Události

16. říjen 2019

48 minut

16. říjen 2019

Obsah dílu

Odklad jednání o daňovém balíčku — Odložené jednání o daňových změnách — Vyšší daně — Hlasování o daňovém balíčku — Vyjednávání o brexitové dohodě — Nástup nové Evropské komise se opozdí — Rozšíření Dukovan i Temelína? — Prezidentův rekondiční pobyt — Výdaje na výzkum a vývoj — Soud rehabilitoval disidenta Pavla Wonku — Policejní vyšetřování v kauze pardubické nemocnice — Role USA v konfliktu na severu Sýrie — Mrtvým v Lenoře byl pachatel činu — Odposlechy v kauze Gorila — Starý hit v novém balení — Diskuse poslanců o výběru mýta — Nedostatek pečujících o ohrožené děti — Kolik stojí půjčky na bydlení — Uzavření ubytovny ve Wullowitzu — Černé skládky pneumatik — Nová opatření proti tzv. psím množírnám — Kritika novely veterinárního zákona — Novela veterinárního zákona — Drastické zacházení se zvířaty — Podpora USA demonstrantům v Hongkongu — Kimova projížďka na koni na vrchol posvátné hory — 5 let od výbuchů skladů munice u Vrbětic — Meziměstské stěhování tiskárny cenin — Konference o nenávisti — Nové skafandry pro astronauty — Razie v kancelářích Alexeje Navalného — Obvinění kvůli úniku fenolu v Chemotexu — Aplikace pomůže při sklizni — Začal Designblok

Části dílu

00:38
Odklad jednání o daňovém balíčku
  Projednávání daňového balíčku se ve sněmovně odkládá, dnes se na něj vůbec nedostalo. Zvýšení odvodů z tabáku nebo lihu je přitom jednou z letošních vládních priorit.
  01:14
  Odložené jednání o daňových změnách
   Vyšší daně mají pomoci třeba s uhrazením štědřejšího rodičovského příspěvku. I proto jeho schvalování nechce ministryně financí předřadit před zmíněný daňový balíček.
   03:39
   Vyšší daně
    A jak konkrétně mají lidé daňový balíček pocítit?
    04:30
    Hlasování o daňovém balíčku
     Hostem Událostí je Alena Schillerová /nestr. za ANO/, ministryně financí.
     07:13
     Vyjednávání o brexitové dohodě
      Živý vstup zpravodajů Bohumila Vostala a Lukáše Dolanského.
      10:35
      Nástup nové Evropské komise se opozdí
       Nástup nové Evropské komise se opozdí – patrně o měsíc. Vedení Evropského parlamentu zrušilo plán, podle kterého měl tým Ursuly von der Leyenové úřadovat od 1. listopadu.
       11:00
       Rozšíření Dukovan i Temelína?
        Nové jaderné bloky by se měly stavět jak v Dukovanech, tak i v Temelíně. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš s tím, že by se jejich stavba měla prosadit, i kdyby se kvůli tomu měly porušit evropské zákony.
        13:21
        Prezidentův rekondiční pobyt
         Miloš Zeman zítra nastoupí do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Mluvčí hlavy státu na Twitteru upřesnil, že jde o plánovaný rekondiční pobyt, který potrvá nejdéle do neděle.
         13:47
         Výdaje na výzkum a vývoj
          České výdaje na vědu a výzkum byly vloni nejvyšší v historii a poprvé přesáhly 100 miliard korun.
          14:38
          Soud rehabilitoval disidenta Pavla Wonku
           Okresní soud v Náchodě rehabilitoval disidenta Pavla Wonku za vazební věznění a trestní stíhání z roku 1988. V té době byl nepravomocně odsouzen za porušení takzvaného ochranného dohledu k pěti měsícům vězení.
           15:04
           Policejní vyšetřování v kauze pardubické nemocnice
            Živý vstup redaktorky Veroniky Skřivanové.
            16:28
            Role USA v konfliktu na severu Sýrie
             Donald Trump označil současnou krizi na Blízkém východě za věc Turecka a Sýrie. Podle amerického prezidenta je v pořádku, pokud Damašku pomůže Rusko.
             19:02
             Mrtvým v Lenoře byl pachatel činu
              Při explozi domu v Lenoře na Prachaticku na začátku října zemřel 53letý muž. Jeho totožnost teď potvrdila expertíza. Přesné příčiny výbuchu policie ještě nesdělila.
              19:21
              Odposlechy v kauze Gorila
               Slovenská média získala od neznámého zdroje odposlechy z aféry Gorila. Ta se týká podezření z korupce mezi politiky a vedením finanční skupiny Penta.
               20:11
               Starý hit v novém balení
                Po padesáti letech se vrací Pták Rosomák kapely Olympic. Dlouhohrající deska znovu vychází v původním obalu se zrekonstruovaným zvukem a taky s vystřihovánkou od bývalého člena skupiny.
                23:01
                Diskuse poslanců o výběru mýta
                 Ve sněmovně se v těchto chvílích debatuje o výměně dodavatele mýtného systému. Firmu Kapsch má od prosince nahradit konsorcium CzechToll/SkyToll.
                 23:56
                 Nedostatek pečujících o ohrožené děti
                  Téměř tři čtvrtiny domovů pro děti do tří let nemají tolik personálu, kolik nařizují předpisy. Jak zjistila Asociace Dítě a rodina: chybí lékaři, psychologové i fyzioterapeuti. Ministerstvo zdravotnictví chystá v péči o ohrožené děti změny.
                  26:09
                  Kolik stojí půjčky na bydlení
                   Hypotéky zlevnily. Průměrná úroková sazba v září klesla na 2 celá a 47 setin procenta. Je o půl procentního bodu níž než na začátku roku. Do bank minulý měsíc přišlo 6 tisíc 359 lidí.
                   26:30
                   Uzavření ubytovny ve Wullowitzu
                    Rychlé vyklizení a brzké uzavření – ubytovna pro žadatele o azyl v rakouské obci Wullowitz, kde předevčírem Afghánec pobodal správce a na útěku zabil farmáře, skončí.
                    26:57
                    Černé skládky pneumatik
                     Venku to tak zatím nevypadá – ale blíží se zima a motoristi začali přezouvat kola aut. Pro policisty to znamená další práci, řeší jako každý rok nové černé skládky. Ojeté pneumatiky končí v lesích nebo na okrajích velkých měst.
                     28:43
                     Nová opatření proti tzv. psím množírnám
                      Nová pravidla pro chovatele psů. Poslanci dnes schválili novelu veterinárního zákona, podle které se musí všichni majitelé víc než tří fen přihlásit na veterinární správě.
                      29:21
                      Kritika novely veterinárního zákona
                       Někteří poslanci ale namítají, že změna veterinárního zákona takovýmto případům nezabrání. Podle kritiků dopadnou nová pravidla hlavně na poctivé chovatele.
                       31:48
                       Novela veterinárního zákona
                        Povinnost oznamovat chov se nebude týkat úplně všech. Jsou z ní vyňaty útulky, hotely a penziony pro zvířata. Ale taky ozbrojené nebo bezpečnostní sbory nebo chovatelé vodicích a asistenčních psů.
                        32:37
                        Drastické zacházení se zvířaty
                         Novela veterinárního zákona, kterou dnes schválili poslanci, se dotkne taky provozovatelů jatek. Tam, kde není stálý veterinární dozor, budou muset totiž dodávku zvířat hlásit tři dny dopředu.
                         35:17
                         Podpora USA demonstrantům v Hongkongu
                          Chaos na prvním zasedání hongkongského parlamentu po čtyřměsíčních protestech. Správkyně města nemohla přednést projev a jednání opustila. Hnutí za demokracii mezitím podpořily Spojené státy zákonem, který schválila Sněmovna reprezentantů.
                          37:30
                          Kimova projížďka na koni na vrchol posvátné hory
                           Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un vyjel na bílém koni k vrcholu hory Pektusan, kde se podle pověsti narodil jeho otec. Režim v Pchjongjangu ji považuje za posvátnou a má pro něj velký symbolický význam.
                           38:13
                           5 let od výbuchů skladů munice u Vrbětic
                            Přesně pět let uplynulo od prvních tragických výbuchů v muničních skladech u Vrbětic na Zlínsku. Zahynuli při nich dva lidé. Další exploze pak následovaly v prosinci.
                            39:12
                            Meziměstské stěhování tiskárny cenin
                             Státní tiskárna cenin se přestěhuje z Prahy. Nový závod vznikne na momentálně nevyužívaném pozemku ve středních Čechách. Jeho výstavba bude stát zhruba půldruhé miliardy korun.
                             41:00
                             Konference o nenávisti
                              Právo platí i na sítích – jeden z výroků, které zazněly na konferenci o nenávisti na internetu. V Brně se jí účastnili zástupci Ústavního soudu, kanceláře ombudsmanky i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
                              41:53
                              Nové skafandry pro astronauty
                               NASA představila prototypy dvou nových skafandrů. Obléknou je astronauti v programu Artemis – při letu na Měsíc v roce 2024. Posloužit mohou i při cestě na Mars.
                               42:16
                               Razie v kancelářích Alexeje Navalného
                                V Rusku pokračují policejní razie ve štábech Fondu boje s korupcí opozičního předáka Alexeje Navalného. Úřady Fond obvinili z praní špinavých peněz, Navalnyj to odmítá.
                                44:18
                                Obvinění kvůli úniku fenolu v Chemotexu
                                 Padla obvinění kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. Trojice zaměstnanců se bude zpovídat z obecného ohrožení z nedbalosti. Při havárii zemřeli dva lidé, zraněných bylo 14.
                                 44:41
                                 Aplikace pomůže při sklizni
                                  Sklizeň ovoce a ořechů v Česku vrcholí. Na stromech zbývají poslední kusy. Nejen na zahradách, v sadech, ale i ve volné přírodě. Právě tyto stromy mapuje aplikace Naovoce.
                                  46:40
                                  Začal Designblok
                                   Prostor pražského Průmyslového paláce a Lapidária Národního muzea zaplnila díla bezmála tří set padesáti designérů z Česka i z ciziny.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž48 minut
                                   Další díl
                                   17. říjen 2019

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   16. květen

                                   Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                   Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   16. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   15. květen

                                   Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                   Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   15. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   14. květen

                                   Headlines — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Rusové podle Kyjeva prohráli bitvu o Charkov Jednání zástupců NATO a skupiny G7 — Do stanového městečka v Troji dorazili první uprchlíci — Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji — Dopady války na české podniky — Demonstrace za zachování práva na interupci v Americe — Slavnostní inaugurace nové maďarské prezidentky — Jednání o navýšení minimální mzdy — Oprava Barrandovského mostu začíná. Nejhorší bude prvních deset dní. — Zdražení jízdného a cen MHD — Kvůli suchu hrozí požáry, zejména v severní polovině Čech — Nelegální vykácení starých buků v Krušných horách. — Turisté se vracejí do hotelů a penzionů — České hotely a penziony lákají hosty — Zahraničních turistů v Praze dál přibývá — Zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě — Příznaky chronického únavového syndromu — Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje — Předsednictví ČR v Radě EU — Sjezd KSČM v Brně — KLDR přiznala rychlejší šíření covidu-19 — Česko hledá náhradu za ruský plyn — Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Anifilm — Varování před pádem stromů na cyklostezky — Finále hudební soutěže Eurovize v Turíně

                                   Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   14. květen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám