56 minut

23. březen 2020

Obsah dílu

První oběť koronaviru — Pacienti mezi klienty LDN — Koronavirus v ČR — Covid-19 u zdravotníků — Co dělá virus v těle — Co má vliv na zvládnutí nákazy — Prodloužení omezeného pohybu — Další opatření proti postupující nákaze — Hlavní opatření proti šíření nákazy — Uzavřené a liduprázdné Česko — Opatření proti šíření nákazy — Nejistota pro školáky a studenty — Úlevy pro podnikatele a nový schodek — Žádost části odborů o zastavení výroby — Koruna dál slábne — Dodávky roušek a respirátorů zdravotníkům — Odklady operací a návštěv u lékaře — Autobus s rouškami do Itálie — Chybovost rychlotestů z Číny — První rouškomat v Česku — Pošťáci donesou důchody — Německo zpřísňuje opatření — Bilance šíření koronaviru — Krizová situace v Itálii — Návrat cizinců do vlasti — Tisíce Čechů chtějí ze zahraničí — Spor o výrobu dezinfekce — Těšín znovu rozdělila hranice — Doporučení provozovatelům veřejných vodovodů — Senioři pomáhají v těžkých časech — 3D tisk ochranných pomůcek — Jarní mrazy zhorší úrodu — Doplacení náhrad odsouzenému D. Rathovi — Dluh vůči zahraničí — Chorvatsko po zemětřesení — Koronavirus v ČR - shrnutí

Části dílu

00:38
První oběť koronaviru
  Česko má první oběť koronaviru. Včera večer zemřel v pražské Nemocnici na Bulovce 95letý muž. Podle lékařů trpěl řadou zejména srdečních onemocnění, která průběh nákazy obecně komplikují.
  01:21
  Pacienti mezi klienty LDN
   Pacient se zřejmě infikoval v léčebně dlouhodobě nemocných. Tam byl hospitalizovaný kvůli řadě chorob. Nakažení jsou i dva muži, kteří s ním byli na pokoji.
   04:11
   Koronavirus v ČR
    Zopakujme si hlavní data: aktuálně potvrzených je 1236 případů nákazy, jeden člověk zemřel, počet uzdravených dnes stoupl na sedm. Zdravotníci otestovali dohromady přes 17 tisíc lidí.
    05:02
    Covid-19 u zdravotníků
     Vstup redaktora Jiřího Šímy.
     06:15
     Co dělá virus v těle
      Když se virus dostane do těla, chová se u různých lidí různě. Záleží i na množství viru, které se dostane do organismu.
      07:48
      Co má vliv na zvládnutí nákazy
       Poměr nakažených a obětí se ve světě výrazně liší. Může za to i stáří populace, stav zdravotnictví nebo strategie v boji s koronavirem. Světová zdravotnická organizace vyzývá k důslednému testování.
       09:58
       Prodloužení omezeného pohybu
        Mimořádná opatření v Česku pokračují. Omezení volného pohybu osob, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, dnes vláda prodloužila o další týden.
        10:28
        Další opatření proti postupující nákaze
         Vláda tedy znovu zpřísnila i pravidla pro lidi zaměstnané za hranicemi. Pokud chtějí nadále pracovat v Rakousku nebo Německu, mají si tam zajistit podle dnešního rozhodnutí kabinetu ubytování, nejlépe na tři týdny.
         11:06
         Hlavní opatření proti šíření nákazy
          Opatření, kterými se vláda zabývala, je řada - tady jsou ta základní přehledně.
          12:01
          Uzavřené a liduprázdné Česko
           Vlaky, autobusy i městská doprava dál omezují spoje napříč celou republikou. Většinou přecházejí na prázdninové jízdní řády.
           14:06
           Opatření proti šíření nákazy
            Hostem Událostí je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
            17:41
            Nejistota pro školáky a studenty
             Koronavirus odkládá přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia. Schválila to vláda, návrh posoudí sněmovna. Školy zůstávají zavřené a zatím to tak zůstane. Testy by začaly dva týdny po obnovení výuky.
             20:12
             Úlevy pro podnikatele a nový schodek
              OECD odhaduje na roky dobu zotavení světové ekonomiky z krize kolem koronaviru. Virus už teď podle organizace způsobil větší hospodářský šok než finanční krize.
              23:24
              Žádost části odborů o zastavení výroby
               Zastavení výroby nejméně na dva týdny žádají odboráři v elektrotechnické firmě Foxconn v Pardubicích. Svoji výzvou předběhli největší odborový svaz Kovo, který přišel se stejným návrhem.
               24:00
               Koruna dál slábne
                24:15
                Dodávky roušek a respirátorů zdravotníkům
                 Miliony ochranných pomůcek, které přiletěly z Číny, už jsou v jednotlivých krajích. Ty je předávají nemocnicím, lékařům nebo sociálním službám. Často vystačí jen na pár dní. V plánu jsou další letecké dodávky.
                 26:58
                 Odklady operací a návštěv u lékaře
                  Nedostatek respirátorů i dál řeší ambulantní lékaři. Řada z nich funguje v omezeném provozu. Pacienty, kteří nemají akutní potíže, přeobjednávají.
                  29:19
                  Autobus s rouškami do Itálie
                   Z Česka odjel ráno autobus, který veze Itálii 110 tisíc roušek - je to náhrada za ochranné pomůcky, které minulý týden zabavili celníci ve skladu v Lovosicích. Některé byly původně čínským darem Itálii.
                   29:41
                   Chybovost rychlotestů z Číny
                    Po celém Česku přibývá odběrových míst - někde i s využitím rychlotestů. Podle zkušenosti moravskoslezských hygieniků je ale jejich chybovost významná. A pro odhalení onemocnění v počáteční fázi nejsou vhodné.
                    31:56
                    První rouškomat v Česku
                     V Česku vznikají první rouškomaty. Třeba ve Vyškově. Lidé si v nich místo drobného občerstvení koupí látkovou roušku. Konkrétně ve Vyškově za každý kus zaplatí 50 korun. Tato částka pak skončí v plné výši na charitě.
                     32:29
                     Pošťáci donesou důchody
                      Česká pošta ode dneška nosí důchody všem seniorům. Už dřív takhle roznášela každý výplatní den víc než čtyřicet tisíc plateb – teď se číslo téměř zdvojnásobí. Přidají se k nim i ty, které si lidé vyzvedávali na přepážce.
                      34:28
                      Německo zpřísňuje opatření
                       Sousední Německo má čtvrtý nejvyšší počet nakažených – k dnešnímu ránu překročil 22 tisíc. Obětí je bezmála sto. Vláda tvrdě omezuje shromažďování na veřejnosti. Povinnost nosit roušky ale v Německu zatím neplatí.
                       36:48
                       Bilance šíření koronaviru
                        38:22
                        Krizová situace v Itálii
                         Kritická zůstává situace v Itálii, hned po Číně druhé nejhůř postižené zemi. Počet nemocných se tam už vyšplhal na 59 tisíc, obětí je 7024. Skoro pět a půl tisíce lidí se uzdravilo.
                         40:32
                         Návrat cizinců do vlasti
                          Státy Evropské unie koordinují návrat svých občanů, kteří kvůli pandemii uvázli v zahraničí. Během odpolední videokonference se ministři zahraničí sedmadvacítky shodli, že nejtěžší to je z Jižní Ameriky a Jihovýchodní Asie.
                          41:25
                          Tisíce Čechů chtějí ze zahraničí
                           Každý den se na ministerstvo zahraničních věcí obracejí další stovky českých občanů, kteří se chtějí vrátit z ciziny. Po celém světě jich je zhruba 20 tisíc. Tisíce dalších už jsou zpět ve vlasti.
                           43:30
                           Spor o výrobu dezinfekce
                            Velkou pozornost, hlavně na sociálních sítích, dnes vzbudil spor lihovaru z Boršice u Blatnice a celníků o výrobu dezinfekce. Firma vyrobila 30 litrů dezinfekčního gelu z potravinářského lihu, na který se nevztahuje spotřební daň.
                            44:14
                            Těšín znovu rozdělila hranice
                             Češi a Poláci si posílají dojemné vzkazy přes řeku Olši, která protéká Těšínem. Město, které dříve opakovaně rozdělila politika, teď rozdělil koronavirus. Kvůli ochraně zdraví obyvatelstva stojí na obou stranách řeky hlídky policie.
                             45:45
                             Doporučení provozovatelům veřejných vodovodů
                              46:20
                              Senioři pomáhají v těžkých časech
                               Sami jsou ohrožení, přesto se rozhodli pomáhat. Senioři nemají vycházet, a tak třeba šijí roušky. Zásobují jimi sousedy i nemocnice. A někteří nabízejí i dlouholeté pracovní zkušenosti - například zdravotní sestry.
                               48:12
                               3D tisk ochranných pomůcek
                                Česko by mohlo být soběstačné při výrobě respirátorů třídy FFP3, které jsou nejúčinnější ochranou před koronavirem. Opakovaně použitelné masky pro zdravotníky v první linii je možné ihned vyrábět pomocí 3D tiskáren a brzy může začít i sériová výroba.
                                50:59
                                Jarní mrazy zhorší úrodu
                                 Česko se podle všeho musí připravit na horší úrodu některého ovoce. S astronomickým jarem udeřily noční mrazy. Pod nulou bylo v noci na celém území.
                                 52:45
                                 Doplacení náhrad odsouzenému D. Rathovi
                                  Když byl David Rath ve vazbě, měl jako poslanec vedle platu nárok i na paušální náhrady, třeba ošatné, stravné nebo dopravu. Sněmovna u soudu neuspěla s dovoláním proti rozhodnutí, podle kterého musela odsouzenému politikovi doplatit 280 tisíc korun.
                                  53:08
                                  Dluh vůči zahraničí
                                   Česko si v cizině půjčuje míň peněz. Zahraniční dluh klesl za loňský rok o 29 miliard na 4 biliony a 384 miliard korun. Přes 40 procent sumy připadá na banky - na vládu pak necelých 16 procent závazků.
                                   53:27
                                   Chorvatsko po zemětřesení
                                    53:51
                                    Koronavirus v ČR - shrnutí
                                     Přehrát celé video
                                     Stopáž57 minut
                                     Další díl
                                     24. březen 2020

                                     Přehled dílů

                                     Stopáž54 minut

                                     22. únor

                                     22. 2. 2024 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     22. únor

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     22. 2. 2024 na ČT24
                                     Stopáž54 minut

                                     21. únor

                                     Realitní trh — Rostoucí ceny nemovitostí — Ceny nemovitostí — Dostupnost bydlení — Unijní sankce proti Rusku — Předvolávání ruských velvyslanců — Jednání o reformě penzí — Jednání o důchodové reformě — Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny — Šet let od vraždy Kuciaka a Kušnírové — Růst německé ekonomiky — Česká studentská filharmonie pod vedením Hrůši — Německo nabízí Česku tanky — Vyšetřování korupce v Krajské zdravotní — Vyšetřování pádu domu v Kolíně — Opravy kostela sv. Jakuba v Brně — Léčba malého Martina — Kampaň proti domácímu násilí — Šíření černého kašle — Příznaky černého kašle — Chřipková epidemie — Soudní spory bývalých klientů H-Systemu — Přihlášky na střední školy — Soud o vydání Assange — Stávka čínských dělníků — Změna majitelů Smartwings — Retrogaming ve Vsetíně — Problémy ostravské huti Liberty — Angolský prezident v Praze — Izraelský parlament proti vzniku Palestiny — Spalovna komunálního odpadu na Táborsku — Rekultivace lomu ČSA — Divadelní hra o Davidu Beckhamovi — 35 let od posledního odsouzení V. Havla — Lyžařské zájezdy bez sněhu

                                     21. 2. 2024 na ČT1
                                     Stopáž54 minut

                                     21. únor

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     21. 2. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     20. únor

                                     Velitelské shromáždění — Priority české armády — Výdaje ČR na obranu — Boje na Ukrajině — Nákup munice pro Ukrajinu — Von der Leyenová chce opět do čela Evropské komise — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Podávání přihlášek na střední školy — Financování regionálního školství — Zásah v Krajské zdravotní — Výtvarné ztvárnění sportu — Zkrácené úvazky pro důchodce — Hlasování maďarského parlamentu o členství Švédska v NATO — Dvě stě let o pojmenování prvního dinosaura — Posouzení lanovky z Podbaby do Troji — Výbuch v Horšovském Týně — Testování Neuralinku — Pomoc lidem se závislostmi — Posilování armády — Situace v Evropě — Nové klidové lokality na Šumavě — Soud o vydání Julia Assange — Protest zemědělců v Polsku — Trest pro Jaroslava Popelku — Jednání Rady bezpečnosti o situaci v Gaze — Přísnější pravidla pro demonstrace v Británii — Zabezpečení svahu u Brandýsa nad Orlicí — Sršeň asijská — Archeologický výzkum na východě Čech — Zaměstnávání lidí z Ukrajiny — Nevhodné podmínky na ubytovnách — Tahiti proti olympijské soutěži

                                     20. 2. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     20. únor

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     20. 2. 2024 na ČT24
                                     Stopáž55 minut

                                     19. únor

                                     Protest zemědělců v Praze — Požadavky protestujících zemědělců — Důvody k protestu — Další chystané protesty — Okolnosti smrti Alexeje Navalného — Ministři zahraničí EU jednali v Bruselu — Hořící halda v Ostravě — Policejní vyšetřování v Krajské zdravotní — Ceny BAFTA — Situace v Pásmu Gazy — Dva roky protiruských sankcí — Renovace nádraží ve Františkových Lázních — Nečas neuspěl s dovoláním — Model umělé inteligence generující videa — Čínský lunární Nový rok — Pobyt rodičů s dětmi v nemocnicích — Pocta Jaromíru Jágrovi v Pittsburghu — Vyřazení dresu s číslem 68 — Projev Jágra v Pittsburghu — Dlouholetí vrcholoví sportovci — Dlouholetí čeští sportovci — Boje o Avdijivku — Boje na Ukrajině — Policie pátrá po podvodnících — Zájem o rekvalifikační kurzy — Budoucí sestava Evropské komise — Začátek semestru na Filozofické fakultě v Praze — Uzavřená Eiffelova věž — Sanace skály v Brandýse nad Orlicí — Poslední hodiny k podání přihlášky na SŠ — Situace v Liberty Ostrava — Úbytek návštěvníků hor — Sto let od narození Františka Vláčila

                                     19. 2. 2024 na ČT1
                                     Stopáž55 minut

                                     19. únor

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     19. 2. 2024 na ČT24
                                     Stopáž49 minut

                                     18. únor

                                     Letošní růst mezd — Komu porostou výdělky — Vývoj růstu mezd — Vojenská pomoc Ukrajině — Druhá nemocnice v Pásmu Gazy mimo provoz — Pondělní protest zemědělců v Praze — Ministr zemědělství po protestech — Pojištění bydlení a úhrady škod — Zatýkání v Rusku na pietních akcích za Navalného — Smog v Katovicích — Nový animovaný film podle Goldlamovy povídky — Debata o předčasných důchodech pro náročné profese — Vývoj kurzu české měny — Operovaný chlapec zpět v Česku — Požár autobusu s hokejisty — Předčasné teplo škodí zemědělské úrodě — Přetížené urgentní přijmy kvůli odkladným výkonům — Pohotovosti v ČR — Vytíženost pohotovostí a záchranné služby — Kritika ministra Beka od krajů — Pomoc Hřensku bez turistů — Potyčka Eritrejců v Haagu — Turecké snahy o návrácení památky — Mistrovství světa v biatlonu — Propalestinská demonstrace v Praze — Debata o zjednodušení administrativy pro lidi i firmy — Výstava orchidejí v Českých Budějovicích — Záchrana pokusných psů

                                     18. 2. 2024 na ČT1
                                     Stopáž49 minut

                                     18. únor

                                     Znakový jazyk a skryté titulky

                                     18. 2. 2024 na ČT24

                                     Události na sociálních sítích

                                     Napište nám