Události

12. leden 2019

44 minut

12. leden 2019

Obsah dílu

Chybějící zdravotnický personál — Motivace pro nové zdravotní sestry — Pokles zdravotnického personálu — Nedostatek posudkových lékařů — Oběti po výbuchu plynu v centru Paříže — Protivládní protesty žlutých vest podeváté — Sněhová kalamita nekončí — Republikový výbor České pirátské strany — Česko-čínské obchodní vztahy — Huawei propustil v Polsku zatčeného zaměstnance — USA nejdéle bez rozpočtu v historii — Jiří Brady: 1928–2019 — Kontroverzní výrok poslance Jakuba Jandy — Úsměvná schůze zastupitelstva — Neznámé vystoupení Karla Kryla — Rakouské přípravy na další přívaly sněhu — Neukáznění řidiči na horských cestách — Proměna českých lesů v reakci na kůrovce — Stromy v českých lesích — Škody kvůli kůrovcové kalamitě — Hnutí ANO před volebním sněmem — Saúdka v Kanadě — Restaurace pro diabetiky — Vyklízení autonomního centra Klinika — Bohdan Pomahač vybere Nobelisty — Po stopách Václava Chochola

Části dílu

00:38
Chybějící zdravotnický personál
  Největší problém českého zdravotnictví: nedostatek sester, shodli se dnes prezident s ministrem zdravotnictví. O možných řešeních personální krize v nemocnicích spolu jednali v Lánech – na setkání expertního týmu hlavy státu.
  01:16
  Motivace pro nové zdravotní sestry
   Vláda slibuje, že povolání sester zatraktivní. Premiér chce, aby jim stát začal přispívat na bydlení. A to 6 tisíc měsíčně. Se zavedením příspěvku počítá už v rozpočtu na příští rok.
   03:57
   Pokles zdravotnického personálu
    Loňská čísla ještě známá nejsou – trend je ale patrný i z předchozích dat. Před rokem v oboru působilo 82 345 všeobecných sester a porodních asistentek.
    04:49
    Nedostatek posudkových lékařů
     Lékaři tak nechybí plošně, ale spíš ve vybraných oblastech nebo oborech. Třeba v posudkové službě. Instituci, která má na starost vyšetření zdravotního stavu lidí kvůli invalidním důchodům nebo příspěvkům na péči.
     07:26
     Oběti po výbuchu plynu v centru Paříže
      Nejmíň tři lidé zemřeli po mohutném výbuchu plynu v centru Paříže – tohle je záběr oné budovy. O život přišli dva hasiči a španělský turista. Zraněných je skoro 50, z toho deset velmi těžce.
      09:30
      Protivládní protesty žlutých vest podeváté
       Nedaleko scén výbuchu ve francouzské metropoli pokračovaly dnes už devátou sobotu protivládní protesty hnutí žlutých vest. Tisíce demonstrujících znovu došly k Vítěznému oblouku, kde se někteří střetli s policií.
       09:54
       Sněhová kalamita nekončí
        Živý vstup redaktorky Jany Šrámkové.
        11:28
        Republikový výbor České pirátské strany
         Dvoudenní zasedání republikového výboru České pirátské strany se o tomto víkendu koná v Ústí nad Labem. V jeho pravomocí je ukládat úkoly předsednictvu strany nebo projednávat volební strategie. Na sever Čech se zasedání výboru vrátilo po osmi letech.
         12:01
         Česko-čínské obchodní vztahy
          Dovoz zboží z Číny dál roste. Za celý předloňský rok byl jeho objem 473 miliard korun. Vloni jen do konce listopadu dosáhl už pěti set sedmnácti miliard. Dál se tak prohlubuje obchodní deficit Česka.
          14:41
          Huawei propustil v Polsku zatčeného zaměstnance
           Firma Huawei propustila zaměstnance, kterého polské úřady obvinily ze špionáže. Wang Wej-ťing i bývalý pracovník polské kontrarozvědky už si vyslechli obvinění.
           15:09
           USA nejdéle bez rozpočtu v historii
            Zhruba osm set tisíc federálních zaměstnanců a jejich rodin už naplno pocítilo dopady shutdownu. V pátek poprvé nedostali výplatu, zato složenky chodí dál.
            17:37
            Jiří Brady: 1928–2019
             V noci na dnešek zemřel Jiří Brady. 90letý pamětník holocaustu a podnikatel českého původu podlehl v kanadském Torontu srdečnímu selhání. V době 2. světové války prošel několika koncentračními tábory.
             21:43
             Kontroverzní výrok poslance Jakuba Jandy
              Poslanec Jakub Janda se nehodlá omluvit Českému svazu bojovníků za svobodu. Ten podal trestní oznámení kvůli Jandovým slovům o "pofidérním spolku adorujícím bývalé estébáky".
              24:25
              Úsměvná schůze zastupitelstva
               První schůze zastupitelstva slovenské obce Fekišovce je hitem na internetu – na YouTube ji zhlédly desetitisíce lidí. Podle komentářů připomíná třídu s panovačnou učitelkou – tou je starostka Miloslava Fedorová.
               25:11
               Neznámé vystoupení Karla Kryla
                V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Jde konkrétně o necelou půlhodinu záběrů z recitálu československého písničkáře a básníka. Záznam vznikl pravděpodobně v červnu 1969.
                25:40
                Rakouské přípravy na další přívaly sněhu
                 Rakousko a jižní Německo se připravují na další nápor silného sněžení. To má postihnout i alpská střediska, do kterých právě o víkendu míří desetitisíce nových hostů.
                 27:46
                 Neukáznění řidiči na horských cestách
                  Dopravu na českých horách komplikují kromě počasí i neukáznění a mnohdy agresivní řidiči. Přibývá těch, kteří nerespektují značky a jezdí a parkují tam, kde se to nesmí.
                  29:51
                  Proměna českých lesů v reakci na kůrovce
                   Míň smrků, víc listnatých stromů. Ministerstvo zemědělství upravilo pravidla a české lesy se promění. Resort tak reaguje i na současnou kůrovcovou kalamitu.
                   32:39
                   Stromy v českých lesích
                    Dřevo smrků, které, jak zaznělo, rostou v tuzemsku nejčastěji, je žádané. Nevýhodou je, že strom má mělké kořeny, snáz usychá a nedokáže se bránit kůrovci. Jeho zastoupení ale klesá.
                    33:21
                    Škody kvůli kůrovcové kalamitě
                     Loni se v Česku podle odhadů vytěžilo 12 až 14 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. O rok dřív to přitom nebyla ani polovina – necelých šest milionů kubíků.
                     35:43
                     Hnutí ANO před volebním sněmem
                      Hnutí ANO se připravuje na únorový sněm, který zvolí nové vedení. Moravskoslezská organizace dnes nominovala na post předsedy stávajícího šéfa vládního hnutí – Andreje Babiše.
                      36:09
                      Saúdka v Kanadě
                       Mladá Saúdská Arabka, která před týdnem uprchla před svou rodinou do zahraničí, už je v Torontu. Kanada poskytla Rahaf Kunúnové azyl. Osmnáctiletá dívka se obává, že by ji doma zabili, protože se zřekla islámu.
                       36:39
                       Restaurace pro diabetiky
                        Cukrovku má v Česku už víc než milion lidí a počty dál rostou. V roce 2030 má těchto pacientů být o dalších dvě stě tisíc víc. Příčinou je stárnutí populace i životní styl.
                        38:46
                        Vyklízení autonomního centra Klinika
                         Na střeše bývalé plicní kliniky v Praze na Žižkově stále zůstává pět lidí. Protestují proti vyklizení budovy, ve které aktivisti do tohoto čtvrtka neoprávněně provozovali sociální centrum.
                         39:58
                         Bohdan Pomahač vybere Nobelisty
                          Bohdan Pomahač – světoznámý plastický chirurg českého původu – bude vybírat kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Je to čest, glosoval sám na twitterovém účtu.
                          40:26
                          Po stopách Václava Chochola
                           Přesně rok poté, co se Jan Palach zapálil – 16. ledna 1970 – fotografoval u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech Václav Chochola studentovu matku. A to pro francouzského novináře Alaina Valtata.
                           Přehrát celé video
                           Stopáž44 minut
                           Další díl
                           13. leden 2019

                           Přehled dílů

                           Stopáž54 minut

                           18. květen

                           Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                           Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                           Stopáž54 minut

                           18. květen

                           Ve znakovém jazyce

                           Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                           Stopáž54 minut

                           17. květen

                           Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                           Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                           Stopáž54 minut

                           17. květen

                           Ve znakovém jazyce

                           Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                           Stopáž54 minut

                           16. květen

                           Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                           Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                           Stopáž54 minut

                           16. květen

                           Ve znakovém jazyce

                           Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                           Události na sociálních sítích

                           Napište nám