Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Jednodenní volby

Jednodenní volby

Už při příštích sněmovních volbách v roce 2021 by se mohlo místo dvou dnů volit pouze jeden den, a to v pátek. Vyplývá to z návrhu ministerstva vnitra, který poslalo do připomínkového řízení. Česká republika by se tím sjednotila s dalšími zeměmim Unie.

Volební změny

Volební změny

O jednotlivých úpravách volebního zákona už debatovali politici napříč stranami v rámci pracovní skupiny. Na jednodenních volbách se strany vesměs shodují. Na čem naopak ne, je třeba možnost korespondenčního hlasování ze zahraničí.

Vyjednávání o turecké invazi

Vyjednávání o turecké invazi

Živý vstup Miroslava Karase a Václava Černohorského.

Obstrukce proti daňovému balíčku

Obstrukce proti daňovému balíčku

Vládě se ani tento pátek zřejmě nepodaří ve sněmovně prosadit daňový balíček, který od ledna počítá se zvýšením spotřebních daní na cigarety a tvrdý alkohol nebo se zdaněním rezerv pojišťoven. Opoziční ODS totiž chystá dlouhé projevy.

Brigádníci na Vánoce

Brigádníci na Vánoce

Přepravní společnosti zahájily vánoční provoz. Největší z nich letos očekávají o svátcích oproti zbytku roku asi dvojnásobné množství balíků – už teď tak začínají nabírat lidi. Na trhu práce je jich nedostatek. A tak si třeba brigádníci výrazně polepší.

Převoz kradených aut do Polska

Převoz kradených aut do Polska

Česká republika slouží zlodějům luxusních aut jako tranzitní země. Většina ukradených vozidel míří z Německa a Rakouska do Polska. Například na Královéhradecku v posledních týdnech policisté zadrželi už pět takových aut.

Ukradená sanitka

Ukradená sanitka

Pět lidí včetně dvou miminek srazil a lehce zranil v norském Oslu muž, který ukradl sanitku. Ozbrojený brokovnicí přemohl posádku a následně ujížděl několik minut, než do něj narazil druhý vůz záchranné služby a zastavil ho.

Osud brexitu

Osud brexitu

Živý vstup Bohumila Vostala.

Evropská reakce na Londýn

Evropská reakce na Londýn

Složitou situaci v Londýně s napětím sledují také v Evropském parlamentu. Právě tam totiž měli už dnes rozvodovou dohodu schvalovat. Nakonec se ale shodli, že Evropa raději počká, až jak dopadne hlasování ve Velké Británii.

Porucha na železnici

Porucha na železnici

Stržené trakční vedení zkomplikovalo provoz vlaků mezi Brnem a Břeclaví. Asi pět hodin se na vytížené trati nejezdilo, odpoledne se provoz vrátil alespoň na jednu kolej. Podle správců železnic osobní vlak zřejmě včas nestáhl sběrač a strhl vedení.

Průzkum o životě před rokem 1989

Průzkum o životě před rokem 1989

38 procent lidí, kteří zažili období před rokem 1989, souhlasí s tím, že za socialismu bylo líp. O něco větší část respondentů nad 40 let vidí dobu komunistické nadvlády jako horší než současnost. Pro společnost Post Bellum to zjistila agentura NMS.

Technika v diktaturách

Technika v diktaturách

Období před rokem 89 mapuje i výstava Technika v diktaturách. Zítra ji Národní technické muzeum otevře pro veřejnost. Ta uvidí třeba přístroje, které napomáhaly fungování komunistického režimu.

Změny v úhradách ve zdravotnictví

Změny v úhradách ve zdravotnictví

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha meziročně zvýší o osm až dvanáct procent.

Naruhito na trůně

Naruhito na trůně

Japonský císař Naruhito formálně nastoupil na trůn. Slavnostního obřadu se zúčastnilo na dva tisíce hostů z celého světa. Českou republiku zastupuje premiér Babiš. Naruhito je 126. císařem z nepřerušené panovnické linie, která vládne už čtrnáct století.

Šéfka Aktipu vystoupila z komory

Šéfka Aktipu vystoupila z komory

Česká lékařská komora se už dál nemůže zabývat kauzou institutu Aktip, ani případně potrestat jeho zakladatelku Jarmilu Klímovou. Ta totiž z komory vystoupila. Učinila tak krátce před tím, než se případem začala zabývat čestná rada této organizace.

Mikroskopické fotky

Mikroskopické fotky

Pohled na svět přes mikroskop – soutěž těchto snímků letos vyhrál záběr fluorescenčního želvího embrya. Uspěl třeba i detailní pohled na pavouka po dvacetinásobném zvětšení.

Chemikálie v řekách

Chemikálie v řekách

Ojedinělá a závažná byla podle vodohospodářů havárie, při které uniklo do potoka v Klatovech několik set litrů chemikálie. Dostala se až do Prahy a dál míří po Labi – koncentrace ale výrazně klesla.

Problém s alkoholem

Problém s alkoholem

Jeden a půl milionu lidí v Česku má problém s alkoholem. Jeho nadměrným pitím si pak způsobují vážné zdravotní komplikace – včetně rakoviny. Škodlivost jeho působení přitom podle průzkumu Národní linky pro odvykání skoro polovina Čechů podceňuje.

Nepít je normální

Nepít je normální

Podle odborníků nejde o to, alkohol lidem zakazovat, ale spíš změnit společenské stereotypy. Tedy odbourat například představu, že je normální se pravidelně opíjet.

Pití v Česku

Pití v Česku

Češi jsou podle odborníků k pití alkoholu extrémně tolerantní. Podle 44 procent lidí má problémy s pitím až ten, kdo vypije víc než tři alkoholické nápoje za den. Zhruba třetina Čechů pak toleruje jeden drink denně.

Výjezdy kvůli alkoholu

Výjezdy kvůli alkoholu

Denně vyjíždějí zachraňovat životy, denně pomáhají v terénu. Často ale kvůli něčemu, co si pacienti sami způsobili. Kvůli alkoholu. Takových pacientů ošetří jen záchranáři v Jihomoravském kraji měsíčně na tři sta.

Pochybení na jatkách

Pochybení na jatkách

Skoro desetina jatek v Česku letos porušila zákon na ochranu zvířat. Zjistili to veterináři během mimořádných kontrol. Minulý týden je nařídil ministr zemědělství poté, co se na internetu objevily záběry zachycující týrání skotu ve Všeticích na Benešovsku

Novoborsko bez vody

Novoborsko bez vody

Živý vstup Jany Šrámkové.

Cena bydlení v Berlíně

Cena bydlení v Berlíně

Berlín schválil strop nájmů pro jeden a půl milionu bytů postavených před rokem 2014. Tamní zastupitelé stanovili, že nájemné se v nich nezvýší dalších pět let. Město tak reagovalo na prudký růst nákladů na bydlení.

Výsledky voleb v Kanadě

Výsledky voleb v Kanadě

Kanadu dál povede premiér Justin Trudeau. Jeho liberálové zůstávají i po pondělních volbách nejsilnější politickou stranou v zemi. V parlamentu ale ztratili většinu. Druhou největší zemi světa proto čeká menšinová vláda.

Platy učitelů

Platy učitelů

O kolik víc budou brát učitelé v příštím roce, ještě jasné není. Jisté ale je, že jejich platy by měly být kvůli reformě financování školství spravedlivější. Teď se totiž liší kraj od kraje a někdy i o tisíce korun.

Lenora po výbuchu

Lenora po výbuchu

Lenora na Prachaticku se stále vzpamatovává z výbuchu, který tam na začátku října úplně zničil jeden dům a dva poškodil. Do jednoho z nich už se obyvatelé vrátili. V dalších bytech začala výměna oken a rozsáhlá sanace.

Tresty za kontaminaci vody

Tresty za kontaminaci vody

Peněžité tresty za kontaminaci vody v Dejvicích a Bubenči. Dva zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací mají zaplatit 140 a 100 tisíc korun. Čtyři roky starý případ uzavřel soud trestním příkazem.

Občan Jones

Občan Jones

Do polských kin míří nový film režisérky Agnieszky Hollandové. Politický thriller Občan Jones vypráví příběh mladého britského novináře, který se světu snažil podat zprávu o ukrajinském hladomoru ve 30. letech minulého století.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD