25. březen 2020

Obsah dílu

Situace kolem koronavirové nákazy v Česku — Koronavirus v ČR — Nové případy nákazy a úmrtí — Okolnosti infekce poslední oběti — Příběh nakažené rodiny z Děčínska — Pandemie v dějinách lidstva — Zákaz shromažďování více než dvou lidí — Nová nařízení — Opatření proti šíření koronaviru — Jak se dodržuje povinnost nosit roušky — Ekonomická podpora podnikatelů a rodičů — Restaurace sčítají ztráty — Přímá podpora části podnikatelů — Dezinfekce z lihu od Fruko-Schulz — Nejisté plány na letní dovolenou — Pokles lidí, co dojíždějí za prací — Víc peněz na dopravní stavby — Letecký most pokračuje — Další zásilka z Číny — Návrat krajanů z Mexika — Sochy s rouškami — Nákaza u prince Charlese — Ve Francii strmě roste počet nakažených — Šíření koronaviru ve světě — Bilance šíření koronaviru — Ochrana před nákazou ve službě — Šéfkuchaři vaří pro hasiče a policisty — Osvětové tanečky hasičů — Péče dobrovolníků v dětských domovech — Nanofiltry do roušek — Nová maska z ČVUT — Není nutno jako poděkování záchranářům — Zklidnění na hranicích Řecka a Turecka — Povolení k dostavbě Dukovan — Těžba v Dole Turów — Napouštění přehrady Orlík — Koronavirus v ČR

Části dílu

00:39
Situace kolem koronavirové nákazy v Česku
  Česko má už šest obětí koronaviru. Dnes zemřeli dva nakažení pacienti. Oběma bylo přes osmdesát let. Jeden byl hospitalizovaný v nemocnici Na Bulovce, druhý se léčil v domácí karanténě ve Středních Čechách.
  01:17
  Koronavirus v ČR
   Tady jsou podrobnější informace k vývoji za poslední den: Počet potvrzených případů koronaviru v Česku vzrostl na 1654. 6 lidí, jak jsme slyšeli, zemřelo. Uzdravených je 10 - proti včerejšku o 2 víc.
   02:13
   Nové případy nákazy a úmrtí
    Poslední případ úmrtí v souvislosti s koronavirem oznámila krátce po páté hodině odpoledne Thomayerova nemocnice. Šlo o pacienta, hospitalizovaného na oddělení následné péče, který měl pokročilé srdeční selhání.
    05:35
    Okolnosti infekce poslední oběti
     Živý vstup redaktorky Denisy Kotkové.
     07:18
     Příběh nakažené rodiny z Děčínska
      V domácí izolaci stále zůstává jeden z prvních diagnostikovaných pacientů v Česku. I po téměř měsíci u něj testy detekují virus. Podle lékařů to není neobvyklé. Změnit se kvůli tomu může i postup kontrol.
      09:26
      Pandemie v dějinách lidstva
       Současná pandemie není první a nejspíš ani poslední. A i přes aktuální počet skoro 20 000 obětí zdaleka ani nejhorší. Tedy aspoň zatím. Víc přidá Daniel Stach.
       11:52
       Zákaz shromažďování více než dvou lidí
        Srocování více než dvou lidí na jednom místě je zakázané. Na veřejnosti jsou tak povolené maximálně dvoučlenné skupinky.
        12:20
        Nová nařízení
         Nová nařízení částečně kopírují už stávající zákazy týkající se volného pohybu osob nebo zavřených obchodů. Kabinet je ale nevyhlásil podle krizového zákona s odkazem na nouzový stav.
         13:05
         Opatření proti šíření koronaviru
          Zítra se znovu a výrazně zpřísňuje režim pro pracovníky, kteří jezdí pracovat do Německa nebo Rakouska. Vláda rozhodla, že kvůli riziku šíření nákazy z těchto zemí můžou vyjet pouze jednou a to znamená, že si za hranicemi musejí sehnat ubytování.
          13:58
          Jak se dodržuje povinnost nosit roušky
           Omezení v souvislosti s epidemií koronaviru více dodržují lidé ve městech než na vesnici. České televizi to řekl šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula. Jde zejména o nošení roušek nebo zákaz sdružování.
           16:37
           Ekonomická podpora podnikatelů a rodičů
            Živnostníci nebudou muset půl roku platit sociální ani zdravotní odvody – rodiče starající se o školáky získají delší ošetřovné a stát minimálně do léta úplně pozastaví EET.
            19:52
            Restaurace sčítají ztráty
             Restaurace byly jedny z prvních podniků, na které dopadla vládní omezení. Většina z nich je zavřená už dvanáctým dnem. U těch zbylých se propadly prodeje až o devadesát procent.
             21:50
             Přímá podpora části podnikatelů
              Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.
              25:09
              Dezinfekce z lihu od Fruko-Schulz
               Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz začala míchat a stáčet dezinfekci. Denně chce vyrobit až 800 pětilitrových kanystrů přípravku. Dodávat ho bude hlavně záchranářům, lékařům nebo hasičům.
               25:40
               Nejisté plány na letní dovolenou
                Jak plánovat v současné situaci letní dovolenou? Od šéfa ústředního krizového štábu už v neděli zaznělo, že místo cest do ciziny budou lidi muset zůstat v Česku.
                28:17
                Pokles lidí, co dojíždějí za prací
                 Na svá pracoviště chodí mnohem méně českých občanů, než je běžné. Z dat mobilních operátorů vyplývá, že jich ubylo o polovinu.
                 28:32
                 Víc peněz na dopravní stavby
                  Těžce poškozenou českou ekonomiku by měly rozhýbat dopravní stavby. Plánuje to tak aspoň vláda. Rozpočet na ně chce ještě letos zvýšit o šest a půl miliardy.
                  30:34
                  Letecký most pokračuje
                   Velkokapacitní letoun Antonov An-124 dosedl dnes brzy ráno na pardubické letiště. I tentokrát dopravil do Česka víc než sto tun materiálu.
                   31:16
                   Další zásilka z Číny
                    Letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny přistálo dnes ráno taky na letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Na palubě mělo víc než 20 tun ochranných pomůcek - roušky, respirátory nebo speciální obleky.
                    31:41
                    Návrat krajanů z Mexika
                     Každý den se ze zahraničí ozývají stovky Čechů uvízlých v cizině, podle odhadů jich je až dvacet tisíc. Některé země uzavřely kvůli šíření epidemie hranice, omezený je i letecký provoz.
                     33:16
                     Sochy s rouškami
                      Snaha obyvatel o odlehčení těžkých chvil. Svoji háčkovanou roušku má i symbol města Plzně – anděl na katedrále svatého Bartoloměje, na kterého si lidé chodí sahat pro štěstí.
                      33:42
                      Nákaza u prince Charlese
                       COVID-19 se šíří napříč společenskými vrstvami. Německá kancléřka Angela Merkelová, která je v karanténě, má za sebou už druhý negativní test. Mezi nakažené se naopak nově zařadil britský princ Charles.
                       34:50
                       Ve Francii strmě roste počet nakažených
                        Francie se zapsala mezi 5 zemí, které mají víc než tisíc obětí koronaviru. K šesté večer hlásí 1100 mrtvých.
                        36:40
                        Šíření koronaviru ve světě
                         Celá čtvrtina lidstva podléhá omezení nebo úplnému zákazu vycházení. Ve Spojených státech jde o polovinu populace, Nový Zéland vyhlásil karanténu ode dneška.
                         38:56
                         Bilance šíření koronaviru
                          Teď celosvětový přehled v těch nejzásadnějších číslech. Obětí koronaviru je už přes 19 a půl tisíce. Počet aktuálně nakažených přesáhl tři sta tisíc. Nejvíc případů stále hlásí Itálie, nakažených ale rychle přibývá i ve Spojených státech.
                          40:41
                          Ochrana před nákazou ve službě
                           V karanténě je už 813 policistů a 249 hasičů. Přímo nakažených koronavirem je v těchto sborech 14, respektive 31 lidí.
                           41:07
                           Šéfkuchaři vaří pro hasiče a policisty
                            Právě policistům a hasičům se taky snaží pomáhat dobrovolníci. Jedna z iniciativ se jmenuje vaříme pro nepostradatelné. Organizují ji tři renomovaní šéfkuchaři. Denně pro složky IZS jenom v Praze připraví skoro tisíc jídel.
                            43:17
                            Osvětové tanečky hasičů
                             I v těchto chvílích je potřeba brát vážné věci s nadhledem – hasiči z Kolína proto natočili rady, jak se chovat. Formou videa upozorňují na dodržování základních pravidel: odstupu od lidí, mytí rukou a nedotýkání se obličeje.
                             43:46
                             Péče dobrovolníků v dětských domovech
                              Státem nařízené zavření škol a karanténa je náročná také pro pracovníky dětských domovů. Zařízením chybí ochranné pomůcky, dezinfekce a také personál. Naštěstí i jim pomáhají dobrovolníci.
                              46:08
                              Nanofiltry do roušek
                               Jak z textilní roušky udělat pomůcku na úrovni respirátorů FFP2? Stačí do ní přidat nanofiltr. Firmy Elmarco a Drylock v Libereckém kraji jich umí vyrábět 100 tisíc denně. Ukázal to testovací provoz.
                               46:32
                               Nová maska z ČVUT
                                Spojením šnorchlovací masky a vojenského filtru vznikla na ČVUT další varianta nedostatkové ochrany před nákazou koronavirem. Celoobličejová maska je určená především zdravotníkům, kteří ji podle návodu mohou používat na vlastní nebezpečí.
                                47:39
                                Není nutno jako poděkování záchranářům
                                 V obchodech, nemocnicích a hlavně doma – tam všude se dneska zpívalo jako poděkování zdravotníkům. Píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře si spolu s autory přesně v půl jedné mohl zazpívat každý, kdo zapnul televizi nebo rádio.
                                 49:34
                                 Zklidnění na hranicích Řecka a Turecka
                                  Napětí na turecko-řecké hranici slábne. Na místě v posledním týdnu došlo jen k ojedinělým přestřelkám za použití slzného plynu. Ankara minulou středu kvůli pandemii koronaviru znovu uzavřela přechody a podle svědků odváží migranty zpět do vnitrozemí.
                                  52:19
                                  Povolení k dostavbě Dukovan
                                   Firma ČEZ požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístit u Dukovan stavbu nového jaderného zdroje. Žádost se týká dvou reaktorů o výkonu do 1200 megawattů. Energetická společnost tím ukončila pětiletou přípravu.
                                   52:39
                                   Těžba v Dole Turów
                                    Polsko o šest let prodloužilo těžbu hnědého uhlí v Dole Turów nedaleko českých hranic. Platnost dosavadního povolení končí letos v dubnu.
                                    52:59
                                    Napouštění přehrady Orlík
                                     Přehrada Orlík už je skoro plná vody. Do letní hladiny chybí podle Povodí Vltavy asi metr. Kvůli rekonstrukci lodního výtahu byl od loňského podzimu Orlík upuštěn tak výrazně, že z bahna a písku začaly vystupovat zbytky původních vesnic.
                                     54:39
                                     Koronavirus v ČR
                                      Na závěr pravidelné shrnutí - Česko eviduje celkem 1654 potvrzených případů koronaviru, 6 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo.
                                      Přehrát celé video
                                      Stopáž54 minut
                                      Další díl
                                      26. březen 2020

                                      Přehled dílů

                                      Stopáž54 minut

                                      2. únor

                                      Headlines — Výhled české ekonomiky — Ekonomický výhled pro tenhle rok — Vývoj základní úrokové sazby — Prognózy české ekonomiky — Boje na východní frontě — Výcvik ukrajinských vojáků — Jednání o vstupu do NATO — Schůzky Petra Pavla — Odchody z týmu hnutí ANO — Korupční kauza v Bruselu — Trendy v českých knihovnách — Cesta na Tchaj-wan — Kauza sportovních dotací — Počet cestující Českých drah — Incident v Brně — Zimní počasí v Česku — Silná námraza na Jesenicku — Dopad zdražování na české domácnosti — Jak Češi vycházejí se svým příjmem — Domácnosti ohrožené příjmovou chudobou — Vyjednávání o pražské koalici — Pátrání po agresorovi — Přístup USA k základnám — Blokáda silnice do Náhorního Karabachu — Zdražování potravin — Konec respirátorů v Německu — Výtěžek Tříkrálové sbírky — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Obchvat Lišova — Škodlivost plynových ploten — Mládě luskouna krátkoocasého — 1983: první úspěšná transplantace jater — Ďábelský lazebník z Fleet Street

                                      2. 2. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      2. únor

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      2. 2. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      1. únor

                                      Schůzka Petra Pavla s nejvyššími ústavními činiteli — Jednání Petra Pavla s ústavními činiteli — Vzájemná očekávání vlády a Petra Pavla — Program Petra Pavla — Vojenská pomoc Ukrajině — Gesto ČNB pro Ukrajinu — Proměna České pošty — Vládní ano jednodenním volbám — Podpora zelených firem — Konec kontrol na hranicích se Slovenskem — Ocenění snímků z válečné zóny — Výsledek hospodaření Česka — Verdikt nad Petrem Nečasem — Závěry z všetřování případu náboje v obálce pro Moniku Babišovou — Lavinové nebezpečí v Krkonoších — Varování před toulavým medvědem — Přípravy na inauguraci nového prezidenta — Kancelář prezidenta republiky — Ochrana Petra Pavla před inaugurací — Výdaje za strop energií — Utajované dokumenty u exprezidentů USA — Stávky ve Velké Británii — Soud s Josefem Skálou — Marek Prchal končí u Andreje Babiše — Nález ztracené radioaktivní kapsle — Pokračování stávky zaměstnanců firmy Nexen — Skandál na Západočeské univerzitě — Test prvního chytrého přejezdu — Plánované změny ve výuce školáků — 20 let od tragédie raketoplánu Columbus — Rozpadlý kostel v Dubu na Moravou — Únor bez alkoholu — Nový fotbalový stadion v Pardubicích

                                      1. 2. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      1. únor

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      1. 2. 2023 na ČT24
                                      Stopáž54 minut

                                      31. leden

                                      Pomalejší růst české ekonomiky — Zpomalení růstu české ekonomiky — Meziroční vývoj české ekonomiky — Plány na zlevnění energií — Revize programového prohlášení vlády — Válka na Ukrajině — Žádost Ukrajiny o další techniku — Schůzky nově zvoleného prezidenta — Provoz prezidentské kanceláře — Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu — Stížnosti na sázky na Andreje Babiše — Generální stávka ve Francii kvůli penzím — Pololetní hodnocení žáků a studentů — Soud projedná výrok Ladislava Vrabela — Dopravní komplikace kvůli počasí — Index vnímání korupce za r. 2022 — Uzavření restaurací mimo sezonu — Zpoždění ve výplatě dávek — Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022 — Přibývá zájemců o pomoc — Stávka zaměstnanců firmy Nexen — Rok veterinárního dozoru — Útok na pákistánskou mešitu — Výroční propad britské ekonomiky — Soud v kauze sportovních dotací — Vážné nehody kvůli mikrospánku — Zrušení části zákona o advokacii — Zahájení stavby památníku v Letech — Zásoby plynu v Evropě — Unikátní most přes řeku Moravu — Ocenění Pečovatel roku — Český zástupce v Eurovizi

                                      31. 1. 2023 na ČT1
                                      Stopáž54 minut

                                      31. leden

                                      Znakový jazyk a skryté titulky

                                      31. 1. 2023 na ČT24

                                      Události na sociálních sítích

                                      Napište nám