Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Hospodaření Česka

Vláda letos nejspíš nebude hospodařit s přebytkovým ani vyrovnaným rozpočtem. Už se tak nebude opakovat loňský vývoj, kdy stát skončil v plusu navzdory plánovanému deficitu.

Hospodaření Česka

Vláda věří, že pro letošek plánovaný schodek 40 miliard udrží. Důvodů rozpočtového propadu je několik: nižší čerpání evropských fondů nebo pomalejší ekonomika, a tedy horší výběr DPH i dalších daní.

Jak přesně se letos tedy rozpočet vyvíjí

Daňové příjmy klesly. DPH vynesla do poloviny února 32 miliard korun – o miliardu míň než před rokem.

Násilné střety na hranicích Venezuely

Nejméně dva mrtví a stovky zraněných zůstali po násilných střetech na hranicích Venezuely s Kolumbií a Brazílií. Jednotky věrné úřadujícímu prezidentovi Nicolási Madurovi zablokovaly hraniční přechody.

Papež o sexuálním zneužívání

Duchovní zneužívající děti označil papež za nástroj satana. Na závěr čtyřdenního summitu ve Vatikánu František řekl, že katolická církev bude takovým činům čelit a oběti ochrání.

Vzpomínka na Jana Zajíce

Živý vstup Pavla Habrama.

Platební karty v Česku

Obchod v Česku pokořil další rekord. Počet transakcí platebními kartami loni překonal hranici jedné miliardy.

O brexitové dohodě britský parlament příští týden hlasovat nebude

Uvedla to premiérka Theresa Mayová s tím, že poslanci rozhodnou do 12. března. Opozice odklad kritizovala.

Senátoři o zdanění církevních restitucí

Zdanění církevních restitucí bude nejspíš řešit Ústavní soud. Podání k němu chystají poslanci i senátoři.

První summit mezi Evropskou unií a Ligou arabských států

Historicky první summit mezi Evropskou unií a Ligou arabských států – za účasti českého premiéra. V egyptském Šarm aš-Šajchu začala dvoudenní schůzka.

Ceny americké filmové akademie

Živý vstup Davida Miřejovského.

Poplatky za předčasnou výměnu operátora

Maximální poplatek za předčasnou výměnu mobilního operátora má klesnout. V Otázkách Václava Moravce se na tom shodli místopředsedové tří nejsilnějších sněmovních klubů.

Proměny pražského veřejného prostoru

Staroměstská tržnice a pražská náplavka. Dva příklady veřejného prostoru v hlavním městě. Oba se teď změní. Tržnice se má opravit a více nalákat veřejnost.

Stav nouze v letadle na trase Praha–Soul

Nepříjemnost pro cestující letu Českých aerolinií z Prahy do korejského Soulu. Kvůli potížím s palivovou nádrží musel pilot vyhlásit stav nouze.

Nehoda na lanovce v Karlově pod Pradědem

Policisté a drážní inspektoři vyšetřují nehodu, při které se včera v Karlově pod Pradědem zranil 49letý lyžař. Z lanovky s ním zhruba ze tří metrů spadla sedačka.

Požár dřevěného srubu na Pardubicku

Hořelo v jednom z oblíbených východočeských výletních míst. Pod Kunětickou horou na Pardubicku dopoledne vzplál dřevěný srub. Stavba je součástí ranče, kde chovají koně.

Nemocnice a tzv. traumaplány

Jak jsou nemocnice připravené na nápor pacientů při hromadném neštěstí? Takzvaný traumaplán připravuje každé zdravotnické zařízení zvlášť. Zdokonalují ho i cvičením.

Nákladní letoun Boeing 767 se zřítil do zátoky východně od Houstonu

Nehodu zřejmě nepřežil nikdo ze tří lidí na palubě. Příčinu tragédie vyšetřují úřady.

V lesích kvůli tuhé zimě hladoví vysoká zvěř

Celá stáda se proto stahují do obor, kde je lesníci krmí. Extrémní situace je na vrcholcích Krušných hor, kde chodí ke krmelcům desetkrát víc jelenů a srn než v minulých letech.

Nové značky kvůli jízdě v protisměru

Nové značky na sedm nejrizikovějších dálničních nájezdů – plán ministerstva dopravy, jak zabránit situacím, kdy auto vjede do protisměru.

Počet nahlášených aut v protisměru

Případů, kdy policii někdo nahlásí auto v protisměru na dálnici – obvykle to je telefonát na tísňovou linku nebo automatické upozornění z mýtných bran – je v posledních letech zhruba stejně.

Měsíc do podání daňového přiznání

Měsíc zbývá lidem pro podání přiznání daně z příjmu. Všichni poplatníci, kteří nevyužívají služeb poradce, ho musí odevzdat do 1. dubna.

Referendum na Kubě

Kubánci v referendu rozhodují o nové ústavě. Má nahradit tu stávající z roku 1976. Největší změny se chystají v ekonomické sféře. Dokument totiž zakotvuje právo na soukromé podnikání.

Vzdělávací program pražské zoo v Kamerunu

Výchova k trvale udržitelnému zemědělství nebo nové vydání gorilích pohádek – pražská zoo rozšířila v Kamerunu svůj vzdělávací projekt Toulavý autobus.

Aukce dokumentu z dob Jana Husa

Aukce vzácné listiny z roku 1414 – koupil ji soukromý majitel za 7 milionů a dvě stě tisíc. Písemnost se týká Jana z Jesenice, který byl přítelem a obhájcem Jana Husa. Odebírá mu doktorát kanonického práva a vyhlašuje nad ním ztíženou klatbu.

Poslední díl seriálu Most!

Už zítra uvede Česká televize poslední díl seriálu Most! Část diváků ho bude sledovat spolu s tvůrci přímo v restauraci Severka, ve které se hrdinové seriálu scházejí.

Ceny Rytíř a Dáma české kultury

Mezinárodní projekt proti totalitě – Mene Tekel dnes večer udělí ceny Rytíř a Dáma české kultury. Mezi laureáty jsou třeba dirigent Libor Pešek nebo spisovatelka a pamětnice holocaustu Erika Bezdíčková.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD