Události

15. říjen 2019

48 minut

15. říjen 2019

Obsah dílu

Zrušené zdanění náhrad církvím — Nesouhlas s rozhodnutím Ústavního soudu — Církevní restituce — Reakce KSČM na nález Ústavního soudu — Boje na severu Sýrie — Reakce na uvalené sankce a stahování vojska — Postoj Česka k Sýrii — Závřené obchody o svátcích — Další trest pro Jaroslava Bartáka — Afghánec vraždil u českých hranic — Tresty v kauze lihové mafie — Brexitová jednání před summitem Unie — Závěry policejního vyšetřování nehody na Dunaji — Rozhovory s poustevníky v knize Aleše Palána — Sklizeň obilovin — Poslanci uctili Karla Gotta — Tresty za zmlácení číšníka — Okolnosti nehody na D1 — Okamžiky po nedělní tragické srážce — Jací jsou Češi řidiči? — Vyšetřování neštěstí na D1 — Soud za akci Asanace — Kontrola jatek kvůli brutálnímu zacházení se zvířaty ve Všeticích — Demonstrace v Katalánsku — 100 let generálního štábu armády — 100 let generáního štábu — Vliv Mariana Kočnera na slovenskou justici — 750 let Westminsterského opatství — Konec tzv. buskingu v Praze — Struny podzimu začínají

Části dílu

00:37
Zrušené zdanění náhrad církvím
  Peněžní náhrady, které dostávají církve od státu v rámci restitucí, se danit nebudou. Rozhodl tak Ústavní soud na základě návrhů části senátorů a poslanců.
  01:16
  Nesouhlas s rozhodnutím Ústavního soudu
   Pro vládu znamená rozhodnutí porážku. Zdanění prosadila koalice společně s KSČM a SPD. Podle komunistů je verdikt Ústavního soudu nespravedlivý a zvažují, že se obrátí na evropské instituce.
   04:25
   Církevní restituce
    Zákon o církevních restitucích platí už skoro 7 let. Počítá s tím, že duchovní dostanou od státu nemovitosti v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za budovy nebo pozemky, které stát už vrátit nemůže, mají církve v rozmezí 30 let získat 59 miliard korun.
    05:06
    Reakce KSČM na nález Ústavního soudu
     Hostem Událostí je Vojtěch Filip, předseda KSČM.
     07:40
     Boje na severu Sýrie
      Spojené státy uvalily sankce na Turecko. Prezident Donald Trump o nich rozhodl kvůli ofenzivě Ankary na severu Sýrie, která podle něj ohrožuje civilisty a destabilizuje region.
      10:32
      Reakce na uvalené sankce a stahování vojska
       Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.
       12:07
       Postoj Česka k Sýrii
        Situací na severu Sýrie se odpoledne zabývala i Poslanecká sněmovna.
        12:35
        Závřené obchody o svátcích
         Zákon zakazující prodej o stanovených svátcích bude dál platit. Nově se ale nebude týkat velkoobchodů. Rozhodla tak sněmovna, která přehlasovala Senát.
         14:52
         Další trest pro Jaroslava Bartáka
          Osmiletým trestem ve věznici s ostrahou potrestal liberecký krajský soud Jaroslava Bartáka za plánování vražd a vydírání. Celkem má ve vězení strávit 20 let, už dřív totiž dostal dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek.
          15:22
          Afghánec vraždil u českých hranic
           Ve vazbě skončil Afghánec, který v rakouském Wullowitzu u hranic s Českem zabil jednoho člověka a dalšího pobodal. 33letý muž zaútočil v pondělí nožem na zaměstnance uprchlického centra.
           17:16
           Tresty v kauze lihové mafie
            Devět let a dva měsíce vězení – trest pro Ivana Kováříka, někdejšího správce ostravského skladu šéfa lihové mafie Radka Březiny. Podle Krajského soudu v Olomouci se podílel i na výrobě nezdaněného lihu.
            17:40
            Brexitová jednání před summitem Unie
             Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
             21:51
             Závěry policejního vyšetřování nehody na Dunaji
              Za květnovou srážku na Dunaji v Budapešti nese podle maďarské policie výhradní odpovědnost ukrajinský kapitán větší hotelové lodi. Ta narazila do menšího plavidla.
              22:12
              Rozhovory s poustevníky v knize Aleše Palána
               Jeho tvorba dokazuje, že rychlá doba miluje rozvážné hrdiny. Kniha Aleše Palána Raději zešílet v divočině okouzlila čtenáře příběhy šumavských samotářů. Po velkém ohlasu se spisovatel vydal za dalšímy poustevníky a vydal nové dílo.
               25:13
               Sklizeň obilovin
                Vesměs průměrnou úrodu mají za sebou letos čeští zemědělci. Z aktuálních statistik vyplývá, že obilovin sklidili přes 7 a půl milionů tun - o desetinu víc než vloni.
                26:36
                Poslanci uctili Karla Gotta
                 Minutou ticha za Karla Gotta otevřeli poslanci říjnovou schůzi sněmovny. Předseda Radek Vondráček chtěl původně minutu potlesku, protože právě ten zpěváka celý život provázel.
                 27:25
                 Tresty za zmlácení číšníka
                  Padly pravomocné tresty nad dvojicí Nizozemců, která loni brutálně napadla číšníka v centru Prahy. Jeden dostal u soudu pět let vězení, druhý pět a půl roku. Podle verdiktu šlo o těžké ublížení na zdraví, pokus o vraždu státní zástupkyně neprokázala.
                  29:23
                  Okolnosti nehody na D1
                   Ochota, odhodlanost a respekt - tak mluví o pomoci lidí přii nedělení hromadné nehodě na dálnici D1 na Benešovsku - tři záchranáři z Uherského Hradiště. Toto jsou záběry z místa, kde se podle vlastních slov objevili úplně náhodou.
                   29:56
                   Okamžiky po nedělní tragické srážce
                    Záchranáři se právě vraceli ze školení v Praze - domů do Uherského Hradiště. K nehodě přijeli mezi prvními - a ihned začali organizovat pomoc.
                    32:38
                    Jací jsou Češi řidiči?
                     Co nejčastěji rozptyluje pozornost lidí při řízení – to ukázal nový průzkum agentury STEM Mark. Víc než polovina řidičů uvedla, že je to monotónní cesta. Skoro půlka motoristů vidí jako velké riziko únavu - a bezmála třetině vadí křik v autě.
                     33:15
                     Vyšetřování neštěstí na D1
                      Příliš velká rychlost a nepozornost. Dva faktory, které měly podle dopravních expertů vliv na to, že nedělní nehody na dálnici D1 skončily tragicky.
                      35:28
                      Soud za akci Asanace
                       Začal proces s bývalými příslušníky STB, kteří za minulého režimu donutili k emigraci rodinu Hyblerových. Šlo o součást akce Asanace. Ta měla vybrané signatáře Charty 77 přimět násilím a výhrůžkami k opuštění republiky.
                       37:49
                       Kontrola jatek kvůli brutálnímu zacházení se zvířaty ve Všeticích
                        Mimořádná celoplošná kontrola jatek – nařídil ji ministr zemědělství kvůli případu ze Všetic.
                        38:10
                        Demonstrace v Katalánsku
                         Protesty v Katalánsku pokračují. Po střetech s policií na barcelonském letišti, které si vyžádaly 130 zraněných, se ale zklidnily. Demonstranti blokují několik silnic a železničních drah, hlavě v okolí města Girona.
                         38:56
                         100 let generálního štábu armády
                          Vybavená nejnovější technikou a dobře vycvičená. Tak má vypadat v nejbližší době česká armáda. Její modernizaci a další investice podpořili prezident a premiér před důstojníky generálního štábu.
                          39:40
                          100 let generáního štábu
                           Generální štáb československé armády se začal budovat v roce 1919 při obraně Slovenska proti maďarské intervenci.
                           41:22
                           Vliv Mariana Kočnera na slovenskou justici
                            V centru pozornosti je opět Marian Kočner, obviněný z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Deník N zveřejnil nahrávku podnikatelova rozhovoru s bývalým generálním prokurátorem Dobroslavem Trnkou.
                            43:49
                            750 let Westminsterského opatství
                             Britská královna Alžběta II. si po včerejším slavnostním zahájení nové parlamentní schůze nenechala ujít oslavu 750 let od založení Westminsterského opatství.
                             44:09
                             Konec tzv. buskingu v Praze
                              Pandy, lední medvědi ani další zvířecí maskoti a bublináři už v centru Prahy nesmějí vystupovat. Začala tam platit vyhláška o tzv. buskingu. Na dodržování novely dnes dohlíželi v ulicích strážníci. A první porušení řešili už ráno.
                              46:01
                              Struny podzimu začínají
                               O zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul a progresivní jazzový bubeník Chris Dave.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž48 minut
                               Další díl
                               16. říjen 2019

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               16. květen

                               Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                               Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               16. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                               Stopáž50 minut

                               15. květen

                               Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                               Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               15. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24
                               Stopáž50 minut

                               14. květen

                               Headlines — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Rusové podle Kyjeva prohráli bitvu o Charkov Jednání zástupců NATO a skupiny G7 — Do stanového městečka v Troji dorazili první uprchlíci — Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji — Dopady války na české podniky — Demonstrace za zachování práva na interupci v Americe — Slavnostní inaugurace nové maďarské prezidentky — Jednání o navýšení minimální mzdy — Oprava Barrandovského mostu začíná. Nejhorší bude prvních deset dní. — Zdražení jízdného a cen MHD — Kvůli suchu hrozí požáry, zejména v severní polovině Čech — Nelegální vykácení starých buků v Krušných horách. — Turisté se vracejí do hotelů a penzionů — České hotely a penziony lákají hosty — Zahraničních turistů v Praze dál přibývá — Zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě — Příznaky chronického únavového syndromu — Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje — Předsednictví ČR v Radě EU — Sjezd KSČM v Brně — KLDR přiznala rychlejší šíření covidu-19 — Česko hledá náhradu za ruský plyn — Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Anifilm — Varování před pádem stromů na cyklostezky — Finále hudební soutěže Eurovize v Turíně

                               Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž50 minut

                               14. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám