáž sochy maršála Koněva
                                    Socha maršála Koněva po 40 letech zmizela z pražského náměstí Interbrigády. Jeřáb ji odstranil na žádost radnice Prahy 6. Ta zmizení pomníku vysvětluje tím, že sochu ničili vandalové a vedli se o ní – i kolem ní spory.
                                    46:55
                                    Ceny ropy začaly růst
                                     Ceny surové ropy zaznamenaly poprvé od začátku roku růst. Hodnota strategické suroviny Brent na světových trzích posílila o bezmála 9 procent. Zatím jen dílčí kompenzace rekordního pětašedesátiprocentního pádu v prvním čvrtletí 2020.
                                     47:30
                                     Návrh na vyznamenání
                                      Začíná výběr adeptů na letošní státní vyznamenání. Sbírání návrhů od veřejnosti už ukončila sněmovna.
                                      49:38
                                      Jednání o brexitu
                                       Britská vláda trvá na tom, že i přes koronavirovou krizi na konci roku ukončí přechodné období po brexitu, kdy Spojené království zůstává na jednotném evropském trhu.
                                       52:29
                                       Orbán nesouhlasí s kritikou
                                        Maďarský premiér Viktor Orbán se ohradil proti kritice od Evropské unie. Ta reagovala na schválení mimořádných pravomocí pro maďarský kabinet v době koronavirové krize.
                                        52:55
                                        Brněnský územní plán
                                         Návrh nového územního plánu Brna budou moct lidé připomínkovat déle. Vedení města kvůli nouzovému stavu posunulo i termín veřejného projednání – na sedmnáctý červen.
                                         54:01
                                         Údržba exponátů v Národním muzeu
                                          Národní muzeum využívá zavřené expozice k údržbě exponátů. Nejvíc práce je na dvaadvacetimetrové kostře plejtváka myšoka.
                                          Přehrát celé video
                                          Stopáž50 minut
                                          Další díl
                                          4. duben 2020

                                          Přehled dílů

                                          Stopáž54 minut

                                          18. srpen

                                          Headlines — Spory o další opatření kvůli vysoké inflaci — Pomoc s platbami za bydlení — Růst spotřebitelských cen v červenci — Ničivé útoky v Charkově — Návrat k vyučování uprostřed války — Spolupráce v obraně — Ochrana národních parků před požáry — Miloš Zeman v ÚVN — Okolnosti domovní prohlídky — Snížení DPH z plynu v Německu — Stopy Járy Cimrmana — Spory o ministra vnitra — Vývoj počtu nakažených — Přistání paraglidistů na stromech — Pošťáci na kolech — Vyschlé studny i potoky — Sucho a horko v Česku — Jednánízástupců tzv. Slavkovského formátu — Přibývá obětí středečního útoku na mešitu v Kábulu — Odhalení nelegální výrobny cigaret — Pieta v Hodoníně — Perný rok pro vinaře — Oběti bouře na Korsice — Změny ve fungování Správy železnic — Nová léčba pro pacienty s leukémii — Závěrečný koncert Hudební akademie Terezín — Skandál finské premiérky — Čínské zájmy na Blízkém východě — Věstonická Venuše k vidění v Brně — Speciální prázdninový kemp — Polární záře nad Českem

                                          18. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž54 minut

                                          18. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          18. 8. 2022 na ČT24
                                          Stopáž54 minut

                                          17. srpen

                                          Headlines — Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky — Kauza Dozimetr a role Petra Mlejnka — Základní priority státního rozpočtu — Energetický úsporný tarif — Útoky na Krymu — Napětí mezi Srbskem a Kosovem — Úklid v soutěskách řeky Kamenice — Technické problémy registru silničních vozidel — Protiinflační balík zákonů v USA — Obnovení diplomatických vztahů — Nová řada Případů 1. oddělení — Rezignace Moniky Šimůnkové — Zemědělské dotace — Požár Slunečních lázní — Kontroly farmářských trhů — Úsporný tarif pro domácnosti — Příspěvky kvůli drahým energiím — Opatření ke snížení spotřeby energií — Vytápění bytů a domů — Velmi vysoké teploty v Česku — Novela zákona o zaměstnávání učitelů — Odsouzení výroku Mahmúda Abbáse — Vývoj počtu nakažených — Sdílení intimních fotek a videí — Druhé kolo projektu Milostivé léto — Zřícená porcelánka v Jakubově — Problémy se spojením do Berlína a Hamburku — Výstup z ISS — Podezřelé zakázky fotbalové asociace — Extrémní počasí v Evropě — Zkouška mostu — Přístup škol k nadaným dětem

                                          17. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž54 minut

                                          17. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          17. 8. 2022 na ČT24
                                          Stopáž54 minut

                                          16. srpen

                                          Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                                          16. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž54 minut

                                          16. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          16. 8. 2022 na ČT24

                                          Události na sociálních sítích

                                          Napište nám