Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Průmysl mírně vzrostl

Průmysl mírně vzrostl

Po červnovém propadu se průmyslová výroba v sedmém měsíci meziročně zvýšila o jednu desetinu procenta – jde o takzvaná očištěná data. Podle analytiků musí s podobným trendem tuzemská ekonomika počítat i dál. Růst průmyslu pravděpodobně bude zpomalovat.

Rostla poptávka doma i ve světě

Rostla poptávka doma i ve světě

I přes nepříliš příznivé výsledky výroby se v průmyslu zvýšila hodnota nových zakázek. Ta vzrostla o víc než deset procent – a to jak u poptávky ze zahraničí, tak i z tuzemského trhu. Některé firmy přesto upozorňují na to, že jim práce bude postupně ubývá.

Český průmysl a obchod

Český průmysl a obchod

Hostem Událostí je prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Zákon proti tvrdému brexitu

Zákon proti tvrdému brexitu

Živý vstup Bohumila Vostala.

Ostrá slova kvůli Koněvovi

Ostrá slova kvůli Koněvovi

Ostrá reakce v kauze památníku maršála Koněva – ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální pobočky nacistické NSDAP, a to kvůli sporům ohledně odstranění památníku maršála Koněva.

Dorovnání penzí

Dorovnání penzí

U lidí, kteří pečují o děti nebo blízké, by se důchod mohl vypočítávat z průměrné mzdy. Jako jedno z opatření pro dorovnání jejich penzí to doporučila důchodová komise.

Komplikace na dálnicích

Komplikace na dálnicích

Nové omezení na D1 a dva uzavřené tunely zkomplikují dopravu o víkendu.

Zpráva o stíhání Andreje Babiše

Zpráva o stíhání Andreje Babiše

Městské státní zastupitelství v Praze teď podle svého mluvčího nemůže zveřejnit závěr dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo.

Oběti hurikánu

Oběti hurikánu

Už 30 obětí napočítali na Bahamách po hurikánu Dorian. Podle vlády se ale konečné číslo může pohybovat ve stovkách. V těžko přístupných oblastech záplavy teprve začínají ustupovat a záchranné akce se rozjíždějí naplno.

Vražda Čečence

Vražda Čečence

Po dvou týdnech od vraždy Čečence v centru Berlína stále přibývá indicií, že se na ní podílely ruské tajné služby. Zabitý muž ve své vlasti bojoval proti ruským jednotkám a zájmům Moskvy patrně škodil i jako gruzínský agent.

Ficův výrok prověřuje policie

Ficův výrok prověřuje policie

Bývalého slovenského premiéra Roberta Fica prověřuje policie kvůli jeho včerejšímu vyjádření na sociální síti. Šéf Smeru ve videu mluvil o exposlanci krajně pravicové strany odsouzeném za protiromské výroky.

Cena pro Nabarvené ptáče

Cena pro Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče je Filmem pro UNICEF – na benátském festivalu o této ceně rozhodla dvacítka studentů.

Poslední role Dagmar Havlové na Vinohradech

Poslední role Dagmar Havlové na Vinohradech

Dagmar Havlová se loučí s Vinohradským divadlem. Její poslední rolí je Klára ze hry Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy – dnes má premiéru.

Babišova omluva

Babišova omluva

Andrej Babiš se má omluvit za výroky o zaplacených demonstrantech na loňských protivládních protestech. Dnešní rozhodnutí soudu je nepravomocné, předseda vlády už vzkázal, že se proti němu odvolá.

Letový provoz

Letový provoz

Letadel nad Českem za prvních osm měsíců mírně ubylo. To by mohlo mít vliv i na výsledek za celý rok. Loni jich bylo téměř 913 tisíc. Letos by to mohlo být asi o čtyři tisícovky míň.

Rekordní léto

Rekordní léto

Letošní léto bylo v pražském Klementinu vůbec nejteplejší v historii měření – tedy za 245 let. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna dosáhla 22,9 desetiny stupně Celsia. O dvě desetiny tak překonala maximum z loňského roku.

Nové stolpersteiny

Nové stolpersteiny

Nejen v pražských chodnících se objevilo několik nových kamenů zmizelých – tedy připomínek obětí holocaustu. Dlažební kostky s mosaznou deskou upozorňují na místa, kde tyto rodiny naposledy žily.

Srážka vlaku s kamionem v Uhříněvsi

Srážka vlaku s kamionem v Uhříněvsi

Srážka vlaku s kamionem na železničním přejezdu. V pražské Uhříněvsi ráno uvízlo nákladní auto se srbskou značkou mezi závorami. Stálo tam nejméně dvě minuty. Svědek, který srážku natočil, vyvázl bez úhony jen těsně.

Vražda pumpařky

Vražda pumpařky

Středočeský krajský soud projednává případ zavražděné pumpařky. Čerpací stanici v Nelahozevsi na Mělnicku podle obžaloby přepadli loni v prosinci Ivan Hollitzer a David Šindler. Ten měl podle státního zástupce taky zastřelit její obsluhu.

Centrum telemedicíny

Centrum telemedicíny

Olomouc je ode dneška centrem telemedicíny v Česku. Kompetenčním místem pro elekronické zdravotnictví se stalo tamní Národní telemedicínské centrum, které je součástí olomoucké fakultní nemocnice.

Novinky v telemedicíně

Novinky v telemedicíně

Pacienti můžou lékaři posílat údaje o krevním tlaku, srdečním tepu nebo hladině cukru v krvi. K předávání informací jim stačí mobilní aplikace a měřící přístroje s bezdrátovým přenosem. Lékaři tak mají přehled o pacientově stavu takřka nepřetržitě.

Plány elektronizace

Plány elektronizace

Připravuje se on-line přístup ke zdravotnické dokumentaci, národní zdravotnický informační portál i sdílený lékový záznam.

Lékařská rada na dálku

Lékařská rada na dálku

Pomoc přes internet nebo telefon – služba, kterou využívá čím dál víc Čechů.

Výbor o žalobě na prezidenta

Výbor o žalobě na prezidenta

Sněmovna se bude ústavní žalobou na prezidenta Miloše Zemana zabývat bez stanoviska příslušného výboru. Nikdo z jeho členů nepodal návrh na její schválení ani zamítnutí. Plénu výbor pouze doporučil, aby žalobu projednali veřejně.

Zaorálek v Olomouci

Zaorálek v Olomouci

Ministr kultury Lubomír Zaorálek oznámil, že ředitelem Muzea umění v Olomouci jmenuje Ondřeje Zatloukala. Zruší tak výběrové řízení, které vypsal předchozí šéf resortu Antonín Staněk. Zatloukal byl vedením muzea pověřený od dubna.

Smrt Roberta Mugabeho

Smrt Roberta Mugabeho

Zemřel Robert Mugabe. Jako první premiér Zimbabwe a později jeho dlouholetý prezident zemi slíbil demokracii a prosperitu. Naději, která vyhlášení nezávislosti v roce 1980 provázela, ale vystřídalo násilí, korupce a ekonomická katastrofa.

Uhelný důl stojí

Uhelný důl stojí

Práce v německém hnědouhelném dole Jänschwalde se zastavily. Po žalobě ekologů to předběžným opatřením přikázal správní soud v Chotěbuzi. Čerpadla v dole pouze odsávají podzemní vodu tak, aby se nezřítily jeho okraje. Areál vlastní těžební firma Leag.

Požáry v Portugalsku

Požáry v Portugalsku

Na 600 hasičů se snažilo dostat pod kontrolu rozsáhlé požáry v Portugalsku. Proti zničujícímu živlu nasadili i letadla a helikoptéry. Včera jeden z pilotů zahynul – se strojem narazil do drátů vysokého napětí.

80 let od vzniku české redakce BBC

80 let od vzniku české redakce BBC

Před 80 lety se poprvé na vlnách zahraničního vysílání BBC ozvala čeština. Vzkazem opozičních labouristů, aby Hitlerem okupované Československo neklesalo na mysli a zůstalo věrné odkazu prezidenta Masaryka.

Pokuta za mandalu

Pokuta za mandalu

Správě krkonošského národního parku se přihlásila autorka spirály z kamenů pod vrcholkem Sněžky. Žena zaplatila pokutu pět tisíc korun, omluvila se a přislíbila brigádnickou pomoc v parku.

Záchrana kriticky ohrožené žáby z Jezera Tititcaca

Záchrana kriticky ohrožené žáby z Jezera Tititcaca

O krok blíž k záchraně kriticky ohrožené žáby z Jezera Tititcaca. Pražské zoo se povedlo jako jedné z prvních v Evropě odchovat pulce vzácné vodnice posvátné.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD