Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Nehlasování o brexitu

Nehlasování o brexitu

Další porážka britského premiéra v parlamentu. Boris Johnson chtěl, aby dnes poslanci závazně hlasovali o nové brexitové dohodě, kterou vyjednal minulý týden na summitu Evropské unie. Jenže předseda parlamentu John Bercow rozhodl jinak.

O brexitu rozhodne parlament

O brexitu rozhodne parlament

Předseda sněmovny dodal, že pokud má britská vláda dost hlasů, nic jí nebrání v tom, aby tento týden prosadila svoji dohodu. Zásadní hlasování se tak přesouvá na zítřek. Britští poslanci budou rozhodovat o legislativě potřebné k brexitu.

Reakce v Londýně i Bruselu

Reakce v Londýně i Bruselu

Živý vstup Bohumila Vostala a Lukáše Dolanského.

Registrace do mýtného systému

Registrace do mýtného systému

Do nového mýtného systému dopravci zatím registrovali něco málo přes osmdesát tisíc vozů. To je zhruba čtvrtina z očekávaného počtu. Ostrý provoz přitom začne prvního prosince.

Odhalené přípravy na kyberútok

Odhalené přípravy na kyberútok

Živý vstup Pavla Schröttera.

Pochybení stran

Pochybení stran

Hnutí SPD podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí chybovalo při kampani u voleb do sněmovny v roce 2017. Kontroloři zjistili celkem 17 nedostatků.

Obžalovaný Kočner

Obžalovaný Kočner

Dvacet měsíců po nájemné vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se případ posouvá k soudu. Prokurátor obžaloval čtyři lidi, včetně podnikatele Mariána Kočnera, kterého policie označila za objednatele. Hrozí jim až doživotí.

Začerněné noviny

Začerněné noviny

Australské noviny vyšly se začerněnými titulními stranami. Redakce tak protestují proti omezování přístupu k informacím. Podle nových zákonů jim je úřady mohou odepřít s odvoláním na bezpečnost.

Vlakové jízdné v Olomouckém kraji

Vlakové jízdné v Olomouckém kraji

Živý vstup Dušana Gavendy.

Odškodnění za mrazy

Odškodnění za mrazy

Ovocnáři mohou ode dneška žádat o náhradu ztrát, které jim způsobily jarní mrazy. Na podání žádosti u intervenčního fondu mají osm dní.

Ceny ministerstva kultury

Ceny ministerstva kultury

Architektura, divadlo, hudba nebo literatura – významné osobnosti nejen z těchto odvětví ocenil ministr kultury Lubomír Zaorálek. Státní cenu za literaturu si odnesl Karol Sidon, za překlad Anna Kareninová. In memoriam byl oceněn kameraman Jaroslav Kučera.

Kottovi ve vězení

Kottovi ve vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení – každý z nich si má za korupci kolem středočeských zakázek odpykat šestiletý trest. Bývalý poslanec ODS a někdejší ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku přijali úplatky ve výši 17 milionů korun.

Víc Čechů spoří na penzi

Víc Čechů spoří na penzi

Lidí s penzijním spořením přibylo. Stalo se to poprvé od roku 2013. Dohromady si na penzi ukládá skoro 4 a půl milionu Čechů. To je o osm tisíc víc než na konci loňského roku.

Odzbrojení objetím

Odzbrojení objetím

Rychlou a citlivou reakcí pomohl trenér na střední škole v Oregonu předejít tragédii. Odzbrojil studenta, který dovnitř vešel s puškou. Psychicky nemocného mladíka pak držel v objetí, dokud nepřijela policie. Incident se stal už v květnu.

Ucpaná železnice

Ucpaná železnice

Nákladní vlaky na klíčové mezinárodní trati do Německa a dál na sever Evropy čekají v Děčíně v mnohahodinových frontách. Na dvacet let starém koridoru dělníci mění koleje, a tak soupravy jezdí jen po jedné.

Sucho ustoupilo

Sucho ustoupilo

Díky dešti a chladnějšímu září se hladina podzemních vod vrátila k normálu už na čtvrtině území Česka.

Soud kvůli přepadení benzinky

Soud kvůli přepadení benzinky

Výjimečný trest za vraždu pumpařky v Nelahozevsi navrhl dnes u soudu státní zástupce pro Davida Šindlera. Muž podle obžaloby loni v prosinci přepadl benzinovou stanici a zastřelil její obsluhu. Rozsudek soud vynese v pátek.

Transport bijícího srdce

Transport bijícího srdce

Zásadní posun v kvalitě transplantací srdce v Česku. Lékaři z pražského IKEMu začátkem měsíce jako první v zemi použili novou metodu – transport bijícího srdce. Ta umožňuje orgán převážet v co nejpřirozenějších podmínkách.

Budoucnost a minulost transplantace orgánů

Budoucnost a minulost transplantace orgánů

První lidský orgán, který se lékařům podařilo transplantovat, byly ledviny. A to i v někdejším Československu – konkrétně v 60. letech. V současnosti překračují orgány určené k transplantaci i hranice.

Logistika transplantací

Logistika transplantací

Kromě lékařů a sester se do transplantace zapojují laboranti, koordinátoři, řidiči nebo piloti. Na převoz je 4 až 24 hodin – podle typu orgánu. Ten cestuje ve sterilních obalech a v tepelně izolovaném boxu.

Rozšíření letiště

Rozšíření letiště

Letiště Václava Havla v Praze bude větší. V roce 2035 by jím mohlo projít až 23 milionů cestujících. Letos to bude necelých 18. Stavba nového terminálu by měla začít za pět let. Plán počítá také s velkokapacitními parkovacími domy a hotelem.

Protesty v Chile

Protesty v Chile

Nejméně 11 obětí už mají masové protesty v Chile. Rozpoutalo je zdražení jízdenek na metro v hlavním městě. Násilnosti se ale rozšířily po celé zemi – úřady v pěti regionech kvůli nim vyhlásily výjimečný stav.

Kanadské volby

Kanadské volby

Kanada právě volí nový parlament. Liberálové premiéra Justina Trudeaua v něm podle průzkumů neudrží většinu. Zemi proto nejspíš povede menšinový kabinet. Hlasování rozhodne, zda ho bude sestavovat Trudeau, nebo šéf dnes opozičních konzervativců.

Nástrahy v podobě hřebíků a vrutů ohrožují řidiče v Pelhřimově

Nástrahy v podobě hřebíků a vrutů ohrožují řidiče v Pelhřimově

Policie už je na stopě pachateli, který po silnicích ve městě rozmisťuje jablka nebo piškoty s hřebíky a vruty.

Změny na Václavském náměstí

Změny na Václavském náměstí

Tramvaje budou na pražském Václavském náměstí po svém návratu do horní části jezdit v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Úpravy by měly začít v roce 2022 a práce mají trvat asi rok.

Sražená zvěř

Sražená zvěř

Při srážkách s auty umírá letos na Šumavě dvakrát více zvěře než v předchozích letech. A to i té vzácné a chráněné. Na silnici už letos zahynula také dvě rysí mláďata. Vedení národního parku chce proto testovat speciální odrazky na stromech.

Stažení kurdských milic

Stažení kurdských milic

Zítra v deset hodin večer místního času vyprší lhůta na stažení kurdských milic YPG ze syrsko-tureckého pohraničí. Turecko hrozí, že pokud se tak nestane, obnoví boje. Ankara připouští, že první fáze takzvané bezpečné zóny bude zhruba 100 km dlouhá.

Česká hlavička

Česká hlavička

Mimořádná vědecká práce v podání středoškoláků. Právě teď přebírá devět nadaných studentů ceny Česká hlavička 2019.

Dopis vnoučeti

Dopis vnoučeti

Šedesát českých seniorů se připojilo k mezinárodnímu projektu Dopis vnoučeti. Smyslem je zjistit, jaký vzkaz chtějí čeští, polští a němečtí zástupci starší generace předat té nejmladší. Nad dopisy dnes poprvé společně diskutovali.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD