44 minut

12. ledna 2019

Obsah dílu

Chybějící zdravotnický personál — Motivace pro nové zdravotní sestry — Pokles zdravotnického personálu — Nedostatek posudkových lékařů — Oběti po výbuchu plynu v centru Paříže — Protivládní protesty žlutých vest podeváté — Sněhová kalamita nekončí — Republikový výbor České pirátské strany — Česko-čínské obchodní vztahy — Huawei propustil v Polsku zatčeného zaměstnance — USA nejdéle bez rozpočtu v historii — Jiří Brady: 1928–2019 — Kontroverzní výrok poslance Jakuba Jandy — Úsměvná schůze zastupitelstva — Neznámé vystoupení Karla Kryla — Rakouské přípravy na další přívaly sněhu — Neukáznění řidiči na horských cestách — Proměna českých lesů v reakci na kůrovce — Stromy v českých lesích — Škody kvůli kůrovcové kalamitě — Hnutí ANO před volebním sněmem — Saúdka v Kanadě — Restaurace pro diabetiky — Vyklízení autonomního centra Klinika — Bohdan Pomahač vybere Nobelisty — Po stopách Václava Chochola

Části dílu

00:38
Chybějící zdravotnický personál
  Největší problém českého zdravotnictví: nedostatek sester, shodli se dnes prezident s ministrem zdravotnictví. O možných řešeních personální krize v nemocnicích spolu jednali v Lánech – na setkání expertního týmu hlavy státu.
  01:16
  Motivace pro nové zdravotní sestry
   Vláda slibuje, že povolání sester zatraktivní. Premiér chce, aby jim stát začal přispívat na bydlení. A to 6 tisíc měsíčně. Se zavedením příspěvku počítá už v rozpočtu na příští rok.
   03:57
   Pokles zdravotnického personálu
    Loňská čísla ještě známá nejsou – trend je ale patrný i z předchozích dat. Před rokem v oboru působilo 82 345 všeobecných sester a porodních asistentek.
    04:49
    Nedostatek posudkových lékařů
     Lékaři tak nechybí plošně, ale spíš ve vybraných oblastech nebo oborech. Třeba v posudkové službě. Instituci, která má na starost vyšetření zdravotního stavu lidí kvůli invalidním důchodům nebo příspěvkům na péči.
     07:26
     Oběti po výbuchu plynu v centru Paříže
      Nejmíň tři lidé zemřeli po mohutném výbuchu plynu v centru Paříže – tohle je záběr oné budovy. O život přišli dva hasiči a španělský turista. Zraněných je skoro 50, z toho deset velmi těžce.
      09:30
      Protivládní protesty žlutých vest podeváté
       Nedaleko scén výbuchu ve francouzské metropoli pokračovaly dnes už devátou sobotu protivládní protesty hnutí žlutých vest. Tisíce demonstrujících znovu došly k Vítěznému oblouku, kde se někteří střetli s policií.
       09:54
       Sněhová kalamita nekončí
        Živý vstup redaktorky Jany Šrámkové.
        11:28
        Republikový výbor České pirátské strany
         Dvoudenní zasedání republikového výboru České pirátské strany se o tomto víkendu koná v Ústí nad Labem. V jeho pravomocí je ukládat úkoly předsednictvu strany nebo projednávat volební strategie. Na sever Čech se zasedání výboru vrátilo po osmi letech.
         12:01
         Česko-čínské obchodní vztahy
          Dovoz zboží z Číny dál roste. Za celý předloňský rok byl jeho objem 473 miliard korun. Vloni jen do konce listopadu dosáhl už pěti set sedmnácti miliard. Dál se tak prohlubuje obchodní deficit Česka.
          14:41
          Huawei propustil v Polsku zatčeného zaměstnance
           Firma Huawei propustila zaměstnance, kterého polské úřady obvinily ze špionáže. Wang Wej-ťing i bývalý pracovník polské kontrarozvědky už si vyslechli obvinění.
           15:09
           USA nejdéle bez rozpočtu v historii
            Zhruba osm set tisíc federálních zaměstnanců a jejich rodin už naplno pocítilo dopady shutdownu. V pátek poprvé nedostali výplatu, zato složenky chodí dál.
            17:37
            Jiří Brady: 1928–2019
             V noci na dnešek zemřel Jiří Brady. 90letý pamětník holocaustu a podnikatel českého původu podlehl v kanadském Torontu srdečnímu selhání. V době 2. světové války prošel několika koncentračními tábory.
             21:43
             Kontroverzní výrok poslance Jakuba Jandy
              Poslanec Jakub Janda se nehodlá omluvit Českému svazu bojovníků za svobodu. Ten podal trestní oznámení kvůli Jandovým slovům o "pofidérním spolku adorujícím bývalé estébáky".
              24:25
              Úsměvná schůze zastupitelstva
               První schůze zastupitelstva slovenské obce Fekišovce je hitem na internetu – na YouTube ji zhlédly desetitisíce lidí. Podle komentářů připomíná třídu s panovačnou učitelkou – tou je starostka Miloslava Fedorová.
               25:11
               Neznámé vystoupení Karla Kryla
                V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Jde konkrétně o necelou půlhodinu záběrů z recitálu československého písničkáře a básníka. Záznam vznikl pravděpodobně v červnu 1969.
                25:40
                Rakouské přípravy na další přívaly sněhu
                 Rakousko a jižní Německo se připravují na další nápor silného sněžení. To má postihnout i alpská střediska, do kterých právě o víkendu míří desetitisíce nových hostů.
                 27:46
                 Neukáznění řidiči na horských cestách
                  Dopravu na českých horách komplikují kromě počasí i neukáznění a mnohdy agresivní řidiči. Přibývá těch, kteří nerespektují značky a jezdí a parkují tam, kde se to nesmí.
                  29:51
                  Proměna českých lesů v reakci na kůrovce
                   Míň smrků, víc listnatých stromů. Ministerstvo zemědělství upravilo pravidla a české lesy se promění. Resort tak reaguje i na současnou kůrovcovou kalamitu.
                   32:39
                   Stromy v českých lesích
                    Dřevo smrků, které, jak zaznělo, rostou v tuzemsku nejčastěji, je žádané. Nevýhodou je, že strom má mělké kořeny, snáz usychá a nedokáže se bránit kůrovci. Jeho zastoupení ale klesá.
                    33:21
                    Škody kvůli kůrovcové kalamitě
                     Loni se v Česku podle odhadů vytěžilo 12 až 14 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. O rok dřív to přitom nebyla ani polovina – necelých šest milionů kubíků.
                     35:43
                     Hnutí ANO před volebním sněmem
                      Hnutí ANO se připravuje na únorový sněm, který zvolí nové vedení. Moravskoslezská organizace dnes nominovala na post předsedy stávajícího šéfa vládního hnutí – Andreje Babiše.
                      36:09
                      Saúdka v Kanadě
                       Mladá Saúdská Arabka, která před týdnem uprchla před svou rodinou do zahraničí, už je v Torontu. Kanada poskytla Rahaf Kunúnové azyl. Osmnáctiletá dívka se obává, že by ji doma zabili, protože se zřekla islámu.
                       36:39
                       Restaurace pro diabetiky
                        Cukrovku má v Česku už víc než milion lidí a počty dál rostou. V roce 2030 má těchto pacientů být o dalších dvě stě tisíc víc. Příčinou je stárnutí populace i životní styl.
                        38:46
                        Vyklízení autonomního centra Klinika
                         Na střeše bývalé plicní kliniky v Praze na Žižkově stále zůstává pět lidí. Protestují proti vyklizení budovy, ve které aktivisti do tohoto čtvrtka neoprávněně provozovali sociální centrum.
                         39:58
                         Bohdan Pomahač vybere Nobelisty
                          Bohdan Pomahač – světoznámý plastický chirurg českého původu – bude vybírat kandidáty na Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Je to čest, glosoval sám na twitterovém účtu.
                          40:26
                          Po stopách Václava Chochola
                           Přesně rok poté, co se Jan Palach zapálil – 16. ledna 1970 – fotografoval u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech Václav Chochola studentovu matku. A to pro francouzského novináře Alaina Valtata.
                           Přehrát celé video
                           Stopáž44 minut
                           Další díl
                           13. ledna 2019

                           Přehled dílů

                           Stopáž50 minut

                           20. dubna

                           Headlines — Hospodaření obcí a krajů — Jednání o rozpočtovém určení daní — Rozpočty samospráv v rekordním přebytku — Zákon o zhraniční pomoci v americkém Kongresu — Ceny bytů i nájmů opět rostou — Trh s nemovitostmi — Počasí komplikuje dopravu — Silničáři drží zimní pohotovost — Istanbulská úmluva — Úklid odpadků — Česká kultura v Belgii — Převody nepotřebného majetku — České dráhy vyřazují staré vlaky — Výcvik nových strojvedoucích — Paliativní péče o nemocné — Personál pro obsluhu nových stíhacích letounů — Modernizace letectva — Opravy starých objektů armády — Administrativa ve školách — Napětí na Blízkém východě — Setkání Erdogana s vedením hnutí Hamás — Výstup skautů na Lysou horu — Nízké odměny za právní pomoc zranitelným — Půl století od rozehnání koncertu Plastic People — Británie odmítla jednání s EU — Česká pomoc Ukrajině — Mefisto v Národním divadle

                           20. 4. 2024 na ČT1
                           Stopáž50 minut

                           20. dubna

                           Znakový jazyk a skryté titulky

                           20. 4. 2024 na ČT24
                           Stopáž55 minut

                           19. dubna

                           Jednání o reformě penzí — ANO zrušilo jednání s koalicí a prezidentem — Cíle důchodové reformy — Populační vývoj a důchodový systém — Útoky v Íránu — Sankce na izralské osadníky — Přiznání k dani elektronicky — Obvinění v kauze brněnských bytů — Speed Marathon 2024 — Měření rychlosti na silnicích — Boje na Ukrajině — Jednání EU s Británií — Oslavy šéfa brněnské filharmonie — Iniciativa Poslední adresa připomíná hrdiny minulé doby — Volby do Evropského parlamentu — Maďarská strana Fidesz zahájila kampaň — Kázeňské řízení s ředitelem policie v Hradci Králové — Andrej Babiš se rozvádí — Stavba metra D — Vítězové cen Magnesia litera — Nejprodávanější knihy — Nový díl románu Šikmý kostel — Jednání sněmovny — Rychlodráha na letiště — Leyenová ve Finsku — Posilování obrany pobaltský zemí — Podezřelí z útoku na Leonida Volkova — Čištění Labe — Vysoké ceny moderních léků — Oběti záplav v Dubaji — Volby v Indii — Dárci kostní dřeně — Záchrana hnízd čejky chocholaté — Soud s Donaldem Trumpem — Analýza odpadních vod

                           19. 4. 2024 na ČT1
                           Stopáž55 minut

                           19. dubna

                           Znakový jazyk a skryté titulky

                           19. 4. 2024 na ČT24
                           Stopáž56 minut

                           18. dubna

                           Akutní péče v ČR — Snížení poštu akutních lůžek — Průměrná délka hospitalizace — Dostupnost zdravotní péče — Výsledky summitu EU — Situace na Blízkém východě — Zdražování pohonných hmot — Migrační politika EU — Kritika migračního zákona v Británii — Protesty v Gruzii — Herec Hofmann dabuje sám sebe — Novinky v Portálu občana — Následky povodní v Dubaji — Úspory díky fotovoltaice a tepelným čerpadlům — Tendr na automatizované soupravy metra — Zastávky na znamení v Praze — Po teplém počasí přišlo ochlazení — Výhled na další dny — Vliv prudkých změn počasí na zdraví — Žatec je historickým městem roku — Policejní cvičení před hokejovým šampionátem — Koncert v Teplicích — Hlasování o pomoci Ukrajině a Izraeli v USA — Slovenská veřejnost přispívá na nákup munice pro Ukrajinu — Zadržení Rusů podezřelých ze sabotáže — Problémy společnosti Kovosvit — Zákon o lobbingu — Zájem o startovací byty v Pardubicích — Trest za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích — Vítězný snímek World Press Photo — Připomínka českých vězňů z Buchenwaldu — Zborcení fasády historické burzy v Kodani — Oprava silnice u Bečova nad Teplou — Vyhlášení cen Magnesia Litera

                           18. 4. 2024 na ČT1
                           Stopáž56 minut

                           18. dubna

                           Znakový jazyk a skryté titulky

                           18. 4. 2024 na ČT24
                           Stopáž54 minut

                           17. dubna

                           Dodávky zbraní Ukrajině — Česká iniciativa ke koupi munice — Dělostřelecká munice pro Ukrajinu — Mimořádný summit EU — Senát o sňatcích homosexuálních párů — Partnerství pro stejnopohlavní páry — Problémy společnosti Kovosvit — Příplatky pro policisty — Ceny výrobců — Uložiště jaderného odpadu — Filmová turistika — Prezident ve Zlínském kraji — Záplavy v Dubaji — Účastníci StarDance — Nové varhany pro katedrálu sv. Víta — Omluva Zemana Šarapatkovi — Pěstování jahod — Obezita v Česku — Jednání sněmovny — Zájem o pomoc lidem bez domova — Ruské ztráty ve válce na Ukrajině — Emigrace lidí z Ruska — Hašení požáru burzy v Kodani — Lanovka na Ještěd — Trest za vraždu — Více praxe pro studenty učitelství — Prodej Hanáckých kasáren — Praha 6 hledá náhradu za sochu maršála Koněva — Nárok na opakování přijímacích zkoušek — Rekvalifikace ukrajinských uprchlíků — Vzpomínka na Petra Hapku

                           17. 4. 2024 na ČT1
                           Stopáž54 minut

                           17. dubna

                           Znakový jazyk a skryté titulky

                           17. 4. 2024 na ČT24
                           Stopáž55 minut

                           16. dubna

                           Schůzka premiéra Fialy s Bidenem — Vojenská pomoc Ukrajině a Izraeli — Setkání s krajany a návštěva utkání NHL — Jednání poslanecké sněmovny — Ceny řezaných květin — Provoz Liberty Ostrava — Kniha připomíná dílo a život Vladimíra Boudníka — Izraelská odveta za útok Íránu — Slovenský premiér odmítl evropský migrační pakt — Vyšetřování útoku v Sydney — Soud s psychiatrem Cimickým — Podpora biodiverzity v české krajině — Autobusy v Praze by od léta mohly zastavovat pouze na znamení — Do hor se vrátila zima — Změny v zákoníku práce — Vývoj nezaměstnanosti — Návrat do práce po rodičovské dovolené — Jednání o zdanění tichého vína — Přijímací zkoušky na gymnázia — Konference konzervativců a nacionalistů v Bruselu — Vztahy Číny a Německa — Prezident ve Zlínském kraji — Návštěva prezidenta Pavla ve Zlínském kraji — Podvodné vstupenky na MS v hokeji — Požár burzy v Kodani — Nedostatek kapitánů pro přívozy — Spory o nová kasína v Chrášťaněch u Prahy — Rozpad liberecké koalice — Začala rybářská sezona

                           16. 4. 2024 na ČT1
                           Stopáž55 minut

                           16. dubna

                           Znakový jazyk a skryté titulky

                           16. 4. 2024 na ČT24

                           Události na sociálních sítích

                           Napište nám