23. únor 2019

Obsah dílu

Headlines — Spor ve vládě o vyšší rodičovský příspěvek — Vyšší podpora úspornější varianty ministryně financí — Kdo pobírá rodičovský příspěvek v Česku — Jednání šéfů diplomacie Česka a USA — Priority policie pod vedením Jana Švejdara — Zátěžové zkoušky mostu u Vltavské — Aktivné zálohy české armády — Politická krize ve Venezuele — 5 let od převratu na Ukrajině — Nebezpečí ve vlacích — Vzpomínky na Jana Zajíce — Dopad tvrdého brexitu na české podnikatele — Dopad tvrdého brexitu na české podnikatele — Zprůjezdnění problematického úseku na Vysočině — Policejní kontroly na horských svazích — Pád sedačkové lanovky — 70 let od začátku nucené kolektivizace zemědělství a vzniku JZD — Požár horské chaty — Světlem proti zvěři na silnicích — Mapa míst, kde se překračují hlukové limity — Příklady zvuků a jejich intenzita — Jak hluk poškozuje sluchový aparát — Vlak s ruskou kořistí ze Sýrie — Církev ničila záznamy o zneužívání — Toaletní papír s sebou do nemocnice — Demolice Escobarova domu — Experimentální dýchání pod lavinou

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Spor ve vládě o vyšší rodičovský příspěvek
   Nejistota kolem zvyšování rodičovského příspěvku. Politici se shodují, že od příštího roku vzroste o 80 tisíc na celkových 300 tisíc korun. Koalice ale není jednotná v tom, které ze stovek tisíc rodin změnu pocítí.
   01:33
   Vyšší podpora úspornější varianty ministryně financí
    Na růstu rodičovské se vládní strany dohodly už vloni v říjnu. Přesné parametry ale dosud nedořešily. Větší podporu má zatím ve sněmovně úspornější varianta prosazovaná ministryní financí.
    04:28
    Kdo pobírá rodičovský příspěvek v Česku
     Dětí se v Česku ročně narodí přes 110 tisíc. Třeba před rokem rodičovský příspěvek pobíralo 282 tisíc lidí. V současnosti suma činí 220 tisíc korun.
     05:39
     Jednání šéfů diplomacie Česka a USA
      Po více než šesti letech spolu znovu oficiálně jednali ministři zahraničí České republiky a Spojených států. Tomáš Petříček a Mike Pompeo se věnovali hlavně bezpečnosti a obchodu.
      08:15
      Priority policie pod vedením Jana Švejdara
       Ministr vnitra a policejní prezident v Lánech. S Milošem Zemanem a jeho poradním týmem probírali hlavní úkoly policie. Jan Švejdar, který stanul v jejím čele loni v prosinci, je představil prezidentovi republiky poprvé.
       10:32
       Zátěžové zkoušky mostu u Vltavské
        Živý vstup redaktorky Daniely Tunklové.
        10:36
        Aktivné zálohy české armády
         V aktivní záloze české armády sloužilo začátkem února přesně 2885 mužů a žen. To je skoro o 500 vojáků víc, než velení pro letošní rok plánovalo.
         13:02
         Politická krize ve Venezuele
          První část humanitární pomoci pro obyvatele Venezuely dorazila z Kolumbie na společnou hranici. Dodávku ale provází chaos a násilnosti, vojáci proti lidem použili i slzný plyn.
          13:20
          5 let od převratu na Ukrajině
           Před pěti lety skončila revoluce na kyjevském Majdanu. Po útěku prezidenta Janukovyče převzala moc parlamentní opozice. Během protestů zemřelo přes 100 lidí.
           15:44
           Nebezpečí ve vlacích
            Další nebezpečná situace na české železnici. Expres z Prahy do Mnichova projel v pátek Ejpovicemi na červenou. Dostal se tak na trať obsazenou osobním vlakem na lince z Plzně do Radnic. Strojvedoucí zastavili obě soupravy pouhých 34 metrů od sebe.
            16:17
            Vzpomínky na Jana Zajíce
             Živý vstup redaktorky Vladimíry Junkové.
             18:15
             Dopad tvrdého brexitu na české podnikatele
              Tři ministři vlády premiérky Mayové vyzývají k odkladu brexitu, pokud britský parlament v příštích dnech neschválí rozvodovou dohodu. Víc času má podle nich zabránit tvrdému odchodu Londýna z Unie.
              21:07
              Dopad tvrdého brexitu na české podnikatele
               Z tvrdého brexitu mají obavy i české firmy. Chaotický odchod by totiž zasáhl taky zdejší ekonomiku.
               21:09
               Zprůjezdnění problematického úseku na Vysočině
                Dálnice D1 je už bez stavebního omezení. Řidiči ale během dne jezdili na Vysočině v okolí 104. km jen jedním jízdním pruhem. Silničáři totiž odstraňovali poslední betonové zábrany u Větrného Jeníkova.
                22:10
                Policejní kontroly na horských svazích
                 V dalších okresech začínají jarní prázdniny – horská střediska hlásí dobré sněhové podmínky, ale také plné ubytovací kapacity. Problémem také bývá parkování.
                 23:53
                 Pád sedačkové lanovky
                  V Jeseníkách – konkrétně v Karlově pod Pradědem se zřítila sedačka lanovky. Seděl na ní jeden lyžař. Nehoda se stala u dolní stanice.
                  24:16
                  70 let od začátku nucené kolektivizace zemědělství a vzniku JZD
                   Přesně před 70 lety přijalo tehdejší Národní shromáždění zákon o jednotných zemědělských družstvech. Začala tak kolektivizace zemědělství, kterou komunisté prosazovali i násilím.
                   26:35
                   Požár horské chaty
                    Ve Velké Úpě pod Janovými boudami hořela chalupa. Místo bylo pro hasiče těžko dostupné, požár tak nechali dohořet. V budově zemřel jeden člověk.
                    27:00
                    Světlem proti zvěři na silnicích
                     Počet dopravních nehod se zvěří se v Česku za posledních 5 let zvýšil o 40 procent. Podobně je na tom i sousední Bavorsko. Průměrná škoda tam na jednu nehodu je 70 tisíc korun.
                     29:12
                     Mapa míst, kde se překračují hlukové limity
                      Statisíce lidí ve velkých městech obtěžuje nadměrný hluk. Ukázaly to poslední hlukové mapy, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Hygienici je zpracovali už potřetí.
                      31:58
                      Příklady zvuků a jejich intenzita
                       Teď pár příkladů různých činností a jejich hlučnosti. Třeba šumící listí odpovídá přibližně 20 dB. Běžný hovor v místnosti kolem 40 dB, což je hranice, kterou zdravotnická organizace doporučuje nepřekročit v noci.
                       32:49
                       Jak hluk poškozuje sluchový aparát
                        Nadměrný hluk má nepříznivé účinky i na zdraví lidí. Způsobuje třeba poruchy spánku, může zatěžovat srdce i cévy a zhoršit sluch. Vždy ale záleží na intenzitě a délce působení hluku.
                        35:16
                        Vlak s ruskou kořistí ze Sýrie
                         Z Moskvy dnes vyjel zvláštní vlak vypravený armádou. Veze vojenské trofeje ze Sýrie, které tam Rusové získali v bojích po boku Asadových vládních jednotek.
                         37:22
                         Církev ničila záznamy o zneužívání
                          Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých. Na katolickém summitu o ochraně nezletilých to ve Vatikánu oznámil předseda německé biskupské konference Reinhard Marx.
                          37:45
                          Toaletní papír s sebou do nemocnice
                           Čeká vás hospitalizace? Pak si raději předem ověřte, co všechno máte s sebou do nemocnice zabalit. Kromě dokladů, léků, pyžama, ručníku a kartáčku na zuby by vám totiž mohla chybět taková maličkost, jako je toaletní papír.
                           39:58
                           Demolice Escobarova domu
                            V kolumbijském Medellínu byla srovnána se zemí šestipatrová budova Monaco, odkud svůj drogový kartel řídil Pablo Escobar. Na jejím místě vznikne park, který bude věnovám památce obětem obchodu s drogami.
                            40:25
                            Experimentální dýchání pod lavinou
                             Průměrně 140 lidí ročně umírá v Evropě pod lavinou. Šance na záchranu je nejvyšší do 15 minut od zasypání. Pak prudce klesá. Většina obětí zemře kvůli udušení. Právě sled událostí při dýchání pod lavinou zkoumali vědci z ČVUT a UK.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž44 minut
                             Další díl
                             24. únor 2019

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             22. březen

                             Změny v penzích — Jednání vlády s opozicí — Hospodaření důchodového systému — Zelenskyj u frontové linie — Válka na Ukrajině a drony — Kompenzace Slovensku za odávky zbraní Ukrajině — Těžba uhlí v ČR — Razie proti hnutí Říští občané v Německu — Kauza večírků v Downing street 10 — Pracovní úrazy — Zdravotní prohlídky — Provoz na železnici v Řecku — Výstava o Alfonsu Muchovi — Solidární příspěvěk na ubytování uprchlíků — Průzkum na trase dálnice D35 — Rozšíření regionálního vysílání ČT24 — Kontroly cen potravin — Podpora onkologických pacientů — Český dobrovolník zraněný na frontě — Ocenění Gentleman silnic — Transformace České pošty — Pošta zdražuje — Rušení poboček České pošty — Budoucnost ostravského primátora — Vyšetřování exprezidenta Trumpa — Ochrana zemědělské půdy — Dodávky tanků Leopard do ČR — Soud kvůli smrtelné nehodě v Adršpachu — Organické sloučeniny z asteroidu — Oprava opěrných zdí v Karlových Varech — Projev prezidenta Macrona — Zdražování potravin v Polsku — Ceny Wernera von Siemense — Plavební sezona na brněnské přehradě — Spor zaměstnanců s ředitelem ÚSTR — Začal festival dokumentárních filmů Jeden svět

                             22. 3. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             22. březen

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             22. 3. 2023 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             21. březen

                             Headlines — Změny v penzích — Valorizace důchodů — Jednání lídrů koalice — Prezident na návštěvě Německa — Jednání Petra Pavla s Olafem Scholzem — Velké zásoby plynu — Přípravy na příští zimu — Plány úspor a další podpora — Rekordní zisky ČEZ — Japonský premiér na Ukrajině — Budoucnost aut s spalovacím motorem — Ceny Czech Grand Design — Čínský prezident v Moskvě — ÚS o vyhlášce obce Loket na Sokolovsku — Pátrání po majetku ruských oligarchů — Loni ubylo narozených dětí — Migrace obyvatel — Hlavní příčiny úmrtí — Oprava kroměřížských památek — Trest pro Patrika Tušla — Předpověď počasí pro zemědělce — Bourání domu, kde zavraždili Kuciaka s partnerkou — Spor o důchodovou reformu ve Francii — Soud v kauze zřícení mostu ve Vilémově — Astronomům vadí ružice Starlink — Spor o stavbu hobbymarketu v Brně — Připomínka odbojáře Václava Morávka — Aukce Kokoshkova obrazu

                             21. 3. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             21. březen

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             21. 3. 2023 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             20. březen

                             Headlines — Čínský prezident v Moksvě — Sbližování Ruska a Číny — Návštěva SI v Moskvě — Čínsko-ruské vztahy — Vojenské dodávky Ukrajině — Změny v penzijním systému — Akcie bank — Stavební povolení na část D35 — Deratizace na sídlištích v Liberci — Plyn zlevňuje — Nová minisérie ČT Volha — Doplnění Ústavního soudu — Špatně zajištěné auto — Nová zelená úsporám Light — Žádosti o dotace — Vyšetřování Vratislava Mynáře — Na Ukrajině padl druhý český dobrovolník — Boje na Ukrajině — Zapojení českých občanů do války na Ukrajině — Dobrovolníci pomáhají na Ukrajině — Soud v kauze vynášení informací z trestních kauz — Nedostatek míst ve školách — Pomoc po zemětřesení v Turecku a Sýrii — Jednání o nedůvěře francouzské vládě — Omezení na brněnském okruhu — Akademici zvažují stávku — Dvacet let od invaze do Iráku — Rusko zmrazilo aktiva Volkswagenu — Nové vedení obce Hrčava — Přibývá drobných chovatelů drůbeže — Oteplování planety — Podrobnější zkoumání plic — Vynález zipu

                             20. 3. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             20. březen

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             20. 3. 2023 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám