Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Změny v EET

Změny v EET

Povinnost se na statisíce řemeslníků a dalších drobných živnostníků rozšíří prvního května. Termín vyplývá z uveřejnění normy ve sbírce zákonů.

Certifikáty pro restaurace

Certifikáty pro restaurace

Blíží se konec platnosti prvních certifikátů EET - bezplatně obnovit si je bude muset do konce listopadu přes 50 tisíc podnikatelů. Tedy provozovatelů restaurací, kteří do systému vstoupili v první vlně před třemi lety.

Schvalování rozpočtu

Schvalování rozpočtu

Poslance čeká ve středu schvalování rozpočtu pro příští rok. Vládu při prvním čtení přijde do dolní komory už tradičně podpořit prezident Miloš Zeman. Opozice má k návrhu, který počítá se schodkem 40 miliard korun výhrady a v prvním čtení ho nepodpoří.

Žádost o odklad brexitu

Žádost o odklad brexitu

Živý vstup Bohumila Vostala.

České reakce na brexit

České reakce na brexit

Řada českých politiků se shoduje, že nejlepší možnou variantou by byl brexit s dohodou. A to i za cenu odkladu vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Stahování Kurdů

Stahování Kurdů

Kurdové na severu Sýrie poprvé souhlasili, že vyklidí oblast u hranic s Tureckem, jak to po nich chce Ankara v rámci dohody o příměří. Chtějí ale volnou cestu pro své bojovníky YPG z obléhaných měst ve válečné zóně.

Aukční rekord

Aukční rekord

Živý vstup Vlastimila Weinera.

Další demonstrace v Hongkongu

Další demonstrace v Hongkongu

V Hongkongu dnes opět protestovaly další tisíce lidí. Do ulic proti Pekingu vyšli kromě jiného znovu studenti i starší lidé. Násilné střety policie rozehnala slzným plynem. Na několika místech včetně metra vybuchly zápalné bomby.

Prezident z nemocnice

Prezident z nemocnice

Prezident dnes po čtyřech dnech ukončil rekondiční pobyt v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Jeho mluvčí uvedl, že Miloš Zeman odjel na zámek v Lánech a ve středu vystoupí ve sněmovně ke státnímu rozpočtu.

Byty v Praze

Byty v Praze

V hlavním městě je nedostatek bytů a jejich ceny dál rostou. Podle čerstvé studie mezinárodní firmy KPMG je v Praze celkem 600 tisíc bytů. Neobydlených je 46 tisíc z nich. Jsou třeba v rekonstrukci nebo nepřiznaně pronajímané.

Bourák Ondřeje Trojana

Bourák Ondřeje Trojana

Režisér Ondřej Trojan dotočil film s názvem Bourák. Do hlavní role obsadil svého bratra Ivana. Poslední klapka černé hudební komedie padla tento týden v Rumburku.

České předsednictví EU

České předsednictví EU

Do konce roku se mají podle premiéra Babiše sejít zástupci všech sněmovních stran kvůli českému předsednictví Evropské unii. Opozici vadí, že nemá informace o přípravách ani chystaných prioritách. Kritizuje také snížení rozpočtu na tuto akci.

Říjen 1989

Říjen 1989

V polovině října 1989 bylo pod peticí Několik vět přes 33 000 podpisů. Opoziční skupiny začínaly plánovat společnou akci pro všechny signatáře. A žádaly úřady o povolení demonstrace na pražské Letné 28. října.

Výměna pneumatik

Výměna pneumatik

Na výměnu pneumatik zbývá jedenáct dnů. Ceny těch zimních jsou teď o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Zdražily hlavně menší rozměry do 15 palců. Řidiči si připlatí také za práci - pneuservisy většinou zvedly ceny o pět procent.

Prevence rakoviny prsu

Prevence rakoviny prsu

Úmrtnost na rakovinu prsu v Česku klesá. Nádorové onemocnění se daří odhalovat včas i díky screeningu, který ročně absolvuje 700 tisíc žen hlavně ve zralém věku.

19hodinový let

19hodinový let

Qantas dokončil druhý nejdelší let s lidmi v historii. Trval 19 hodin a 15 minut. Letělo se z New Yorku do Sydney.

Přemnožená zvěř

Přemnožená zvěř

Zemědělci si stěžují na přemnoženou zvěř - působí jim škody na polích. Nejde jen o divoká prasata, ale i jeleny nebo srnce. Podle farmářů za to může nedostatečná evidence a regulace spárkaté zvěře.

Cena tepla

Cena tepla

Řada domácností si v začínající sezoně připlatí za teplo. Pociťují to například už ty, které topí uhlím a v těchto dnech kupují zásoby na zimu.

Uhlí zdražuje

Uhlí zdražuje

Růst cen uhlí předpovídali analytici už na začátku roku. I tak vytápění uhlím patří k levnějším možnostem. Tuhá paliva používá zhruba 13 procent domácností. Nejvíc lidí pak spoléhá na teplárny. A i ty zřejmě tuto sezonu zvýší ceny.

Náklady na vyytápění

Náklady na vyytápění

Jaká paliva používají české domácnosti k vytápění? Nejvíc lidí, zhruba dvě pětiny, teplo nakupují. Zemní plyn využívá víc než třetina. Na druhé straně žebříčku stojí elektřina. Tou doma topí necelá desetina lidí.

Začala topná sezona. Někteří lidé ale stále nepožádali o kontrolu kotlů.

Začala topná sezona. Někteří lidé ale stále nepožádali o kontrolu kotlů.

Až čtyři týdny. Tak dlouho mohou čekat lidé, kteří si doposud nepožádali o kontrolu kotlů a komínů. Riskují tím ale vznik požáru a mnohatisícovou pokutu.

Kanadské volby

Kanadské volby

Kanadu čekají zítra parlamentní volby. Už teď je jisté, že ani jedna ze dvou nejsilnějších stran nezíská většinu z 338 křesel. Liberálové vládnoucího premiéra Justina Trudeaua a opoziční Konzervativci proti sobě vedou na Kanadu nezvykle tvrdou kampaň.

Úklid Jizerských hor

Úklid Jizerských hor

Na pět set dobrovolníků vyrazilo o víkendu v Jizerských horách uklízet odpadky. Za dva dny naplnili desítky pytlů. Většina lidí sbírala smetí u hlavních turistických tras.

Odškodnění za Lidové domky

Odškodnění za Lidové domky

Po vzoru H-systemu chtějí i klienti další vytunelované stavební firmy žádat stát o odškodnění. Jde o kauzu firmy Lidové domky, kde lidé přišli o více než padesát milionů korun. Teď viní stát z průtahů ve vyšetřování a ze ztráty ukradeného majetku.

Houby ve vlaku

Houby ve vlaku

Fotky trsu šedých hub vyrůstajícího z podlahy staré soupravy se šíří po Facebooku. A lidé k ní přidávají stovky komentářů. S vtipem zareagoval i sám národní dopravce.

77 let od bitvy u El Alameinu

77 let od bitvy u El Alameinu

Na vojenském hřbitově v egyptském El Alameinu se vzpomínalo na padlé veterány, včetně těch československých. Před 77 lety vyrazili spojenci, pod vedením britské armády, do útoku proti německým a italským vojskům. Bitva definitivně ukončila nacistické plán

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD