Nahrávám video

7. duben 2019

Obsah dílu

Personální obměna vlády? — Premiér připustil obměnu vlády — Češi hodnotí vládu — Novinky kolem brexitu — Londýn brojí proti špatnému ovzduší — Investice do nové zlínské nemocnice — Noční požáry v Přerově a Kroměříži — Dva dny do parlamentních voleb v Izraeli — Stěhování letiště v Istanbulu — Nedostatek míst v domovech pro seniory — Poslední Kiskova návštěva Česka — Experimentální volby v dubnu 1989 — Výše minimální mzdy — Analýza turistů ze sítě mobilních operátorů — Na severu Brazílie spadl most — Kácení stromů v ochranných pásmech dálnic — Zdražování bytů napříč Českem — Škody v lesích kvůli hladovějící zvěři — Předávání cen Magnesia Litera — Češi národem knihomolů — Nejprodávanější knihy 2018 — Předávání Litery — Zahraničí inspiruje české tituly — Odchod mezinárdních sil z Libye — Změny ve skladbě maturitních zkoušek — Pietní akce v Soběchlebech — Léčba poruch příjmu potravy — Mementa starých časů – nechat nebo zbourat?

Části dílu

00:36
Personální obměna vlády?
  O možném střídání některých ministrů může rozhodnout už příští týden. Premiér Andrej Babiš změny nevyloučil a chce je konzultovat s prezidentem Milošem Zemanem.
  01:10
  Premiér připustil obměnu vlády
   Andrej Babiš záměr oznámil v pořadu Partie, konkrétní ale být nechtěl. Tento týden čelil ze strany opozice výzvám k odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.
   04:02
   Češi hodnotí vládu
    Z průzkumu CVVM vyplývá, že menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD v březnu důvěřovalo 42 procent respondentů. Naopak víc než polovina oslovených hodnotí vládu negativně.
    04:35
    Novinky kolem brexitu
     Britská vláda připouští možnost kompromisu v jednání s labouristy o brexitové dohodě – a to jen pár dní před aktuálním datem odchodu 12. dubna. Opozice naopak tvrdí, že premiérka Theresa Mayová zatím neustoupila ze svých pozic.
     05:00
     Londýn brojí proti špatnému ovzduší
      Britská metropole zavádí nejpřísnější opatření na světě v boji za zlepšení ovzduší. Už od zítřka bude v centru Londýna platit ultra nízká emisní zóna. Majitelé aut, která nebudou odpovídat moderním požadavkům, by si tak připlatili za jeden vjezd 375 korun.
      07:31
      Investice do nové zlínské nemocnice
       Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.
       09:10
       Noční požáry v Přerově a Kroměříži
        Dva velké noční požáry jen několik kilometrů od sebe. V Kroměříži oheň zasáhl budovu bývalé kotelny. Událost si vyžádala dva mrtvé. Další člověk skončil v nemocnici.
        09:34
        Dva dny do parlamentních voleb v Izraeli
         Už v úterý čekají Izrael parlamentní volby. Hlavními rivaly jsou v nich pravicový blok vedený Benjaminem Netanjahuem a opozice v čele Benjaminem Gancem.
         11:47
         Stěhování letiště v Istanbulu
          V Istanbulu se završila obří logistická akce. Dvoudenní přesun vybavení starého Atatürkova letiště do nového areálu u Černého moře. Dopravní uzel v přepočtu za více než 200 miliard korun je dosud největší stavba prosazená prezidentem Erdoganem.
          12:32
          Nedostatek míst v domovech pro seniory
           Starší lidé mají stále větší problém najít místo v domově pro seniory. Aktuálně je to až 60 tisíc neuspokojených žádostí. Chybí lůžka i personál. Podle světové zdravotnické organizace Česko patří k evropským zemím, které mají podprůměrné kapacity.
           14:42
           Poslední Kiskova návštěva Česka
            Na poslední zahraniční cestu zamíří slovenský prezident Andrej Kiska do Česka. V Otázkách Václava Moravce řekl, že se s Milošem Zemanem zřejmě sejde v Lánech. Česko bude i prvním cílem Kiskovy nástupkyně Zuzany Čaputové, která se úřadu ujme 15. června.
            15:18
            Experimentální volby v dubnu 1989
             Před třiceti lety zbývalo do sametové revoluce zhruba sedm měsíců. A právě v dubnu 89 totalitní režim poprvé připustil možnost volit z většího počtu kandidátů. Komunisté experiment se dvěma kandidáty vyzkoušeli v doplňovacích parlamentních volbách.
             18:13
             Výše minimální mzdy
              Odbory budou požadovat růst minimální mzdy o víc než 1500 korun. Potvrdil to předseda největší odborové centrály Josef Středula.
              21:48
              Analýza turistů ze sítě mobilních operátorů
               Počítání turistů podle mobilů v jejich kapsách – radnice začínají nakupovat data mobilních operátorů, aby zjistily, kolik návštěvníků k nim přijíždí a jak dlouho se zdržují.
               23:41
               Na severu Brazílie spadl most
                Po nárazu lodě spadla část mostu přes řeku Moju na severu Brazílie. Zřítil se úsek o délce zhruba 200 metrů, spolu s ním i dvě osobní auta.
                24:00
                Kácení stromů v ochranných pásmech dálnic
                 Nové debaty úřadů o kácení stromů. A to kvůli čtrnáctihodinové uzavírce D1, kterou v týdnu zablokovaly ve větru popadané kmeny.
                 25:57
                 Zdražování bytů napříč Českem
                  Ceny starších bytů v Česku rychle rostou. V únoru stál metr čtvereční průměrně 39 tisíc korun – o 11 procent víc než před rokem. Nejdražší zůstávají v Praze – tam meziročně cena stoupla o 14 procent bezmála na 92 tisíc korun.
                  26:18
                  Škody v lesích kvůli hladovějící zvěři
                   Škody v lesích způsobené hladovou zvěří po zimě budou vyšší než v minulých letech. Důvodem jsou hlavně velké přívaly sněhu na horách. Zvířata se v nich nemohla pohybovat a snažila se stáhnout za potravou do podhůří.
                   28:02
                   Předávání cen Magnesia Litera
                    Porota, složená z literárních odborníků, spisovatelů i novinářů, vybere nejlepší česká díla uplynulého roku. Nominaci má 27 knih a taky šest blogů.
                    28:27
                    Češi národem knihomolů
                     O Češích se říká, že jsou národem čtenářů. A to přesto, že tuzemský knižní trh je v porovnání s evropskými státy spíš menší. Alespoň jeden titul za rok přečtou v tuzemsku skoro tři čtvrtiny lidí.
                     30:53
                     Nejprodávanější knihy 2018
                      Loni bylo nejprodávanější knihou vyprávění o novoročním předsevzetí party kamarádů od Patrika Hartla. Následovala už zmiňovaná Hana od Aleny Mornštajnové, a pak thriller Počátek od amerického spisovatele Dana Browna.
                      31:44
                      Předávání Litery
                       Rozhovor s Dagmar Havlovou, která předává Literu za poezii.
                       33:03
                       Zahraničí inspiruje české tituly
                        Spojujícím tématem letošních nominací je pohled za hranice Česka. Několik příběhů se v cizině přímo odehrává nebo je tam autoři napsali.
                        35:16
                        Odchod mezinárdních sil z Libye
                         Mezinárodní síly se s postupně zhoršující se situací v Libyi stahují ze země. Dočasný odchod už po hlášení drobných střetů vojsk centrální vlády a generála Haftara oznámila malá posádka Amerického velitelství v Africe.
                         35:37
                         Změny ve skladbě maturitních zkoušek
                          U státních maturit jen didaktické testy – ministerstvo školství plánuje změny zkoušek. Písemné práce by znovu měly opravovat samotné školy a matematika by měla být povinná až za tři roky. Letošní maturity začnou příští týden.
                          38:02
                          Pietní akce v Soběchlebech
                           Křížová cesta coby vzpomínka na oběti násilné kolektivizace v 50. letech. Obyvatelé Záhoří na Přerovsku do krajiny rozmístili celkem 13 křížů a připomenuli tak tragédii osady Simře v roce 1952.
                           38:53
                           Léčba poruch příjmu potravy
                            Jak správně a včas léčit poruchy příjmu potravy. Téma konference, kterou v týdnu pořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Odborníci mluvili taky o roli sociálních sítí. Právě ty u řady mladých lidí mohlou spustit třeba anorexii.
                            41:10
                            Mementa starých časů – nechat nebo zbourat?
                             V Rusku zůstává přes šest tisíc pomníků vůdce říjnové revoluce Vladimira Iljiče Lenina. Mnoho z nich ve špatném stavu. Pro část obyvatel jsou ale připomínkou starých časů, na které vzpomínají s nostalgií.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             8. duben 2019

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             1. prosinec

                             Headlines — Spotřebitelské půjčky — Rizikové zadlužování — Zkušenosti s půjčkami — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Jednání OBSE v Lodži — Státní rozpočet — Nový dopravce v části Ústeckého kraje — Obvinění Jaroslava Haščáka — Opatření proti covidu v Číně — Prodej Jindřišské věže — Sankční zákon v Senátu — Dopisové bomby ve Španělsku — Obvinění z rasismu u britského dvora — Žádost o nový proces s Petrem Kramným — Přídavky na děti — Vorařství na seznamu UNESCO — Noclehárny pro lidi bez domova — Předpověď počasí na další dny — Výstava korunovačních klenotů — Ceny pohonných hmot klesají — Průměrné ceny PHM — Důvody k poklesu cen — Jednání Macrona s Bidenem — Podpora výroby čipů v EU — Rozhovor s Danuší Nerudovou — Nový projekt Politické procesy — Stavba větrných elektráren na Sokolovsku — Prasečí mor na severu Čech — Čeští úředníci v EU — Vyšetřování požáru roubenky — Vyšetřování bývalého vedení Juventusu Turín — Katarské investice ve Francii — Připomínka Štěpána Hovorky – oběti komunitického režimu — Výběr děl pro České lvy — Film o sexuálním obtěžování

                             1. 12. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             1. prosinec

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             1. 12. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             30. listopad

                             Třetí čtení státního rozpočtu — Schvalování rozpočtu na příští rok — Parametry státního rozpočtu — Státu bude příští rok chybět 295 mld. — Válka na Ukrajině — Opravy energetické soustavy na Ukrajině — Vyšetřování válečných zločinů — Nahrazování dodávek ropy z Ruska — Požár roubenky na Českolipsku — Trh s hypotékami — Výstava rolí Libuše Šafránkové — Protesty v Číně — Spor o evropské peníze pro Maďarsko — Zemřel epidemiolog Radim Šrám — Tendr na dostavbu JE Dukovany — Stížnosti neúspěšných zájemců o prezidentskou kandidaturu — Zrychlení vlakových spojů — Nájmy zdražují — Bydlení v panelových domech — Průměrná výše nájmů — Startovací byty pro mladé — Obvinění kvůli požáru hal v Mladé Boleslavi — Debaty o stavbě gigafactory na Plzeňsku — Rozhovor s Petrem Pavlem — Požár v Českém Těšíně — Dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny — Klinické testy léku na Alzheimerovu chorobu — Soud s útočníky na americký Kapitol — Obavy z klimatických změn ve Francii — Zemřel Ťiang Ce-Min — Končí platnost pandemického zákona — Koncert České filharmonie — Bývalý šéf Lesů ČR je nevinný — Manželství osob stejného pohlaví v USA — Pomoc hoteliérům v Českém Švýcarsku

                             30. 11. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             30. listopad

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             30. 11. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             29. listopad

                             Headlines — Novela služebního zákona — Poslanci přehlasovali prezidentovo veto — Změny ve služebním zákoně — Válka na Ukrajině — Situace v Charkově — Zelenská jednala v Londýně — Pomoc s energiemi velkým firmám — Konference malých a středních podniků — Napjatá situace v Číně — Knižní zamyšlení nad lidskými právy — Ústavní soud o kauze kolem Jany Nagyové — Propad životní úrovně v ČR — Zahraniční mise české armády — Vyšetřování vraždy v pražských Čakovicích — Zadržování vody v krajině — Rezignace správní rady Juventusu Turín — Peníze ve světovém fotbale — Kariéra Pavla Nedvěda — Konec stíhání Fica a Kaliňáka — Nový šéf Lesů ČR — Pojištění uměleckých děl — Jednání o růstu minimální mzdy — Rozhovor s kandidátem na prezidenta Tomášem Zimou — Odstavení českých skleníků kvůli drahým energiím — Virtuální realita v medicíně — Napětí před zápasem USA – Írán — Sériová výroba letadel L-39NG — Klimatické hodiny na Letné — Zrod počítačových her před 50 lety

                             29. 11. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             29. listopad

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             29. 11. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám