54 minut

3. duben 2020

Část: Uzavření izraelského města kvůli nákaze

Obsah dílu

Hlavní zprávy dne — Zmírňování opatření — Opatření před víkendem — Dodržování opatření o víkendu — Kontrola používání roušek — Pokuty za nenošení roušek — Policejní kontroly na silnicích — Koronavirus v Ćesku — Nakažený plzeňský hejtman — Vyléčení z COVID-19 — Experimentální léčba remdesivirem — Respirátory z ČVÚT — Pohyb lidí podle dat Google — Nakažení zdravotníci v pardubické nemocnici — Počet nakažených přesáhl 1 milion — Šíření koronaviru v USA — Situace v okolních zemích — Uzavření izraelského města kvůli nákaze — Evropské peníze pro Česko — Repatriace občanů — Repatriace občanů z Rakouska — Podpora podnikatelů — Pomoc živnostníkům — Spor o odklad nájemného — Prodloužení nouzového stavu — Domácí péče o seniory a handicapované — Poděkování zdravotníkům — Chytrá karanténa — Nakáza na poště v Chocni — Stany pro lidi bez domova — Hasičům ubylo zásahů, ale přibylo práce — Nový způsob testování přímo na hranicích — Starostové a řešní koronaviru — Knihovnice jako rizikové povolání — Demontáž sochy maršála Koněva — Ceny ropy začaly růst — Návrh na vyznamenání — Jednání o brexitu — Orbán nesouhlasí s kritikou — Brněnský územní plán — Údržba exponátů v Národním muzeu

Části dílu

00:41
Hlavní zprávy dne
  Snazší cesta k pětadvaceti tisícům od státu. Živnostníkům bude stačit podat žádost – ministryně financí výrazně zmírňuje podmínky.
  01:55
  Zmírňování opatření
   Vláda chystá harmonogram postupného uvolňování omezujících nařízení. V pondělí by měli ministři projednat plán na otevření dalších malých obchodů – stát by se tak mohlo ještě před Velikonocemi.
   02:41
   Opatření před víkendem
    Před víkendem politici i hygienici vyzývají lidi k odpovědnosti a maximálnímu omezení kontaktů. V sobotu i v neděli se policie zaměří na kontrolu turisticky oblíbených míst i rychlost na silnicích.
    04:56
    Dodržování opatření o víkendu
     Rozhovor s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
     06:08
     Kontrola používání roušek
      Pražští strážníci během týdne řešili čtyři a půl tisíce případů, kdy lidé neměli na veřejnosti zakrytý nos a ústa.
      06:37
      Pokuty za nenošení roušek
       Rozhovor s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
       08:17
       Policejní kontroly na silnicích
        Dopravní policie spustila od poloviny týdne bezpečnostní akci zaměřenou na překračování rychlostních limitů – o víkendu bude pokračovat.
        08:53
        Koronavirus v Ćesku
         V souvislosti s nemocí COVID-19 zemřelo 53 lidí, uzdravilo se 72. Testů je přes 67 tisíc.
         09:35
         Nakažený plzeňský hejtman
          Mezi nakaženými je ode dneška také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Oznámil to na Facebooku. Nemoc u něj potvrdil až opakovaný test.
          09:52
          Vyléčení z COVID-19
           V nejbližších dnech by mohlo rychleji přibývat uzdravených. Druhý negativní test by mohli mít už i ti, kteří jsou sice bez příznaků, ale jejich tělo se viru zbavuje pomaleji.
           11:19
           Experimentální léčba remdesivirem
            Taxikář s onemocněním COVID-19, kterému lékaři podali experimentální lék remdesivir, se dál uzdravuje. Podle zástupců Všeobecné fakultní nemocnice je při vědomí a začíná dýchat bez podpory přístrojů.
            12:06
            Respirátory z ČVÚT
             Respirátory třídy FFP3, které vyvinuli vědci z ČVUT, míří do sériové výroby. Zatím je vyrábí jen několik profesionálních 3D tiskáren v zemi, po Velikonocích má ale odstartovat produkce až padesáti tisíc kusů za týden.
             12:57
             Pohyb lidí podle dat Google
              Společnost Google ode dneška začíná publikovat data o návštěvnosti veřejných míst – a to na úrovni států a regionů.
              14:14
              Nakažení zdravotníci v pardubické nemocnici
               Živý vstup Veroniky Skřivanové.
               15:17
               Počet nakažených přesáhl 1 milion
                Celosvětově počet nakažených už přesáhl jeden milion – aktivních případů je přes 700 tisíc, zbytek jsou vyléčení nebo ti, kdo nákaze podlehli. V sousedním Rakousku je případů přes 11 tisíc.
                17:38
                Šíření koronaviru v USA
                 Naděje pro miliony chudších Američanů. Administrativa Donalda Trumpa chce ze záchranného balíčku vyhrazeného pro zdravotnictví pokrýt nejen testování, ale také případnou léčbu COVIDu-19 u všech, kteří nemají pojištění nebo je nedostatečné.
                 18:20
                 Situace v okolních zemích
                  Vláda v Berlíně podle médií zavede přísnější režim na hranicích: omezí vstup s výjimkami třeba pro dodavatele nebo pendlery.
                  19:31
                  Uzavření izraelského města kvůli nákaze
                   Izraelská vláda nechala neprodyšně uzavřít město Bnej Brak – kvůli koronaviru. Město, které je počtem obyvatel srovnatelné s Plzní, už hlásí okolo tisíce nakažených. Žijí v něm ultraortodoxní židé.
                   20:47
                   Evropské peníze pro Česko
                    EU plánuje obrovské finanční injekce do stagnující evropské ekonomiky. Peníze mají jít na půjčky státům i na konkrétní projekty.
                    22:20
                    Repatriace občanů
                     Česko už od vypuknutí krize přivezlo domů na 5 tisíc lidí ze zahraničí. Nejméně 2,5 tisíce Čechů na repatriaci čeká.
                     24:04
                     Repatriace občanů z Rakouska
                      Zhruba stovka Čechů se dnes vrátila taky z Rakouska, kde pracovali. Speciální konvoj dvou autobusů a několika osobních aut doprovázela rakouská policie. Všichni zamířili do karantény.
                      25:41
                      Podpora podnikatelů
                       Necelých pět hodin zbývá malým podnikům a živnostníkům na podání žádosti o bezúročnou půjčku ve státním programu COVID II.
                       28:14
                       Pomoc živnostníkům
                        Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje výrazné zmírnění pravidel, za kterých živnostníci získají od státu 25 tisíc korun.
                        29:30
                        Spor o odklad nájemného
                         Nájemníkům postiženým dopady koronaviru by měl stát podle některých opozičních stran pomoct prostřednictvím sociální politiky.
                         31:51
                         Prodloužení nouzového stavu
                          Vládní špičky už počítají s prodloužením nouzového stavu jen do konce dubna. Ministři původně chtěli poslance požádat o mimořádný stav až do jedenáctého května.
                          33:25
                          Domácí péče o seniory a handicapované
                           Lidé pracující v domácí péči upozorňují na to, že senioři nebo handicapovaní žijící doma nemusí svým pečovatelkám hlásit karanténu ani nákazu koronavirem.
                           35:48
                           Poděkování zdravotníkům
                            Lékaři, sestry, sanitáři i další pracovníci ze zdravotnictví – mnozí z nich už teď zažívají největší vypětí v životě, přitom podle epidemiologického modelu má ten největší nápor teprve přijít.
                            36:38
                            Chytrá karanténa
                             Nastavování pravidel takzvané chytré karantény pokračuje na jižní Moravě. Na místě je pět armádních týmů, které spolupracují s tamní hygienou.
                             37:47
                             Nakáza na poště v Chocni
                              Nákaza pronikla na poštu v Chocni v Pardubickém kraji. Zaměstnanci jsou tam podle pokynů hygieniků v karanténě, pobočku Česká pošta uzavřela.
                              39:05
                              Stany pro lidi bez domova
                               Stanové centrum a izolace pro nakažené. O lidi bez domova se v Plzni postarají v areálu bývalých kasáren v průmyslové zóně na Borských polích.
                               39:26
                               Hasičům ubylo zásahů, ale přibylo práce
                                Nouzový stav mění fungování hasičů. Mají míň náročné práce – ubylo třeba dopravních nehod a požárů v přírodě. Na druhou stranu zajišťují distribuci ochranných pomůcek.
                                40:44
                                Nový způsob testování přímo na hranicích
                                 Nový způsob kontrol na hranicích dnes testují v Pomezí nad Ohří v Karlovarském kraji. Kvůli vysokému počtu nakažených lidí se kraj rozhodl využít dostatek odběrových setů a zrychlit postup pro získávání výsledků.
                                 41:21
                                 Starostové a řešní koronaviru
                                  Boj s koronavirem, byť nepřímo, zaměstnává i starosty. Místo nových projektů a investic teď s krizovými štáby řeší, jak zajistit, aby obce dál fungovaly.
                                  43:17
                                  Knihovnice jako rizikové povolání
                                   Opatření tvrdě zasáhla knižní trh. Vedle čtenářů, kteří si knihy kupují, si na novou realitu museli zvykat také ti, co si je pravidelně půjčují.
                                   45:11
                                   Demontáž sochy maršála Koněva
                                    Socha maršála Koněva po 40 letech zmizela z pražského náměstí Interbrigády. Jeřáb ji odstranil na žádost radnice Prahy 6. Ta zmizení pomníku vysvětluje tím, že sochu ničili vandalové a vedli se o ní – i kolem ní spory.
                                    46:55
                                    Ceny ropy začaly růst
                                     Ceny surové ropy zaznamenaly poprvé od začátku roku růst. Hodnota strategické suroviny Brent na světových trzích posílila o bezmála 9 procent. Zatím jen dílčí kompenzace rekordního pětašedesátiprocentního pádu v prvním čvrtletí 2020.
                                     47:30
                                     Návrh na vyznamenání
                                      Začíná výběr adeptů na letošní státní vyznamenání. Sbírání návrhů od veřejnosti už ukončila sněmovna.
                                      49:38
                                      Jednání o brexitu
                                       Britská vláda trvá na tom, že i přes koronavirovou krizi na konci roku ukončí přechodné období po brexitu, kdy Spojené království zůstává na jednotném evropském trhu.
                                       52:29
                                       Orbán nesouhlasí s kritikou
                                        Maďarský premiér Viktor Orbán se ohradil proti kritice od Evropské unie. Ta reagovala na schválení mimořádných pravomocí pro maďarský kabinet v době koronavirové krize.
                                        52:55
                                        Brněnský územní plán
                                         Návrh nového územního plánu Brna budou moct lidé připomínkovat déle. Vedení města kvůli nouzovému stavu posunulo i termín veřejného projednání – na sedmnáctý červen.
                                         54:01
                                         Údržba exponátů v Národním muzeu
                                          Národní muzeum využívá zavřené expozice k údržbě exponátů. Nejvíc práce je na dvaadvacetimetrové kostře plejtváka myšoka.
                                          Přehrát celé video
                                          Stopáž50 minut
                                          Další díl
                                          4. duben 2020

                                          Přehled dílů

                                          Stopáž54 minut

                                          15. srpen

                                          15. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž54 minut

                                          15. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          15. 8. 2022 na ČT24
                                          Stopáž50 minut

                                          14. srpen

                                          Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                          14. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž50 minut

                                          14. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          14. 8. 2022 na ČT24
                                          Stopáž50 minut

                                          13. srpen

                                          Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Mezinárodní folklorní festival v Šumperku — Hudební festival Sziget

                                          13. 8. 2022 na ČT1
                                          Stopáž50 minut

                                          13. srpen

                                          Ve znakovém jazyce

                                          13. 8. 2022 na ČT24

                                          Události na sociálních sítích

                                          Napište nám