Události

26. březen 2020

54 minut

26. březen 2020

Obsah dílu

Dopad karantény na ekonomiku — Přímá podpora pro živnostníky — Peníze pro zemědělství — ČNB stabilizuje korunu — Koronavirus v ČR — Šíření nákazy v domovech pro seniory — Okolnosti úmrtí seniora — Přibývá pacientů i otestovaných — Vývoj epidemie v Česku — Pravidla tzv. chytré karantény — Potvrzená infekce u prodavačky v Uherském Brodu — Karanténa radních Plzeňského kraje — Kdy se zruší některá omezení — Prodejny potravin — Nová pravidla pro tzv. pendlery — Vytížená informační linka 1212 — Počet dopravních nehod — Ceny pohonných hmot — Kolony u hranic se Slovenskem — 25 let od vzniku Schengenského prostoru — Světový boj proti koronaviru — Nízké počty nakažených na Slovensku — Bilance šíření koronaviru — Belgie ochromená nákazou — Závěry mimořádného summitu EU — Izolace v Temelíně — Literární svět v ohrožení — Česká pomoc Itálii — Virtuální návštěvy v domovech pro seniory — Medici v první linii — Děkovná videa z Uničova — Opravy na D1 — Boko Haram prohlubuje krizi v Africe — Soud s pachatelem útoků na mešity — Muž s rouškou přepadl čerpací stanici — Odvolací soud o výrocích bývalého tajemníka SPD — Vlci a rysové v Beskydech — Před začátkem 125. sezony České filharmonie — Koronavirus v ČR

Části dílu

00:38
Dopad karantény na ekonomiku
  Pandemie koronaviru se šíří a dopady na hospodářství budou obrovské. Česká národní banka dnes oznámila, že čeká silnou recesi. Vláda představila další plán, jak ekonomice pomoci.
  01:28
  Přímá podpora pro živnostníky
   Mimořádnou 15tis. měsíční podporu budou živnostníci dostávat po celou dobu omezení jejich podnikání. Vláda dnes zároveň potvrdila, že živnostníci starající se o školáky budou po dobu uzavření škol dostávat denní ošetřovné ve výši 424 korun.
   05:06
   Peníze pro zemědělství
    Další peníze vláda schválila pro zemědělce. Víc než tři miliardy korun mají jít na podporu potravinové soběstačnbosti.
    05:25
    ČNB stabilizuje korunu
     Česká národní banka dnes opět snížila základní úrokovou sazbu - tentokrát o třičtvrtě procentního bodu - na jedno procento. To je o něco více než analytikové předpokládali. Současně banka uvedla, že je připravena v opatřeních pokračovat.
     08:15
     Koronavirus v ČR
      A tady jsou podrobná data o nákaze koronavirem v Česku - potvrzených je celkem 1 925 případů. Zemřel už 9. člověk a zůstává 10 uzdravených.
      09:15
      Šíření nákazy v domovech pro seniory
       Asi největším problémem je teď nákaza v domovech pro seniory. Zasáhla je na řadě míst - v Českém Dubu, Litoměřicích, Českém Krumlově i v Praze.
       12:14
       Okolnosti úmrtí seniora
        Živý vstup redaktora Vlastmila Weinera.
        13:43
        Přibývá pacientů i otestovaných
         Ve srovnání s předešlými dny včera výrazně přibylo i lidí s prokázanou nákazou. Vzrostl ale i počet provedených testů. Na některá místa stále mohou chodit i lidi bez doporučení lékařů.
         15:31
         Vývoj epidemie v Česku
          Hostem Událostí je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch /nestr. za ANO/.
          18:27
          Pravidla tzv. chytré karantény
           Vláda chce po Velikonocích začít s takzvanou inteligentní karanténou. Pomocí údajů z mobilů a platebních karet bude rychle dohledávat, kde se nakažení pohybovali v posledních pěti dnech.
           20:48
           Potvrzená infekce u prodavačky v Uherském Brodu
            Hygienici pátrají po možných dalších nakažených v souvislosti s drobnou prodejnou potravin U Sládků na okraji Uherského Brodu. Lidé, kteří tam od 1. do 14. března nakupovali a pociťují dýchací potíže, se mají hlásit Krajské hygienické stanici.
            21:30
            Karanténa radních Plzeňského kraje
             Vedení Plzeňského kraje je od dnešního rána v karanténě. Členka jeho rady totiž měla pozitivní test na koronavirus. Karanténu hygienici nařídili všem členům rady a zastupitelstva se kterými přišla do styku a to včetně hejtmana Josefa Bernarda.
             22:04
             Kdy se zruší některá omezení
              Vláda hodlá rušit některá stávající omezení jen za předpokladu, že je lidé teď budou důsledně dodržovat. Podle šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly se stále objevují případy setkávání lidí bez roušek – třeba stavebních dělníků.
              22:47
              Prodejny potravin
               Některá opatření ale vláda upravila - například: samoobsluhy s potravinami musejí od zítřka rozdávat zákazníkům jednorázové rukavice nebo jinou ochranu rukou – třeba mikrotenové sáčky.
               24:03
               Nová pravidla pro tzv. pendlery
                Ode dneška taky platí přísnější pravidla pro pendlery. Pokud chtějí dál pracovat v zahraničí, musí tam nějaký čas zůstat. Po každém návratu je čeká dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají zdravotníci nebo záchranáři.
                26:37
                Vytížená informační linka 1212
                 Už více než deset dní fungují napříč republikou speciální informační centra kvůli koronaviru. Zatímco na celostátní infolince 1212 hovorů i odborníků přibývá, nápor na krajské infolinky se většinou snížil.
                 28:28
                 Počet dopravních nehod
                  Nouzový stav s omezením volného pohybu o polovinu snížil počet dopravních nehod. Lidé méně jezdí a za minulý týden bourali v Česku zhruba tisíckrát.
                  30:30
                  Ceny pohonných hmot
                   Pohonné hmoty dál výrazně zlevňují. Cena Naturalu 95 klesla za poslední týden na 28 korun a 83 haléřů za litr – to je nejméně za bezmála čtyři roky.
                   30:50
                   Kolony u hranic se Slovenskem
                    Na dálnici D2 u hraničního přechodu se Slovenskem se dneska znovu tvořily kolony kamionů. V nejhorších chvílích sahaly nesouvisle až k 41. kilometru
                    31:23
                    25 let od vzniku Schengenského prostoru
                     Cestování bez pasů, kontrol a složitých víz neboli Schengenský prostor. Před 25 lety se jako první připojily Německo, Francie, země Beneluxu, Španělsko a Portugalsko. Území volného pohybu od té doby rostlo, ale spolu s tím taky komplikace.
                     33:47
                     Světový boj proti koronaviru
                      Zatímco původce epidemie - Čína - se alespoň podle oficiálních informací vydává do post-nákazové éry, počty obětí v dalších částech světa výrazně rostou. Nejen v Itálii, Španělsku a Spojených státech, ale také ve Francii.
                      36:33
                      Nízké počty nakažených na Slovensku
                       Tři týdny od zachycení prvního případu eviduje Slovensko jen 226 lidí, kteří se nemocí nakazili. Dva lidé se vyléčili, země zatím nehlásí žádnou oběť COVIDu-19. Čerstvě sestavená vláda připouští, že dosud se málo testovalo, a chce to změnit.
                       38:18
                       Bilance šíření koronaviru
                        A teď pohled na celosvětová čísla. Obětí koronaviru je už víc než 23 tisíc. Počet aktuálně nakažených přesáhl 360 tisíc. Vyléčilo se přes 120 tisíc.
                        39:47
                        Belgie ochromená nákazou
                         V Belgii se rychle rozjíždí pandemická krize. Její úřady hlasí za 24 hodin: 220 nových obětí a dalších 2 652 nakažených. Země doplácí na vleklou politickou krizi, kvůli které se vyhlášení přísných opatření opozdilo o cenné dny.
                         41:30
                         Závěry mimořádného summitu EU
                          Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
                          45:08
                          Izolace v Temelíně
                           Jaderná elektrárna Temelín zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. Dnes je přímo na místě zkontrolovali i hygienici.
                           45:44
                           Literární svět v ohrožení
                            Zatímco potraviny mají stále otevřeno, prodejny s potravou pro duši nikoliv. Vyhladovělý knižní trh volá o pomoc. Nakladatelé, distributoři a knihkupci v otevřeném dopise žádají premiéra o peníze na záchranu literárního provozu.
                            48:00
                            Česká pomoc Itálii
                             Česko nabídlo Itálii a Španělsku 10 tisíc ochranných obleků pro zdravotnický personál. Pomoc pro nejpostiženější evropské země potvrdil ministr vnitra. Šéf resortu zahraničí zase připustil vyslání lékařských týmů na jih Evropy.
                             48:22
                             Virtuální návštěvy v domovech pro seniory
                              Videhovory a on-line přenosy všech aktivit jako náhradu za zakázané návštěvy nabídla lidem síť pečovatelských center Clementas. Ta se stará mimo jiné i o pacienty s Alzheimerovou chorobou.
                              50:03
                              Medici v první linii
                               Donedávna studenti – teď nasazení v první linii. Medici pomáhají třeba v pražských nemocnicích Na Bulovce nebo v Motole. Mnozí z nich jsou přímo u testování. Jak vypadá jejich směna? Natočili sami.
                               51:43
                               Děkovná videa z Uničova
                                Zatím do 30. března musejí být v izolaci obyvatelé Litovle a Uničova na Olomoucku. Jediná společenská akce, která je v oblasti možná, je večerní veřejný potlesk jako poděkování obyvatel z uzavřených domů.
                                52:22
                                Opravy na D1
                                 Živý vstup redaktora Daniela Zacha.
                                 53:24
                                 Boko Haram prohlubuje krizi v Africe
                                  Stran světové pozornosti graduje obří humanitární krize ve střední Africe. Extremistická organizace Boko Haram, napojená na samozvaný Islámský stát, povraždila 92 vojáků Čadu.
                                  54:56
                                  Soud s pachatelem útoků na mešity
                                   Pachatel teroristického útoku na novozélandské mešity loni v březnu uznal svou vinu. Obžalovaný je z vraždy 51 lidí a z pokusu o vraždu dalších čtyřiceti.
                                   55:15
                                   Muž s rouškou přepadl čerpací stanici
                                    Lupič maskovaný rouškou přepadl čerpací stanici v Rozhovicích na Chrduimsku, policie po něm pátrá.
                                    55:33
                                    Odvolací soud o výrocích bývalého tajemníka SPD
                                     Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého tajemníka hnutí SPD Jaroslava Staníka. Za podněcování k nenávisti a schvalování genocidy dostal roční podmínku a pokutu 70 tisíc korun.
                                     55:53
                                     Vlci a rysové v Beskydech
                                      Přírodovědci potvrdili v Beskydech výskyt smečky vlků a několika rysů. Naopak důkazy o přítomnosti medvědů už letos nenašly. Vloni se v oblasti pohybovali dva medvědi.
                                      56:06
                                      Před začátkem 125. sezony České filharmonie
                                       Česká filharmonie v září vstoupí do 125. sezony. Šéfdirigent Semjon Byčkov se zaměří na hudbu Dvořáka, hostující dirigenti Tomáš Netopil a Jakub Hrůša pak na díla Smetany, Suka, Janáčka nebo Martinů.
                                       56:27
                                       Koronavirus v ČR
                                        Na závěr pravidelné shrnutí - Česko eviduje celkem 1654 potvrzených případů koronaviru, 6 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo.
                                        Přehrát celé video
                                        Stopáž54 minut
                                        Další díl
                                        27. březen 2020

                                        Přehled dílů

                                        Stopáž54 minut

                                        18. květen

                                        Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                                        Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        18. květen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        17. květen

                                        Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                                        Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        17. květen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                                        Stopáž54 minut

                                        16. květen

                                        Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                        Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                        Stopáž54 minut

                                        16. květen

                                        Ve znakovém jazyce

                                        Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                                        Události na sociálních sítích

                                        Napište nám